امروزه در کشور ما با کمبود منابع طبیعی همچون گاز روبرو هستیم. بنابراین همه ما وظیفه داریم تا در حد امکان بهینه و به صورت صحیح از گاز استفاده کنیم. بهینه‌سازی و کاهش مصرف گاز امری ساده بوده که شما می‌توانید با مشورت با یه یک مهندس تاسیسات و یا یک تیم حرفه ای تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات، آن را در ساختمان خود پیاده کنید.

موتورخانه مهمترین بخش بهینه سازی و کاهش مصرف گاز

تیم حرفه ای کلینیک انرژی ساختمان متشکل از مهندسین با تجربه و تحصیل کرده در زمینه تاسیسات ساختمان با اقدامات پیشگیرانه خود و تجهیزات پیشرفته کنترلی، بهینه سازی مصرف گاز را در ساختمان شما پیاده سازی می‌کند.


ارائه خدمات حرفه ای تعمیر و نگهداری موتورخانه


 

روش های بهینه سازی و کاهش مصرف گاز

 

تنظیم مشعل دیگ موتورخانه

مشعل پرمصرف ترین وسیله گاز سوز در موتورخانه است. در اکثر ساختمان ها به جای یک فرد متخصص از سرایدار خود یا یک لوله کش به اصلاح تجربی کار به عنوان اپراتور موتورخانه خود استفاده میکنند. این افراد درکی از کارکرد اصولی و صحیح مشعل نداشته و متوجه کارکرد غلط مشعل نمی شوند. مهندسین کلینک انرژی ساختمان با تجهیزات فوق پیشرفته خود در زمینه تنظیم شعله نسبت به تنظیم شعله اقدام کرده و مشعل را در بهترین بازه عملکرد خود قرار می دهند.

نصب تابلو کنترل هوشمند موتورخانه

تیم با تجربه کلینیک با نصب تابلو هوشمند کنترل دیگ (بویلر)، دمای فضای بیرون (بیرون ساختمان)، دمای داخل خانه، دمای دودکش دیگ و دمای برگشت آب گرم مصرفی را اندازه گیری کرده و اتوماتیک دمای دیگ را تنظیم نموده و به مشعل اجازه کار می دهد.

عایق کاری مناسب برای کاهش مصرف گاز

عایق کاری نقش مهمی در بهینه سازی و کاهش مصرف گاز را دارد. عایق کاری مناسب نقش مهمی در جلوگیری از اتلاف انرژی از طریق لوله ها، بدنه دیگ و … را دارد. عایق نبودن لوله های آب داغ موتورخانه موجب انتقال حرارت به محیط موتورخانه شده و در نتیجه موجب بیشتر کارکردن مشعل می شود.

رسوب زدایی و اسیدشویی کویل منبع آب گرم

زمانی میرسد که صدای ساکنین به علت سرد شدن آب گرم مصرفی به گوش میرسد. مدیر به سرایدار یا اپراتور خود اطلاع می دهد و آن فرد هم ترموستات دیگ را چرخانده و ۱۰ تا ۱۵ درجه به دمای دیگ اضافه میکند. ظاهرا مشکل حل شده( تا مدت کوتاهی) ولی در باطن بزرگترین اشتباه را مرتکب شده اید.حالا مشعل باید دائما روشن باشد و گاز مصرف کند تا به دمای تنظیم شده برسد. مشکل اصلی رسوب گرفتن کویل منبع آبگرم مصرفی میباشد که راه حل آن رسوب زدایی و اسیدشویی منبع کویلی است.

کاهش مصرف گاز

نمونه ای از کویل رسوب گرفته منبع آبگرم مصرفی

 

کاهش مصرف گاز

کوئل پس از اسیدشویی