banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

خرابی فن کویل، مشکلات رایج و روش‌های تعمیر آن

by | تاسیسات ساختمان

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

نحوۀ تعمیر خرابی فن کویل و هر آنچه باید در این زمینه بدانید


با شروع فصول سرد سال، عملکرد صحیح فن کویل‌ها اهمیت زیادی پیدا می کند. اگر در منزل شما کودک و یا افراد ضعیف زندگی می کنند، اهمیت این مسئله پررنگ‌تر خواهد بود. صرف نظر از میزان نیاز شما در یک زمان معین، هر تکنیکی می‌تواند دچار نقص احتمالی و سبب خرابی فن کویل شود و ممکن است در هر زمانی رخ دهد.
اگر در فعالیت‌های حرفه‌ای و شغلی خود از تکنولوژی استفاده نکرده‌اید، ممکن است این سیستم برای شما کمی پیچیده به نظر برسد، اما تقریباً تمام افراد می توانند هدف عملکرد کلی آن را درک کنند. اگر از اصول عملکرد فن کویل‌ ها آگاهی دارید، پس می توانید در بعضی موارد از صرف هزینۀ اضافی برای تعمیر فن کویل و یا تعویض آن جلوگیری کنید.


علت محبوبیت فن کویل‌ ها چیست؟


دستگاه‌های فن کویل مدل‌ها و ورژن‌های مختلفی دارند و در شرکت‌های متفاوتی تولید می‌‌شوند، اما عملکرد کلی آن‌ها در ورژن‌های مختلف بسیار ساده و مشابه یکدیگر است. این نوع از تهویه به دلیل ارزان‌تر بودن نسبت به دیگر انواع تهویه مطبوع، در بعضی مناطق بسیار رایج است. فن کویل ها به دلیل سادگی ساختارشان در همۀ کشورها استفاده می‌شوند. این دستگاه برای سیستم‌های گرمایشی، تهویه مطبوع و تهویه کاربرد دارد.
اصول عملکرد آن بر اساس انتقال گرما بین مایعات است. با توجه به نیاز شما به سردسازی یا گرم کردن اتاق، فن کویل آب داغ یا آب سرد را از کویل عبور می دهد و فن جریان هوا را ایجاد می کند. به همین خاطر، انتقال گرما در لوله‌های کویل انجام می‌شود و فن کویل یک دستگاه ساده برای خنک‌سازی و گرم‌سازی است.
در موتور اتومبیل و یا یخچال شما نیز مشابه همین فرایند با مبرد انجام می شود اما فن کویل ها هم برای گرم کردن و هم خنک کردن استفاده می شوند و به همین دلیل در همۀ مناطق کاربرد دارند. دستگاه‌هایی که همزمان از دو لوله استفاده می کنند.میتوانند فقط در یک راستا کار کنند یا گرم و یا سرد کردن اتاق برای حفظ دمای موضعی متفاوت در بعضی اتاق‌ها به فن کویل با چهار لوله نیاز دارید که هم برای سرد کردن و هم گرم کردن قابل استفاده است.

فن کویل

فن کویل سقفی

برخی مدل ها دارای کنترل دستی هستند و برخی دیگر دما را به صورت اتوماتیک در دمایی که شما معین کرده اید تنظیم می‌کنند. همچنین فن کویل‌ها از نظر موقعیت مکانی نصب و منبع برق متفاوت اند. فن کویل‌‌ها با توجه به طریقۀ نصب به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. دستگاه‌های سقفی افقی: این دستگاه‌ها معمولاً زیر سقف در یک شبکۀ بازگشتی نصب می‌شوند.
  2. فن کویل‌های عمودی: این فن کویل ها روی دیوار نصب می‌شوند و معمولاً برای کنترل دمای یک اتاق طراحی شده‌اند.
  3. قفسۀ عمودی: برای نصب در اتاق‌های مجزا طراحی شده و به محیط خارجی دسترسی دارد.

 

هزینه‌های خرید یک فن کویل جدید و یا تعمیر دستگاه قدیمی، به این پارامترها وابسته است. در برخی موارد تعمیر خرابی فن کویل می‌تواند پرهزینه باشد اما با این‌حال هنگامی که هوای بیرون سرد است باید سریعاً تعمیرات دستگاه انجام شود. هنگامی که فن کویل در اواخر پاییز خراب شود ممکن است بودجۀ کافی برای تعمیر دستگاه نداشته باشید؛ برای این کار حتماً از وام‌های فوری استفاده کنید تا سلامتی شما و افراد خانواده به خطر نیفتد.

 

مشکلات رایج دستگاه‌های فن کویل

 

در ادامه به مشکلات اصلی فن کویل ها که نیاز به تعمیر دارند بررسی می‌کنیم. شناختن دلایل اصلی خرابی فن کویل ها به شما کمک می‌کند تا مشکلات دستگاه را به موقع تشخیص داده و ارزیابی‌های لازم را انجام دهید و در نهایت از بروز خرابی‌های جدی در دستگاه جلوگیری کنید.


جریان هوا


فن‌های موجود در فن کویل برای یک میزان معین مقاومت هوا طراحی شده‌اند. اگر میزان این شاخص افزایش یابد، فن فعالیت مطلوب نخواهد داشت و اگر مقدار بارگیری بیش از حد کم باشد سبب فرسودگی سریع‌تر فن خواهد شد. اگر حجم هوا کمتر از حد مورد نیاز باشد، فن کویل قادر به سردسازی یا گرم‌سازی مطلوب منزل نخواهد بود. چرا مقاومت هوا افزایش می‌یابد؟ افزایش مقاومت هوا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اغلب به دلیل آلودگی فیلترها، کانال‌های هوا و کویل‌ها رخ می‌دهد. به علاوه، پیکربندی نادرست کانال برای یک فن با نیروی معین مقاومت اضافی را ایجاد می‌کند.


مشکلات مربوط به سردسازی


برای خنک کردن اتاق‌ها، فن کویل ها باید آب را با دمای معین از چیلر به بخش‌های مختلف با مسافت زیاد توزیع کند. اغلب اوقات دمای آب متفاوت است و یا حجم آن با مقیاس طراحی دستگاه متناسب نیست. در این شرایط فعالیت سردسازی اتاق کاهش می‌یابد. همچنین ممکن است دستگاه مرکزی قادر به کنترل شرایط هنگام کمبود آب و یا دمای بیش از حد آن نباشد. در بدترین شرایط، فن کویل باید تعویض شود. لحاظ کردن هریک از پارامترهای دیگر مانند قوی‌تر بودن فن، تناوب بیشتر سردسازی و تفاوت در طرح کویل نتایج بهتری خواهند داشت.


افزایش یافتن نویز ( سروصدا)


یکی از ایرادهای آشکار تنظی دمای هوا، میزان نویز است. فن کویل ها عموماً زیاد پر سروصدا نیستند اما برای افرادی که به آن عادت ندارند سروصدای آن ها کاملاً واضح است. از آنجایی که این سروصداها به قطعات خاصی بستگی دارد، آشکار بودن نویزها شامل همۀ دستگاه ها نمی‌شود. تعویض کردن این قطعات می‌تواند این ایراد را برطرف کند.
هنگام تعویض فن قدیمی، در سرعت پایین‌تر فن، حجم هوا به میزان مطلوب و مورد نیاز خواهد رسید. اغلب فن کویل ها برای سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند. برای بهبود عملکرد دستگاه، باید از فنی استفاده شود که برای سرعت کمتر طراحی شده؛ منتها باید تعداد تناوب سردسازی زیاد باشد تا دستگاه مشکل نویز نداشته باشد. به منظور رفع سروصدا می‌توانید در کانال‌های هوا از پوشش صداگیر استفاده کنید؛ اما این پوشش بر مقاومت هوا می‌افزاید و ناچاراً باید فن قدیمی را با یک فن قوی‌تر جایگزین کنید.


دیگر موارد خرابی‌ فن کویل


همچنین ممکن است نشتی آب و دیگر مایعات موجود در سیستم رخ دهد. به علاوه، این مایعات هم مانند آب سبب افزایش خوردگی در بخش‌های فلزی کویل خواهند شد. یک فن کویل هیچ گاه نمی‌تواند بدون اتصال لوله‌ها به تیغه‌های انتقال گرما، به خوبی فعالیت کند. اتصال بین لوله و تیغه ویژگی اصلی کویل است. این اتصالات به مرور زمان در اثر انقباض و انبساط مداوم، اثر بخشی خود را از دست می‌دهند.
همچنین این دستگاه یک سیستم الکتریکی و مکانیکی است و ممکن است مشکلات الکتریکی و مکانیکی رخ دهد و سبب خرابی فن کویل و نیاز به تعمیرات شود. گاهی اوقات مشکل فن کویل یخ زدگی است. توصیه می‌شود که برای جلوگیری از انسداد کویل، مرتباً پاکیزگی کانال هوا و شرایط فیلترها را بررسی و در صورت نیاز آن ها را تعویض کنید.
به طورکلی، تعویض قطعات برای حل مشکل خرابی فن کویل ممکن است نیاز به کمک‌های مالی مانند وام داشته باشد.
اگر کویل ها به طور مناسب انتخاب شوند، اغلب آن‌ها با نگهداری منظم تا ده‌ها سال کار می‌کنند. طول عمر مفید دستگاه وابسته به شرایط محیط فن کویل مانند کیفیت هوا، کیفیت آب و روتین نگهداری است.
پاکسازی منظم سطوح تیغه‌ای به شما کمک می‌کند که برای مدت طولانی‌تری نیاز به انجام تعمیرات نداشته باشید و راندمان کل دستگاه را افزایش دهید. در نتیجه اگر شما برای سرویس دستگاه به پیمانکار تاسیسات حرفه‌ای مراجعه کنید، هزینه‌ای که صرف کرده‌اید در آینده جبران خواهد شد.
همیشه از مواد شویندۀ مخصوص استفاده کنید؛ چرا که بسیاری از آن‌ها سبب ایجاد خوردگی در تیغه‌های آلومینیم می‌شوند و بر عملکرد فن کویل تأثیر منفی می‌گذارند. خوردگی تیغه عمکلرد فن کویل و همچنین ضریب هدایت حرارت در خود تیغه را کاهش می‌دهد. مایعات خورنده، دمای بالا و فشار به مرور زمان کویل را از داخل از بین می‌برند و انتقال حرارت را که اساس عملکرد فن کویل است، کاهش می‌دهد.

 

خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان


متداول ترین مشکلات و خرابی فن کویل


با توجه به کیفیت اولیۀ فن کویل از کارخانه، شرایط فعالیت و همچنین نگهداری‌های لازم در طول سرویس دهی آن، طول عمر آن نیز متغیر است. در بعضی موارد، فن کویل تا ۳۰ سال عمر می‌کند. اما در طی این زمان هم شما باید چندین بار آن را تعمیر کنید. گاهی اوقات، بهتر است سریعاً فن کویل را تعویض کنید زیرا هزینۀ کمتری خواهد داشت. موارد زیر از خرابی‌ فن کویل معمولاً توسط صاحب‌خانه یا مستاجر تشخیص داده می‌شوند و اغلب آن‌ها هنگام تعمیر دچار مشکل خواهند شد.
۱. پاکسازی تیغه‌های کویل با فشار آب می‌تواند یک راهکار عالی برای تمیز کردن آلودگی باشد اما فراموش نکنید که فشار بالا تیغه‌های آلومینیمی نازک را خم می‌کند و مقاومت هوا را افزایش می‌دهد. در این شرایط عملکرد کویل کاهش پیدا می‌کند و مرکز کویل مسدود می‌شود که تمیز کردن آن بسیار دشوار است. برای بهره‌مندی از خدمات نگهداری و پشتیبانی از تاسیسات ساختمان با ما تماس بگیرید.
۲. خرابی کویل نشان دهندۀ نشتی فن کویل است. فشار بالای سیستم به این قسمت راه پیدا کرده، لوله ضعیف شده و سیستم دیگر آببند شده نیست.
۳. لحیم کاری مجدد در همان محل اگر در قسمتی از سیستم متوجه کمبود استحکام و آببندی شدید، باید فوراً کویل را مجددا لحیم کاری کنید. سیستم باید برای لحیم کاری متوقف شود؛ زیرا قسمت داخلی لوله به دلیل فرسودگی بسیار ضعیف شده و به زودی مجدداً شکافته خواهد شد.
۴. برداشتن لولۀ دارای نشتی از چرخه ممکن است به نظر برسد که شما با برداشتن لولۀ آسیب دیده توسط خوردگی یا فرسایش، مشکل نشتی را حل کرده باشید؛ اما با این کار میزان قابل توجهی از سطح انتقال حرارت و در نتیجه راندمان سردسازی و گرم‌سازی را کاهش داده‌اید. این راهکار برای تعمیر خرابی فن کویل موقتی است و فقط برای زمانی استفاده می‌شود که تا تعویض کامل آن قابل استفاده باشد. فن کویل برای داشتن عملکرد مؤثر باید انرژِی بیشتری مصرف کند و به موجب آن هزینۀ بیشتری برای مصرف کننده خواهد داشت.


صرفه جویی در هزینه


اگر بودجۀ کافی برای تعویض فن کویل ندارید، باید برای حفظ دمای مطلوب در منزل، فن کویل را تعمیر کنید. برای اینکه فن کویل بعد از تعمیر فعالیت مطلوب داشته باشد شما باید آن را جور دیگری تنظیم کنید تا منزل را به دمای متعادل سابق برسانید.
شما می‌توانید دمای دیگ را زیاد کنید، سرعت فن را افزایش دهید و یا دما را کم‌تر از حالت معمول تنظیم کنید تا به دمای دلخواه برسید. به طورکلی این روش می‌تواند تا حدی مؤثر باشد اما بهتر است در این حالت فعالیت فن کویل را به حداقل برسانید. این نوع عملکرد مصرف انرژی و هزینه را افزایش می‌دهد و به موجب آن برای رسیدن به حالت مطلوب سابق برق بیشتری مصرف می‌شود. تا زمانی که فن کویل را تعویض نکنید و یا تعمیرات اساسی آن را انجام ندهیدف قبوض برق شما افزایش خواهد یافت.
تعمیرخرابی فن کویل مشکل را به کلی حل نمی‌کند و فقط تأثیر موقت خواهد داشت. شما هزینۀ تعمیر و به دنبال آن هزینۀ برق و موارد مشابه را پرداخت می‌کنید اما بعد از تعویض فن کویل این هزینه‌های اضافی را نخواهید داشت.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *