لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

نگهداری سرور و نکاتی‌ که‌ حتما باید بدانید

by | دیتا سنتر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مقدمه

سرورها جزء تجهیزاتی هستند که ۲۴ ساعته و در تمام ساعات درحال فعالیت اند. برای حفظ عملکرد منظم و بهینه سرورها نیاز به نگهداری و مراقبت همیشگی و منظم از آن‌ها وجود دارد و باید همیشه نکاتی برای حفظ عملکرد مناسب این دستگاه‌ها رعایت شود. در صورت عدم مراقبت لازم از سرورها آن‌ها با مشکل مواجه می‌شوند و اختلال در عملکرد سرور، از مشکلاتی است که ضررهای زیادی در پی دارد. در این مقاله قصد داریم راجع به نکاتی درباره نگهداری سرور صحبت کنیم.

نگهداری سرور؛ بک‌آپ هر روزه

از ابتدایی‌ترین کارهایی که برای اطمینان از عملکرد مناسب سرور خود می‌توانید انجام دهید، این است که روزانه یک بکاپ و پشتیبان از سرور تهیه کنید. اطلاعات و داده‌های سرور بسیار با اهمیت هستند و در صورت از دست رفتن و یا متوقف شدن کارکرد سرور، شما را با مشکل بزرگی مواجه می‌کنند. به همین خاطر بهتر است که روزانه از اطلاعات و داده‌های موجود روی سرور خود یک نسخه به عنوان پشتیبان تهیه کنید.

می‌توانید این نسخه را بر روی هارد‌های فیزیکی و یا فضای مجازی ابری ذخیره کنید. مطمئن بودن محل ذخیره این داده‌ها چه از لحاظ امنیتی و چه از نظر نگهداری اطلاعات بسیار اهمیت دارد. همچنین هر چندوقت یکبار، باید درستی ذخیره شدن این بکاپ‌ها را بررسی کنید. حتی می‌توانید برای این کار به صورت آزمایشی بازگردانی داده‌ها را انجام بدهید.


ارائه خدمات نگهداری دیتاسنتر و مراکز داده


جلوگیری از پر شدن حافظه

هیچ وقت نگذارید حافظه ذخیره سرور شما به صورت کامل پر شود. پر شدن تقریبی حافظه سرور می‌تواند آن را بسیار کند کرده و عملکرد مفید آن را بسیار کاهش دهد. علاوه بر آن پر شدن کامل فضای سرور سبب توقف عملکرد آن و ایجاد مشکل در کار شما می‌شود. پس نگهداری همیشگی مقداری فضای خالی جز موارد مهم نگهداری سرور محسوب می‌شود. سعی کنید اطلاعات قدیمی و به درد نخور خود را از حافظ پاک کرده و فضای کافی برای اطلاعات جدید داشته باشید. همچنین همیشه مقداری فضا را برای عملکرد مناسب و بدون ایراد سرور خالی نگه دارید. اگر مشکل پر شدن حافظه برای شما تبدیل به یک مشکل دائمی شده است و همیشه در تلاش برای خالی کردن فضای ذخیره‌ای موجود هستید، احتمالا فضای موجود برای عملکرد شما کافی نیست و نیاز به ارتقا حافظه سرور خود دارید.

پیشگیری از ایجاد مشکل در نگهداری سرور

تمام سرورها باید دارای برنامه‌های نظارتی یا RAID باشند. این برنامه‌ها روزانه اطلاعاتی راجع به عملکرد سرور و مشکلات احتمالی آن به شما گزارش می‌کنند. سعی کنید تمام موارد را بررسی کنید و هر مورد احتمالی که ممکن است به یک مشکل برای شما تبدیل شود را در همان ابتدای کار کاملاً بررسی کرده و درصورت وجود ایراد، آن را برطرف کنید.

مثلا در هنگام کار با سرور ممکن است پیغام‌های کوتاهی مبتنی بر قطع شدن شبکه، داغ شدن سرور و… را دریافت کنید. سعی کنید ساده از کنار این پیام‌ها نگذرید و به خصوص در صورت تکرار، مشکل را پیگیری کرده و مراقب باشید به یک مشکل جدی تبدیل نشود. همچنین همیشه عملکرد سیستم‌های مربوط به سرور مانند سی پی یو و رم را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه این ابزارها در اکثر اوقات نزدیک به حداکثر توان خود فعالیت می‌کنند، نیاز به ارتقا سیستم‌های سرور خود دارید.

به روز باشید

یکی از نکات پر اهمیت دیگردر نگهداری سرور، به‌روز بودن ابزارهای استفاده از سرور است. از سیستم عامل گرفته که در هر حالتی باید به روز بوده و آپدیت‌ها را دریافت کرده باشد تا از هکرها دور بمانید و امنیت لازم را داشته باشید تا برنامه‌های کنترل پنل سرور و نرم افزارهای کنترل آن. تمام برنامه‌هایی که با آنها از سرور استفاده می‌کنید و به سرور خود وصل می‌شوید همیشه باید آپدیت باشند. این کار هم به حفظ امنیت و جلوگیری از دسترسی خارجی به سرور و اطلاعات آن کمک کرده و هم عملکرد سرور و اجزای نرم افزاری مرتبط با آن را در بالاترین حد خود نگه می‌دارد. در نظر داشته باشید که تعدادی از این نرم افزارها و برخی سیستم عامل‌‌ها باید به صورت دستی آپدیت شوند. پس از آن‌ها اطلاع داشته باشید و بررسی منظم آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید.


خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان


نگهداری سرور؛ حفظ امنیت

برای جلوگیری از ایجاد مسائل امنیتی، همیشه اطلاعات کاربران را به روز نگه‌دارید. به عنوان مثال اطلاعات کاربران قدیمی را که دیگر در سرور شما حضور ندارند حذف کنید. نگهداشتن این اطلاعات قدیمی ممکن است تبعات امنیتی برای شما به همراه داشته باشد. به این صورتکه این افراد ممکن است توانایی دسترسی به اطلاعات سرور را پس از عدم حضور در آن داشته باشند.

همچنین سعی کنید یک رمز عبور قوی برای سرور خود انتخاب کنید همچنین این رمز عبور را به صورت دوره‌ای و در زمان های مشخصی تغییر داده و در حفظ آن کوشا باشید. چنانچه برای اموری مانند تعمیر، نگهداری و یا انجام کاری این رمز را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهید، به محض اتمام کار آن را دوباره تغییر دهید. همچنین سعی کنید در دوره‌های منظمی با ابزارهای کنترلی که وجود دارد، امنیت سرور خود را چک کنید. آپدیت سیستم عامل، آپدیت موارد امنیتی و بررسی‌های مربوط به سیستم کارهایی هستند که در این دوره‌ها برای نگهداری سرور باید انجام شوند.

شرایط اتاق سرور چه تاثیری در نگهداری سرور دارد؟

شرایط فیزیکی اتاق سرور، تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد سرور دارد. مسئله‌ای که ممکن است توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته شود. شما باید گزارش‌هایی را در مورد شرایط فیزیکی اتاق سرور مانند دما و رطوبت اتاق سرور دریافت کنید. این کار باید به عنوان بخشی از کارهای روزانه شما باشد تا بتوانید مشکلات مربوط به اتاق سرور را به محض ایجاد شدن سریعاً برطرف کرده و از ایجاد صدمه برای سرور جلوگیری کنید. علاوه بر این حتماً باید مطمئن شوید که گرد و غبار و خاک اضافی در اتاق سرور وجود ندارد برای این کار با استفاده از تمیز کننده‌های مناسب همیشه اتاق سرور را تمیز و پاکیزه نگه دارید.

همچنین گرد و غبارها می‌توانند وارد اجزای سرور شده و مشکلات زیادی را برای آن ایجاد کند که یکی از آنها افزایش دما است. این مشکلات ایجاد شده می‌توانند عملکرد سرور را با اختلال مواجه کند. پس در برنامه نگهداری سرور همیشه نگاهی به اجزای سرور داشته و در صورت کثیفی آنها را تمیز کنید.

 

 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *