نگهداری تاسیسات استخر

نگهداری استخر

طی سال‌های اخیر، با افزایش محبوبیت استخرها و مجموعه‌های ورزشی داخل مجتمع‌های مسکونی، تعداد آنها نیز به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. این فضاها می‌توانند تجربه منحصر به فردی را برای ساکنین فراهم آورند. اما از آنجا که نگهداری و راهبری استخر و مجموعه ورزشی ساختمان‌ها علاوه بر آسایش با سلامت افراد نیز ارتباط زیادی دارد، لازم است که در حفظ کیفیت آن تلاش و دقت لازم صورت پذیرد. اگر استخرها به درستی مورد بهره‌برداری و راهبری قرار نگیرند، بستر مناسبی برای انتقال بیماری‌ها و رشد باکتری‌ها فراهم شده و درنتیجه به تهدیدی برای سلامتی افراد تبدیل می‌شوند.

با توجه به تأثیر و اهمیت نگهداری تاسیسات استخر در حفظ ارزش ساختمان، افزایش رفاه و رضایت ساکنین و بالا بردن سطح بهداشت، در این نوشته تصمیم داریم تا اطلاعات کاملی در مورد تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر ارائه دهیم. به یاد داشته باشید که نگهداری استخر نیز مانند سرویس و نگهداری موتورخانه باید به صورت دوره ای و در فواصل زمانی منظم انجام شود.

وظایف پیمانکار نگهداری استخر

همان طور که برای نگهداری تاسیسات موتورخانه به مهارت های خاصی نیاز است، سرویس و نگهداری استخر نیز نیاز به مهارت، تجربه و تخصص در زمینه خدمات استخر دارد و حتما باید توسط کارشناسان حرفه ای که به صورت تخصصی در زمینه تاسیسات ساختمان فعالیت دارند انجام شود. برخی از مهم ترین خدمات تعمیر و نگهداری استخر که توسط کارشناسان و پیمان کاران این حوزه ارائه می شود، عبارتند از:

 1. کنترل کیفی و تعادل شیمیایی آب و نگهداری استخر و جکوزی
 2. عملیات جارو زنی کف ( نظافت فیزیکی آب)
 3. کنترل دمای استاندارد آب
 4. شست و شوی فیلترهای تصفیه ( بکواش )
 5. کنترل کارکرد سونا خشک و مرطوب ( بخار )
 6.  و چک کردن و بازدید کلی از موتورخانه استخر و ..

اهمیت نگهداری تاسیسات استخر

تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر شامل نگهداری موتورخانه استخر، آب بندی استخر و غیره کاملا با ایمنی، سلامتی و سطح رفاه افراد در ارتباط است و به همین دلیل نیز هیچ گونه سهل انگاری در این زمینه جایز نمی باشد. برخی از دلایل اهمیت سرویس و نگهداری استخر شامل موارد زیر می شود:

 • رفع به موقع مشکلات استخر: مانند تعمیر و نگهداری چیلر، سرویس و نگهداری استخر به صورت دوره ای و منظم نیز، کمک می کند تا در اسرع وقت متوجه مشکلات شوید و قبل از جدی شدن خرابی ها و نقایص، آن ها را بر طرف کنید.
 • تعادل شیمیایی آب: تعادل میزان سختی آب،آآ کلر، pH، رسوبات و غیره تأثیر بسیار زیادی بر بو، رنگ، طعم و سایر ویژگی های آب استخر دارد. لازم به ذکر است که عدم تعادل شیمیایی آب استخر می تواند مشکلاتی را برای سلامتی افراد ایجاد کند و به همین دلیل نیز نمی توان به آن بی توجه بود. با انجام به موقع خدمات تعمیر و نگهداری استخر، تعادل شیمایی آب در بهترین حالت قرار می گیرد.
 • جلوگیری از آلودگی آب استخر: در صورتی که آب استخر آلوده و حاوی قارچ، باکتری، جلبک و مواد زائد باشد سبب بروز حساسیت ها و مشکلات پوستی، تنفسی و غیره می شود. تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر به جلوگیری از آلوده شدن آب استخر کمک زیادی می کند.

تعادل شیمیایی آب و نگهداری استخر و جکوزی

اگر استخرها به درستی مورد بهره‌برداری و راهبری قرار نگیرند، بستر مناسبی برای انتقال بیماری‌ها و رشد باکتری‌ها فراهم شده و درنتیجه به تهدیدی برای سلامتی افراد تبدیل می‌شوند. بنابراین از مهم ترین و روتین ترین وظایف پیمانکار نگهداری استخر اندازه گیری میزان کلر و مقدار پی اچ (PH) آب استخر و جکوزی میباشد.

میزان کلر استاندارد آب استخر باید بین ۱ تا ۲ ppm و پی اچ بین ۷.۲ تا ۷.۸ باشد.

اندازه گیری میزان کلر و پی اچ

 

عملیات جارو زنی کف ( نظافت فیزیکی آب)

جارو زدن آب یک عملیات فیزیکی است که شما به وسیله یک پمپ مکنده هر گونه ذرات و آشغال های کف استخر را جمع می کند. جارو زدن میتواند به دو روش دستی یا اتوماتیک به وسیله یک شخص یا جاروی رباتیک انجام شود.

جارو زدن آب استخر

کنترل دمای استاندارد آب (بهترین دمای آب)

یک استخر ایده آل برای یک ساختمان باید در ۳۶۵ روز سال دمای استاندارد برای شنا کردن داشته باشد. چه بیرون از خانه یک متر برف روی زمین باشد و دمای هوا منفی باشد، چه آفتاب سوزان در حال تابش باشد و دما ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.

در نگهداری استخر همیشه باید دمای آب استخر ایده آل و شناگر را آزار ندهد. دمای استاندارد آب استخر باید بین ۲۹ تا ۳۲ درجه سانتی گراد و جکوزی بین ۳۷ تا ۴۱ سانتیگراد باشد. با توجه به سلیقه شناگر دمای آب باید بین میزان تعیین شده باشد که شناور احساس سرما از پایین بودن دما و یا خفگی و بی حسی از دمای بالای آب نداشته باشد.

دمای مناسب استخر و جکوزی

 

شست و شوی فیلترهای تصفیه ( بکواش )

فیلتر های تصفیه آب پس از مدتی کارکرد راندمان مناسب خود را به دلیل تصفیه فیزیکی و شیمیایی آب از دست میدهد. عمل شست و شو یا همان بکواش تمیز کردن فیلتر و شست و شوی شن ها و سیلیس های درون فیلتر است.

عمل بکواش حداقل باید هفته ای یه بار انجام شود. بکواش از مهم ترین اقدامات در نگهداری استخر است.

بکواش فیلتر تصفیه

 

کنترل کارکرد سونا خشک و مرطوب ( بخار )

یک پیمانکار نگهداری استخر باید در سرکشی هفتگی خود سونا ها را روشن و کارکرد صحبح آن ها را تست کند.

چک کردن و بازید موتورخانه در نگهداری استخر

پیمانکار نگهداری استخر وظیفه دارد که هر هفته از تجهیزات موتورخانه استخر بازدید و آن ها را چک کند.

مهم ترین اقدامات سرکشی برای موتورخانه استخر :

 1. کالیبره بودن ترموستات ها
 2. عملکرد صحیح تایمر پمپ های تصفیه
 3. عدم نشتی از منابع سرریز، اتصالات و ..
 4. نظافت صافی پمپ ها

نگهداری موتورخانه استخر یکی از مهم ترین بخش های نگهداری تاسیسات استخر است که باید با توجه به نکات زیر انجام شود:

 • استفاده از تجهیزات درجه یک
 • بررسی موتورخانه استخر به صورت دوره ای و بر طرف کردن تمامی مشکلات و نقص های موجود
 • شستن لوله ها و مخزن موتورخانه
 • تعویض سبد کف گیر و فیلترها در فواصل زمانی مشخص
 • عایق کاری موتورخانه برای جلوگیری از خوردگی تجهیزات و بهینه سازی و کاهش مصرف گاز

نحوه اندازه گیری کلر و پی اچ (PH) در نگهداری استخر

اندازه گیری کلر و پی اچ باید به درستی و اصولی انجام شود تا مقدار درست و دقیق میزان کلر و پی اچ بدست آید. تست میتواند به وسیله محلول یا قرص انجام شود. اکثر پیمانکاران و ساختمان ها از محلول استفاده میکنند. برای اندازه گیری به یک کیت تست نیاز داریم. تست باید از قسمت عمیق و ۳۰ سانتی متر پایین تر سطح آب انجام شود. پس از برداشتن نمونه آب با توجه به توضیحات روی تست کیت عمل اندازه گیری را انجام دهید.

 

۱۰ راهکار کاربردی برای افزایش بهره‌وری انرژی استخرها

شارژ کلر

شارژ کلر به به چند روش میتواند صورت بگیرد:

 1. کلر زن سفینه ای شناور آب
 2. کلر زن خطی
 3. کلر زن اتوماتیک

کلر زن سفینه ای شناور آب

نحوه شارژ و کلر زنی این نوع با استفاده از قرص کلر ممکن است. به این صورت که با توجه به نیاز استخر مقدار قرص کلر را درون آن قرار میدهیم و روی آب شناور میکنیم.

شناور قرص کلر

کلر زن خطی

این کلر زن ها دیگر برای شناگران قابل مشاهده نیست و درون موتورخانه استخر و روی لوله ورودی به استخر بعد از فیلتر تصفیه نصب می شود.

کلر زن خطی

کلر زن اتوماتیک

این کلر زن ها با یک مخزن پلاستیکی و یک پمپ تزریق کلر، کلر را به صورت مایع به آب تزریق می کند.

شما می تواند با به کار بردن یک پمپ استخر کوچک، با راندمان بالا و کمترین فعالیت آن در عین ذخیره ی انرژی دمای استخر را در یک درجه ی مطلوب حفظ کنید.

سایز پمپ استخر

هرچه پمپ استخر شما بزرگتر باشد هزینه های پمپاژ و نگهداری آن بیشتر خواهد بود. بنابراین کوچکترین سایز ممکن را برای استخر خود انتخاب کنید. برای انتخاب صحیح سایز پمپ می توانید از چارت طراحی ارائه دهنده کمک بگیرید. از چارت استفاده کنید و مشخصه های پمپ را با مشخصات لوله کشی و جریان استخر تطابق دهید. برای یک سیستم گرمکن خورشیدی استخر باید نیاز به پمپاژ آب به سمت کلکلتور و درون آن در نظر داشته باشید.

مطالعات نشان می دهد که یک پمپ با نیروی ۰.۷۵ اسب بخار و یا کوچکتر برای استخر واحد های مسکونی مناسب است.اگر شما با انجام موارد زیر گردش مقاومت هیدرولیکی سیستم استخر را کاهش دهید می توانید از پمپ های کوچکتر که هزینه ی کمتری دارند استفاده کنید.

پمپ تصفیه استخر

نمونه یک پمپ استخر پنتاکس

راهکارهایی برای کم کردن هزینه ها در نگهداری استخر

ـ جایگزینی یک فیلتر بزرگ ( حداقل ۵۰% بیشتر از میزان جریان تنظیم شده ی استخر )

ـ افزایش قطر یا کاهش طول لوله ها، یا تعویض لوله های خمیده ی ۹۰ درجه ای تیز با ۴۵ درجه ای یا لوله های منعطف.

با کاهش گردش مقاومت هیدرولیکی سیستم استخر مصرف برق پمپ را تا ۴۰% کاهش دهید.

فیلتر تصفیه آب استخر

نمونه فیلترهای تصفیه آب

پمپ استخر معمولا بیشتر از حد مورد نیاز فعالیت می کند. به گردش در آوردن آب استخر مواد شیمیایی را به صورت میکس حفظ و ذرات را حذف می کند. اما در طول مدتی که آب به گردش در می آید مواد شیمیایی اضافه شده به صورت میکس باشند. برای حذف ذرات نیازی به گردش روزانه ی استخر نیست و ذرات می توانند با استفاده از یک اسکیمر یا وکیوم حذف شوند. علاوه بر آن گردش طولانی تر الزاما سبب کاهش رشد جلبک نمی شود. در عوض استفاده از مواد شیمیایی در آب و تمیز کردن دیواره ها می تواند روش بسیار خوبی باشد.

 

فیلتراسیون

مدت زمان فیلتر کردن را به ۶ ساعت در روز کاهش دهید. اگر آب تمیز به نظر نمی رسد مدت آن را نیم ساعت بیشتر کنید تا کاملا پاکسازی شود.بر اساس مطالعاتی که انجام شده بیشتر مردمی که میزان پمپاژ را سه ساعت کاهش داده اند از کیفیت آب راضی اند. به طور میانگین این کار تا ۶۰% هزینه های قبوض برق آن هارا کاهش داده است.

کنترل زمان کارکرد پمپ در نگهداری استخر

برای کنترل سیکل پمپ می توانید یک تایمر نصب کنید. اگر با ذرات باقی مانده مشکل دارید می توانید از یک تایمر برای فعال کردن پمپ در مدت زمان های کوتاه به صورت روزانه استفاده کنید. اگر ۳ ساعت متوالی پمپ فعالیت داشته باشد،۲۱ ساعت باقی مانده در روز فرصت انباشته شدن ذرات را فراهم می کند. چن سیکل کوتاه مدت در روز می تواند کل روز استخر را پاکیزه نگه دارد.

تایمر ساعتی برای کنترل کارکرد پمپ

یک نمونه تایمر

نظافت صافی پمپ استخر

شبکه های آبگیری را عاری از ذرات نگه دارید. انسداد صافی ها سبب فعالیت شدید تر پمپ استخر می شود که انرژی بیشتری را مصرف می کند. فیلتر خود را به طور صحیح و مداوم تمیز کنید. نظافت های مداوم و بیش از حد سبب هدر رفتن آب می شود و انجام ندادن اینکار به پمپ فشار وارد می کند. استخدام یک تیم خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان می تواند سرویس های هفتگی را برای استخر شما انجام دهد و باعث کاهش هزینه های شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید: تاسیسات ساختمان

استرینر یا صافی پمپ

صافی پمپ

اقدامات مهم در نگهداری تاسیسات استخر


چگونه آب استخر رو تمیز نگه داریم؟

امروزه در بسیاری از خانه‌ها استخر ساخته می‌شود، بنابراین نگهداری استخر خانگی امری مهم تلقی می‌شود.

در ادامه با پاسخ به سؤال چگونه آب استخر رو تمیز نگه داریم، با ما همراه باشید. در پاسخ به این سؤال باید گفت، سرویس و نگهداری استخر و همچنین نگهداری تاسیسات استخر، جدا از اهمیتی که دارد امری بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است. امروزه برای تمیزی آب استخر علاوه بر استفاده از تجهیزاتی نظیر جاروهای دستی و اتوماتیک، برس استخر و تمیزکننده‌های استخر، از مواد شیمیایی مثل سولفات آلومینیوم و سولفات مس نیز به همراه کلر برای ضدعفونی‌کردن آب استخر و نگهداری استخر خانگی و عمومی استفاده می‌شود، کلر به ۴ شکل قرص، پودر، مایع و گاز وجود دارد.

ویروس‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها در هرکجای کره زمین به‌خصوص در آب‌ها یافت می‌شوند، اگرچه لازم به ذکر است که همه آن‌ها برای سلامتی مضر نیستند؛ اما گونه‌هایی وجود دارد که سبب ایجاد بیماری در انسان‌ها و حتی حیوانات می‌شوند که به آن‌ها میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا گفته می‌شود. به‌منظور استفاده بهتر از خدمات استخر و مقابله با بیماری‌ها از روش‌های مختلف جهت ضدعفونی‌کردن و ازبین‌بردن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا استفاده می‌شود. در کنار دیگر فرایندهای نگهداری استخر، فرایند تصفیه آب مانند رسوب‌گذاری و فیلتراسیون باعث ضدعفونی شدن آب خواهد شد.

نگهداری تاسیسات استخر

همان‌طور که قبلاً اشاره شد نگهداری از استخر از اهمیت زیادی برخوردار است و قدم اول این است که تاسیسات استخر را چک کنید و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید، استخرهای روباز نیاز به سیستم تهویه و تنظیم سرما و گرمای محیط ندارند و فقط تعادل دمای آب آن‌ها باید کنترل شود. چنانچه پمپ‌ها و صافی‌های استخر پر شدند باید سریعاً برای تخلیه آنها اقدام کنید، سپس لازم است تا به موارد امنیتی و تمیزی اطراف استخر توجه کنید و سطوح داخلی و خارجی استخر را چک کنید. همچنین مجراهای ورودی و خروجی آب را به‌منظور جلوگیری از پوسیدگی و زنگ‌زدگی بررسی کنید تا سبب نشت نگردد.

در نگهداری تاسیسات همیشه از وسایل و تجهیزات امروزی و باکیفیت استفاده نمایید. کفی، صافی لوله و توری نمونه‌ای از تجهیزات نگهداری استخر هستند. سعی کنید پمپ‌های گرمایشی را همیشه روشن نگه دارید تا فیلترها بتوانند پیوسته آب را تصفیه کنند، هواگیری این پمپ‌ها پیش از استفاده امری ضروری است.

سرویس و نگهداری تاسیسات استخر

در سرویس و نگهداری استخر، سرویس‌کار همیشه باید به تابلو برق، اتصالات و تجهیزات توجه کند تا در صورت بروز مشکل آن را برطرف سازد. پمپ‌های استخر باید هفته‌ای یکبار تمیز شوند و اگر از پمپ صدای غیرعادی شنیده شد و یا پمپ دچار لرزش شدید شد، باید به‌صورت تخصصی پمپ را مورد بررسی قرارداد. بکواش کردن فیلتر جهت رفع آلودگی، تعویض سالانه سیلیس‌ها و سایر موارد نیز از جمله کارهایی هستند که در نگهداری تاسیسات استخر باید انجام گیرند.

تعمیر و نگهداری کاسه استخر

مشکلاتی نظیر نشتی یا ترک، مربوط به آسیب‌های ناشی از کاسه استخر هستند که مهندس تاسیسات وظیفه دارد پس از بررسی آسیب جهت تعمیر و بازسازی آن با دستور کارفرما اقدام نماید.

نازک‌کاری استخر

ازبین‌رفتن بندکشی و شکستگی سرامیک‌ها از موارد نازک‌کاری استخر هستند، پس از بستن قرارداد سرویس و نگهداری استخر با تعمیرکار، او وظیفه دارد در هر بار سرویس و نگهداری استخر، دیواره‌های استخر را بررسی کند و مشکلات به وجود آمده را برطرف کند.

تعمیر و نگهداری موتورخانه

تجهیزات موتورخانه وظیفه بخش گرمایشی استخر را برعهده دارند؛ بنابراین بازدید و سرویس موتورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه استفاده از یک موتورخانه گرمایشی می‌تواند در کاهش هزینه‌ها بسیار مؤثر باشد، زیرا چنانچه مشکلی برای موتورخانه رخ داد، شما سریعاً می‌توانید با شرکتی که با آن قرارداد سرویس و نگهداری استخر بسته‌اید تماس بگیرید تا آن‌ها مشکل مربوطه را برطرف کنند و سرویس‌دهی و تعمیر موتورخانه را انجام دهند.

انواع دستگاه کلرزن استخر جهت نگهداری تاسیسات استخر

استخر شنا یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین انواع تفریح و سرگرمی در دنیا است که می‌توان از آن در خانه یا مکان‌های عمومی بهره‌مند شد. اما همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، آب می‌تواند محل رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا باشد. به همین جهت مراقبت و نگهداری تاسیسات استخر امری ضروری است؛ یکی از این روش‌های نگهداری استخر استفاده از دستگاه کلرزنی است. دستگاه کلرزن استخر، یک وسیله کاربردی در نگهداری تاسیسات استخر است، لازم به ذکر است که کلرزن‌ها در دو نوع دستی و اتوماتیک ساخته می‌شوند. دستگاه کلرزن استخر در انواع مختلفی در بازار موجود هست، انواع کلرزن عبارت‌اند از:

 • کلرزن استخر نمکی
 • کلرزن استخر خطی
 • کلر زن اتوماتیک
 • کلرزن استخر شناور

کلرزن استخر نمکی

وظیفه کلرزن‌های نمکی تولید کلر است، این نوع دستگاه کلرزن استخر از منبع تغذیه و سلول نمکی تشکیل شده است که به آب استخر اضافه می‌شود. آب از درون سلول نمکی عبور کرده و باعث ایجاد الکترولیز می‌شود و نمک و آب را تبدیل به هیدروژن و اسید هیپوکلروس می‌کند، این اسید جایگزین ضدعفونی‌کننده کلر است.

کلرزن شناور استخر

یکی از ساده‌ترین دستگاه‌های تزریق کلر به آب کلرزن شناور است که دارای یک ظرف پلاستیکی و یک درپوش است. در این نوع کلرزن حدود ۳ عدد قرص لازم است، این نوع کلرزن در آب شناور بوده و با عبور آب از کلرزن قرص‌ها کم‌کم در آب حل شده و در استخر پراکنده می‌شوند.

کلرزن خطی استخر

شما می‌توانید به‌جای آنکه کلر را مستقیماً در استخر خود بریزید، آن را درون کلر ساز خطی قرار داده و اجازه دهید با سرعت پخش شود.

کلر زن اتوماتیک

در نوع اتوماتیک، کلرزن به سیستم پمپ و فیلتر متصل می‌شود و به‌صورت خودکار کلر را در استخر پخش می‌کند، کلر ساز اتوماتیک در ۹۰ درصد مواقع با قرص یا پودر کلر کار می‌کند.

مزایای استفاده از کلرزن استخر در نگهداری تاسیسات استخر

استفاده از دستگاه کلرزن استخر اتوماتیک مفیدتر از روش دستی کلر است، به همین دلیل میان افراد از محبوبیت بالایی بهره‌مند است. از مزایای استفاده از دستگاه کلرزن استخر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از برخورد کلر با پوست دست
 • افزودن کلر به استخر به‌صورت اتوماتیک
 • پخش کلر به‌صورت یکدست و یکنواخت در تمام آب استخر
 • حمل‌ونقل و جابه‌جایی آسان دستگاه به‌منظور تعمیرات، نصب و استفاده
 • انحلال کامل کلر در آب
 • کنترل بسیار دقیق بر میزان پخش کلر ورودی و خروجی
 • داشتن قدرت بالا در تولید کلر با وجود اندازه کوچک دستگاه
 • هزینه کم تعمیر و نگهداری تاسیسات استخر در این دستگاه

اگرچه امروزه ثابت شده که کلرزنی در ازبین‌رفتن برخی کیست‌های پروتوزوآ اثری ندارد و یا استفاده بیش از اندازه از آن خطرات جدی برای سلامتی افراد به همراه دارد؛ اما همچنان محبوب‌ترین، قابل‌اعتمادترین و کم‌هزینه‌ترین روش ضدعفونی آب است.

انواع مختلف فیلترهای استخر

در نگهداری تاسیسات استخر، فیلترها نقش مهمی را ایفا می‌کنند و انواع مختلف فیلترهای استخر شامل فیلترشنی، فیلترهای کارتریجی و فیلترهای دیاتومه هستند. تمیزی و شفافیت آب استخر نکته‌ی بسیار مهمی است، اگر این امر برای شما مهم تلقی می‌شود بهتر است از فیلترهای دیاتومه برای استخر استفاده کنید. همچنین اگر قصد دارید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید، پیشنهاد ما استفاده از فیلترهای کارتریجی است؛ لازم به ذکر است که در استفاده از این دو فیلتر، محافظت از آنها همانند دیگر اقدامات نگهداری تاسیسات استخر سخت و دشوار است؛ بنابراین می‌توانید از فیلترهای شنی که نگهداری از آن‌ها بسیار آسان است استفاده نمایید، تمیزکردن این فیلترها با عمل شستشو معکوس یا بکواش انجام می‌گیرد.

مزایای استفاده از فیلترهای استخر در نگهداری تاسیسات استخر

 • سیلیس داخل فیلتر شنی که به‌منظور جذب آلودگی تعبیه شده، باعث افزایش طول عمر این فیلتر شده است.
 • فیلتر دیاتومه، قادرند حتی ذرات تا ابعاد ۵ میکرون را از آب حذف کنند بنابراین جزو قوی‌ترین فیلترها در تصفیه آب هستند.
 • فیلترهای کارتریجی به‌خصوص در مدل‌های بزرگ، بیشترین سطح تماس را با آب استخر دارند و نسبت به سایر فیلترها آب کمتری را برای شستشو و تمیزکردن مصرف می‌کنند.
 • فیلتر کارتریجی نسبت به سایر فیلترها فضای کمتری را اشغال می‌کنند.
 • مقاومت فیلترهای شنی، از دو فیلتر گفته شده بیشتر است، بعد از فیلترهای شنی، فیلترهای دیاتومه بیشترین مقاومت را در مدار تصفیه آب استخر ایجاد می‌کنند و در رتبه آخر، فیلترهای کارتریجی قرار دارند.
 • فیلترهای کارتریجی در مقایسه با سایر انواع فیلترهای استخر، می‌توانند در سرعت پایین آب، عملکرد بهتری داشته باشد.
 • سطح بیشتر تماس آب در فیلترهای کارتریجی نسبت به فیلترهای شنی و فیلترهای دیاتومه، باعث بالاتر بودن راندمان هیدرولیکی این فیلترهاست. یک فیلتر کارتریجی بزرگ، حدوداً سطحی معادل ۵۰۰ فوت مربع برای عبور آب در اختیار دارد که این گستردگی سطح باعث می‌شود تا آب برای عبور از فیلتر، میزان انرژی کمتری را مصرف نماید.
 • سطح گسترده فیلترهای کارتریجی همچنین باعث می‌شود هنگام تجمع کثیفی و ذرات روی آن مقاومت، نسبت به فیلترهای شنی و دیاتومه با سرعت کمتری افزایش یابد.

بستن قرارداد سرویس و نگهداری استخر

نگهداری تاسیسات استخر شامل نگهداری موتورخانه استخر و بررسی دوره ای پمپ‌ ها، گرم کن‌ ها، لوله ‌ها، شیر آلات، تعویض به موقع فیلترها و غیره می شود. با انجام به موقع خدمات تعمیر و نگهداری استخر توسط کارشناسان حرفه ای از کاهش کارایی و عمر مفید تجهیزات استخر جلوگیری می کنید. انجام به موقع تعمیرات پیش از جدی شدن نقایص، نیاز به بازسازی موتورخانه را کاهش داده و به صرفه جویی در هزینه خدمات استخر کمک زیادی می کند.

امروزه انجام امور نگهداری استخر به‌تنهایی نتیجه‌بخش نیست و نیازمند افراد با تجربه و متخصص در آن زمینه است. به‌منظور استفاده از خدمات استخر خانگی، عمومی و یا ساختمانی، لازم است اشخاصی جهت انجام امور مربوط به نگهداری تاسیسات استخر و تمیزی آب حضور داشته باشند، تا کلیه کارها بی‌دردسر و منظم پیش برود. کلینیک انرژی ساختمان یکی از شرکت‌هایی است که در این زمینه تجربه بالایی دارد و از کارشناسان خبره‌ای برخوردار است که می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

پیدا کردن پیمانکار حرفه ای استخر