لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

بهینه‌سازی مصرف واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا_قسمت سوم

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله قبل راجع به بهینه‌سازی مصرف انرژی و تعدادی از تکنینک‌های افزایش راندمان واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، صحبت شد. در ادامه به تکمیل مبحث تکنینک‌های افزایش راندمان واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، اشاره خواهد شد.

نگهداری و بهره‎برداری واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا (بخش دوم)

 • اطمینان حاصل کنید که دمپرهای شاخه‌ای برای به حداقل رساندن مصرف انرژی نصب می‌شوند.
 • بررسی کشش تسمه و اصلاح هر گونه عدم تعادل بین تسمه‌ها و قرقره‌ها که در نتیجه آن به علت اصطکاک، خسارات کم می‌شود. برای موتورهای بزرگ، معمولا بیش‌تر از ۲۰ کیلو وات و در جایی که VSD ها نصب می‌شوند، امکان نصب تسمه‌های درایو مثبت و قرقره‌های مضرس به جای قرقره‌های نوع V را مورد بررسی قرار دهید تا از تلفات اصطکاکی کاسته شود.
 • واحدهای تصفیه هوا؛ در معرض رطوبت، به منظور حفظ کنترل رطوبت باید فعال باشند.
 • ساختمان‌هایی که پره‌های خنک‌کننده (chilled beams) دارند، در شرایط خاص نیاز به رطوبت فعال هوا بیرونی خواهند داشت. نقاط کنترلی و کالیبراسیون سنسورهای نقطه شبنم (dew point) را بررسی کنید.
 • در واحدهای تصفیه هوا نوع حجم ثابت نباید اندازه فن خیلی بزرگ و میزان عبور جریان هوا از دمپرها بسیار کم باشد. راه‌حل پیشنهادی برای رفع این مشکل؛ تغییر اندازه نسبت قرقره و باز کردن دمپرها برای رفع گرفتگی جریان هوا است.
 • اطمینان حاصل کنید که چراغ‌های سرویس داخل واحدهای تصفیه هوا کار می‌کنند. کلید‌های برق باید دارای چراغ‌های نشان‌گر باشند و کارمندان تعمیر و نگهداری باید این چراغ‌ها را خاموش کنند و همچنین مدیر خدمات با بازرسی‌های تصادفی باید از این موضوع اطمینان حاصل کند.
 • دقت و موقعیت سنسورهای دما منطقه را بررسی کنید. مسائل رایجی که بر مصرف انرژی تاثیر می گذارند عبارت‌اند از کالیبراسیون سنسور ضعیف، نشت هوا به سنسور از طریق آب‌بندی ضعیف و سنسورهایی که از منابع گرما مانند نور خورشید و تجهیزات اداری مانند کامپیوترها تاثیر پذیرفته‌اند. عرضه بیش از اندازه سیستم سرمایش، سیستم گرمایش یا جریان هوا می‌تواند سبب اتلاف انرژی در واحد تصفیه هوا ‌شود.
 • فن‌کویل‌ها را با استفاده از سنسورهای دمای هوا اتاق به‌جای سنسورهای برگشت هوا، کنترل کنید.
 • پارتیشن‌بندی دیوار که جریان هوا را مختل می‌کند، طول بیش از اندازه کانال‌های منعطف، از بین رفتن کانال‌های منعطف و قطع جریان پخش‌کننده هوا باعث می‌شود، واحدهای تصفیه هوا ناکارامد عمل کنند.

نگهداری و بهره برداری واحدهای تصفیه هوا

 • در سیستم‌های حجم متغیر هوا، پیاده‌سازی و نظارت بر موارد زیر با استفاده از روند توابع BMS صورت می‌گیرد:

-فشار واحد تصفیه هوا را تنظیم کنید زیرا  اگر سنسورها خراب باشند یا فن‌ها با سرعت ثابت بدون مدولاسیون کار کنند، سبب اتلاف انرژی می‌شوند.

-مکان صحیح سنسور فشار نیز اهمیت دارد، معمولا در ۲/۳ فاصله از شاخص نصب می‌شود.

-فن واحد تصفیه هوا با تنظیم مجدد الگوریتم مناطق بحرانی که فشار استاتیکی کانال‌ها را کاهش می‌دهد، کنترل می‌شود. با تنظیم مجدد داینامیکی فشار استاتیکی کانال‌ها می‌توان محفظه‌های حجم متغیر هوایی که کاملا باز شده‌اند را حفظ کرد.

-اگر دما هوا خیلی بالا تنظیم شود، سبب اتلاف انرژی می‌شود.

-عملکرد محفظه‌های حجم متغیر هوا. اغلب حداقل یک محفظه‌ حجم متغیر هوا معیوب در هر طبقه یا در هر منطقه وجود دارد. غیر از اتلاف انرژی در این مناطق، اگر الگوریتم کنترل برای درایوهای واحد تصفیه هوا بر اساس پارامترهای حسی‌ای که در بدترین حالت پایانه قرار دارند، تنظیم شود؛ این امر می‌تواند سبب اتلاف انرژی به علت سرد شدن بیش از اندازه آن و اتلاف حرارت مجدد محفظه‌های حجم متغیر هوا شود. نظارت منظم بر محفظه‌های حجم متغیر هوا، امکان تعمیر سریع و تنظیم استراتژی‌های کنترل هوشمند برای کمک به کاهش اتلاف انرژی را سبب می‌شود. همچنین الگوریتم‌های کنترل فن واحد تصفیه هوا را باید بر اساس درصد بالا تنظیم کنند و از به‌کارگیری محفظه‌های حجم متغیر هوا معیوب که بر عملکرد آن‌ها تاثیر دارد، پرهیز کنند.

بیشتر بخوانید : بهینه‌سازی مصرف واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا_قسمت چهارم

تعمیر و نگهداری واحدهای تصفیه هوا

در مقاله بعدی به تکمیل مبحث تکنینک‌های افزایش راندمان و جایگزینی و ارتقا واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، اشاره خواهد شد.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *