banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

اتاق سرور و استانداردهای بهبود راندمان انرژی

by | بهینه سازی انرژی, مقالات

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مصرف بهینۀ انرژی صرفاً شامل میزان PUE ( نسبت کل برق ساختمان به برق تجهیزات آی تی ) اتاق سرور نیست.


اتاق های سرور و آی تی به خاطر مصرف بالای انرژی شناخته شده هستند. بنابراین اتاق های سرور در تلاش اند که اغلب با کاهش میزان PUE، راندمان را افزایش دهند. مادامی که مسئولین دیتاسنتر در تلاش اند تا میزان کلی مصرف برق را تا حد امکان کاهش دهند ( مثلاً کاهش انرژی اتلافی توسط دستگاه ها)، تأثیر انرژی مصرفی توسط مشتریان اتاق سرور به میزان کافی مورد توجهشان قرار نمی گیرد. همچنین برای سیستم های سازگار با محیط زیست هم، سیستم های اتاق سرور برای رسیدن به راندمان مطلوب باید به میزان کافی از برق و تجهیزات استفاده کنند. پس مشتریان اتاق سرور چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

برای افزایش اثربخشی انرژی مصرفی و تجهیزات، استانداردها و راهنمایی هایی وجود دارند که با ترفندهای مناسب می توانند به شما کمک کنند. افزایش راندمان نه تنها به پایداری و سازگاری با محیط زیست کمک می کند، بلکه هزینۀ مصرفی را کاهش می دهد. وقتی که از میزان کمتر برق، تجهیزات و فضا برای تأمین عملکرد مشابه استفاده شود، هزینه های فعالیت کاهش می یابد و شرکت سازگاری بهتری با محیط زیست خواهد داشت. البته اتاق سرورهای تجاری به دلیل سبک فعالیت خود تمایل به فروش برق دارند. اما هرچه مشتریان به صورت بهینه تری از برق و فضای موجود استفاده کنند، تعداد بیشتری از مشتریان می توانند از خدمات استفاده کنند.

 

اتاق سرور

اتاق سرور (مرکز داده)


استاندارد اتاق سرور


دستور العمل اروپا ( EU Code of Conduct ) برای بهینه سازی انرژی در اتاق سرور، یکی از کامل ترین و سازگارترین استانداردها با استانداردهای ایزو (ISO standards) محسوب می شود. قواعد موجود در دستور العمل اروپا به دو دسته تقسیم می شوند: قواعدی که اثربخشی زیرساخت اتاق سرور را افزایش می دهند و قواعدی که اثر بخشی تجهیزات آی تی ( مثلاً نرم افزارها) را بهبود می بخشند. کاربردی ترین روش برای بهبود اثربخشی اتاق سرور، کسب اطمینان از یکنواختی و هماهنگی بین راهروهای داغ و راهروهای سرد است. دیگر اغلب قواعد، بخشی از فعالیت های شرکت که مربوط به اتاق سرور هستند را شامل می شود.

راهکارهای افزایش اثر بخشی آی تی بسیار آشکار اند اما برای اینکه مطمئن شویم از قلم نمی افتند آن ها را ذکر می کنیم. البته برای شرح مراحل کار اول باید به انتخاب تجهیزات بپردازیم. با توجه به نیازهای سخت افزاری بهتر است هنگام انتخاب تجهیزات، برچسب انرژی یا مقیاس های اندازه گیری برق SERT (ابزار درجه بندی راندمان سرور) یا SPEC ( موسسۀ ارزیابی عملکرد استاندارد) را چک کنید تا سخت افزار شما نیازهای شما را برآورده کرده و تعادل مناسبی بین راندمان و هزینه ها داشته باشد. البته برای بهره مندی از مقیاس های اندازه گیری انرژی، توصیه می شود که قابلیت های مدیریت برق را در نرم افزار و سخت افزار فعال کنید. همچنین توجه داشته باشید سخت افزارهایی که انتخاب می کنید با محیط اتاق سرور شما سازگاری داشته باشد ( به جهت جریان هوا توجه کنید).

 

خدمات نگهداری و پشتیبانی تاسیساتعلاوه بر تجهیزات، زمان بیکاری سخت افزارها نیز باید محدود باشد. هنگام انجام فرآیندهای انتقال ( مثلاً تهیۀ نسخۀ پشتیبان در زمان هایی که فعالیت سرورها کمتر است) بازدهی کلی سرورها افزایش پیدا می کند. همچنین به جای اینکه یک سرور اغلب اوقات بیکار باشد، می توانید اپلیکیشن هایی که آرشیو شده اند و یا کمتر استفاده می شوند را مجازی سازی کنید. با نظارت بر بهره وری تجهیزات (سرور، حافظه و شبکه) می توانید مقادیر ماکزیمم را تشخیص دهید و فرآیندهایی را شناسایی کنید که بتوان آن ها را در زمان هایی که تجهیزات فعالیت کمتری دارند انجام دهید.


نظارت بر داده ها


نظارت بر داده ها در اتاق سرور بسیار حائز اهمیت است. بررسی این مسئله کمی دشوار است زیرا خرید حافظه هزینۀ چندانی ندارد و اغلب افراد با تصور اینکه شاید داده ها مفید باشند آنها را نگه می دارند و حذف نمی کنند. اما نظارت بر داده ها و کنترل آن ها برای حفظ پایداری فضا لازم است و اگر این داده ها شامل داده های شخصی می شوند می توانید به وسیلۀ مقررات محافظت از داده‌های عمومی این کار را انجام دهید. هنگام مرتب سازی دادهایی که توسط شرکت ها نگهداری می شوند، مشخص شده است که ۷۰-۸۰% داده ها ROT ( اضافی، منسوخ شده و بی ارزش) هستند. داده های ROT از برق، فضای حافظه و تجهیزات استفاده می کنند. اگرچه هزینۀ حاصل از داده های ROT به نظر ناچیز است، اگر هزینه های ماهانه و سالانه را روی هم بگذاریم می فهمیم که پول زیادی را بیهوده هدر می دهیم. همچنین تجهیزات اشغال شده می توانند برای فرآیندهای مؤثرتر و کاربردی تری استفاده شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ اتاق سرور و مشورت با پیمانکاران حرفه ای در این زمینه می توانید با تیم نگهداری و پشتیبانی تاسیسات ساختمان تماس بگیرید.

نظارت منظم بر محیط آی تی می تواند به حفظ اثربخشی و راندمان آن کمک کند. این کار باعث می شود  که شما فقط از آی تی مورد نیاز استفاده کنید و همچنین از یک محیط پایدار بهره مند شوید. برای اطلاعات بیشتر دربارۀ نگهداری دیتاسنتر و مراکز داده می توانید به مقالۀ مربوطه مراجعه کنید.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *