لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

بوسترپمپ چیست؟ بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

by | پمپ, تاسیسات ساختمان

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بوسترپمپ چیست؟ بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

افزایش مصرف آب و به دنبال آن کاهش فشار در ساختمان‌های چند طبقه باعث شده است تا نیاز به یک دستگاه تقویت‌کننده فشار آب ضروری به نظر برسد. این دستگاه به نام بوستر پمپ آب از چند الکتروپمپ تشکیل شده که می‌تواند علاوه بر حذف افت فشار، آن را ثابت و کنترل شده نگه دارد. بوسترپمپ به انگلیسی Booster pump می‌تواند آب مصرفی را با صرف انرژی کمتر و راندمان بالاتر تأمین کند. در این مطلب توضیحاتی در رابطه با بوسترپمپ چیست؟ و انواع آن داده خواهد شد.

بوسترپمپ از چه بخش‌هایی تشکل شده است؟

بوستر پمپ کنترلر از قطعات مختلفی تشکیل شده که در انواع مختلف آن مانند بوستر پمپ دور ثابت، بوستر پمپ کوچک و بوستر پمپ خانگی یکسان است. این قطعات شامل شاسی، الکتروپمپ‌ها، قسمت رانش، کانکتور ورودی و خروجی به همراه بخش مکش و تابلوی کنترل است. بخش های دیگری نیز مانند پرشر سوئیچ و منبع فشار دیافراگمی وجود دارند که در بوستر پمپ‌های دور متغیر و ثابت به کار می‌روند.

از مهم‌ترین موارد استفاده از بوستر پمپ تأمین فشار آب در آتش نشانی‌ها است. معمولاً بوستر پمپ دور ثابت برای سیستم‌های آتش نشانی مورد استفاده است. از طرفی بوستر پمپ دور متغیر نیز در آبرسانی‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در سوال بوستر پمپ آبرسانی چیست باید گفت این دستگاه در زمان کاهش شدید فشار آب و یا اوج مصرف می‌تواند فشار آب را ثابت نگه دارد.

بوسترپمپ چیست؟


خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان


بوستر پمپ دور ثابت

بوستر پمپ دور ثابت از سیستم پرشر سوئیچ و مخازن تحت فشار برای طراحی بهره برده‌اند. همچنین یک تابلو فرمان اتوماتیک نیز برای کنترل آن‌ها به کار می‌رود. در مورد این سوال که بوستر پمپ خانگی چیست در این نوع بوستر سرعت اولیه و شروع به کار بسیار زیاد است. به طوری که می‌تواند آب مورد نیاز را در پمپ اول ایجاد کند. این نوع بوستر پمپ قادر است با اختلاف فشار نیم بار با هر پمپ دیگر دبی و فشار مدار را به بهترین نحو تأمین کند.

بوستر پمپ دور متغیر

در پاسخ به سوال بوسترپمپ چیست؟ به تعریف بوستر پمپ دور متغیر می‌پردازیم. در بوستر پمپ دور متغیر یک اینورتر وجود دارد که با کمک تکنولوژی پیشرفته خود می‌تواند تنظیم سرعت گردش پمپ را انجام دهد. معمولاً پمپ‌ها دارای استارت آنی هستند که البته به عنوان معایب آن‌ها محسوب می‌شود. زیرا این استارت آنی علاوه بر کاهش عمر، خرابی، سر و صدا و لرزش پمپ‌ها را به دنبال دارد. با وجود اینورتر در بوستر پمپ دور متغیر علاوه بر حذف این معایب عمر پمپ افزایش می‌یابد. این دو نوع بوستر از نظر ظاهر با یکدیگر تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها مربوط به تابلو برق سیستم است که در آن از اینورتر یا همان دستگاه کنترل دور استفاده شده است.

بوستر پمپ آتش نشانی به چه بوستر‌ی گفته می‌شود؟

در حال حاضر یکی از موارد ایمنی مربوط به ساختمان‌ها که در آیین‌نامه ساخت آن‌ها نیز بیان شده، وجود سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق است. طراحی این سیستم‌ها باید همراه با تأمین آب و دبی و فشار مورد نیاز باشد. در سیستم اطفاء حریق در ساختمان‌ها از بوستر پمپ‌های آتش نشانی استفاده می‌شود. در پاسخ به سؤال اینکه بوستر پمپ چیست باید گفت الکتروپمپ‌هایی که به صورت مجموع و موازی متصل شده‌اند و کنترل آن‌ها توسط تابلو فرمان هوشمند انجام می‌شود به بوستر پمپ آتشنشانی معروف‌اند. این بوستر پمپ می‌تواند با تأمین فشار بالا در مدار برای شبکه اطفاء حریق، آب مناسب را تأمین کند.

برای افزایش فشار آب در سامانه‌های آتش نشانی باید از محاسبه و طراحی بوستر پمپ آتش نشانی استفاده شود. در واقع با این روش ابعاد، قدرت و خصوصیات فنی یک پمپ بوستر مشخص خواهد شد. این بوستر‌ها در سامانه‌های آتش نشانی به عنوان یک تجهیزات حیاتی محسوب می‌شوند.

Summary

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *