تعمیر و نگهداری موتورخانه

نگهداری موتورخانه عبارت است از سعی در حفظ سلامت تجهیزات هر موتورخانه ، حذف و یا کاهش خرابی های ناخواسته ، افزایش عمر مفید دستگاه ها بوسیله یک برنامه منظم تعمیرات و نگهداری که توسط افراد متخصص در زمینه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان اجرا میگردند. نگهداری موتورخانه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نه تنها به عنوان یک واحد درسی، بلکه به عنوان یک رشته ی تحصیلی در دانشگاه ها ارایه میگردد.

از آنجا که بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری اولیه در ساخت هر ساختمان به تاسیسات آن مربوط می شود و از طرفی تاسیسات ساختمان ها با توجه به ماهیت مکانیکی، از قابلیت استهلاک بالایی برخوردارند، لازم است برای حفظ این بخش از سرمایه هر ساختمان برنامه ای ویژه داشت. همچنین باید در نظر داشت که کیفیت و سلامت تجهیزات و تاسیسات هر ساختمان، رابطه مستقیمی با احساس راحتی و آرامش ساکنین آن دارد. در ساختمان های مسکونی، در جوامع امروزی که بخش قابل توجهی از زمان هر خانواده، به کار ، تحصیل و بطور کلی امور خارج از خانه میگذرد، بایستی قدر زمان های بعضا کوتاه باهم بودن را دانست و حداکثر استفاده را از آنها برد. منظور اینست که شاید قبل از این و در سالهای نه چندان دور، انجام امور فنی خانه ، رسیدگی به تاسیسات – که چندان پیچیده هم نبود – مانند موتورخانه ، کولر و یا حتی خودروی خانواده ، از تفریحات پدر خانواده به حساب می آمد، اما امروزه خانواده ها تمایل دارند از فرصت های کوتاه باهم بودن، حداکثر استفاده را ببرند و در خانه ای گرم(در زمستان) و خنک( در تابستان) از کنار هم بودن لذت ببرند. با این تعریف، نگهداری از موتورخانه هر ساختمان اهمیت ویژه ای پیدا میکند که بایستی برای آن برنامه داشت.

از حدود سی تا پنجاه سال گذشته ، با جدی تر شدن تجهیزات تهویه مطبوع ، تجاری شدن آنها و ورود آن به تاسیسات تقریبا تمامی ساختمانها، لزوم وجود برنامه مدون تعمیر و نگهداری بیش از پیش جلوه کرد. شاید توجه کرده باشید که در بروشور و دستورالعمل های راهبری و نگهداری تمامی تجهیزات تهویه مطبوع ساختمانها، جداولی ارایه میگردد تا استفاده کنندگان بدانند هر قسمت از یک دستگاه، در چه بازه زمانی نیاز به بازدید ، بررسی و یا سرویس های تخصصی دارد. بدون شک تمامی دستگاههای تاسیسات ساختمان، نیازمند سرویس های بعضا بسیار کم هزینه ای هستند، که در صورت بی توجهی به آنها، هزینه های بسیار زیادی به ساختمان تحمیل خواهد شد. به مثال های زیر توجه کنید:

  • گریس کاری بلبرینگ های یک پمپ ، زمان چندانی نمیبرد و تقریبا هزینه گریس آن ناچیز است.

منتها در مقابل در صورت خشک کار کردن بلبرینگ پمپ و گیرپاژ کردن آن، هزینه سیم پیچی موتور و تعویض بلبرینگ بارها بیشتر خواهد بود.

تعمیر و نگهداری موتورخانه

  • یا بطور مثال ، هزینه نمونه گیری و آزمایش محلول لیتیوم بروماید یک چیلر جذبی، بارها و بارها کمتر از هزینه خوردگی بدنه دستگاه، سوراخ شدن احتمالی تیوب ها و یا از بین رفتن لیتیوم بروماید دستگاه خواهد بود.

دامنه هزینه ها بعضا بقدری بالا است که ساکنین از تعمیر دوباره تجهیزات موتورخانه مرکزی صرف نظر کرده و اقدام به تفکیک سیستم تاسیسات هر واحد می نمایند. که در این حالت مقدار زیادی از ارزش ساختمان کاسته شده و بخش عظیمی از سرمایه ساختمان – که مربوط به تاسیسات آن می شود – بدون استفاده باقی می ماند.

استفاده از مشاوره ی تیم های مجرب تاسیسات، با تجارب و تحصیلات مرتبط در این خصوص، می تواند تضمینی برای حفظ سلامت و کیفیت تاسیسات ساختمان باشد.

کلینیک انرژی ساختمان ، ارائه کننده خدمات حرفه ای نگهداری و پشتیبانی از تاسیسات ساختمان.