لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

بهینه‌سازی مصرف واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا_قسمت دوم

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله قبل راجع به نکات تعمیر و نگهداری واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، صحبت شد. در ادامه به مطالبی راجع به بهینه‌سازی مصرف انرژی و تکنینک‌های افزایش راندمان واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، اشاره خواهد شد.

مصرف انرژی واحدهای تصفیه هوا

عمده انرژی مصرف شده در واحدهای تصفیه هوا به فن‌ها و بخاری‌های الکتریکی‌ای که در آن نصب شده است، مربوط است. با این حال، مصرف انرژی واحدهای تصفیه هوا  عامل تاثیرگذاری بر عمده مصرف انرژی دستگاه‌هایی مانند چیلرها و دیگ‌های بخار است.

حداقل جریان هوا در یک سیستم حجم متغیر هوا؛ مستلزم استفاده از یک استراتژی کنترل خوب برای تعدیل سرعت فن در پاسخ به کاهش تقاضا از پایانه‌های حجم متغیر هوا است. از طریق نظارت و تمیز کردن دوره‌ای یا جایگزینی فیلترهای هوا می‌توان مقاومت در برابر جریان هوا را به حداقل رساند. همچنین مهم است که از راه اندازی درست آن‌ اطمینان حاصل کنیم.

رطوبت بیش از اندازه و غیر ضروری سبب اتلاف انرژی می‌شود.

بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای تصفیه هوا

نگهداری و بهره‎برداری واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا (بخش اول)

مسائل زیر برای افزایش کارایی تعمیر و نگهداری واحدهای تصفیه هوا مهم هستند:

 • اطمینان حاصل کنید که کویل‌های مبدل حرارتی تمیز نگه داشته می‌شوند. سطوح مبدل حرارتی کثیف مقاومت در برابر انتقال حرارت را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش کارایی چیلر و دیگ بخار می شود. کویل‌های کثیف همچنین جریان هوای مقاومتی را افزایش می‌دهد که سبب افزایش مصرف انرژی فن (جایی که VSD نصب می‌شود) و یا کاهش جریان هوا با تهویه نامناسب است.
 • فیلترهای هوا را به‌طور منظم، مطابق با برنامه زمانی تعمیر و نگهداری، تعویض یا تمیز کنید. فیلترهای هوا کثیف منجر به افزایش مقاومت در برابر جریان هوا می‌شود. فیلترهای فشار نصب شده در داخل بانک‌های فیلتر هوا، برای ارزیابی پاکیزگی فیلترها ضروری هستند.
 • بعضی از حفره‌های فیلتر هوا با صفحات خالی نصب شده‌اند. جایگزینی صفحات خالی با فیلترهای هوا باعث کاهش فشار استاتیکی می‌شود، بنابراین مصرف انرژی کاهش می‌یابد.
 • کارایی کاربرد فیلترهای هوا نصب شده را ارزیابی کنید. اگر فیلترهای هوا کارآمدتر از آنچه مورد نیاز است، باشد؛ افت فشار در فیلتر بیش از حد خواهد بود و مصرف انرژی فن بالا خواهد بود. برای ساختمان‌های اداری اگر یک کلاس فیلتر بیش از F5 نصب شود؛ دلیل این امر باید بررسی شود و در صورت امکان فیلترهای هوایی که دارای افت فشار پایین‌تر هستند، باید جایگزین شوند.
 • ضرورت وجود آتناتورهای (تضعیف‌کننده‌های) صدای لوله‌ها را ارزیابی کنید و در صورت امکان آن‌ها را حذف کنید. آتناتورها باعث مقاومت در برابر جریان هوا که سبب اتلاف انرژی است، می‌شوند.
 • نشتی سیستم گرمایش و دریچه‌های کنترل سیستم خنک‌کننده را که سبب تقابل سیستم گرمایش در مقابل سیستم سرمایش می‌شود را کنترل کنید. این یک مشکل رایج در ساختمان‌ها است، که سبب اتلاف انرژی زیادی می‌شود.
 • به طور منظم همه منابع نشت هوا را از که طریق اتصالات فلکسیبل آسیب دیده، اتصالات ضعیف دودکش و دسترسی به درها / پانل ها ایجاد می‌شود را بررسی و حذف کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که economy cycle به درستی تنظیم شده و کارکرد آن رضایت‌بخش است. علل رایج برای ناکارآمدی این فرآیند عبارت‌اند از الگوریتم‌های کنترل نادرست، دمپرهای / کنترل کننده‌های خراب و سنسورهای دما / رطوبت خراب. عملکرد نادرست این فرآیند یکی از رایج‌ترین علل اتلاف انرژی در ساختمان است.
 • از نصب موتورهایی که راندمان ضعیفی دارند، اجتناب کنید. هزینه انرژی یک موتور الکتریکی به میزان قابل توجهی بالاتر از هزینه خرید دستگاه است.

بهره‌وری واحدهای تصفیه هوا

در مقاله بعدی به تکمیل مبحث تکنینک‌های افزایش راندمان واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، اشاره خواهد شد.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *