از آنجا که چیلرهای جذبی از ویژگی‌های منحصر به فرد و مزایای قابل توجهی بهره می‌برند، در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عملکرد این چیلرها نسبت به چیلرهای تراکمی کاملاً متفاوت است. در ادامه به بررسی عملکرد چیلرهای جذبی و مقایسه آنها با چیلرهای تراکمی می‌پردازیم.

در بخش بررسی عملکرد چیلرهای تراکمی اشاره گردید که عملکرد کمپرسور‌های چیلرهای تراکمی کاملاً مکانیکی است و یک موتور الکتریکی وظیفه تأمین انرژی دورانی مورد نیاز را بر عهده دارد. از این رو فعالیت کمپرسور و چیلرهای تراکمی همواره با سر و صدا و نویز قابل توجهی همراه است. از طرف دیگر به علت وجود قطعات مکانیکی و متحرک فراوان در کمپرسورها، این چیلرها از پتانسیل خرابی بالاتری برخوردار هستند. بررسی سایر ویژگی‌های چیلرهای تراکمی از حوصله این بخش خارج است. در قسمتی که به تشریح چیلرهای تراکمی پرداخته شده، سایر ویژگی‌ها، مزایا و معایب آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

عملکرد چیلرهای جذبی، به صورت مکانیکی و شیمیایی صورت می‌پذیرد. قطعات مکانیکی و متحرک در این چیلرها صرقاً محدود به پمپ‌های محلول و مبرد می‌باشد و سایر فرآیندها به صورت شیمیایی انجام می‌شود. بنابراین در این چیلرها فرآیند تولید سرمایش، خنک ساختن آب چرخشی فن‌کویل‌ها و دفع گرما به خارج از ساختمان به صورت شیمیایی انجام می‌شود. این امر سبب کاهش قابل توجه سر و صدای تولیدی دستگاه در زمان فعالیت آن می‌شود. بر خلاف چیلرهای تراکمی، خرابی‌های ایجاد شده در چیلرهای جذبی به ندرت ناشی از استهلاک دستگاه و حرکات مکانیکی اجزایآن می‌باشد. با این حال نگهداری از چیلرهای جذبی امری بسیار پیچیده و حساس است و به برنامه ریزی و توجه ویژه‌ای نیاز دارد.

عملکرد این چیلرها مشابه با یخچال‌های نفتی است. در این چیلرهایک منبع تولید حرارت نیاز است، در چیلرهای جذبی مختلف منبع تولید حرارت متفاوت است و در انواع مختلف آن از بخار، آب گرم، آب داغ و شعله مستقیم به عنوان منبع تولید حرارت استفاده می‌شود. چیلرهای جذبی از چهار بخش اصلی تشکیل شده‌اند. اِواپراتور (Evaporator) تبخیرکننده، اَبزوربر (Absorber) جذب‌کننده، ژنراتور (Generator) و کُندانسور (Condenser) تقطیرکننده چهار بخش اصلی تشکیل دهنده چیلرهای جذبی می‌باشند. این چیلرها در شرایط کاملاً خلاء کار می‌کنند، فشار در برخی از قسمت‌های چیلر جذبی آنقدر ناچیز است که آب مقطر، که در شرایط عادی و در کنار دریای آزاد در 100 درجه سانتی‌گراد می‌جوشد، در این چیلرها فقط در چهار درجه سانتی‌گراد می‌جوشد.

همانطور که اشاره شد، در این چیلرها فشار در قسمت اواپراتور و ابزوربر بسیار پایین و در حدود 0.01 اتمسفر و در قسمت ژنراتور و کندانسور در حدود 0.1 اتمسفر نگه داشته می‌شود. در این شرایط آب مقطر موجود در داخل چیلر که سیال مبرد است، در دمای پایین، در اواپراتور تبخیر شده و این امر سبب ایجاد سرمایش و خنک شدن آب چرخشی فن‌کویل‌ها می‌شود. از طرف دیگر بخار آب تولید شده در اواپراتور، توسط سیال محلول یا جاذب (Absorbent) که ترکیبی از نمک لیتیوم بروماید و آب می‌باشد جذب شده و بدین وسیله فشار در این قسمت پایین نگه داشته می‌شود. از طرف دیگر محلول جاذب با جذب بخار آب رقیق شده و با کاهش غلظت آن، توانایی جذب بخار آب نیز کاهش پیدا می‌کند. برای تکمیل سیکل سرمایش جذبی لازم است که با افرایش دما، محلول جاذب مجدداً تغلیظ شده و توانایی جذب آن مجدداً افزایشیابد. این کار در قسمت ژنراتور دستگاه انجام می‌شود.

مهمترین چالشی که کارکرد چیلرهای جذبی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، مسئله کریستال شدن محلول جاذب است. زمانی که غلظت محلول جاذب افزایش پیدا می‌کند، این امر سبب افزایش ویسکوزیته و گرانروی سیال می‌شود. همانند سایر سیالات غلیظ، افزایش غلظت سبب تمایل بیشتر سیال به سکون و مقاومت آن نسبت به حرکت شده و در نهایت منجر به توقف جریان در لوله‌های چیلر می‌شود. این اتفاق اصطلاحاً کریستالیزاسیون نامیده می‌شود. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، علاوه بر اینکه بایستی نگهداری چیلر با برنامه‌ریزی و دقت فراوان انجام شود، لازم است که سیستم کنترل و فرماندهی چیلر به مدارها و تجهیزات حفاظتی نیز مجهز باشد.

چالش بسیار شایعی که چیلرهای جذبی معمولاً درگیر آن هستند، مسئله کاهش راندمان و تعضیف عملکرد چیلر می‌باشد. این موضوع سبب افزایش انرژی مصرفی موردنیاز چیلر می‌شود. از آنجا که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی اندازه‌گیری سوخت مصرفی چیلر جذبی صورت نمی‌پذیرد، اینچالش به صورت نهان باقی مانده و ساکنین و بهره‌برداران از آن مطلع نمی‌شوند. این چالش آنقدر شایع و نامحسوس بوده که افزایش مصرف انرژی مورد نیاز چیلر در برخی از پروژه‌ها تا دو برابر حالت بهینه نیز مشاهده شده است.