خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان

 • خدمات ” پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان ” چیست ؟

کیفیت تاسیسات هر ساختمانی ، نسبت مستقیمی با آسایش و آرامش ساکنین آن دارد. همچنین بخش عمده ای از سرمایه اولیه ساخت ساختمان را به خود اختصاص میدهد. خدمات “پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمانحفظ آسایش ساکنین ساختمان را تضمین مینماید. زیرا ساختمان همیشه در زمستانها گرم و در تابستانها خنک است. آب گرم ساختمان همیشه برقرار است. فشار آب سرد مصرفی مناسب است. بنابراین میتوان در هر روز هفته و هر ساعتی از شبانه روز از لذت یک حمام گرم و پرفشار لذت برد. همچنین استخر ساختمان نیز (در صورت وجود) همیشه تمیز ، سالم و شفاف در خدمت ساکنین خواهد بود. همچنین کاهش هزینه های جاری ساختمان، کاهش هزینه قبض آب، گاز و برق و همینطور کاهش هزینه های تعمیراتی از نتایج تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان خواهد بود.

خدمات نگهداری و پشتیبانی ما ، ارایه سرویس پشتیبانی و بازدید های منظم از تاسیسات ساختمان های طرف قرارداد است.

 • این خدمات به چه ساختمان هایی ارایه میگردد؟

خدمات تعمیر و نگهداری تاسیسات معمولا به ساختمان هایی ارایه میگردد که دارای

– چیلر (جذبی یا تراکمی)

– دیزل ژنراتور و برق اضطراری

– برج خنک کننده

– دیگ آبگرم، دیگ بخار

– پمپ های آبرسانی، پمپ های برج خنک کننده، پمپ های فن کویل

– هواساز

– استخر، سونا، جکوزی

و تجهیزاتی از این قبیل باشند. این ساختمان ها میتوانند اداری، تجاری و یا مسکونی باشند.

پس از عقد قرارداد، بازدیدها بصورت دوره ای بسته به نوع قرارداد توسط کارشناسان ما از موتورخانه ساختمان صورت می‌پذیرد.

 • آیا ساختمان های اداری نیز به تعمیر و نگهداری تاسیسات نیاز دارند؟

بله

آزمایشات نشانگر این مطلب هستند که کیفیت هوای داخل (IAQ) ، شامل دمای مناسب و ثابت، سطح رطوبت مناسب و سطح اکسیژن کافی در محیط ،

اولا – تاثیر مستقیمی بر افزایش میزان راندمان کارکنان دارد.

دوما – تاثیر مستقیمی بر کاهش میزان خطای کارکنان دارد. (۲)

بر این اساس، کیفیت عملکرد تاسیسات ساختمان بر میزان راندمان کارکنان و در نتیجه عملکرد کلی شرکت ها موثر است. در این باره توجه شما را به مطالعه این مقاله با موضوع عملکرد سیستم تهویه مطبوع بر راندمان کارکنان جلب مینماییم.

 • هزینه های خدمات نگهداری تاسیسات به چه عواملی بستگی دارد؟

این هزینه ها به چند عامل کلی بستگی دارد.

– زیربنای ساختمان

– تاسیسات مورد استفاده در ساختمان

– عمر ساختمان

– کیفیت تجهیزات موتورخانه و دیزل ژنراتور

– و …

قیمت دقیق خدمات تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان، پس از بازدید و کارشناسی از پروژه (رایگان) قابل ارایه خواهد بود.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 • خدمات ما چگونه ارایه میگردد؟

کارشناسان ، مهندسین و تکنسین های ما، بطور منظم و دوره ای (حداقل هفته ای یک مرتبه) از تاسیسات ساختمان بازدید میکنند. در صورت مشاهده هرگونه عیبی، آن را برطرف مینمایند. همچنین کلیه سرویس های مورد نیاز جاری تاسیسات – مانند گریس کاری پمپ ها ، سرویس فیلتر هواساز ، سرویس های فصلی ، سرویس های مورد نیاز استخر و … – نیز انجام می پذیرد.

نگهداری تاسیسات

بازدیدهای منظم از تاسیسات و موتورخانه

 • در صورتی که ایراداتی خارج از برنامه هفتگی تاسیسات بروز نماید، رفع آنها چگونه صورت میپذیرد؟

در صورت بروز هرگونه ایراد خارج از روزهای بازدید، کارشناسان ما در مدت زمان کوتاهی به ساختمان مراجعه و نسبت به رفع مشکلات اقدام می نمایند.

 • در صورتی که خارج از ساعات اداری یا شب ها اتفاق فورس ماژور برای تاسیسات ساختمان اتفاق بیفتد، رفع آن چگونه انجام خواهد شد؟

در صورتی که ایرادات فورس ماژور، برای تاسیسات و موتورخانه ساختمان پیش آید، در هر ساعتی از شبانه روز پرسنل به ساختمان مراجعه و ایرادات را بلافاصله مرتفع می نمایند.

 • طرف قرارداد(کارفرما) چگونه میتواند از شرح بازدید مطلع گردد؟

پس از انجام هر بازدید از تاسیسات ، موتورخانه و استخر ساختمان ، گزارشی شامل تمامی آیتم های چک شده ، دماها ، فشارها ، کیفیت آب استخر و شرح اقدامات عملی صورت گرفته برای مدیر ساختمان ارسال میگردد. (مانند تصویر)

چک لیست نگهداری تاسیسات

یک نمونه چک لیست تکمیل شده تعمیر و نگهداری تاسیسات

 • آیا سوابقی از تعمیرات تجهیزات برای موتورخانه تهیه می‌شود؟

مستند سازی آنچه برای تجهیزات ساختمان اتفاق افتاده، شامل تعمیر یا تعویض قطعات مانند تعمیر و نگهداری چیلر و … بخش مهمی از پروسه تعمیر و نگهداری هر موتورخانه ای است.

بر این اساس پس از عقد قرارداد تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان، شناسنامه کلیه تجهیزات، بر اساس نوع آنها و همچنین توصیه شرکت های سازنده تهیه و در موتورخانه در نزدیکی هر دستگاه ( اعم از پمپ ها ، چیلر ، سختی گیر ، دیزل ژنراتور و … ) نصب میشود. با آگاهی از سابقه تعمیرات و یا تعویض قطعات میتوان کیفیت قطعات استفاده شده و کیفیت راهبری و نگهداری تجهیزات موتورخانه را ارزیابی نمود.

شناسنامه تاسیسات ساختمان نگهداری موتورخانه

مشخص کردن تجهیزات فعال موتورخانه

 • چگونه میتوان از کیفیت کار کلینیک انرژی ساختمان مطمئن شد؟

ما از سال ۱۳۸۸ تا کنون مشغول به ارایه خدمات حرفه ای در حوزه تاسیسات هستیم. برای اطلاع از نظرات مشتریان ما در پروژه های قبلی، از صفحه فیلم نظرات مشتریان بازدید فرمایید.

همچنین لیست پروژه های قبلی و شماره تماس مدیران پروژه ها قابل ارایه خواهد بود. لیست برخی از پروژه های ما نیز در صفحه پروژه های قبلی ذکر شده است.

نگهداری تاسیسات ساختمان

یکی از پروژه های طرف قرارداد نگهداری تاسیسات

 • مراحل عقد قرارداد و شروع همکاری چگونه است؟

تماس با کارشناسان ما ، بازدید رایگان از پروژه و اعلام قیمت ، عقد قرارداد و شروع همکاری

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

چه اقداماتی برای نگهداری تأسیسات ساختمان باید انجام داد؟

 1. به صورت سالانه کندانسور چیلرهای تراکمی آب خنک با اسید شسته شود.
 2. کندانسور چیلرهای هوا خنک نیز به صورت سالانه شسته شود.
 3. مشعل‌های دیگ آبگرم و یا چیلرهای جذبی به صورت سالانه تنظیم شود تا مصرف گاز و تولید گازهای آلاینده کاهش یابد.
 4. لقی یا تراز بودن پمپ‌های زمینی بررسی و تنظیم گردد و آمپر مصرفی پمپ‌ها و نشتی آب پمپ نیز تست و بررسی شود.
 5. صافی‌ها تمیز شود و عملکرد شیرهای روی پمپ‌ها نیز کنترل شود تا مصرف انرژی کاهش یابد.
 6. عایق‌های موتورخانه‌ها بررسی و کنترل شود.

نگهداری از تأسیسات ساختمان: بازرسی منظم از تأسیسات

بهترین کار برای نگهداری از تأسیسات ساختمان این است که یک نفر مأمور باشد تا از تأسیسات ساختمان به صورت مرتب بازدید و بازرسی کند، علی‌الخصوص تأسیساتی که میان تمام اعضای ساختمان مشترک است. درصورتی که نسبت به نگهداری از تأسیسات ساختمان حساس باشید و از بازرسی و تعمیرات مورد نیاز آن غافل نشوید، لازم نیست که خیلی برای آن هزینه کنید. علاوه بر آن بازرسی مرتب باعث می شود تا طول عمر تأسیسات افزایش یابد و مدت زمان بیشتری کارایی داشته باشد.

به‌طور معمول این مدیر ساختمان است که وظیفه بازدید و بازرسی از تأسیسات مشترک ساختمان را برعهده دارد، وی باید این بازرسی را مرتباً انجام دهد تا از بروز آسیب‌های جدی جلوگیری کند.

در بازرسی از تأسیسات ساختمان باید توجه نمود که از افراد متخصص برای انجام خدمات مورد نیاز استفاده گردد زیرا اگر به منظور صرفه جویی در هزینه به کسی که نامعتبر بوده و یا تخصص لازم و کافی برای ارائه خدمات نگهداری از تأسیسات ساختمان نداشته باشد مراجعه کنیم، ممکن است از لوازم و تجهیزات بی کیفیت و تقلبی استفاده کند. تأسیسات ساختمان بسیار نقش مهمی دارند و در زمان تعمیر یا تعویض قطعات آن، باید از لوازمی استفاده شود که کیفیت مطلوبی داشته و اصل باشد و این‌کار توسط افراد متخصص انجام شود تا به بهترین نحو اجرا شود.

خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان

نگهداری تأسیسات ساختمان به چند دسته تقسیم بندی می‌شود ؟

 1. تعمیر و نگهداری تأسیسات ساختمان برنامه‌ ریزی شده:منظور از تعمیر و نگهداری از تأسیسات ساختمان به‌طور برنامه‌ریزی شده این است که بازرسی‌ها و بازدیدها به صورت منظم و سالانه انجام بگیرد. این نوع از نگهداری از تأسیسات ساختمان معمولا شامل اقداماتی می شود که فواصل زمانی آن از پیش تعیین شده و تعداد عملیات و ساعت اجرای هر کدام نیز مشخص شده است.
 2. تعمیر و نگهداری تأسیسات ساختمان پیشگیرانه:این مورد به این معناست که مدیر ساختمان یا کسی که مالک است برای آن‌که از آسیب‌های بعدی جلوگیری کرده و خسارات هزینه‌بری به وجود نیاید، اعمالی انجام می‌دهد. قرارداد با یک تیم حرفه ای نگهداری تاسیسات ساختمان که به صورت هفتگی از تاسیسات موتورخانه بازدید و سرویس یا تعمیر های مورد نیاز را انجام می دهند.
 3. تعمیر و نگهداری تأسیسات ساختمان اصلاحی: در این دسته بندی، مدیر ساختمان یا مالک باید اقدامات لازم برای شناسایی بخش‌های آسیب دیده ساختمان انجام داده و سپس قطعاتی که لازم است را تعمیر و یا تعویض کند. به عنوان مثال اگر سیستم گرمایشی نیاز به مشعل جدید داشت، مدیر یا مالک ساختمان باید آن را تعویض کند.
 4. تعمیر و نگهداری تأسیسات ساختمان به صورت فعالانه: این نوع از نگهداری در برگیرنده اقدامات و خدماتی می شود که باید انجام گیرد تا از خرابی آن و به وجود آمدن مشکل در تأسیسات ساختمان جلوگیری شود.
 5. تعمیر و نگهداری تأسیسات ساختمان استراتژیک: یعنی برای آن‌که قابلیت اطمینان دارایی‌های فیزیکی حفظ شود لازم است تا یک سری اقدامات استراتژیکی انجام بگیرد.

لازم به ذکر است که برخی مواقع خدمات نگهداری تأسیسات ساختمان برنامه‌ریزی شده و پیشگیرانه در یک دسته بندی قرار می‌گیرند.

خدمات نگهداری از تأسیسات ساختمان موارد بسیار متنوعی را دربر میگیرد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

– انجام نقاشی نمای بیرونی ساختمان و گچ‌کاری

– محوطه سازی و باغبانی

– انجام دادن تعمیرات لازم و بازسازی سنگ‌ فرش‌ها

– تعمیر کردن درها و پنجره‌ها

– تمیزکاری و جمع آوری زباله‌ها

– شستن محوطه ساختمان برای از بین بردن لکه‌ها

– تعمیر کردن و تمیز نمودن آب‌روها

– نجاری کردن برای موارد مورد نیاز

– انجام تعمیرات لازم برای روشنایی ساختمان

– گچ‌کاری کردن مجدد در صورت نیاز

– انجام کاشی‌کاری

– موکت‌ یا کفپوش کردن و تعمیرات مربوطه به آن

– انجام لوله‌کشی

– ترمیم کردن دیوارهای ترک خورده

– تعمیر برق‌کشی

– کنترل کردن کابل‌ها و کنتورها

– سرویس نمودن و حفاظت از آسانسور

– بررسی مرتب دوربین‌های مدار‌بسته ساختمان

– سرویس نمودن سیستم‌های گرمایش و سرمایش ساختمان

تعمیر و نگهداری تاسیسات موتورخانه

نگهداری تأسیسات ساختمان: انواع خدمات تعمیرات تأسیسات ساختمان

خدمات تعمیرات ساختمان را به‌طور کلی می توان به ۳ دسته تقسیم کرد:

 1. تعمیر روزانه امکانات خدماتی: تعمیرات روزانه خدماتی را شامل می‌شود که امکان دارد برخی اوقات با خرابی مواجه شود مثل لوله کشی‌های ساختمان، خراب شدن زه‌کشی لوله‌های فاضلاب، عوض کردن فیوزهای خراب شده، آب دادن به گیاهان، چمن زنی، تمیز نگه داشتن محوطه و… . این نوع از تعمیرات باعث می‌شود تا عملکرد تجهیزات در ساختمان تا حد رضایت بخشی بهبود یابد و همچنین عمر طولانی‌تری داشته باشند.
 2. تعمیرات سالانه: تعمیرات سالانه بیشتر برای آن‌که زیبایی ساختمان حفط گردد به صورت سالانه انجام می‌گیرد مانند شستن نمای بیرونی ساختمان، رنگ آمیزی، تمیز کردن نماهای بیرونی، پر کردن مخازن و… .
 3. تعمیرات ویژه: تعمیرات ویژه شامل کارهایی از جمله تعویض‌کردن برخی از قطعات یا بخش‌هایی از ساختمان که بر اثر گذشت زمان دچار فرسودگی شده‌اند می‌شود. انجام دادن خدمات ویژه موجب می گردد تا بروز ایرادات در ساختمان تا حد ممکن کاهش یابد و عملکرد وسایل و تأسیسات به زمان اولیه خود بازگردد. زمانی که برای حفظ عملکرد و نگهداری تأسیسات ساختمان نیاز به انجام خدمات اضافی باشد، این اقدامات اضافه در دسته خدمات ویژه قرار می‌گیرد.

منابع :