تعمیر و نگهداری چیلرها در موتورخانه

چیلرها اغلب بزرگترین مصرف کننده بار الکتریکی در یک موتورخانه هستند. اما عواملی مانند لوله های رسوب گرفته ، نشت مبرد ، یا عوامل بی شمار دیگری هستند که در این مسئله موثر هستند که هزینه های عملیاتی را می تواند بین ۸ تا ۱۰ درصد افزایش دهد. چیلرهای در حال کار در بهترین حالت عملکردی خود باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های تعمیر و نگهداری موتورخانه می شوند.

با توجه به تحولات جدید در صنعت تهویه مطبوع با نسل جدید چیلرها و فناوریهای جدید نظارت از راه دور ، تعمیر و نگهداری چیلرها در موتورخانه پیشرفت چشمگیری داشته است. در نتیجه ی استفاده از فناوری های نظارت از راه دور ، این صنعت به سمت برنامه های نگهداری پیش رفته است و از روش های سنتی نگهداری تاسیسات دور شده است.

تعمیر و نگهداری چیلر در موتورخانه

از هر روش دیگری که استفاده می کنید ، در اینجا ۱۰ نکته نگهداری برای اکثر چیلرهای گریز از مرکز برای کمک به حفظ راندمان بالا آورده شده است که پیشنهاد می شود آنها را در برنامه تعمیر و نگهداری چیلرها در موتورخانه خود بکار گیرید :

۱. ثبت گزارشات روزانه

گزارش روزانه هنوز هم اولین گام موثر در جهت حفظ کیفیت کارکرد یک چیلر است. این گزارش به شما این امکان را می دهد که یک تاریخچه از شرایط بهره برداری از جمله دما ، فشار ، میزان مایعات و میزان جریان ایجاد کنید. فن آوری های نظارت از راه دور به شما این امکان را می دهد که ماشین آلات را بطور مداوم و نه ماهانه بازرسی کنید و این امکان را به شما می دهد که گزارشهایی تهیه کنید که این گزارش ها به شناسایی نیازهای تعمیر و نگهداری چیلر در موتورخانه قبل از تبدیل شدن به یک مسئله مهم و یک اشکال پرهزینه در تعمیرات چیلر کمک می کند.

مهندس تاسیسات

۲. برای انتقال حرارت خوب، لوله ها را تمیز نگه دارید

بازدهی انتقال حرارت بیشترین تأثیر را بر عملکرد چیلر دارد، بنابراین تمیز نگه داشتن سطوح انتقال حرارت، به خصوص کندانسورها در چیلرهای تراکمی برای حفظ راندمان بالا مهم هستند. آلاینده هایی مانند مواد معدنی ، رسوبات ، گل ، خزه و جلبک و سایر ناخالصی ها بعنوان یک لایه عایق حرارتی عمل کرده و عملکرد کلی را کاهش می دهند. درجه حرارت، شاخص خوبی برای بهره وری انتقال حرارت است. درجه حرارت بالاتر ، از شاخص های اصلی در کاهش بهره وری انتقال حرارت است. لوله های کندانسور باید حداقل به صورت سالانه یا با برنامه نگهداری منظم، توسط تیم تعمیر و نگهداری موتورخانه با برس تمیز شوند تا آنها را از آلودگی ها دور نگه دارد.

تعمیر و نگهداری چیلرها

۳. برای جلوگیری از رسوبات و خوردگی، کیفیت آب کندانسور را همواره کنترل کنید

تمام مدارات آب کندانسور که از برج خنک کننده باز (مانند برج های خنک کننده متداول) استفاده می کنند، نیاز به تصفیه آب برای از بین بردن رسوبات ، خوردگی و رشد بیولوژیکی دارند، که همه اینها منجر به رسوب در کندانسورها شده و مانع از انتقال حرارت می شوند و می توانند کارایی چیلر را کاهش دهند. برای کیفیت عمومی آب و از شواهدی از خوردگی ، یک بار در سال یا به طور مرتب با نظارت از راه دور ، مدار آب گردشی کندانسور و برج خنک کننده را بررسی کنید.

۴. پایین نگه‌داشتن دمای آب ورودی به کندانسور

کاهش دمای آب کندانسور ورودی باعث افزایش راندمان چیلر می شود. مشاهده شده در برخی از  ساختمانها، اپراتور برای غلبه بر برخی از مشکلات مانند کویلهای کثیف هواسازها ، فیلترهای گرفته فن کویل ها و یا حتی عدم گردش مناسب آب در برخی نقاط سیستم بدلیل بالانس نبودن سیستم لوله کشی و آب گردشی، دمای تنظیم شده آب سرد چیلر را پایین می آورد. همین موضوع کار چیلر را سخت تر و مصرف انرژی را افزایش میدهد.

۵. سرعت جریان آب سرد را بین ۳ تا ۱۲ فوت در ثانیه حفظ کنید

تغییر سرعت جریان آب سرد بر عملکرد چیلر تأثیر می گذارد. جریان بیش از حد پایین، باعث کاهش راندمان چیلر می شود و در نهایت منجر به جریان چند لایه می شود. حداقل سرعت جریان به طور معمول حدود ۳ فوت در ثانیه است. سرعت زیاد جریان منجر به لرزش ، سر و صدا و فرسایش لوله می شود. حداکثر سرعت توصیه شده معمولاً در حدود FPS 12 است.

۶. حفظ شارژ کافی مبرد

مقدار واقعی خنک کننده یک چیلر بستگی به این دارد که چه مقدار از خنک کننده از طریق کمپرسور به حرکت در می آید. حفظ سطح مناسب خنک کننده برای شرایط مورد نظر بسیار مهم است. نشت خنک کننده و همچنین هوا و رطوبت وارد شده به سیستم باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان سیستم می شود. شارژ کم خنک کننده باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند. یک پیمانکار حرفه ای تعمیر و نگهداری چیلر در  موتورخانه بایستی تمامی این آیتم ها را بدقت مورد بررسی قرار داده و چک نماید.

تعمیر و نگهداری چیلرها در موتورخانه

۷. از ناکارآمدی ناشی از گازهای غیر قابل تقطیر جلوگیری کنید

گازهای غیر قابل تقطیر مانند هوا و رطوبت تمایل به نفوذ در چیلرهایی دارند که تحت خلا کار می کنند. گازهای غیرقابل تقطیر می توانند بازده واقعی چیلر را از عملکرد نامی تا ۴٪ در ۶۰٪ بار و ۷٪ در ۱۰۰٪ بار کاهش دهند. وکیوم مناسب تأثیر گازهای غیر قابل تقطیر را به حداقل می رساند.

۸. روغن کمپرسور را بطور دوره ای آنالیز کنید

یک بار در سال یک نمونه از روغن را به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل شیمیایی “طیف سنجی” ارسال کنید. مانند هر سیستم تبرید بسته، روغن در صورتی نیاز به تعویض دارد که تجزیه و تحلیل ها نشان دهد. رطوبت زیاد می تواند یک مشکل در وکیوم چیلر باشد. از چیلرهای جذبی براساس ساعتهای کارکرد بایستی عملیات پرج صورت گیرد. فیلترهای روغن را برای افت فشار بررسی کنید و در صورت تعویض روغن ، آنها را نیز تعویض کنید. تعمیر و نگهداری چیلرهای جدید، کاملاً متفاوت از چیلرهای سانتریفیوژ سنتی می باشد. در طراحی این سیستم های چیلر، روغن استفاده مهم تری دارد و به همین دلیل هزینه های نگهداری آنها کمتر ولی هزینه های تعمیرات آنها به مراتب بیشتر است.

۹. کیفیت عملکرد موتور را بررسی کنید

برای بهره برداری کارآمد از استارت ها و موتورها ، ایمنی و کالیبراسیون سنسورهای فشار بالا، فشار پایین و فشار روغن را در پی ال سی (PLC) بررسی کنید (به دستورالعمل های سازنده مراجعه کنید). برای جلوگیری از نشتی جریان ، سیم پیچ های موتور الکتریکی را برای بررسی مقاومت عایق در برابر زمین و سیم پیچ به سیم پیچ تست کنید.

۱۰. نصب درایوهای سرعت متغیر

موتور چیلر معمولاً بزرگترین بار الکتریکی در یک ساختمان است. با شرایط عملیاتی مناسب ، درایوهای با سرعت متغیر (VSD) می توانند صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی ارائه دهند. درایوهای با سرعت متغیر همچنین به عنوان یک استارت نرم عمل می کنند تا جریان ورودی به موتور را برای آمپرهای دارای بار کامل پایین بیاورند(Soft Starter). این یک عامل مهم برای چیلرهایی است که روی ژنراتورهای اضطراری کار می کنند. VSD ها شوک مکانیکی لحظه راه اندازی کمپرسور راه کاهش ، قابلیت اطمینان و عمر چیلر را افزایش می دهند.

با بهره بردن از نتایج تجربیات شرکت های سازنده و همچنین پیشرفت های اخیر در صنعت تاسیسات، و بکارگیری آنها در برنامه تعمیر و نگهداری چیلر در موتورخانه توسط اپراتورهای به روز و با تجربه، علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر مفید تجهیزات موتورخانه نیز بطور چشمگیری افزایش پیدا میکند که باعث منافع اقتصادی دراز مدت خواهد شد.

برای دریافت خدمات حرفه ای تعمیر و نگهداری موتورخانه، با ما تماس بگیرید.