سرویس و نگهداری موتورخانه

تعمیر و نگهداری موتورخانه ها از چند جهت دارای اهمیت است. اول اینکه بخش عمده ای از سرمایه هر ساختمان را تاسیسات و موتورخانه آن تشکیل میدهد. و دوم اینکه موتورخانه ها رابطه ی مستقیمی با آسایش ساکنین هر ساختمانی دارند. بر این اساس برای حفظ این قسمت از سرمایه هر ساختمانی و اطمینان از اینکه موتورخانه همیشه سالم و آماده بکار است باید برنامه داشت. در این مقاله به نکات کلیدی در مورد نگهداری موتورخانه و نگهداری تاسیسات خواهیم پرداخت.

محتویات این مطلب :

موتورخانه چیست؟

به فضایی در ساختمان که تجهیزات تاسیساتی مربوط به گرمایش و سرمایش، تولید آب گرم مصرفی و پمپاژ آب و همچنین تابلو برق های مربوط به ساختمان در آن قرار دارند، موتورخانه می گویند. هر موتورخانه باید یک پیمانکار برای نگهداری موتورخانه داشته باشد.

 • چه موتورخانه هایی نیاز به قرارداد سرویس و نگهداری موتورخانه دارند؟​

نسل اول موتورخانه ها که در ساختمان های با قدمت ۱۵ سال به بالا نصب شده اند، عموما از پیچیدگی های خاصی برخوردار نیستند. در آنها ۲ یا چند عدد پمپ سیرکولاسیون ساده بهمراه یک یا چند عدد مشعل در حال کار هستند. با داشتن حداقل اطلاعاتی از تعمیرکار تاسیسات در مورد سرویس های مورد نیاز آنها، خود ساکنین نیز میتوانند سرویس های مورد نیاز، تعمیر و سرویس شوفاژ خانه خود را انجام دهند.

در این زمینه میتوانید به کمک مقالات ذیل اطلاعاتی در مورد سرویس های مورد نیاز موتورخانه ساختمان و اینکه تعمیر و نکهداری موتورخانه چیست ، خود بدست آورید:

۱- چگونگی اطمینان از کیفیت کارکرد مشعل

۲- چند راهکار ساده برای کاهش هزینه آبگرم مصرفی

۳- علت روشن نشدن پمپ آب و بررسی عیب های آن

در صورت علاقه در زمینه موتورخانه و تاسیسات ساختمان پیشنهاد میکنیم سری به صفحه مقالات ما در زمینه تاسیسات، استخر، موتورخانه و … بزنید.

نگهداری موتورخانه

نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در بخش نگهداری موتورخانه

اما در مورد نسل جدید موتورخانه ها که عموما دارای چیلر جذبی یا تراکمی ، منابع آبگرم کویلی، دیزل ژنراتور، برج خنک کننده و … هستند، اکیدا توصیه می شود که از یک تیم مجرب کمک بگیرید. چیلرها – اعم از جذبی یا تراکمی – دستگاه های گران قیمتی هستند که بی توجهی به آنان نه تنها می‌تواند هزینه های گزافی را به ساختمان تحمیل نماید، بلکه خرابی آنها در فصل گرم میتواند بسادگی ساختمان را غیر قابل استفاده نماید. بغیر از چیلرها، مشعل های با ظرفیت بالاتر نیز از جمله تجهیزاتی هستند که در سرویس و موتورخانه، بایستی برای آنها برنامه مدونی داشت.

بطور کلی، خدمات پشتیبانی تاسیسات، برای ساختمان های نسل جدید، ساختمان های لوکس و مدرن و ساختمان های اداری با کاربری های مهم یک امر حیاتی است.

اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه

سرویس و نگهداری موتورخانه یکی از ضروری‌ ترین اقداماتی است که برای حفظ کارایی و عملکرد صحیح موتورخانه‌ ها انجام می‌ شود. بازدید و سرویس موتورخانه به طور منظم و مداوم صورت می ‌گیرد و شامل بررسی، تعمیر، تنظیم و تمیزکاری موتورخانه می ‌شود. در ادامه، اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه را بررسی می‌ کنیم:

 • حفظ عملکرد بهینه: نگهداری موتورخانه ساختمان، عملکرد بهینه آن را حفظ می ‌کند. با انجام تعمیرات و تنظیمات لازم، موتورخانه به طور مداوم در شرایط عملکرد بهینه خواهد بود و عملکرد ضعیف، خرابی ‌های ناگهانی و افت کارایی کاهش می یابد.
 • افزایش عمر مفید: سرویس موتورخانه ساختمان به افزایش عمر مفید آن کمک می ‌کند. با رعایت برنامه‌ ریزی منظم برای تعمیرات و تنظیمات، قطعات موتورخانه در وضعیت عالی قرار می‌ گیرند و خرابی ‌های مکرر و سایر مشکلات کاهش می یابد.
 • ایمنی و امنیت: تعمیر و نگهداری موتورخانه سبب ایمنی و امنیت آن می شود. موتورخانه‌ هایی که درست نگهداری نشوند، ممکن است دچار حوادث جدی مانند آتش سوزی، انفجار یا خرابی تجهیزات شوند. سرویس و نگهداری موتورخانه به تشخیص زود هنگام مشکلات و رسیدگی به آن‌ ها کمک می ‌کند تا این خطرات کاهش یابد.
 • بهره‌ وری انرژی: موتورخانه ‌هایی که به درستی سرویس و نگهداری نمی‌ شوند، بهره‌ وری انرژی پایینی دارند. عدم توجه به نگهداری موتورخانه ساختمان می ‌تواند باعث افت کارایی و افزایش مصرف سوخت شود. سرویس و نگهداری منظم به بهینه سازی و کاهش مصرف گاز کمک زیادی می کند.
 • پیشگیری از خرابی ‌های ناگهانی: بازدید و سرویس موتورخانه به پیشگیری از خرابی‌ های ناگهانی کمک می ‌کند. با انجام تعمیرات دوره ‌ای و بررسی ‌های منظم، مشکلات و عیوب در موتورخانه و همچنین نیاز به بازسازی موتورخانه شناسایی می ‌شوند و قبل از ایجاد خرابی جدی، تعمیرات انجام می‌ شوند. این کار باعث کاهش هزینه ‌ها و همچنین حفظ بهره‌ وری و عملکرد موتورخانه می ‌شود.

بنابراین، تعمیر و نگهداری موتورخانه از اهمیت بسیاری برخوردار است. سرویس موتورخانه ساختمان را می ‌توان به عنوان سرمایه ‌گذاری بلندمدت در نگهداری عملکرد و عمر مفید موتورخانه در نظر گرفت. با انجام منظم این فعالیت، می‌ توانید از عملکرد بهتر، صرفه‌ جویی در سوخت و هزینه‌ های تعمیر و نگهداری و کاهش خطرات ایمنی و امنیتی برخوردار شوید.

نگهداری موتورخانه ساختمان

 • پیمانکار نگهداری موتورخانه باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟​

پیچیدگی تجهیزات نسل جدید موتورخانه ها به حدی است که پیمانکاران سنتی که تا پیش از این در بهترین حالت با دیگ های چدنی و مشعل های کوچک سر و کار داشتند، دانش و تجربه لازم در این خصوص را دارا نیستند.

– داشتن مدارک تحصیلی مرتبط (ترجیحا مدرک مهندسی تاسیسات)

– داشتن یک “تیم” (نه اینکه کلیه خدمات منحصرا توسط یک نفر صورت پذیرد!) با تیم ما آشنا شوید

– داشتن ابزارآلات تخصصی ( نه فقط آچار شلاقی و لوله گیر!!!)

– داشتن تاییدیه های مرتبط و سوابق کاری مرتبط و رضایتنامه ها (رضایت مشتریان ما را در صفحه نظرات مشتریان مشاهده بفرمایید.

– خاطر کارفرما را از بابت کیفیت خدمات مربوط به تاسیسات ساختمان آسوده خواهد ساخت.

در این زمینه شما را به خواندن مطلب با موضوع ۶ راه‌ برای انتخاب پیمانکار ماهر تعمیر و نگهداری موتورخانه دعوت مینماییم.

هزینه سرویس و نگهداری موتورخانه

هزینه‌ های تعمیر و نگهداری موتورخانه نیزمانند سایر تاسیسات ساختمان تحت تأثیر چندین عامل مختلف قرار می ‌گیرند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • طور عمر و وضعیت موتورخانه: طول عمر و وضعیت موتورخانه از اصلی ‌ترین عوامل تعیین کننده هزینه نگهداری تاسیسات موتورخانه می باشند. موتورخانه‌ های قدیمی‌ تر و در وضعیت بدتر نیاز به تعمیرات بیشتری دارند و هزینه ‌های بیشتری را به همراه دارند. عواملی مانند نوع و کیفیت تعمیرات قبلی، شرایط کارکرد و محیط ‌های کاری نیز بر هزینه تعمیر و نگهداری تأثیر می ‌گذارند. در مورد هزینه نگهداری تاسیسات استخر نیز می توانیم به این مورد اشاره کنیم.
 • نوع موتورخانه: نوع موتورخانه نیز بر هزینه سرویس موتورخانه ساختمان تأثیر دارد. موتورخانه ‌های با تکنولوژی پیشرفته، قطعات خاص یا تخصصی، یا موتورخانه ‌هایی که نیاز به تجهیزات و تخصص بیشتری برای تعمیر دارند، هزینه ‌های بیشتری را به همراه دارند. برای تعیین هزینه تعمیر و نگهداری چیلر نیز باید به این مورد توجه شود.
 • نوع خدمات و قطعات: انتخاب نوع خدمات و قطعات برای سرویس و نگهداری موتورخانه نیز می ‌تواند هزینه را تحت تأثیر قرار دهد. قطعات اصلی، قطعات جایگزین اورجینال، یا قطعات مشابه از تولیدکنندگان دیگر می ‌توانند در ارزان ‌تر و گران ‌تر شدن هزینه تعمیر و نگهداری تأثیر داشته باشند. توجه به نوع و کیفیت خدمات و قطعات در نگهداری دیتاسنتر و مرکز داده نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • میزان وقفه در عملکرد: اگر موتورخانه با مشکلات و خرابی‌ های جدی روبه ‌رو شود که به تعطیلی یا کاهش قابل توجه عملکرد منجر شود، هزینه تعمیرات احتمالاً بیشتر خواهد بود. در چنین مواردی، نیاز به تعمیرات فوری و تعویض قطعات وجود دارد و در مقایسه با بازدید و سرویس موتورخانه به صورت دوره ای، هزینه بیشتری نیاز است.

سرویس موتورخانه ساختمان

 • هنگام عقد قرارداد، چه مدارکی را از پیمانکار بخواهیم؟

توصیه میشود در هنگام عقد قرارداد ، اسناد زیر را از پیمانکار بخواهید:

      – نمونه قرارداد نگهداری تاسیسات موتورخانه

– بیمه مسوولیت مدنی کارکنان:

داشتن این بیمه توسط پیمانکار به شما کمک میکند در صورت بروز حوادث برای پرسنل آنها ، مسوولیتی متوجه ساختمان و هیئت مدیره آن نگردد.

– مدارکی دال بر تحصیلات مرتبط و یا گذراندن دوره های مرتبط توسط کلیه عوامل دست اندرکار تیم نگهداری و پشتیبانی تاسیسات:

زیرا بسیارند کسانی که در اکیپ های لوله کشی ساختمانها بوده اند و صرف دانستن جوشکاری یا کار با ادوات لوله کشی، خود را متخصص تاسیسات میدانند.

– لیست آدرس و شماره تلفن پروژه های قبلی :

با این روش میتوان از کارفرماهای قبلی، کیفیت کار تیم مجری را جویا شد.

– چک لیست ها :

برخورداری از چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در کیفیت نگهداری ازموتورخانه ها است. در تصویر زیر نمونه چک لیست موتورخانه که در طی بازدید دوره ای (هفتگی) تیم کلینیک انرژی ساختمان، که در قراردادهای این شرکت استفاده میشود را ملاحظه مینمایید.

شایان ذکر است که این چک لیست موتورخانه بصورت الکترونیکی پس از هر بار بازدید برای مدیران پروژه ها ارسال میگردد.

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

در این زمینه نظر شما را به مطلبی با عنوان نحوه انتخاب پیمانکار نگهداری موتورخانه جلب مینماییم.

 • خدمات سرویس و نگهداری موتورخانه و استخر شامل چه آیتم هایی است؟​

در کلینیک انرژی ساختمان، این خدمات توسط یک تیم کارآزموده از مهندسین برق و تاسیسات ارایه می شود.

پس از عقد قرارداد نگهداری موتورخانه در تهران ، یک تکنسین به هرپروژه اختصاص داده خواهد شد. بسته نوع قرارداد، تعداد بازدیدهای مشخصی در هر هفته و یا هرماه به موتورخانه اختصاص داده خواهد شد. در هر نوبت بازدید از کلیه تجهیزات موتورخانه، تجهیزات استخر، آب استخر و تجهیزات منصوبه روی بام بازدید بعمل می آید. در صورتی که هر تجهیزی نیاز به سرویس ، تعمیر و یا تعویض قطعه داشته باشد، همگی توسط سرویس کار موتورخانه انجام میشود. در پایان هر بازدید نیز گزارشی تهیه و برای کارفرما و مدیر پروژه ارسال خواهد شد.

تعمیر و نگهداری موتورخانه

 • قیمت تعمیر و نگهداری تاسیسات چگونه تعیین میگردد؟

این هزینه ها بستگی به عوامل زیر دارد :

– نوع تجهیزات موتورخانه

– سن ساختمان

– زیربنای ساختمان

– سلامت تجهیزات

– تعداد بازدید در هر هفته

– و ….

 • مزایای کار کردن با یک پیمانکار مجرب نگهداری موتورخانه چیست؟

– تیم متخصص در زمینه نگهداری موتورخانه ساختمان می توانند عمر مفید تجهیزات را بطور چشمگیری افزایش دهند

– تجهیزات را شناسنامه دار کرده و سوابق تعمیراتی آنها را در حین پروسه تعمیر و نگهداری موتورخانه ثبت و ضبط میکنند.

– می‌توان همیشه از سلامت و آماده به کار بودن تجهیزات موتورخانه مطمئن بود.

– در موارد فورس ماژور همیشه در دسترس هستند. آخر هفته، تعطیلات و حتی شب ها.

– با نگهداری دقیق و علمی و عیب یابی موتورخانه، هزینه های جاری، شامل هزینه های تعمیراتی و هزینه های انرژی را کاهش میدهند.

– تعمیر و نگهداری برق ساختمان

– خدمات فنی و …

در این زمینه بخوانید :

۵ دلیل برای احتیاج به یک قرارداد راهبری و نگهداری تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان

در صورتی که تمایل به عقد قرارداد با یک گروه متخصص تعمیر و نگهداری موتورخانه را دارید از تماس با کارشناسان ما دریغ نفرمایید.

مراحل عقد قرارداد :

 • تماس با کارشناسان ما ( تماس با ما )
 • بازدید رایگان از موتورخانه
 • اعلام قیمت و شرح خدمات
 • عقد قرارداد نگهداری موتورخانه و آغاز همکاری

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص خدمات تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان اینجا کلیک کنید.

سرویس و نگهداری موتورخانه

اصول تعمیر و نگهداری تاسیسات موتورخانه ها

به طور کلی، تعمیر و نگهداری تاسیسات موتورخانه به وسایل و تجهیزاتی اشاره دارد که برای عملکرد صحیح و بهینه موتورخانه لازم می باشد. این تاسیسات شامل دیگ های آب گرم، سخت گیرها، پمپ ها، چیلرها، برج های خنک کننده و دیگر قطعات و تجهیزات مرتبط می شوند. جهت نگهداری و تعمیر این تجهیزات، روش های خاصی وجود دارد که هرکدام با ویژگی ها و عملکرد خودشان مورد بررسی قرار می گیرند. به طور کلی اصول تعمیر و نگهداری تاسیسات موتورخانه ها شامل برنامه ریزی دوره ای برای نگهداری، آشنایی کامل با دستگاه ها و تجهیزات، حفظ نظافت و تمیزی، رفع خطاها به موقع، استفاده از قطعات و مواد با کیفیت، آموزش و آگاهی پرسنل، مانیتورینگ و کنترل پیوسته، و رعایت مقررات و استانداردها است. اصول تعمیر و نگهداری تاسیسات موتورخانه ها به منظور افزایش عمر مفید و بهره وری تجهیزات، ایمنی فرآیندها و جلوگیری از وقوع مشکلات ناگهانی اجرا می شوند.

نگهداری تأسیسات موتورخانه

تأسیسات موتورخانه یکی از تأسیسات ساختمان است و از همین جهت، نگهداری از تأسیسات موتورخانه اهمیت زیادی دارد و باید مرتبا بازرسی شده و چنانچه به تعمیر یا تعویض احتیاج داشت، این‌کار از طریق متخصص صورت بگیرد. زیرا اگر به این موارد بی‌توجهی شود ممکن است هزینه‌های زیادی را ایجاد کند.

مزایای سرویس و نگهداری موتورخانه

مزایای سرویس و نگهداری موتورخانه

سرویس و نگهداری موتورخانه ها دارای مزایای بسیاری است که شامل موارد زیر می شود: 

 1. افزایش عمر مفید تجهیزات:
  • تعمیر و نگهداری موتورخانه کمک می کند تا قطعات و تجهیزات بهینه شده و همچنین در شرایط عملیاتی مطلوبی قرار گیرند. نگهداری موتورخانه ساختمان، باعث افزایش عمر مفید تجهیزات می شود؛ زیرا خرابی ها و از نقصاناتی که ممکن است به دلیل عدم نگهداری به موقع رخ دهند، جلوگیری می شود.
  • با بهره گیری از تکنولوژی های نوین و تجهیزات با کیفیت، می توان تعمیر و نگهداری موتورخانه را برنامه ریزی کرده و از قطعات جایگزین با کیفیت بالا استفاده کرد که عمر مفید تجهیزات را افزایش دهد.
 2. بهبود عملکرد و کارایی:
  • با نگهداری موتورخانه ساختمان، تجهیزات آن بهینه شده و در شرایط عملیاتی بهینه قرار می گیرند. این باعث بهبود عملکرد و کارایی آن ها می شود؛ زیرا تنظیمات صحیح و تعمیرات به موقع باعث ارتقای عملکرد و کارایی موتورها، پمپ ها، و سایر تجهیزات می شود.
  • با بهبود عملکرد تجهیزات، می توان از منابع انرژی به بهترین شکل استفاده کرد و کارایی و بهره وری موتورخانه را افزایش داد.
 3. افزایش ایمنی:
  • سرویس و نگهداری موتورخانه با ارزیابی و تعمیرات به موقع، خطرات احتمالی را کاهش می دهد و ایمنی محیط کار را افزایش می دهد؛ زیرا تجهیزاتی که به درستی نگهداری می شوند، به خوبی عمل می کنند و خطرات ناشی از نقصانات و خرابی ها کاهش می یابد.
  • انجام تست های ایمنی و اعمال استانداردهای ایمنی در طول فرآیند تعمیر و نگهداری موتورخانه ، سبب اطمینان از ایمنی تجهیزات شده و از وقوع حوادث و نقصانات جلوگیری می کند.
 4. کاهش هزینه های عملیاتی:
  • با نگهداری تاسیسات موتورخانه، هزینه های تعمیراتی ناگهانی و خرابی های غیرمنتظره کاهش می یابد؛ زیرا اقدامات پیشگیرانه و تعمیرات به موقع باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات بزرگتر و هزینه های بیشتر می شود.
  • همچنین، با بهبود عملکرد تجهیزات، میزان مصرف انرژی و هزینه های عملیاتی کاهش می یابد که این امر به کاهش کلی هزینه های عملیاتی موتورخانه کمک می کند.

به طور کلی، تعمیر و نگهداری تاسیسات موتورخانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا منجر به بهبود عملکرد، افزایش ایمنی و کاهش هزینه های عملیاتی می گردد.

نگهداری تاسیسات ساختمان

خدمات سرویس و نگهداری موتورخانه توسط کلینیک انرژی ساختمان:

ما در کلینیک انرژی ساختمان ارایه دهنده خدمات حرفه‌ای سرویس و نگهداری موتورخانه هستیم.

ویژگی‌ها و وجوه تمایز خدمات ما از این قرار است:

 • کار خودمون رو بلدیم. ما از سال ۱۳۸۸ مشغول به ارایه خدمات پشتیبانی، تعمیر، سرویس و نگهداری موتورخانه و تاسیسات ساختمان در تهران هستیم.
 • بیش از ۱۰۰ پروژه در تهران داشتیم و داریم که کارفرماهای محترم برای آرامش خاطرشون میتونن با اونها تماس بگیرن یا حتی ازشون بازدید کنند.
 • پرسنل ما همه مهندس و یا تکنسین برق یا تاسیسات هستند و مراحل دشواری رو برای استخدام پشت سر می‌گذارند. برای همین خیال خودمون و کارفرماها از کیفیت ارایه خدمات راحت هستش.
 • ما با بهترین و منصف‌ترین تعمیرکاران تهران کار می‌کنیم و میتونیم خاطرتون رو از بابت تعمیر پمپ، کمپرسور و … راحت کنیم.
 • مصرف گاز در ساختمان های طرف قرارداد ما همواره چک و کنترل میشه و آمار و ارقام نشون میده که تونستیم در این زمینه موفق باشیم. در حقیقت مشتریان ما – بواسطه کنترل مستمر تاسیسات ساختمان و موتورخانه که توسط تیم ما اتفاق میفته – مبلغ کمتری بابت گازبها پرداخت می‌کنند.
 • سرویس ما ۲۴ ساعته هستش. هر زمانی از شبانه روز که برای موتورخانه‌های طرف قرارداد اتفاقی بیفته، ما در کوتاهترین زمان – کمتر از چند ساعت – برای رفع مشکل در محل حاضر خواهیم بود.
 • تمام سوابق تعمیراتی دستگاه ها و تجهیزات موتورخانه شما توسط کارشناسان ما ثبت و ضبط میشه.
 • به هر پروژه یک مسوول/کارشناس اختصاص داده میشه که زیر نظر یک سوپروایزر متخصص خدمات رو ارایه میده.
 • هر موقع نکته، اعتراض یا سوالی داشتید تیم پشتیبانی ما در دفتر مرکزی پاسخگوی شما هستند.

بنا براین اگر بدنبال یک تیم حرفه‌ای و یک پیمانکار مجرب برای واگذاری خدمات سرویس و نگهداری موتورخانه و تاسیسات ساختمان خودتون هستید، می‌تونید روی تیم ما حساب کنید.

با کارشناسان ما در دفتر مرکزی تماس بگیرید تا برای شما یک قرار بازدید رایگان رو تنظیم کنن.