لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

بهینه‌سازی مصرف برج‌های خنک‌کننده_قسمت سوم

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله قبل راجع به تعدادی از تکنینک‌های افزایش راندمان برج‌های خنک‌کننده، صحبت شد. در ادامه به تکمیل مبحث قبلی و مطالبی راجع به جایگزینی و ارتقا برج‌های خنک‌کننده اشاره خواهد شد.

نگهداری و بهره‌برداری برج‌های خنک‌کننده(بخش دوم)

  • الگوریتم‌های کنترل باید برای به حداقل رساندن مصرف انرژی فن، برنامه‌ریزی شده باشد. اغلب، دما تعیین شده برای کنترل فن‌های برج‌ خنک‌کننده پایین‌تر از دما wet bulb محیط است و این سبب اتلاف انرژی می‌شود. این اتلاف انرژی می‌تواند به‌وسیله کنترل کردن فن‌های برج خنک‌کننده به حداقل برسد و روی دما wet bulb محیط تا ۳-۴ درجه سانتی‌گراد بستگی به ظرفیت برج اثر بگذارد. استراتژی‌های کنترل برای بهینه‌سازی راندمان چیلر و بهره‌وری برج خنک‌کننده باید هماهنگ باشد تا اطمینان حاصل شود که مزایای یکی دیگری را نفی نمی‌کند.
  • اگر مبدل حرارتی صفحه (PHE) برای محافظت از تجهیزاتی مانند واحدهای تکمیلی تاسیسات ساختمان متصل به یک مدار باز برج خنک‌کننده نصب شده، اطمینان حاصل کنید که افت فشار از طریق PHE بیش از حد نیست و سیستم تخریب نشده است. اگر افت فشار بیش از حد است، معمولا بیش‌تر از ۳۰ کیلو پاسکال، اضافه کردن صفحات بیش‌تر به PHE و دوباره متعادل‌سازی جریان آب را در نظر بگیرید. پمپاژ انرژی می‌تواند توسط نصب دو دریچه موتور پورت در واحدهای تکمیلی تهویه هوا ذخیره شود. این دریچه‌ها زمانی‌که کمپرسور مبرد کار نمی‌کند، جریان آب را به واحدهای تکمیلی متوقف می‌کنند، در نتیجه پمپ آب کندانسور موقت را قادر می‌سازد تا از طریق کنترل VSD آهسته‌تر عمل کنند. در حالت ایده‌آل این اندازه‌گیری باید در مرحله طراحی یا زمانی‌که واحدهای تکمیلی تاسیسات ساختمان جایگزین می‌شوند، انجام شود. رعایت این موضوع سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی سیستم‌های پایه ساختمان می‌شود.
  • برای بهره‌وری انرژی و حفاظت از آب، نظارت بر عملکرد برج خنک کننده ضروری است و همچنین می‌بایست موارد زیر رعایت شود:

-مصرف آب با نصب کنتور آب اختصاصی، ترجیحا متصل به BMS باید کنترل شود. آژیر هشدار‌دهنده باید طوری تنظیم شود تا مصرف آب طولانی یا بیش از مقدار تعیین شده را نشان دهد.

-برای تاسیسات بزرگ‌تر، نظارت بر مصرف انرژی فن برج خنک‌کننده همراه با شاخص‌های عملکردی مانند دما wet bulb محیط، دما جریان آب کندانسور و سرعت VSD ضروری است.

-سنسورهای مجموع جامدات حل شده (TDS)، مستقل از سنسور کنترل TDS با آژیر هشداردهنده باید طوری تنظیم شود تا اگر مقدار TDS بیش از حد بالا باشد – معمولا حداکثر ۱۵۰۰ppm (که سرریزشدن-خطر خوردگی و / یا مسدود شدن مبدل‌های حرارتی را نشان می‌دهد) یا مقدار TDS خیلی کم باشد-معمولا زیر ۱۰۰۰ppm (که اتلاف آب را نشان می‌دهد) آن را نشان دهد.

جایگزینی و ارتقا برج های خنک کننده

جایگزینی و ارتقا برج‌های خنک‌کننده

مسائل زیر را قبل از این‌که برج‌های خنک‌کننده جایگزین شوند یا ارتقا داده شوند، در نظر بگیرید:

  • جایگزینی با مواد پرکننده جدید به‌جای مواد تخریب شده.
  • مزایای هزینه جایگزینی کولرهای آدیاباتیک با برج‌های خنک‌کننده را که در هوای خشک به خوبی کار می‌کنند، را در نظر بگیرید. هزینه سرمایه این واحدها بالاتر خواهد بود و بهره‌وری انرژی کلی سیستم آب سرد کاهش خواهد یافت. با این حال، هزینه‌های چرخه زندگی می‌تواند با کاهش مصرف آب و کاهش هزینه‌های تصفیه آب که با پیشگیری از لژیونلا حاصل می‌شود، کاهش یابد. برای برخی کاربردها که خطرات ناشی از لژیونلا باید از بین بروند، این نوع سیستم یک مزیت خواهد بود.
  • استفاده از آب بازیافتی برای برج‌های خنک‌کننده ممکن است امکان پذیر باشد ولی در ابتدا باید با متخصص تصفیه آب مشورت داشته باشیم. استفاده از آب باران بازیافتی و میعانات جمع‌آوری شده از تخلیه واحدهای هوای تاسیسات ساختمان ممکن است مقرون به‌صرفه باشد و سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با تصفیه آب شود زیرا آب بازیافتی حاوی جامدات محلول در آب کمتری است.

جایگزینی و ارتقا برج های خنک کننده

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *