نگهداری تاسیسات استخر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

نگهداری استخر

طی سال‌های اخیر، با افزایش محبوبیت استخرها و مجموعه‌های ورزشی داخل مجتمع‌های مسکونی، تعداد آنها نیز به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. این فضاها می‌توانند تجربه منحصر به فردی را برای ساکنین فراهم آورند. اما از آنجا که نگهداری و راهبری استخر و مجموعه ورزشی ساختمان‌ها علاوه بر آسایش با سلامت افراد نیز ارتباط زیادی دارد، لازم است که در حفظ کیفیت آن تلاش و دقت لازم صورت پذیرد. اگر استخرها به درستی مورد بهره‌برداری و راهبری قرار نگیرند، بستر مناسبی برای انتقال بیماری‌ها و رشد باکتری‌ها فراهم شده و درنتیجه به تهدیدی برای سلامتی افراد تبدیل می‌شوند.

وظایف پیمانکار نگهداری استخر

 1. کنترل کیفی و تعادل شیمیایی آب و نگهداری استخر و جکوزی
 2. عملیات جارو زنی کف ( نظافت فیزیکی آب)
 3. کنترل دمای استاندارد آب
 4. شست و شوی فیلترهای تصفیه ( بکواش )
 5. کنترل کارکرد سونا خشک و مرطوب ( بخار )
 6.  و چک کردن و بازدید کلی از موتورخانه استخر و ..

تعادل شیمیایی آب و نگهداری استخر و جکوزی

اگر استخرها به درستی مورد بهره‌برداری و راهبری قرار نگیرند، بستر مناسبی برای انتقال بیماری‌ها و رشد باکتری‌ها فراهم شده و درنتیجه به تهدیدی برای سلامتی افراد تبدیل می‌شوند. بنابراین از مهم ترین و روتین ترین وظایف پیمانکار نگهداری استخر اندازه گیری میزان کلر و مقدار پی اچ (PH) آب استخر و جکوزی میباشد.

میزان کلر استاندارد آب استخر باید بین ۱ تا ۲ ppm و پی اچ بین ۷.۲ تا ۷.۸ باشد.

اندازه گیری میزان کلر و پی اچ

 

عملیات جارو زنی کف ( نظافت فیزیکی آب)

جارو زدن آب یک عملیات فیزیکی است که شما به وسیله یک پمپ مکنده هر گونه ذرات و آشغال های کف استخر را جمع می کند. جارو زدن میتواند به دو روش دستی یا اتوماتیک به وسیله یک شخص یا جاروی رباتیک انجام شود.

جارو زدن آب استخر

کنترل دمای استاندارد آب (بهترین دمای آب)

یک استخر ایده آل برای یک ساختمان باید در ۳۶۵ روز سال دمای استاندارد برای شنا کردن داشته باشد. چه بیرون از خانه یک متر برف روی زمین باشد و دمای هوا منفی باشد، چه آفتاب سوزان در حال تابش باشد و دما ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.

در نگهداری استخر همیشه باید دمای آب استخر ایده آل و شناگر را آزار ندهد. دمای استاندارد آب استخر باید بین ۲۹ تا ۳۲ درجه سانتی گراد و جکوزی بین ۳۷ تا ۴۱ سانتیگراد باشد. با توجه به سلیقه شناگر دمای آب باید بین میزان تعیین شده باشد که شناور احساس سرما از پایین بودن دما و یا خفگی و بی حسی از دمای بالای آب نداشته باشد.

دمای مناسب استخر و جکوزی

 

شست و شوی فیلترهای تصفیه ( بکواش )

فیلتر های تصفیه آب پس از مدتی کارکرد راندمان مناسب خود را به دلیل تصفیه فیزیکی و شیمیایی آب از دست میدهد. عمل شست و شو یا همان بکواش تمیز کردن فیلتر و شست و شوی شن ها و سیلیس های درون فیلتر است.

عمل بکواش حداقل باید هفته ای یه بار انجام شود. بکواش از مهم ترین اقدامات در نگهداری استخر است.

بکواش فیلتر تصفیه

 

کنترل کارکرد سونا خشک و مرطوب ( بخار )

یک پیمانکار نگهداری استخر باید در سرکشی هفتگی خود سونا ها را روشن و کارکرد صحبح آن ها را تست کند.

چک کردن و بازید موتورخانه در نگهداری استخر

پیمانکار نگهداری استخر وظیفه دارد که هر هفته از تجهیزات موتورخانه استخر بازدید و آن ها را چک کند.

مهم ترین اقدامات سرکشی برای موتورخانه استخر :

 1. کالیبره بودن ترموستات ها
 2. عملکرد صحیح تایمر پمپ های تصفیه
 3. عدم نشتی از منابع سرریز، اتصالات و ..
 4. نظافت صافی پمپ ها

 

نحوه اندازه گیری کلر و پی اچ (PH) در نگهداری استخر

اندازه گیری کلر و پی اچ باید به درستی و اصولی انجام شود تا مقدار درست و دقیق میزان کلر و پی اچ بدست آید. تست میتواند به وسیله محلول یا قرص انجام شود. اکثر پیمانکاران و ساختمان ها از محلول استفاده میکنند. برای اندازه گیری به یک کیت تست نیاز داریم. تست باید از قسمت عمیق و ۳۰ سانتی متر پایین تر سطح آب انجام شود. پس از برداشتن نمونه آب با توجه به توضیحات روی تست کیت عمل اندازه گیری را انجام دهید.

۱۰ راهکار کاربردی برای افزایش بهره‌وری انرژی استخرها

شارژ کلر

شارژ کلر به به چند روش میتواند صورت بگیرد:

 1. کلر زن سفینه ای شناور آب
 2. کلر زن خطی
 3. کلر زن اتوماتیک

کلر زن سفینه ای شناور آب

نحوه شارژ و کلر زنی این نوع با استفاده از قرص کلر ممکن است. به این صورت که با توجه به نیاز استخر مقدار قرص کلر را درون آن قرار میدهیم و روی آب شناور میکنیم.

شناور قرص کلر

کلر زن خطی

این کلر زن ها دیگر برای شناگران قابل مشاهده نیست و درون موتورخانه استخر و روی لوله ورودی به استخر بعد از فیلتر تصفیه نصب می شود.

کلر زن خطی

کلر زن اتوماتیک

این کلر زن ها با یک مخزن پلاستیکی و یک پمپ تزریق کلر، کلر را به صورت مایع به آب تزریق می کند.

شما می تواند با به کار بردن یک پمپ استخر کوچک، با راندمان بالا و کمترین فعالیت آن در عین ذخیره ی انرژی دمای استخر را در یک درجه ی مطلوب حفظ کنید.

سایز پمپ استخر

هرچه پمپ استخر شما بزرگتر باشد هزینه های پمپاژ و نگهداری آن بیشتر خواهد بود. بنابراین کوچکترین سایز ممکن را برای استخر خود انتخاب کنید. برای انتخاب صحیح سایز پمپ می توانید از چارت طراحی ارائه دهنده کمک بگیرید. از چارت استفاده کنید و مشخصه های پمپ را با مشخصات لوله کشی و جریان استخر تطابق دهید. برای یک سیستم گرمکن خورشیدی استخر باید نیاز به پمپاژ آب به سمت کلکلتور و درون آن در نظر داشته باشید.

مطالعات نشان می دهد که یک پمپ با نیروی ۰.۷۵ اسب بخار و یا کوچکتر برای استخر واحد های مسکونی مناسب است.اگر شما با انجام موارد زیر گردش مقاومت هیدرولیکی سیستم استخر را کاهش دهید می توانید از پمپ های کوچکتر که هزینه ی کمتری دارند استفاده کنید.

پمپ تصفیه استخر

نمونه یک پمپ استخر پنتاکس

راهکارهایی برای کم کردن هزینه ها در نگهداری استخر

ـ جایگزینی یک فیلتر بزرگ ( حداقل ۵۰% بیشتر از میزان جریان تنظیم شده ی استخر )

ـ افزایش قطر یا کاهش طول لوله ها، یا تعویض لوله های خمیده ی ۹۰ درجه ای تیز با ۴۵ درجه ای یا لوله های منعطف.

با کاهش گردش مقاومت هیدرولیکی سیستم استخر مصرف برق پمپ را تا ۴۰% کاهش دهید.

فیلتر تصفیه آب استخر

نمونه فیلترهای تصفیه آب

پمپ استخر معمولا بیشتر از حد مورد نیاز فعالیت می کند. به گردش در آوردن آب استخر مواد شیمیایی را به صورت میکس حفظ و ذرات را حذف می کند. اما در طول مدتی که آب به گردش در می آید مواد شیمیایی اضافه شده به صورت میکس باشند. برای حذف ذرات نیازی به گردش روزانه ی استخر نیست و ذرات می توانند با استفاده از یک اسکیمر یا وکیوم حذف شوند. علاوه بر آن گردش طولانی تر الزاما سبب کاهش رشد جلبک نمی شود. در عوض استفاده از مواد شیمیایی در آب و تمیز کردن دیواره ها می تواند روش بسیار خوبی باشد.

پیدا کردن پیمانکار حرفه ای استخر

فیلتراسیون

مدت زمان فیلتر کردن را به ۶ ساعت در روز کاهش دهید. اگر آب تمیز به نظر نمی رسد مدت آن را نیم ساعت بیشتر کنید تا کاملا پاکسازی شود.بر اساس مطالعاتی که انجام شده بیشتر مردمی که میزان پمپاژ را سه ساعت کاهش داده اند از کیفیت آب راضی اند. به طور میانگین این کار تا ۶۰% هزینه های قبوض برق آن هارا کاهش داده است.

کنترل زمان کارکرد پمپ در نگهداری استخر

برای کنترل سیکل پمپ می توانید یک تایمر نصب کنید. اگر با ذرات باقی مانده مشکل دارید می توانید از یک تایمر برای فعال کردن پمپ در مدت زمان های کوتاه به صورت روزانه استفاده کنید. اگر ۳ ساعت متوالی پمپ فعالیت داشته باشد،۲۱ ساعت باقی مانده در روز فرصت انباشته شدن ذرات را فراهم می کند. چن سیکل کوتاه مدت در روز می تواند کل روز استخر را پاکیزه نگه دارد.

تایمر ساعتی برای کنترل کارکرد پمپ

یک نمونه تایمر

نظافت صافی پمپ استخر

شبکه های آبگیری را عاری از ذرات نگه دارید. انسداد صافی ها سبب فعالیت شدید تر پمپ استخر می شود که انرژی بیشتری را مصرف می کند. فیلتر خود را به طور صحیح و مداوم تمیز کنید. نظافت های مداوم و بیش از حد سبب هدر رفتن آب می شود و انجام ندادن اینکار به پمپ فشار وارد می کند. استخدام یک تیم خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان می تواند سرویس های هفتگی را برای استخر شما انجام دهد و باعث کاهش هزینه های شود.

استرینر یا صافی پمپ

صافی پمپ