banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

تعمیر و نگهداری موتورخانه

by | موتورخانه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

از آنجا که بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری اولیه در ساخت هر ساختمان به تاسیسات آن مربوط می شود و از طرفی تاسیسات ساختمان ها با توجه به ماهیت مکانیکی، از قابلیت استهلاک بالایی برخوردارند، لازم است برای حفظ این بخش از سرمایه هر ساختمان برنامه ای ویژه داشت. همچنین باید در نظر داشت که کیفیت و سلامت تجهیزات و تاسیسات هر ساختمان، رابطه مستقیمی با احساس راحتی و آرامش ساکنین آن دارد.

از حدود سی تا پنجاه سال گذشته ، با جدی تر شدن تجهیزات تهویه مطبوع ، تجاری شدن آنها و ورود آن به تاسیسات تقریبا تمامی ساختمانها، لزوم وجود برنامه مدون تعمیر و نگهداری موتور خانه بیش از پیش جلوه کرد. شاید توجه کرده باشید که در بروشور و دستورالعمل های راهبری و نگهداری تمامی تجهیزات تهویه مطبوع ساختمانها، جداولی ارایه میگردد تا استفاده کنندگان بدانند هر قسمت از یک دستگاه، در چه بازه زمانی نیاز به بازدید ، بررسی و یا سرویس های تخصصی دارد. بدون شک تمامی دستگاههای تاسیسات ساختمان، نیازمند سرویس های بعضا بسیار کم هزینه ای هستند، که در صورت بی توجهی به آنها، هزینه های بسیار زیادی به ساختمان تحمیل خواهد شد. به مثال های زیر توجه کنید:

 • گریس کاری بلبرینگ های یک پمپ ، زمان چندانی نمیبرد و تقریبا هزینه گریس آن ناچیز است.

منتها در مقابل در صورت خشک کار کردن بلبرینگ پمپ و گیرپاژ کردن آن، هزینه سیم پیچی موتور و تعویض بلبرینگ بارها بیشتر خواهد بود.

تعمیر و نگهداری موتورخانه

 • یا بطور مثال ، هزینه نمونه گیری و آزمایش محلول لیتیوم بروماید یک چیلر جذبی، بارها و بارها کمتر از هزینه خوردگی بدنه دستگاه، سوراخ شدن احتمالی تیوب ها و یا از بین رفتن لیتیوم بروماید دستگاه خواهد بود.

دامنه هزینه ها بعضا بقدری بالا است که ساکنین از تعمیر دوباره تجهیزات موتورخانه مرکزی صرف نظر کرده و اقدام به تفکیک سیستم تاسیسات هر واحد می نمایند. که در این حالت مقدار زیادی از ارزش ساختمان کاسته شده و بخش عظیمی از سرمایه ساختمان – که مربوط به تاسیسات آن می شود – بدون استفاده باقی می ماند.

وظایف پیمانکار تعمیر و نگهداری موتورخانه 

 

جلوگیری از بروز مشکلات، صرفه‌جویی در هزینه، حفظ آسایش افراد

اصلی ترین وظیفه یک پیمانکار تعمیر و نگهداری موتورخانه ، جلوگیری از بروز مشکلات، صرفه‌جویی در هزینه، حفظ آسایش افراد است. با داشتن روتین تعمیر و نگهداری پیشگیرانه موتورخانه می‌توانید در هزینه‌های موتورخانه صرفه جویی کنید. سیستم کنترل دمای موتورخانه و منزل باید نگهداری آن را به طور منظم انجام دهید. با تشخیص به موقع اختلالات می‌توانید از بروز مشکلات جدی و یا نیاز به تعویض قطعات تجهیزات موتورخانه، کوره یا دستگاه های تهویه مطبوع نظیر چیلر ، هواساز و … جلوگیری کنید. حتی انجام عملی ساده مانند تعویض فیلتر به طور منظم می‌تواند تا چندیدن سال طول عمر تجهیزات شما را افزایش دهد. امورات کوچکی مانند این، عمل اصلی در انجام نگهداری‌های پیشگیرانه محسوب می‌شوند. با اینکه این اعمال شاید جزئی و کوچک به نظر برسند اما آسایش افراد منزل را در کل سال تضمین کرده و نیاز شما را به تعمیرات پرهزینه کاهش می‌دهد. هنگامی که شما نگهداری‌های سالانه را انجام می‌دهید، یک مهندس تاسیسات متخصص در این زمینه تمام قطعات  و تجهیزات موتورخانه یا دستگاه های تهویه مطبوع شما را بررسی می‌کند. با استفاده از علم، تخصص و تجربیات خود می‌تواند قطعات خراب و فرسوده را شناسایی و آن‌ها را تعویض کند. در نتیجه‌ی آن شما می‌توانید در طول فصول سرد اطمینان کامل را از کوره یا دیگ موتورخانه و در فصول گرم از چیلر ، هواساز و دستگاه های تهویه مطبوع خود داشته باشید.

بررسی همه جانبه در تعمیر و نگهداری موتورخانه

واژه‌ی HVAC (تأسیسات) به معنی گرمایش، تهویه و تهویه هوای مطبوع است. مهندسین تأسیسات که برای انجام تعمیر و نگهداری‌ موتورخانه به ساختمان شما مراجعه می‌کند، با توجه به نیازهای شما تمام سیستم‌ها و یا یک سیستم خاص را بررسی خواهد کرد. در ادامه به استانداردهای تعمیر و نگهداری موتورخانه می‌پردازیم.  

بازدید چیلر و برج خنک کننده

چیلر از مهمترین تجهیزات موتورخانه می باشد. یک مهندس تاسیسات متخصص باید هر هفته از آن بازید و پارامترهای مختلفی را چک و در چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه ثبت و روی دستگاه چیلر نصب کند. پارامترهای مهم که باید در بازدید هفتگی چک و ثبت شوند:

 • دمای ورودی و خروجی اواپراتور
 • دمای ورودی و خروجی کندانسر
 • دمای محلول غلیظ
 • دمای محلول رقیق
 • درصد کارکرد مشعل چیلر ( در چیلرهای شعله مستقیم)
 • فشار دستگاه
 • دمای ژانراتور
 • سطح آب در اواپراتور و …
 • نظافت سینی برج خنک کننده و صافی های آن در صورت نیاز
 • نظافت پکینگ های برج خنک کننده

پمپ ها و توزیع آب در ساختمان

پمپ ها و سیستم های توزیع آب در ساختمان یکی دیگر از واجبات موتورخانه در بازید هفتگی می باشد. پمپ ها وظیفه انتقال و چرخش آب از موتورخانه به دستگاه هایی نظیر فن کویل ها، هواساز ها ، مبدل ها،منابع انبساط و از همه مهم تر آب تامین آب سرد و گرم مصرفی می باشد. مواردی که باید مواردی که به وسیله متخصص تعمیر و نگهداری موتورخانه شما باید هر هفته چک شوند عبارت اند از:

 • عدم نشتی اتصالات پمپ ها
 • عدم صدای ناهنجار و غیر نرمال
 • چک کردن و تنظیم تجهیزات حفاظتی ( کنترل فاز ها، بی متال و..)
 • چک کردن جریان مصرفی
 • گریس کاری بلبرینگ ها

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور یا همان ژنراتور برق اضطراری وظیفه تامین برق ساختمان در هنگام قطع برق شهر را دارد. تجهیزاتی نظیر پمپ ها و از همه مهم تر آسانسور همیشه باید در مدار و بکار خود ادامه دهند. خاموش شدن آن ها باعث قطع آب مصرفی ، خاموش شدن سیستم های گرمایشی و سرمایشی شده و آسایش ساکنین را دچار مشکل خواهد کرد. موارد زیر باید مرتبا بازدید و در چک لیست ثبت شوند:

 • آب رادیاتور
 • باطری ها
 • میزان سوخت
 • میزان روغن
 • و استارت آزمایشی هفتگی

بویلر یا دیگ موتورخانه و منابع انبساط

دیگ های موتورخانه اغلب بزرگترین مصرف کننده های انرژی در ساختمان هستند. هرسالی که از سیستم دیگ مراقبت نشود، هزینه های آن تقریبا ۱۰% افزایش می یابد. بنابراین توجه به اجرا و نگهداری دیگ توسط پیمانکار تعمیر و نگهداری موتورخانه می تواند شروع خوبی برای کاهش مصرف انرژی و هزینه باشد. همچنین عملکرد صحیح منابع انبساط امری بسیار مهم در جلوگیری از بالا رفتن فشار و همچنین تغذیه آب دیگ و چیلر است.

بررسی ۶ مرحله ای کوره

۱. تعویض کردن فیلتر هوا توسط تکنسین به طور ایده آل این کار باید ۴ بار در سال انجام شود. اگر می‌خواهید سال‌های بعد این کار را خودتان انجام دهید، از تکنسین درخواست کنید تا طریقه‌ی انجام این کار را به شما آموزش دهد. ۲. ترموستات را چک می‌کند تا از صحیح بودن کالیبره اطمینان حاصل کند. در صورت ناهماهنگی، آن را کالیبره می‌کند. این کار به تنهایی می‌تواند به کاهش هزینه‌های قبوض شما کمک کند. ۳. تمامی اتصالات را بررسی و در صورت نیاز آن‌ها را محکم و آچارکشی می‌کند، ولتاژ و جریان موتورها را اندازه می‌گیرد و سپس قطعات متحرک را روغن کاری می‌کند. ۴. لوله‌ی تخلیه‌ی میعانات را در کوره و دیگ بررسی می‌کند. انسداد لوله‌ی تخلیه می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند و بر میزان رطوبت منزل تأثیر بگذارد. ۵ کنترل‌های سیستم را بررسی می‌کند تا از عملکرد صحیح و ایمن آن‌ها مطمئن شود. ۶. طبق بررسی‌های انجام شده، نیاز به تعمیرات سیستم را به شما اطلاع می‌دهد. تمام مشکلات سیستم و هزینه‌های مربوط به تعمیرات را قبل از انجام کار به شما توضیح می‌دهد.

بررسی ۶ مرحله ای در دستگاه های تهویه مطبوع

۱. در وهله‌ی اول کویل کندانسور را بررسی و با فشار آب یا در صورت وجود آلودگی زیاد با پاک کننده‌های شیمیایی آن را پاکسازی میکند. ۲. سپس ترموستات را چک کرده و آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در دمای پایین فعال می‌کند تا مطمئن شود که به عملکرد مطلوب و مورد نیاز خواهد رسید. ۳. رطوبت را ارزیابی می‌کند. ۴. برای اطمینان از شارژ صحیح سیستم تهویه مطبوع، superheat (دمای فوق داغ) و sub-cooling (مادون سرد) را بررسی می‌کند. ۵. از تطابق آمپر موتور با شاخص‌های سازنده اطمینان حاصل می‌کند. ۶. در صورت مشاهده‌ی اختلال طی مراحل قبل، بعد از توضیح شرایط و هزینه‌ی تعمیرات، مشکلات سیستم را رفع می‌کند. با بررسی سالانه‌ی سیستم‌های کنترل دما می‌توانید امنیت، آسایش و صرفه جویی لازم را در منزل فراهم کنید.

تعمیر و نگهداری موتورخانه استخر

اگر استخرها به درستی مورد بهره‌برداری و راهبری قرار نگیرند، بستر مناسبی برای انتقال بیماری‌ها و رشد باکتری‌ها فراهم شده و درنتیجه به تهدیدی برای سلامتی افراد تبدیل می‌شوند. پارامتر های مهم که باید هر هفته چک شوند و در چک لیست های اندازه گیری ثبت شوند:

 • کنترل و اندازه گیری کلر و پی اچ آب و شارژ آنها
 • کنترل و اندازه گیری دما
 • جارو زنی کف آب

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *