لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

بهینه‌سازی مصرف واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا_قسمت چهارم

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله قبل راجع به تعدادی از تکنینک‌های افزایش راندمان واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، صحبت شد. در ادامه به تکمیل مبحث تکنینک‌های افزایش راندمان و شاخص‌های جایگزینی و ارتقا واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا، اشاره خواهد شد.

نگهداری و بهره‎برداری واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا (بخش سوم)

 • سیستم‌هایی که دچار عدم متعادل‌سازی هوا هستند، باید مجددا متعادل‌سازی و راه‌اندازی شوند. اغلب مدیران خدمات به‌دلیل عدم درک مشکلات، کمبود بودجه و عدم توجه به مزایای بالقوه این مسئله، به این موضوع توجه نمی‌کنند. پیمانکاران تعمیر و نگهداری می‌توانند از طریق نظارت بر BMS، سبب افزایش بهره‌وری و راحتی شوند.
 • تنظیمات مربوط به حداقل و حداکثر جریان هوا را در پایانه‌های حجم متغیر هوا بررسی کنید. در ابتدا این مسئله توسط مهندس طراح مطابق با پیش فرض‌های تعیین شده در مرحله طراحی تنظیم می‌شود. اگر حداقل میزان جریان هوا در یک پایانه خیلی بالا باشد، می‌تواند سبب مصرف مجدد گرما در پایانه و فعال‌سازی کل سیستم گرمایشی شود، به این ترتیب سبب اتلاف مقدار قابل توجهی از انرژی می‌شود. اگر حداکثر میزان جریان هوا در یک پایانه بسیار کم باشد، می‌تواند دمای هوای واحدهای تصفیه هوا را به منظور رفع نیاز سیستم سرمایش این منطقه کاهش دهد و سبب مصرف مجدد گرما در پایانه‌ های دیگر شود. اغلب مهندسین طراح همواره حداقل میزان جریان هوا را تنظیم می‌کنند.
 • از BMS برای نظارت بر محفظه‌های حجم متغیر هوا و سیستم‌های گرمایش و سرمایش استفاده کنید و بدین ترتیب مسائلی را که سبب ناکارامدی می‌شوند را شناسایی کنید. ممکن است لازم باشد تا از خدمات یک متخصص کنترل بهره گیرید تا الگوریتم‌های کنترل هوشمند لازم را برای جلوگیری از چنین مسائلی ایجاد کند.
 • بسیاری از ساختمان‌ها نقشه‌ای برای جریان هوا و آب در عملکرد خود ندارند. دلایل رایج آن عبارت‌اند از: سیستم‌های تاسیسات ساختمان هرگز در ابتدا و یا در طول سال‌ها نصب، تعبیه و متعادل‌سازی نشده‌اند و یا اتصالات اداری بدون در نظر گرفتن مسائل مربوط به متعادل‌سازی هوا انجام شده‌اند. گاهی اوقات، اتصالات اداری بارهای سیستم گرمایش و سرمایش را با توجه به جریان هوای مورد نیاز منطقه تغییر می‌دهند. اهمیت راه‌اندازی مناسب، تنظیم خوب، متعادل‌سازی دوباره و راه‌اندازی مجدد؛ در حال حاضر به خوبی پذیرفته شده است. بنابراین بستن یک قرارداد تعمیر و نگهداری می‌تواند سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود.

جایگزینی و ارتقا واحدهای تصفیه هوا

جایگزینی و ارتقا واحدهای تصفیه هوا و محفظه‌های حجم متغیر هوا

مسائل زیر را قبل از جایگزینی یا ارتقا واحدهای تصفیه هوا در نظر بگیرید:

 • از جایگزین کردن دستگاهی مشابه دستگاه فعلی اجتناب کنید. اطمینان حاصل کنید که نقشه جریان هوا با در نظر گرفتن عواملی از جمله تلفات حرارتی و افزایش گرما، که احتمالا از زمان طراحی اصلی ساختمان تغییر کرده است، دوباره ارزیابی می‌شوند. درجه حرارت مناسب برای بهره‌وری انرژی را در نظر بگیرید. مزایای بالقوه کاهش دادن درجه حرارت هوا را بررسی کنید. کاهش میزان جریان هوا و کاهش انرژی فن، مصرف انرژی چیلر را افزایش می‌دهد.
 • حداکثر استفاده از economy cycle، کنترل هوا بر اساس میزان غلظت CO2 در مناطق اشغالی و نصب مبدل حرارتی بین جریان هوا و جریان هوا خروجی را در نظر بگیرید.
 • برای داشتن بهترین عملکرد، در انتخاب فن هوا دقت کنید. موتورهای با بهره‌وری بالا و تسمه‌های مضرس نصب کنید. استفاده از پلاگ فن (که فاقد تسمه و قرقره است) ممکن است، کارامد باشد.
 • از موتورهای قدیمی مجددا استفاده نکنید، مگر آن‌که هنوز کارایی داشته باشند. هزینه‌های انرژی مربوط به استفاده مجدد از یک موتور قدیمی تعمیر شده از هزینه خرید یک موتور جدید بیش‌تر است. توصیه می‌شود برای اطمینان از کارایی فن‌ها و موتورها و صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی از پیمانکاران و مشاوران متخصص برای خرید و تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها کمک گرفته شود. جایگزینی فن‌های موجود نیز فرصت خوبی برای رفع مشکلات موجود از قبیل کاهش میزان جریان هوا که منجر به اتلاف انرژی می شود را فراهم می‌کند.
 • برای کاهش اتلاف انرژی، نوع چرخشی (swirl) دیفیوزر هوادهی (diffusers) را در نظر بگیرید.
 • سنسورهای فشار استاتیکی را در مکان‌های مناسب نصب کنید، و از کارایی استراتژی‌های کنترل مانند تنظیم مجدد مناطق بحرانی برای کاهش مصرف انرژی فن اطمینان حاصل کنید.
 • سنسورهای فشار را که عملکرد فن حجم متغیر هوا را کنترل می‌کنند، بررسی کنید؛ ممکن است در ناحیه نادرست نصب شده باشند یا جابه‌جا شوند.
 • قبل از استفاده از واحدهای تصفیه هوا جدید، اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از کثیف شدن فیلترهای هوای جدید، دودکش‌ تمیز شده باشد.

بیشتر بخوانید : بهینه‌سازی مصرف دستگاه‌های رطوبت‌ساز و رطوبت‌گیر_قسمت اول

 

جایگزینی و ارتقا واحدهای تصفیه هوا

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *