banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

عایق پشم شیشه و نکات اصولی و ایمن در نصب آن

by | تاسیسات ساختمان

هر آنچه باید درباره ی عایق های پشم شیشه بدانید

عایق پشم شیشه

نمونه نصب عایق پشم شیشه

برخلاف تصور عموم، عایق منزل هم بر میزان صرفه جویی در هزینه و هم میزان آسایش شما در تمام سال تأثیر می گذارد. درست است که عایق کاری هنگام زمستان اهمیت بیشتری دارد، اما در تابستان هم نقش مهمی را ایفا می کند. در هنگام نیاز به عایق کاری، هیچ محصولی نمی تواند موثر تر از عایق های پشم شیشه باشد.
این عایق ها بسیار مقرون به صرفه اند و به راحتی می توان از آنها استفاده کرد. اگرچه برای نصب و تعمیرات عایق های پشم شیشه ای ما به شما تماس با فرد متخصص یا مهندس تاسیسات را پیشنهاد می کنیم، اما هنگامی که این کار با احتیاط انجام شود، می توانید به صورت خود کفا امورات مربوط به عایق را انجام دهید. این موارد تنها بخشی از مزیت های عایق های پشم شیشه هستند که سبب برتری آن ها می شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی عایق های پشم شیشه به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.

عایق پشم شیشه

عایق نصب شده دیوار

درجه‌ی مقاومت عایق پشم شیشه

درجه ی مقاومت، میزان عایق کردن منزل توسط مواد استفاده شده را نشان می دهد. از لحاظ علمی این عدد نشان دهنده‌ی میزان مقاومت محصول نسبت به جریان حرارت می باشد. هرچه درجه‌ی مقاومت بیشتر باشد، میزان عایق گرمایی محصول نیز بیشتر است.
عایق های با درجه‌ی مقاومت بالاتر، متراکم تر و ضخیم تر خواهند بود و مقدار بادگیر های بیشتر و بنابراین قیمت بالاتری خواهند داشت. همانطور که تصور می‌کنید عایق پشم شیشه از اغلب عایق های دیگر درجه‌ی مقاومت کمتری دارد. به همین دلیل است که پشم شیشه معمولاً از دیگر مواد اصلی عایق ها هزینه‌کمتری دارد.
به عنوان یک نقطه‌ی قوت از پشم شیشه می توان بالاتر بودن درجه‌ی مقاومت آن نسبت به کتان را نام برد. عایق کتانی معمولاً درجه مقاومت ۳ تا ۴ بر اینچ را دارند در حالی که درجه مقاومت در عایق های پشم شیشه از ۵ تا ۷ بر اینچ متغیر است. ( هر اینچ برابر است با: ۲/۵۴ سانتیمتر)

محل استفاده از عایق پشم شیشه

در منزل شما مکان هایی وجود دارد که به نسبت بخش های دیگر به عایق کاری بیشتری احتیاج دارند. اتاق های زیر شیروانی مصالح کمتری برای تماس کمتر با محیط خارجی دارند و بیشتر در معرض هوای خارجی قرار می گیرند؛ بنابراین در این مکان ها به عایق بیشتر یا ضخیم تر احتیاج دارید. از طرفی دیگر، دیوار های شما نیز به خودی خودی به عنوان یک لایه عایق عمل می کنند. بنابراین اگر می‌خواهید عایق پشم شیشه ی جدیدی را در دیوار های منزل خود نصب کنید، شما نیازی به مقدار زیاد پشم شیشه ندارید و یا می توانید از عایق های با درجه مقاومت کمتر استفاده کنید چرا که گرما، سرما و باد برای رسیدن به محیط داخلی باید از چندین لایه عبور کنند. برای مثال، یک دیوار با ۳/۵ لایه پشم شیشه ( درجه مقاومت ۱۱ ) می تواند با احتساب روکش دیواری، غلاف و دیوار کاذب درجه مقاومت کلی ۱۴ داشته باشد.
به علاوه، مکان جغرافیایی شما نیز نقش مهمی را در این مسئله ایفا می کند. همانطور که می دانید هنگام زمستان در مناطق سردسیر به عایق بیشتری احتیاج داریم.

عایق زیر شیروانی

عایق زیر شیروانی

هزینه های عایق کاری

در عایق کاری، هزینه های مربوطه بر اساس سه فاکتور ساده تعیین می شوند:
• درجه‌ی مقاومت ( اثر بخشی)
• مقدار
• نصب به صورت خودکفا یا با کمک متخصص

نیازی به گفتن نیست که عایق های با اثر بخشی بالاتر و یا مقدار بیشتر هزینه های بیشتری را در بر دارند. همچنین اگر به جای انجام عایق کاری به صورت خودکفا از یک متخصص کمک می‌گیرید طبیعتاً باید انتظار هزینه‌ی بیشتر را داشته باشید.

انجام عایق کاری ایمن بدون کمک متخصص

همانطور که پیش تر ذکر شد یکی از بهترین راه های برای کاهش هزینه های مربوطه این است که خودتان آن را نصب کنید. به یاد داشته باشید که این کار را باید با احتیاط زیادی انجام دهید. با اینکه کار کردن با این مواد آسان است، می‌تواند سبب خارش یا سوزش بدن شود؛ پس پوشیدن دستکش، لباس آستین بلند، شلوار، کلاه و عینک ایمنی را فراموش نکنید. در صورت استفاده‌ی نادرست از عایق های پشم شیشه، نصب آن ها می تواند سبب خارش پوست و مشکلات جدی تنفسی شود.
عایق های پشم شیشه می توانند به صورت تکه ای یا بسته کامل خریداری شوند. از آنجایی که عایق های تکه ای در اصل روکش های عایقی هستند که به صورت لایه ای به هم بافته شده اند و شامل یک فویل یا کاغذ ضد رطوبت        می باشند، نصب آسان تری دارند.
هیچ گاه هنگام نصب، عایق پشم شیشه را به زور وارد بخش هایی که فضای کمی دارند نکنید. اگر عایق ها بیش از حد متراکم شوند درجه‌ی مقاومت آنها به دلیل جمع شدن بادگیر ها کاهش می‌یابد ( فراموش نکنید که درجه‌ی مقاومت به خودی خود کم هست). پس اگر ضخامت آن زیاد است سایز آن را تغییر دهید.
در نهایت، از محیط پیرامون خود آگاهی کافی را داشته باشید. اگر عایق را در اتاق زیر شیروانی نصب می‌کنید حواستان به گام هایتان باشد. همچنین هیچ گاه بیشتر از مقدار توصیه شده توسط سازنده از پشم شیشه استفاده نکنید. نصب مقدار بیش از حد عایق در اتاق شیروانی می تواند مسبب مشکلات تهویه‌ی منزل شود.

عایق کتان

نمونه عایق کتان

انواع عایق

برای آگاهی از طریقه‌ مقایسه ی پشم شیشه با دیگر عایق ها در صنعت، باید رغبای آنرا بشناسید. همانند اغلب مصالح خانگی، عایق ها هم انواع مختلفی دارند.

عایق پشم معدنی:

ساختار عایق های پشم معدنی مشابه پشم شیشه است اما گران تر و کمیاب تر اند.این نوع عایق ها نیز به صورت یکپارچه و نرم در دسترس اند که می‌توانند در محل مورد نظر جای داده شوند. متاسفانه پشم معدنی در طول زمان نشت می کند و هنگام وجود رطوبت پوسته می‌بندد که این امر سبب کاهش اثر بخشی آن خواهد شد.

عایق سلولزی:

عایق سلولزی از کاغذ بازیافتی ساخته می شود. این عایق به صورت یکپارچه در دسترس است و به گونه ای طراحی شده است که مانع رطوبت و صدمات ناشی از حیوانات خانگی شود. اما وقتی جذب رطوبت رخ دهد، سلولز متراکم و سنگین می شود و اثر بخشی آن کاهش می یابد.

عایق کتانی:

عایق کتانی از منابع بازیافتی تجدید پذیر ساخته می شود و نسبت به دیگر عایق ها خطر بسیار کمتری برای سلامتی افراد دارد. از آنجایی که عایق کتانی اساساً از کتان قدیمی ساخته شده است، به آسانی و بدون کمک فرد متخصص   می توان آن را لمس و نصب کرد.

عایق کف اسپری:

کف اسپری یک محصول پلی یورتن ( درجه مقاومت بالا) است که با ترکیب کردن دو ماده ی شیمیایی در یک شلنگ یا لوله ساخته می شود. از آنجایی که این عایق ها به راحتی و بدون حادثه نصب می شوند، در صورت نصب نادرست      می تواند سبب مشکلات جدی ازجمله بو های نامطبوع، تنفس دشوار و مشکلات سلامتی برای ساکنین شود.

چه موتورخانه هایی نیاز به قرارداد نگهداری موتورخانه دارند؟

سخن آخر
با وجود درجه مقاومت پایین، عایق پشم شیشه محبوب ترین محصول نو ظهور است. با این حال اگر می خواهید عایق کاری دیوار ها، شیروانی ها و یا دیگر شکاف های منزل را انجام دهید، عایق پشم شیشه می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *