لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

چشم‌های سوزان و دلایل آن

by | متفرقه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

احتمالا برای شما یا نزدیکانتان پیش آمده است که پس از شنا در یک استخر، احساس سوزش، قرمزی و تورم چشم، خشکی و خارش پوست به شما دست داده باشد. این تجربه‌ی ناخوشایند باعث آزار بسیاری از شناگرها به خصوص در استخرهای عمومی می‌شود. اما دلیل این مساله چیست؟

بسیاری بر این باور هستند که مقدار بالای کلر در آب استخر باعث به وجود آمدن این قبیل مشکلات پوستی می‌شود. اما برخلاف تصور عموم حتی تجمع کلر در بالاترین سطح ممکن در آب نیز، دلیل احساس خشکی و سوزش در افراد نمی‌تواند باشد! تا انتهای این مقاله همراه باشید تا دلایل مختلف سوزش و خشکی چشم و پوست در آب برخی استخرها، برای شما آشکار شود.

  • عدم تعادل Ph آب

همانطور که پیش‌تر گفته شد، Ph چشم انسان ۷.۲ است و عدد بالاتر یا پایین‌‌تر از آن که موجب به وجود آمدن محیط اسیدی یا قلیایی می‌شود که این مساله باعث احساس سوزش و خشکی در چشم انسان می‌شود.

برای ملموس‌تر شدن این مساله، پوست کندن یک پرتقال یا گریپ‌فروت را به خاطر آورید که تنها با پاشیدن قطره‌ی کوچکی از این میوه‌ها، چشم شما دچار سوزش می‌شود. نکته‌ی جالب در میزان Ph گریپ‌‌فروت است که عدد آن ۵ می‌باشد. این عدد نشان‌دهنده‌ی محیط اسیدی این میوه است. تجربه‌ی دردناک دیگری که همه‌ی افراد حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌اند، تجربه‌ی سوزش چشم از شامپو یا صابون است که محیط قلیایی بالایی دارند و عدد Ph آن چیزی حدود ۸.۲ است.

استخرهایی که عدد Ph آنها بیشتر از ۸.۲ یا ۶.۸ باشد، باعث سوزش شدید، خارش و خشکی چشم و پوست افراد می‌شود. این مساله همچنین به تجهیزات استخر، گچ، اتصالات و …. آسیب می‌رساند.

  • کلرامین

در شرایط ایده‌آل، کلری که به آب استخر اضافه می‌شود، به راحتی با مولکول‌های آب پیوند داده شده و ترکیب شیمیایی به نام هیپوکلوراسید به وجود می‌آورد.اسید هیپوکلوروس آب را تصفیه می‌کند و ‌جلبک‌ها و باکتری‌های آن را می‌کشد و آب استخر را تمیز و دلپذیر نگه ‌‌می‌دارد. وجود مواد دارای آمونیاک در آب استخر، امری ناخوشایند اما اجتناب‌ناپذیر است. آمونیاک در مواد آرایشی و بهداشتی مانند دئودورانت، اسپری یا ژل مو، ادرار، عرق بدن و … یافت می‌شود. هنگامی که آمونیاک با آب تماس پیدا می‌کند، کلر موجود در هیپوکلروس‌اسید به آن می‌پیوندد و ایجاد یک ماده شیمیایی جدید و ناخوشایند به نام کلرامین را، می‌کند.

کلرامین باعث ایجاد سوزش، خارش، التهاب و پف، خشکی، تحریک مجرای تنفسی (دهان و گلو)، می‌شود. این ماده بوی ناخوشایندی نیز تولید می‌کند که اغلب مردم از آن به عنوان بوی وایتکس یاد می‌کنند.

در مقالات بعدی با موضوع آب و تاسیسات استخر با ما همراه باشید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *