نگهداری موتورخانه

تعمیر و نگهداری موتورخانه ها از چند جهت دارای اهمیت است. اول اینکه بخش عمده ای از سرمایه هر ساختمان را تاسیسات و موتورخانه آن تشکیل میدهد. و دوم اینکه موتورخانه ها رابطه ی مستقیمی با آسایش ساکنین هر ساختمانی دارند. بر این اساس برای حفظ این قسمت از سرمایه هر ساختمانی و اطمینان از اینکه موتورخانه همیشه سالم و آماده بکار است باید برنامه داشت. در این مقاله به نکات کلیدی در مورد نگهداری موتورخانه و نگهداری تاسیسات خواهیم پرداخت.
  محتویات این مطلب :

   موتورخانه چیست؟

به فضایی در ساختمان که تجهیزات تاسیساتی مربوط به گرمایش و سرمایش، تولید آب گرم مصرفی و پمپاژ آب و همچنین تابلو برق های مربوط به ساختمان در آن قرار دارند، موتورخانه می گویند. برای اطمینان از کارکرد بهتر تجهیزات، هر موتورخانه میتواند یک پیمانکار برای نگهداری و پشتیبانی داشته باشد.


 • چه موتورخانه هایی نیاز به قرارداد نگهداری موتورخانه دارند؟​

نسل اول موتورخانه ها که در ساختمان های با قدمت ۲۰ سال به بالا نصب شده‌اند، عموما از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار نیستند. در آن‌ها ۲ یا چند عدد پمپ سیرکولاسیون ساده به همراه یک یا چند عدد مشعل در حال کار هستند. با داشتن حداقل اطلاعاتی از تعمیرکار تاسیسات در مورد سرویس‌های مورد نیاز آن‌ها، خود ساکنین نیز می‌توانند سرویس‌های مورد نیاز، تعمیر و سرویس شوفاژ خانه خود را انجام دهند.

در این زمینه میتوانید به کمک مقالات ذیل اطلاعاتی در مورد سرویس های مورد نیاز موتورخانه ساختمان و اینکه تعمیر و نکهداری موتورخانه چیست ، خود بدست آورید:

۱- چگونگی اطمینان از کیفیت کارکرد مشعل

۲- چند راهکار ساده برای کاهش هزینه آبگرم مصرفی

۳- علت روشن نشدن پمپ آب و بررسی عیب های آن

در صورت علاقه در زمینه موتورخانه و تاسیسات ساختمان پیشنهاد میکنیم سری به صفحه مقالات ما در زمینه تاسیسات، استخر، موتورخانه و ... بزنید.

نگهداری موتورخانه

نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در بخش نگهداری موتورخانه

اما در مورد نسل جدید موتورخانه ها که عموما دارای چیلر جذبی یا تراکمی ، منابع آبگرم کویلی، دیزل ژنراتور، برج خنک کننده و ... هستند، اکیدا توصیه می شود که از یک تیم مجرب کمک بگیرید. چیلرها – اعم از جذبی یا تراکمی- دستگاه های گران قیمتی هستند که بی توجهی به آنان نه تنها میتواند هزینه های گزافی را به ساختمان تحمیل نماید، بلکه خرابی آنها در فصل گرم میتواند بسادگی ساختمان را غیر قابل استفاده نماید. بغیر از چیلرها، مشعل های با ظرفیت بالاتر نیز از جمله تجهیزاتی هستند که در پشتیبانی موتورخانه، بایستی برای آنها برنامه مدونی داشت.

بطور کلی، خدمات پشتیبانی تاسیسات، برای ساختمان های نسل جدید، ساختمان های لوکس و مدرن و ساختمان های اداری با کاربری های مهم یک امر حیاتی است.


 • پیمانکار نگهداری موتورخانه باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟​

پیچیدگی تجهیزات نسل جدید موتورخانه ها به حدی است که پیمانکاران سنتی که تا پیش از این در بهترین حالت با دیگ های چدنی و مشعل های کوچک سر و کار داشتند، دانش و تجربه لازم در این خصوص را دارا نیستند.

 • داشتن مدارک تحصیلی مرتبط
 • داشتن یک تیم (نه اینکه کلیه خدمات منحصرا توسط یک نفر صورت پذیرد!) با تیم ما آشنا شوید
 • داشتن ابزارآلات تخصصی ( نه آچار شلاقی و لوله گیر!!!)
 • داشتن تاییدیه های مرتبط
 • و سوابق کاری مرتبط و رضایتنامه ها

خاطر کارفرما را از بابت کیفیت خدمات مربوط به تاسیسات ساختمان آسوده خواهد ساخت.

در این زمینه شما را به خواندن مطلب با موضوع ۶ راه‌ برای انتخاب پیمانکار ماهر تعمیر و نگهداری موتورخانه دعوت مینماییم.

 

 • هنگام عقد قرارداد، چه مدارکی را از پیمانکار بخواهیم؟

توصیه میشود در هنگام عقد قرارداد ، اسناد زیر را از پیمانکار بخواهید:

      - نمونه قرارداد نگهداری تاسیسات موتورخانه

- بیمه مسوولیت مدنی کارکنان:

داشتن این بیمه توسط پیمانکار به شما کمک میکند در صورت بروز حوادث برای پرسنل آنها ، مسوولیتی متوجه ساختمان و هیئت مدیره آن نگردد.

- مدارکی دال بر تحصیلات مرتبط و یا گذراندن دوره های مرتبط توسط کلیه عوامل دست اندرکار تیم نگهداری و پشتیبانی تاسیسات:

زیرا بسیارند کسانی که در اکیپ های لوله کشی ساختمانها بوده اند و صرف دانستن جوشکاری یا کار با ادوات لوله کشی، خود را متخصص تاسیسات میدانند.

- لیست آدرس و شماره تلفن پروژه های قبلی :

با این روش میتوان از کارفرماهای قبلی، کیفیت کار تیم مجری را جویا شد.

- چک لیست ها :

برخورداری از چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در کیفیت نگهداری ازموتورخانه ها است. در تصویر زیر نمونه چک لیست موتورخانه که در طی بازدید دوره ای (هفتگی) تیم کلینیک انرژی ساختمان، که در قراردادهای این شرکت استفاده میشود را ملاحظه مینمایید.

شایان ذکر است که این چک لیست موتورخانه بصورت الکترونیکی پس از هر بار بازدید برای مدیران پروژه ها ارسال میگردد.

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

در این زمینه نظر شما را به مطلبی با عنوان نحوه انتخاب پیمانکار نگهداری موتورخانه جلب مینماییم.


 • خدمات نگهداری موتورخانه و استخر شامل چه آیتم هایی است؟​

در کلینیک انرژی ساختمان، این خدمات توسط یک تیم کارآزموده از مهندسین برق و تاسیسات ارایه می شود.

پس از عقد قرارداد نگهداری موتورخانه در تهران ، یک تکنسین به هرپروژه اختصاص داده خواهد شد. بسته نوع قرارداد، تعداد بازدیدهای مشخصی در هر هفته و یا هرماه به موتورخانه اختصاص داده خواهد شد. در هر نوبت بازدید از کلیه تجهیزات موتورخانه، تجهیزات استخر، آب استخر و تجهیزات منصوبه روی بام بازدید بعمل می آید. در صورتی که هر تجهیزی نیاز به سرویس ، تعمیر و یا تعویض قطعه داشته باشد، همگی توسط سرویس کار موتورخانه انجام میشود. در پایان هر بازدید نیز گزارشی تهیه و برای کارفرما و مدیر پروژه ارسال خواهد شد.


 • قیمت تعمیر و نگهداری تاسیسات چگونه تعیین میگردد؟

این هزینه ها بستگی به عوامل زیر دارد :

- نوع تجهیزات موتورخانه

- سن ساختمان

- زیربنای ساختمان

- سلامت تجهیزات

- تعداد بازدید در هر هفته

- و ....


 • مزایای کار کردن با یک پیمانکار مجرب نگهداری موتورخانه چیست؟

- تیم متخصص در زمینه نگهداری موتورخانه ساختمان می توانند عمر مفید تجهیزات را بطور چشمگیری افزایش دهند

- تجهیزات را شناسنامه دار کرده و سوابق تعمیراتی آنها را در حین پروسه تعمیر و نگهداری موتورخانه ثبت و ضبط میکنند.

- می توان همیشه از سلامت و آماده به کار بودن تجهیزات موتورخانه مطمئن بود.

- در موارد فورس ماژور همیشه در دسترس هستند. آخر هفته، تعطیلات و حتی شب ها.

- با نگهداری دقیق و علمی و عیب یابی موتورخانه، هزینه های جاری، شامل هزینه های تعمیراتی و هزینه های انرژی را کاهش میدهند.

- تعمیر و نگهداری برق ساختمان

- خدمات فنی و ...

در این زمینه بخوانید :

۵ دلیل برای احتیاج به یک قرارداد راهبری و نگهداری تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان

در صورتی که تمایل به عقد قرارداد با یک گروه متخصص تعمیر و نگهداری موتورخانه را دارید از تماس با کارشناسان ما دریغ نفرمایید.

مراحل عقد قرارداد :

 • تماس با کارشناسان ما ( تماس با ما )
 • بازدید رایگان از موتورخانه
 • اعلام قیمت و شرح خدمات
 • عقد قرارداد نگهداری موتورخانه و آغاز همکاری

موارد نیاز به اطلاع رسانی به تکنسین نگهداری موتورخانه

تکنسین نگهداری موتورخانه به صورت دوره‌ای بازدیدهای خود را انجام داده و تعمیر احتمالی مورد نیاز و یا سایر مواردی که لازم است برای کار کردن درست و بهینه موتورخانه را انجام خواهد داد. اما در کنار این موارد در صورتی که هر کدام از مواردی که در ادامه گفته خواهد شد را ملاحظه کردید، بهتر است با تکنسین نگهداری موتورخانه خود تماس گرفته و او را از این موارد آگاه کنید. در مورد پروژه‌های طرف قرارداد تعمیر و نگهداری کلینیک انرژی ساختمان، لیست شماره های تماس پشتیبانی فنی به تفکیک هر منطقه (نیاوران، فرمانیه، فرشته، زعفرانیه، ولنجک، سعادت آباد و سایر مناطق) در اختیار کارفرمایان محترم پروژه‌ها و مدیران ساختمان‌ها قرار گرفته است. با توجه به اینکه عیب یابی و تشخیص ایراد احتمالی نیاز به دانش و تجربه کافی دارد، پیشنهاد می‌شود تا از اقدامات شخصی در این خصوص خودداری کنید. به یاد داشته باشید که ممکن است اشتباه ناخواسته در کارهایی از این دست می‌تواند هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند.

نشتی مایع یا روغن

اگر در محیط موتورخانه با مایعی مواجه شدید که قبلا آن را ندیده بوده‌اید و نگهدار در رابطه با آن توضیح نداده است. امکان دارد نشتی روغن، لیتیوم بروماید چیلر جذبی و یا سایر مایعات از یکی از تجهیزات به وجود آمده باشد. این نشتی مثلا اگر مرتبط با روغن باشد، می‌تواند به پمپ‌ها و یا کمپرسور سیستم خنک کننده شما آسیب جدی وارد کند. فراموش نکنید که بخارات اضافی در هوای موتورخانه نیز از همین موارد است و باید توسط کارشناس بررسی شود.

هوای نامطبوع موتورخانه

موتورخانه به دلیل کار کردن انواع دستگاه‌ها اصولا هوای گرمی دارد. اما این دما تقریبا در حد مشخصی است و تا کمی تغییر در زمان روشن یا خاموش بودن مشعل قابل قبول است. اما اگر متوجه شدید که هوای موتورخانه از حالت عادی خارج شده است و بیش از اندازه گرم شده و یا مانند همیشه گرم نیست، احتمالا مشکلی در انواع دستگاه‌های موجود در موتورخانه مانند دودکش دیگ‌ها و یا عایق بدنه آن‌ها وجود دارد. اصولا گرم نبودن داخل موتورخانه با سرد شدن آب مصرفی در واحدها همراه است که نشانه‌ای برای خاموش شدن احتمالی مشعل و روشن نشدن دوباره آن خواهد بود.

صدای غیر نرمال

موتورخانه‌ها صداهای مشخص و دائمی دارند که به دلیل کار کردن مشعل‌ها، پمپ‌ها، کمپرسورها و سایر دستگاه‌ها است. اما اگر متوجه شدید که صدای جدیدی از موتورخانه شنیده می‌شود و به عنوان مثال صدای سایش دو قطعه فلز به یکدیگر به گوش شما می‌رسد، دستگاه‌های موتورخانه باید توسط نگهدار متخصص بازرسی و علت ایجاد این صدا پیدا و برطرف شود.

بوی خام سوزی مشعل

در نهایت نیز به یاد داشته باشید که حتی بوهای ناشناخته‌ای که ممکن است در داخل موتورخانه به مشام شما برسد نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند. بوی خام سوزی مشعل از رایج‌ترین بوهایی است که ممکن است از موتورخانه پخش شود که این مورد نیز نیاز به بررسی دقیق توسط تکنسین نگهداری موتورخانه خواهد داشت. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص خدمات تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان اینجا کلیک کنید.