• ۲۲۴۳۰۲۳۵
  • همه روزه از شنبه تا جمعه

نکات کلیدی در نگهداری چیلر تراکمی و راهبری آن

چیلرهای تراکمی به تنهایی اصلی‌ترین و مهم‌ترین مصرف‌کننده انرژی الکتریکی در موتورخانه ساختمان هستند. در همین راستا وجود رسوب در لوله‌های داخلی دستگاه، نشت سیال مبرد و یا سایر عوامل دیگر می‌تواند هزینه‌های راهبری دستگاه را به نحو چشمگیری (حدود ۸ تا ۱۰ درصد) افزایش دهد. کارکرد چیلرها در شرایط بهینه می‌تواند سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی الکتریکی و در نتیجه کاهش هزینه‌های انرژی، راهبری و نگهداری چیلر تراکمی شود. در حال حاضر با استفاده از روش‌های نگهداری چیلر از راه دور و مانیتورینگ ۲۴ ساعته دستگاه‌ها و چیلرهای ساختمان، می‌توان احتمال بروز خطا و خاموشی در دستگاه‌ها را به حداقل رساند و از طرف دیگر در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات پدید آمده اقدام نمود.

نکات کلیدی در برنامه نگهداری چیلر تراکمی

در این بخش به نکات کلیدی که بایستی آنها را در برنامه نگهداری چیلر تراکمی و راهبری آن گنجاند و به آنها توجه داشت، ارائه شده است:

۱. ثبت گزارشات روزانه یا ادواری

گزارش روزانه اولین قدم برای نگهداری و راهبری کارآمد هر چیلری در موتورخانه ساختمان است. ثبت رویدادها و گزارشات، تاریخچه عملیاتی دستگاه شامل دمای قسمت‌های مختلف، فشار نواحی مختلف، سطح سیال و نرخ جریان آب عبوری در کندانسور و اواپراتور را برای شما فراهم می‌کند. فن‌آوری‌های مانیتورینگ از راه دور به شما امکان نظارت مداوم بر عملکرد داده و ثبت گزارشات روزانه در آنها به صورت کاملاً پیوسته‌ای انجام می‌شود. در صورت عدم وجود سیستم مانیتورینگ، بایستی چک‌لیست‌های لازم برای این منظور تدوین گردیده و به طور منظم توسط اپراتورها و راهبران دستگاه تکمیل شود.

۲. تمیز نگه داشتن لوله‌های داخلی دستگاه

راندمان فرآیند انتقال حرارت بیشترین تأثیر را بر روی عملکرد چیلر ترکمی دارد. رسوباتی که در داخل لوله‌ها و کویل‌های دستگاه ایجاد می‌شود، عایق حرارت بوده و سبب کاهش راندمان انتقال حرارت می‌شوند و برای جلوگیری از بروز آن کاهش در عملکرد دستگاه، لوله‌های داخلی بایستی کاملاً تمیز نگه داشته شوند. آلاینده‌های موجود در آب عبوری مانند، سختی و مواد معدنی، جلبک‌ها، قارچ‌ها و سایر ناخالصی‌ها سبب افزایش مقاومت حرارتی و کاهش عملکرد کلی انتقال حرارت در دستگاه می‌شوند. اختلاف دمای بین آب عبوری و گاز مبرد داخل کندانسور معیارمناسبی برای سنجش اثربخشی و راندمان انتقال حرارت در کندانسور چیلر است. اختلاف دمای بالاتر به معنای راندمان انتقال حرارت پایین‌تر است. با توجه به شرایط نگهداری و سختی آب گردشی، لوله‌های کندانسور بایستی به صورت ادوای اسیدشویی و رسوب‌زدایی شوند.

۳. رفع سختی آب تغذیه برج خنک‌کن و کنترل سختی آب گردشی در کندانسور

تمامی کندانسورهایی که آب عبوری از آنها در مدار گردش پیدا می‌کند و در نتیجه طی فرآیند خنک‌سازی بخشی از آن تبخیر می‌گردد، مانند برج خنک‌کن‌های معمولی به کنترل سطح سختی آب، سطح رشد بیولوژیکی و خوردگی‌های ناشی از آن نیاز دارند. همه این موارد منجر به ایجاد فرسایش و رسوب‌گذاری در لوله‌های کندانسور و در نتیجه کاهش راندمان انتقال حرارت و افزایش ضریب افت فشار لوله‌ها می‌شود. این امر سبب افزایش انرژی مصرفی چیلر و پمپ‌های آب کندانسور شده و استهلاک آنها را نیز افزایش می‌دهند. تمامی لوله‌های کندانسور بایستی سالانه مورد بازرسی قرار گیرند و در صورت نیاز نسبت به رسوب زدایی و اسیدشویی آنها اقدام شود.

۴. پایین نگه‌داشتن دمای آب ورودی به کندانسور

کاهش دمای آب ورودی به کندانسور سبب بهبود کارایی چیلر و افزایش راندمان آن می شود. در برخی از پروژه‌های ساختمان، اپراتورها به منظور غلبه بر نواقص موجود در فن‌کویل‌ها و هواسازها، مانند گرفتگی فیلترها و کویل‌ها، دمای آب خروجی از اواپراتور را بیش از حد پایین نگه می‌دارند. این موضوع به تنهایی مشکلی جدی نیست، اما علاوه بر اینکه زمینه‌ساز بروز برخی مشکلات است، سبب افزایش فشار کاری چیلر و مصرف بیشتر انرژی الکتریکی توسط آن نیز می‌شود.

۵. حفظ سرعت جریان آب در قسمت‌های مختلف بین ۳ تا ۱۲ فوت بر ثانیه

تغییر سرعت و جریان آب عبوری از چیلر بر روی عملکرد آن تأثیر بسزایی دارد. اگر سرعت چریان آب عبوری از چیلر بیش از حد کم شود، کارایی چیلر کاهش پیدا می‌کند و در نهایت با تغییر جریان از حالت آشفته به جریان آرام راندمان چیلر به حداقل می‌رسد. حداقل سرعت جریان آب عبوری بایستی ۳ فوت بر ثانیه حفظ شود. از طرف دیگر سرعت زیاد جریان آب سبب افزایش سر و صدا و نویز دستگاه شده و خوررگی لوله‌های داخلی دستگاه را نیز سبب می‌شود. حداکثر سرعت مجاز توصیه شده برای چیلر معمولاً حدود ۱۲ فوت بر ثانیه است.

۶. شارژ کافی مبرد در دستگاه چیلر تراکمی

قدرت واقعی سرمایش چیلر به مقدار مبرد جریان پیدا کرده در سیکل توسط کمپرسور بستگی دارد. از این رو شارژ مبرد کافی و حفظ سطح مناسب مبرد با توجه به شرایط کاری دستگاه امری مهم است. نشت مبرد به خارج و نفوذ رطوبت و هوا به داخل چیلر سبب کاهش کارایی و قابلیت اطمینان سبستم می‌شود. علاوه بر این شارژ کم مبرد در چیلر نیز سبب افزایش فشار کاری کمپرسور و کاهش ظرفیت سرمایشی دستگاه می‌شود.

۷. جلوگیری از کاهش راندمان به واسطه افزایش گازهای غیر قابل تقطیر

گازهای غیر قابل تقطیر، مانند هوا و رطوبت در برخی از مواقع به داخل اواپراتور یا قسمت مکش کمپرسور نفوذ پیدا می‌کنند. وجود این گازها در داخل سیکل تبرید تراکمی می‌تواند منجر به کاهش راندمان واقعی چیلر نسبت به عملکرد بهینه آن شود. این کاهش در ظرفیت ۶۰ درصد چیلر می‌تواند تا حدود ۴ درصد و در ظرفیت ۱۰۰ درصد چیلر تا حدود ۷ درصد نیز افزایشیابد.

۸. بررسی و آزمایش روغن کمپرسور

هر سال بایستییک نمونه از روغن کمپرسور را به آزایشگاه ارسال کرده و آزمایش “اسپکترومتریک” یا تجزیه شیمیایی روغن انجام شود. همانند سایر سیستم‌های سرمایشی تراکمی، در صورت نیاز و بر اساس نتایج آزامایشات بایستی نسبت به تعویض روغن اقدام گردد. وجود رطوبت زیاد داخل روغن به معنای وجود رطوبت در سیستم بوده و بایستی برای حذف آن چاره‌ای اندیشید. در مورد چیلرهایی که در فشار پایین کار می‌کنند نمونه‌گیری بایستی با دفعات بیشتری انجام شود. مقدار افت فشار فیلترهای روغن بایستی اندازه‌گیری شود و در صورت تعویض روغن، نسبت به تعویض آنها نیز اقدام شود. در چیلرهای جدید که از بلبرینگ‌های مغناطیسی بهره می‌برند مانند کمپرسورهای توربوکور (Turbocor®) شرکتدانفوس (Danfoss)، فرآیند روغنکاری حذف شده است و اساساً کمپرسورهای آنها نیازی به روغن ندارند که این امر سبب کاهش هزینه‌های مرتبط با نگهداری دستگاه می‌شود.

۹. بررسی عملکرد موتورها و قطعات الکتریکی

به منظور افزایش راندمان موتورها و قطعات الکتریکی چیلر بایستی کنترل‌های ایمنی دستگاه و حسگرهای آن بر اساس دستورالعمل‌های سازنده، مورد بازبینی و کالیبراسیون قرار گیرند. سپس بایستی کلیه اتصالات الکتریکی و سیم‌کشی‌ها، و تابلوبرق‌های چیلر جهت عدم وجود اتصالات ضعیف مورد بررسی قرار گیرند. به منظور جلوگیری از وجود خرابی در عایق‌های الکتریکی دستگاه لازم است که تست‌های مقاومت سیم‌کشی‌های نسبت به یکدیگر و نسبت به زمین انجام شود. همچنین جهت افزایش راندمان سیستم خنک‌کاری موتورها، پروانه و بدنه آنها باید گردگیری و تمیز شوند.

۱۰. نصب درایوهای دور متغیریا اینورتر

موتورهای چیلر معمولاً مهمترین مصرف کننده مستقل در ساختمان‌ها هستند. با فراهم کردن شرایط راهبری مناسب و استفاده از درایوهای دور متغیریا اینورترها می‌توان کاهش چشمگیری در مصرف انرژی مصرفی آنها ایجاد کرد. تغییر دادن دور موتور کمپرسور بر اساس بار برودتی مورد نیاز از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و راندمان سیستم را افزایش می‌دهد. علاوه بر این درایوهای دور متغیر همانند سافت استارت نیز عمل کرده و از بروز تنش ناگهانی و بروز جریان الکتریکی شدید در لحظه استارت کمپرسور جلوگیری به عمل می‌آورند. این امر در خصوص چیلرهایی که بناست با ژنراتورهای تأمین برق اضطراری نیز فعال شوند، امری حیاتی و مهم است. همچنین استفاده از این درایوها عمر مفید چیلر را نیز افزایش می‌دهد. البته باید در نظر داشت که تمامی چیلرهای تراکمی امکان نصب درایوهای دور متغیر را نداشته و در خصوص نصب ابن سیستم‌ها حتما بایستی با فردی متخصص مشورت نمایید.

در صورت نیاز به مشاوره و یا خدمات تخصصی نگهداری چیلر تراکمی یا تعمیر آن با کارشناسان ما تماس بگیرید

پس از عقد قرارداد، بازدیدها بصورت دوره ای بسته به نوع قرارداد توسط کارشناسان ما از موتورخانه ساختمان صورت می‌پذیرد.