۱۰ راهکار کاربردی برای افزایش بهره‌وری انرژی استخرها

by | استخر

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

مدت زمان کوتاهی تا شروع فصل استخر برای علاقه مندان به ورزش شنا مانده است. صاحبان استخرها در اوایل شروع این فصل که هوا هنوز کاملا گرم نشده است، به دنبال راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های گرمایشی خود هستند. با بهره گرفتن از راهکارهای ذیل می‌توانید به کاهش هزینه‌های خود و افزایش بهره‌وری انرژی مصرفی کمک کنید.

بیشتر بدانید: تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر

افزایش بهره وری انرژی با نگهداری مناسب استخر

۱. رنگ استخر را تیره انتخاب کنید. رنگ‌های تیره، اشعه‌های خورشید را جذب می‌کند و این انرژی به گرم کردن استخر شما کمک می‌کند.

۲. بادشکن طبیعی ایجاد کنید. بسیاری از افراد به محوطه سازی استخر در زمان طراحی اولیه اهمیت نمی‌دهند. با این حال، کاشت درخت، ساختن یک ایوان و یا ایجاد هر نوع بادشکن دیگری می‌تواند به کاهش میزان گرما کمک کند؛ که به نوبه خود باعث کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود. همچنین این کار به کاهش تبخیر آب نیز کمک می‌کند و سبب صرفه جویی می‌شود.

۳. پمپ سرعت متغیر نصب کنید. این پمپ‌ها نسبت به پمپ‌های تک سرعته هزینه بسیار کم‌تری دارند. استفاده از پمپ‌های سرعت متغیر باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود.

۴. سیستم لوله کشی استخر خود را بهینه سازی کنید. اگر لوله‌های متصل به سیستم مرکزی استخر بیش از اندازه باریک باشند، باعث می‌شوند تا پمپ‌ها به سختی کار کنند.

۵. از سیستم‌های گرمایشی جدید و پیشرفته استفاده کنید. از بخاری‌های با راندمان بالا، پانل‌های خورشیدی و دیگر فن‌آوری‌های جدید موجود که سبب بهره‌وری انرژی می‌شوند، برای گرم کردن آب استخر استفاده کنید.

۶. از پوشش متحرک اتوماتیک، برای استخر خود استفاده کنید. علاوه بر این که یک پوشش متحرک اتوماتیک باعث می‌شود تا استخر شما به طور قابل ملاحظه‌ای امن‌تر باشد، سبب کاهش هدر رفتن حرارت و تبخیر آب نیز می‌شود. استفاده از این گونه پوشش‌ها نسبت به استفاده از بادشکن‌ها موثرتر است.

افزایش بهره وری انرژی با نگهداری مناسب استخر

۷. از فیلترهای بزرگ استفاده کنید. فیلترهای بزرگ دارای مساحت سطح بزرگتری هستند که در آن آب می‌تواند جریان داشته باشد و پمپ به راحتی کار کند. این کار نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی پمپ می‌شود بلکه می‌تواند عمر پمپ را نیز افزایش دهد که موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

۸. سیستم خود را تمیز نگه دارید. بسیاری از افراد به موضوع اهمیت نمی‌دهند. بیشتر تعمیرکاران استخر، برنامه‌های تعمیر و نگهداری مناسبی را برای این منظور ارائه می‌دهند. یک استخر تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، تجربه شنا فوق‌العاده‌ای را برای شما رقم خواهد زد.

۹. چراغ‌های LED نصب کنید. چراغ‌های LED می‌توانند سبب صرفه‌جویی ۸۰ درصدی یا بیش‌تر نسب به چراغ‌های رشته‌ای شوند و همچنین طول عمر بیش‌تری دارند.

۱۰. عملکرد سیستم استخر خود را خودکار کنید. در حال حاضر فن‌آوری‌ای وجود دارد که می‌تواند به طور خودکار سیستم‌های استخر شما را راه اندازی کند و به کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز کمک کند.

متخصصین ما در کلینیک انرژی ساختمان می توانند در این زمینه یاری رسان شما باشند. همچنین می توانید درصورت نیاز به هرگونه خدمات سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان ازجمله تعمیر و نگهداری موتورخانه؛ طراحی تاسیسات ساختمان؛ تعمیر چیلر جذبی و… با تماس بگیرید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *