لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

الزامات تعمیر و نگهداری بویلرها

by | بویلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تعمیر و نگهداری متداول

اگر یک برنامه تعمیر و نگهداری به درستی برنامه ریزی شده باشد از خرابی‌های احتمالی یا تعمیرات پرهزینه جلوگیری می‌کند و همچنین سبب افزایش ایمنی می‌شود. یک جدول زمان بندی شده برای بازرسی که مراحل بازرسی را تعیین می‌کند، باید ایجاد شود. توصیه می‌شود که کلیه گزارش‌های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه تعمیر و نگهداری در جایی ثبت شود. این گزارش‌ها یک راهنما و ابزار ارزشمند برای به دست آوردن اطلاعاتی در رابطه با روند تناوب خاموشی دستگاه، هزینه، مدت زمان عملکرد و غیره است.

اگر چه بویلر دارای دستگاه‌های الکتریکی و مکانیکی است که در حالت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک عمل می‌کند، اما این دستگاه‌ها نیاز به تعمیر و نگهداری سیستماتیک و دوره‌ای دارند. هیچ کدام از این امکانات اتوماتیک باعث کم شدن کار مسئول اپراتور بویلر نمی‌شود، بلکه تنها او را از انجام کارهای تکراری آسوده می‌کند و او می‌تواند تمام زمان خود را صرف تعمیر و نگهداری کند.

نگهداری خوب کمک می‌کند تا بویلر عملکرد درستی داشته باشد. فقط اشخاص آموزش دیده مجاز به کار، تنظیم و یا تعمیر بویلر و تجهیزات مرتبط با آن هستند. محل نگهداری بویلر باید عاری از هرگونه مواد و تجهیزات غیرضروری با عملکرد بویلر باشد.

صداهای غیر معمول، نشان دادن مقادیر اشتباه، نشتی، گرمای بیش از حد، و غیره می‌تواند مسئول اپراتور را از اختلال در عملکرد سیستم  آگاه کند تا سریعا اقدام اصلاحی برای جلوگیری از آسیب‌های بیش‌تر انجام دهد. تمام اتصالات لوله کشی سیستم و لوازم جانبی آن باید عاری از هرگونه نشتی باشد؛ زیرا حتی یک نشت جزئی اگر نادیده گرفته شود، ممکن است در آینده به مشکلی جدی تبدیل شود. این امر به خصوص برای کنترل سطح آب، لوله کشی، کنترل دریچه‌ها و واشرها به کار می‌رود. اگر نشتی جدی‌ای به وجود آید بلافاصله بویلر خاموش می‌شود و به تدریج فشار بخار کاهش می‌یابد. سعی نکنید زمانی که بویلر تحت فشار است، تعمیرات را انجام دهید.

تعمیر و نگهداری متداول بویلرها

تعمیر و نگهداری متناوب

تعمیر و نگهداری باید شامل بررسی سطح آب بویلر و اندازه گیری فشار بخار بویلر باشد. عملکرد متناوب دریچه تخلیه فشار سبب حذف جامدات انباشته شده از مخزن رسوب‌گیری می‌شود. تمیزی دریچه‌ها سبب عملکرد صحیح آن‌ها می‌شود. نظارت بر تصفیه آب و تخلیه فشار از جمله دستورالعمل‌های مراقبتی است که متخصص پیشنهاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید : نکاتی در رابطه با عملکرد و تعمیر و نگهداری بویلرها

تعمیر و نگهداری روزانه

نگهداری روزانه باید شامل چک کردن عملکرد مشعل برای آگاهی از فشار سوخت، بهینه سازی فشار هوا یا فشار بخار و غیره باشد. دریچه‌ها را در زمان خاموشی یا حرارت کم تمیز کنید. زنگ هشدار کاهش سطح آب بویلر و قطع آن را چک کنید. یک جدول زمانی برای زدودن دوده‌ها داشته باشید.

تعمیر و نگهداری روزانه، ماهانه و سالانه بویلرها

تعمیر و نگهداری ماهانه

وضعیت نشتی را برای آسیب‌های شدید یا ترک خوردگی بررسی کنید. نشتی را در صورت نیاز تعمیر و اصلاح کنید. برای این منظور می‌توان از اتصالات حرارتی و ملات خشک یا رقیق شده با آب استفاده کرد.

توصیه‌های بازرسین در ارتباط با بازرسی و تست سوپاپ اطمینان را جدی بگیرید. با بالا بردن فشار بخار می‌توان این مورد را آزمایش کرد. مطابق با دستورالعمل‌های سازنده بویلر، سوپاپ اطمینان بویلر را آزمایش کنید تا کاملا مطمئن شوید که دریچه‌ها بسته نشده‌اند. توجه داشته باشید که خرابی سوپاپ اطمینان بیش از حد خطرناک است.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *