ترموستات قابل برنامه‌ریزی برای افرادی که دور از خانه خود هستند، ایده‌آل است. افراد می‌توانند دستگاه را در بازه‌های زمانی در طول هفته تنظیم کنند. یک ترموستات قابل برنامه‌ریزی از طریق استفاده مناسب از تنظیمات پیش برنامه‌ریزی شده، می‌تواند در هزینه‌های انرژی در تاسیسات و موتورخانه صرفه‌جویی کند.

 

چگونه می‌توانیم یک ترموستات درست انتخاب کنیم؟

 

برای تعیین این‌که کدام مدل برای شما مناسب‌تر است، در مورد برنامه زمانی خود فکر کنید و این‌که اغلب در چه بازه‌های زمانی معینی-کار، مدرسه و دیگر فعالیت‌ها-دور از خانه هستید و سپس تصمیم بگیرید که کدام یک از سه مدل مختلف بیشتر با برنامه زمانی شما متناسب‌تر است:

 

مدل‌های 7-روزه چنان‌چه برنامه زمانی روزانه شما متغییر است، مناسب‌ترین گزینه هستند؛ مثلا اگر فرزندان شما در برخی روزها زودتر در خانه حضور داشته باشند، این مدل‌ها برای شما انعطاف‌پذیری بیش‌تری قائل می‌شود و به شما اجازه می‌دهد برنامه‌های مختلف را برای روزهای مختلف- معمولا با چهار مرحله درجه حرارت ممکن در هر روز-تنظیم کنید.

 

مدل‌های 5-2 روزه از برنامه زمانی یکسان برای هر روز هفته و برنامه زمانی جدا برای آخر هفته‌ها استفاده می‌کند.

 

مدل‌های 5-1-1 روزه چنان‌چه شما تمایل داشته باشید که یک برنامه زمانی شنبه تا چهارشنبه را ادامه دهید و برنامه زمانی دیگری برای پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها داشته باشید، مناسب‌ترین هستند.

 

تنظیمات ترموستات قابل برنامه‌ریزی

 

شما می‌توانید از جدول زیر به عنوان نقطه شروع برای تنظیم درجه حرارت مناسب ترموستات برای صرفه‌جویی در انرژی استفاده کنید و سپس تنظیمات را مطابق با برنامه زمانی خانواده خود تنظیم کنید و راحت بمانید.

تنظیمات

زمان

حداکثر دما (گرما)

حداکثر دما (سرما)

بیداری

6 صبح

< 70˚ F

> 78˚ F

روز

8 صبح

کاهش حداقل 8˚ F

افزایش حداقل 7˚ F

شب

6 شب

< 70˚ F

> 78˚ F

خواب

10 شب

کاهش حداقل 8˚ F

افزایش حداقل 7˚ F

 

 

 

 فراموش نکنید با کمتر کار کردن فن کویل ها ، زمان کارکرد تجهیزات موتورخانه و تاسیسات ساختمان - مشعل ها در زمستان و چیلر در تابستان – کاهش چشمگیری می یابد. بنابراین در پایان هر ماه شاهد هزینه های کمتری مربوط به انرژی مصرفی در تاسیسات و بر روی قبوض خواهید بود.

 

نکات نصب ترموستات:

  • ترموستات ها را دور از منابع گرمایی، سرمایی، تجهیزات و لوازم خانگی و پنجره ها نصب کنید.
  • در صورتی که ترموستات شما دارای حالت energy-saving است آنرا فعال کنید.
  • زمان های ترموستات را از حالت پیش فرض خارج نموده و مطابق ساعات کاری خانواده خود تنظیم نمایید.
  • زمان ها و دماهای تنظیمی برای قسمت های مختلف منزل نیز بایستی بطور متفاوت تنظیم شوند. بطور مثال، دمای مورد نیاز در اتاق خواب طی شب، با دمای مورد نیاز اتاق نشیمن متفاوت است.

در صورتی که از یک ترموستات ساده استفاده میکنید، قبل از خروج از منزل دمای آنرا تغییر دهید.