کوره ها و دیگ های بخار

 

این مقاله سعی کردیم بررسی کوتاهی از کوره ها، دیگ های بخار و انواع سیستم های گرمایشی خانه داشته باشیم. در ابتدا انواع سیستم های گرمایشی را بررسی و در ادامه راههای رسیدن به راندمان بهتر در سیستم های گرمایشی را شرح دادیم...

 

 

کوره ها و دیگ های بخار

بیشتر خانه های ایالت متحده با کوره ها یا دیگ های بخار گرم می شوند. کوره ها هوا را گرم می کنند و هوای گرم را از طریق مجاری به کار رفته در خانه توزیع می کنند. دیگ های بخار آب را گرم می کنند و آب گرم یا بخار را برای گرم کردن فراهم می کنند. بخار از طریق لوله ها به رادیاتورها توزیع می شود، و آب گرم می تواند از طریق رادیاتورهای پایه و یا سیستم های تابشی کف توزیع شود، یا می تواند هوا را از طریق یک (سیم پبچ) گرم کند. دیگ های بخار با دمای بالاتری از دیگ های بخار آب کار می کنند و ذاتا کارایی کمتری دارند. اما ورژن های با راندمان بالاتر از انواع کوره ها و دیگ های بخار موجود است.

فهم رتبه کارایی کوره ها و دیگ های بخار

کارایی دیگ های بخار یا کوره مرکزی با بهره وری مصرف سوخت سالانه (AFUE) اندازه گیری می شود. کمسیون تجارت فدرال برای نمایش (AFUE) ) نیاز به کوره یا دیگ های جدیدی دارد تا مصرف کنندگان بتوانند راندمان سیستم گرمایشی ( مدل های مختلف از سیستم های مختلف ) را با یکدیگر مقایسه کنند. AFUE معیاری برای اثربخشی دستگاه در تبدیل انرژی سوخت خود به گرما در طی یک سال معمولی است.

به طور خاص، AFUE نسبت تولید گرمای سالانه کوره یا دیگ بخار در مقایسه با کل انرژی سوخت فسیلی در سال است که توسط یک کوره یا دیگ بخار مصرف می شود. AFUE نود درصد بدین معناست که 90 درصد از انرژی سوخت در خانه تبدیل به گرما می شود و 10% دیگر از دودکش و یا جای دیگر خارج می شود.

AFUE، تلفات حرارتی مجرای سیستم یا دودکش را شامل نمی شود، که این می تواند به اندازه 35% از انرژی برای خروج گرما در هنگام قرارگیری مجاری در اتاق های زیر شیروانی، گاراژ یا دیگر فضاهای جزئی یا غیر پیش بینی باشد.

یک کوره یا دیگ بخار تمام الکتریکی از طریق دودکش از بین نمی رود. امتیاز AFUE  برای یک کوره یا دیگ بخار برقی بین 95 تا 100 درصد است. مقادیر پایین تر برای واحد های نصب شده در فضای بیرون است (زیرا از دست دادن گرمای بیشتری در ژاکت برخوردار است). اما با وجود راندمان بالای آنها، هزینه های بالای برق کوره ها یا دیگ های بخار تمام الکتریکی، آنها را به یک انتخاب غیر اقتصادی تبدیل می کند.

شما می توانید بهره وری سیستم ها را نه تنها از AFUE  بلکه از روی ویژگی های تجهیزات آنها نیز شناسایی و مقایسه کنید.

سیستم های گرمایشی قدیمی و با بهره وری کم:

 • پیش نویس طبیعی که باعث ایجاد جریان گازهای احتراق می شود
 • چراغ خلبان به طور مداوم
 • مبدل حرارتی سنگین
 • AFUE بین 56% تا 70%

سیستم های گرمایشی با راندمان متوسط:

 • فن خروج، جریان هوا و احتراق گازها را با دقت بیشتری کنترل می کند
 • احتراق الکترونیکی ( بدون چراغ خلبان)
 • اندازه کم و وزن سبک تر برای کاهش تلفات چرخه زنی
 • قطر کوچک لوله دودکش
 • AFUE بین 56% تا 70%

سیستم های گرمایشی با راندمان بالا:

 • متراکم کردن گازهای دودکش در یک مبدل حرارتی دوم برای کارایی بیشتر
 • احتراق مهر و موم شده
 • AFUE بین 90% تا 98.5%

 

مقاوم سازی کوره یا دیگ شما

برای افزایش راندمان می توان کوره ها و دیگ های بخار را مقاوم سازی کرد. این ارتقا باعث افزایش ایمنی و کارایی سیستم های قدیمی تر و سالم می شود. هزینه مقاوم سازی باید با دقت در برابر هزینه یک دیگ بخار یا کوره جدید سنجیده شود، به خصوص اگر جایگزینی به احتمال زیاد در عرض چند سال امکان پذیر باشد. یا اگر می خواهید به دلایل دیگری مانند اضافه کردن تهویه مطبوع، به سیستم متفاوتی تغییر دهید. در صورت جایگزینی سیستم گرمایش خود، می توانید وسایلی نصب کنید که دارای کارآمدترین فن آوری های گرمایشی موجود باشند.

سایر گزینه های مقاوم سازی که می تواند راندمان انرژی سیستم را بهبود بخشد، شامل نصب ترموستات قابل برنامه ریزی، ارتقا مجرای سیستم های هوای اجباری و اضافه کردن کنترل منطقه برای سیستم های آب گرم، گزینه هایی است که در سیستم های توزیع گرما مورد بحث قرار گرفته است.

 

تعویض کوره یا دیگ بخار

اگرچه سیستم های کوره و دیگ بخار قدیمی راندمان هایی در محدوده 56 تا 70 درصد دارند ، اما سیستم های گرمایش معمولی مدرن می توانند به راندمان بالای 98.5 درصد برسند و تقریباً تمام سوخت را به گرمای مفیدی برای خانه تبدیل می کنند. ارتقاء بهره وری انرژی و یک سیستم گرمایشی جدید با راندمان بالا اغلب می توانند صورتحساب سوخت و میزان آلودگی کوره شما را به نصف کاهش دهند. با ارتقا کوره یا دیگ بخار از 56% به 90 درصد راندمان در یک خانه با میانگین آب و هوای سرد، در صورتی که با گاز گرم کنید، در هر سال از انتشار 1.5 تن دی اکسید کربن صرفه جویی می کنید و اگر از روغن برای گرم کردن استفاده کنید از انتشار 2.5 تن دی اکسید کربن صرفه جویی خواهید کرد.

اگر کوره یا دیگ بخار قدیمی ، فرسوده ، ناکارآمد یا به طور قابل توجهی بزرگ نیست ، ساده ترین راه حل جایگزینی آن با یک مدل مدرن با راندمان بالا است. مشعل های ذغال سنگ قدیمی که با نفت یا گاز روشن می شود کاندیداهای اصلی برای تعویض هستند. سیستم های جدیدتر ممکن است کارآمد تر باشند اما هنوز هم احتمالاً اندازه آنها زیاد است و اغلب می توانند برای پایین آمدن ظرفیت عملیاتی آنها اصلاح شوند.

قبل از خرید کوره یا دیگ بخار جدید یا تغییر واحد موجود خود ، ابتدا تمام تلاش خود را برای بهبود بهره وری انرژی خانه خود بکنید. بهبود راندمان انرژی باعث صرفه جویی در هزینه های کوره یا دیگ بخار جدید می شود ، زیرا می توانید یک واحد کوچکتر خریداری کنید. یک کوره یا دیگ بخار با اندازه مناسب بسیار کارآمد تر خواهد بود، وقتی شما می خواهید یک واحد قابل اعتماد را انتخاب کنید باید ضمانت های هر کوره یا دیگ بخار را که در نظر دارید مقایسه کنید.

هنگام خرید کوره ها و دیگهای راندمان بالا ، به دنبال برچسب ®ENERGY STAR باشید. اگر در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید، سرمایه گذاری در سیستم های با راندمان بالا معمولا منطقی است. در مناطق با آب و هوای معتدل با هزینه گرمایش سالیانه کمتر، سرمایه گذاری اضافی برای رفتن از راندمان 80% به 90% به 95% ممکن است توجیه پذیر نباشد.

کوره یا دیگ بخار بسته شده را مشخص کنید، که هوای بیرون را مستقیما به دورن مشعل ها و محصولات احتراق ( گاز های دودکش ) ها را ، بدون نیاز به هود مستقیما به بیرون وارد می کند. کوره ها و دیگ هایی که از نوع مهر و موم شده نیستند، هوای گرم شده را برای احتراق به درون دستگاه می کشانند و سپس آن هوا را به درون دودکش می فرستند و انرژی مورد استفاده برای گرم کردن هوا را هدر می دهند. واحد های احتراق بسته از بروز این مشکل جلوگیری می کند و همچنین خطر وارد کردن گازهای احتراق خطرناک به خانه شما را ندارند. در کوره هایی که واحد های احتراق مهر و موم شده بسته نیستند، طراحی مجدد گازهای احتراق می تواند یک مشکل بزرگ باشد.

واحدهای احتراق آب بندی شده با راندمان بالا عموما یک گاز اسیدی تولید می کنند که برای دودکش های قدیمی و بدون استفاده مناسب نیست، بنابر این گاز خروجی باید از مجرای جدیدی عبور داده شود یا دودکش مناسب برای گازهای اسیدی قرار داده شود ( بخش مربوط به تهویه مناسب را در زیر مشاهده نمایید).

 

نگهداری کوره ها و دیگ های بخار

تعمیر و نگهداری موارد ذیل باید توسط یک متخصص سیستم گرمایشی ارائه شود.

کلیه سیستم ها:

 • وضعیت اتصال لوله دریچه و دودکش خود را بررسی کنید. بخش هایی از سیستم تهویه ممکن است با گذشت زمان خراب شده باشد. تعمیر اشکلات دودکش می تواند بسیار پرهزینه باشد و همین می تواند نصب تجهیزات جدید که از دودکش موجود استفاده نمی کند را توجیه کند.
 • سلامت فیزیکی مبدل حرارتی را بررسی کنید. مبدلهای حرارتی دیگ بخار نشت می کنند و به راحتی قابل مشاهده هستند. مبدل های حرارتی کوره هنگامی که یک دلیل مهم ایمنی را دارند ، گازهای احتراق را با هوای خانه مخلوط می کنند تا از این طریق بازرسی شوند.
 • کنترل ها را روی دیگ بخار یا کوره تنظیم کنید تا درجه حرارت آب و هوای مطلوب برای راندمان بهتر و راحتی فراهم شود.
 • اگر می خواهید سیستم گرمایشی موجود خود را جایگزین یا مقاوم سازی کنید ، از تکنسین بخواهید تست راندمان احتراق را انجام دهد.

سیستم های هوایی اجباری:

 • محفظه احتراق را برای ترک ها بررسی کنید
 • آزمایش برای مونوکسید کربن (CO)و در صورت یافتن، آن را درمان کنید
 • کنترل دمنده را تنظیم کرده و دمای هوا را تأمین کنید
 • دمنده را تمیز و روغن کاری کنید
 • خاک، دوده و یا زنگ زدگی را از کوره و یا دیگ بخار جدا کنید
 • مشخصات سوخت و شعله را بررسی کنید و در صورت لزوم تنظیم کنید
 • اتصالات بین کوره و مجاری اصلی را ببندید

سیستم های آب گرم:

 • تست شیر اطمینان فشار
 • کنترل سطح بالا را انجام دهید
 • مخزن فشار را که باید از هوا پر شود بررسی کنید تا تأیید کنید که با آب پر نشده است
 • مبدل حرارتی را تمیز کنید.

سیستم های بخار:

 • تخلیه مقداری از آب دیگ بخار برای از بین بردن رسوبات و بهبود بهره وری تبادل گرما
 • کنترل ایمنی قطع جریان آب کم و کنترل ایمنی با محدودیت بالا را آزمایش کنید
 • محفظه شناور را تخلیه کنید تا رسوبات از بین برود ، که این کار مانع از قطع جریان آب با فشار کم، ناشی از رسوب گرفتگی می شود.
 • آب دیگ بخار را آنالیز کرده و در صورت نیاز، مواد شیمیایی را برای کنترل رسوبات و زنگ زدگی اضافه کنید.
 • مبدل حرارتی را تمیز کنید
 • همچنین رادیاتورهای بخار را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

/5 (0 رای)
مزایا و چالش های نگهداری پیشگیرانه موتورخانه چیست؟نقش تاسیسات ساختمان در جلوگیری از انتشار ویروس کروناتعمیرکار موتورخانه خود باشید10 راهکار کاربردی برای افزایش بهره‌وری انرژی استخرها