لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

تهویه مناسب ساختمان و تاثیر آن بر سلامت افراد

by | تهویه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در یک سیستم تاسیسات، حفظ سلامت افراد و آسایش آنان در اولویت است. تکنیک های درز گیری می توانند میزان نشت،تراوش هوا و آلاینده های شناخته شده ای که برای سلامتی مضر اند همانند فرمالدئید ، ترکیبات ارگانیک فرار و رادون که به محیط داخلی خانه نشت می کنند را کاهش دهند. این سیستم ها همچنین به کنترل رطوبت هوا نیز کمک می کند که باعث جلوگیری از رویش قارچ ها و آسیب های کلی به ساختمان خواهد شد. انجمن مهندسین گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوای آمریکا (ASHRAE)  در سال ۲۰۱۳ اعلام کرده اند که هوای محیط خانه باید به اندازه ی  مقدار زیر تعویض شود. این میزان به CFM برابر است با :

۳% مساحت زیربنا +[ ۵/۷ برابر تعداد اتاق خواب +۱]

برای دستیابی به این میزان جابجایی هوا در خانه های با محیط کوچک تر، تهویه مکانیکی الزامی است. استاندارد های ASHRAE هر سه سال اصلاح می شود.

استراتژی های تهویه

به طور عمده سه نوع تهویه وجود دارد : تهویه طبیعی، تهویه موضعی و تهویه مرکزی

تهویه طبیعی

که شامل تبادلات کنترل نشده هوا از طریق ترک ها و منافذ کوچک بنای ساختمان است. تهویه هوا به میزان محفوظ بودن محیط در برابر هوا، دمای محیط خارجی، باد و دیگر عوامل خارجی بستگی دارد. در هوای معتدل برخی خانه ها ممکن است دچار کمبود تهویه طبیعی کافی و در نتیجه عدم رفع عوامل آلوده کننده شوند. در هوای بادی و یا سردسیر و گرم سیر اگر درز گیری به طور صحیح انجام نگیرد، محیط خانه بادگیرو نا مساعد می شود و هزینه ی سرمایش و گرمایش بالا می رود.

تهویه موضعی

که با حذف هوای آلوده یا رطوبت داخلی می تواند،باعث تقویت و افزایش اثربخشی تهویه طبیعی و مرکزی محیط شود. تهویه ی نقطه ای با استفاده کردن از فن های هواکش موضعی مانند نمونه های مورد استفاده در آشپزخانه و سرویس بهداشتی انجام می شود.ASHRAE روش متناوب را برای سرویس های بهداشتی ۲۰ یا ۵۰ فوت مکعب در هر دقیقه و تهویه ی متوالی را برای آشپزخانه ها ۱۰۰ یا ۲۵ فوت مکعب در دقیقه ، در نظر می گیرند.

تهویه موضعی

فن مناسب سرویس بهداشتی خانگی

تهویه موضعی

فن های پشت پنجره ای: مناسب برای آشپزخانه ها

تهویه مرکزی

دلیل اصلی روی کار آمدن این نوع تهویه،این است که تهویه طبیعی و حتی کنترل منبع در تهویه موضعی نمی تواند به میزان کافی کیفیت هوا را تأمین کند. سیستم های تهویه مرکزی، یک تهویه ی یکنواخت و کنترل شده را برای محیط خانه فراهم می کنند. این سیستم ها از یک یا چند فن و سیستم های لوله کشی برای خارج کردن هوای کهنه و تأمین هوای تازه برای خانه استفاده می کنند.

۴ نوع سیستم وجود دارد

exhaust (مکش):

خروج هوای ساختمان. و ایجاد فشار منفی

supply(ورود هوای تازه):

ورود هوا به ساختمان و ایجاد فشار مثبت

balanced(ورودی و خروجی هوای مناسب):

یکسان سازی نرخ هوای ورودی و خروجی. در حقیقت نرخ هوای تازه و اگزاست مساوی است.

Energy recovery(مصرفه بهینه) :

تهویه ی کنترل شده،تأمین و اتلاف انرژی را به حداقل می رساند و در زمستان با انتقال گرما از هوای گرم داخلی که خارج شده است به هوای تازه (ولی سرد) تولیدی ، باعث کاهش هزینه ی تهویه ی گرمایشی می شود. در تابستان هوای داخلی هوای گرم تر تولیدی را خنک می کند و هزینه های تهویه سرمایشی را کاهش می دهد. برای انتخاب سیستم مناسب برای محیط خانه ی خود سیستم هارا باهم مقایسه کنید.

سخن آخر

سیستم تهویه برای خنک سازی ارزان ترین و بهینه ترین روش برای سرد کردن ساختمان است. این سیستم وقتی به همراه تکنیک های مناسب به کار گرفته شود، بهترین راه برای جلوگیری از انباشته شدن هوای گرم در خانه است. در برخی از آب و هوا ها تهویه ی طبیعی برای تأمین هوای مساعد خانه کافی است. اگرچه معمولأ مستلزم تکمیل شدن بصورت موضعی ، فن های سقفی ، فن های پنجره ای ودر خانه های بزرگ فن مرکزی می باشند.

در مناطق گرمسیر و مرطوب که تفاوت دما بین شب و روز کم است، سیستم تهویه برای سرمایش مناسب نیست. اما در این شرایط آب و هوایی تهویه ی طبیعی اتاق زیر شیروانی و استفاده از فن های زیر شیروانی می تواند به کم کردن هزینه های سرمایشی کمک کند.

تهویه صنعتی

فن اگزاست : مناسب برای خارج کرد هوای ساختمان

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۱ Comment

 1. energy-admin

  ممنون از توجه شما.
  حتما.
  در بخش مقالات سایت، در زیر مجموعه ی تهویه، چند مقاله ی دیگر با موضوع تاثیر سیستم های تهویه مطبوع بر کارکنان سازمانها وجود دارد که توجه شما را به آنها جلب مینماییم.

  Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *