۵ راهکار در رابطه با تهویه‌ی مطبوع و بهبود بهره‌وری کارکنان

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله‌های پیشین نگاهی به نمونه‌های آماری نارضایتی بین کارکنان ادارات از هوای محیط آنها، انداخته شد. همچنین به معرفی انواع آلودگی‌هایی که بر اثر تهویه نامناسب فضا ممکن است به وجود بیاید، پرداختیم. بنابراین با چالش‌های یک اداره در فصل گرم و سرد و تاثیر به سزایی که در کاهش بهره‌وری کاری کارمندان دارد، کاملا آشنا شدید. خبر خوب برای مدیران و کارفرمایان شرکت‌ها و ادارات این است که، در صورت داشتن یک موتورخانه دقیق و منظم و یک سیستم تاسیساتی مناسب و مدرن برای حفظ تعادل درجه‌ی هوا و تهویه مناسب، دیگر جای نگرانی باقی نمی‌ماند.

در ادامه به معرفی برخی از عواملی که باعث بهبود وضعیت تهویه مطبوع یک ادارهو متعقبا راندمان کاری کارمندان می‌شود، خواهیم پرداخت.

محیط کاری راحت

۱. محیط کاری راحت

بدیهی است که محیط کاری راحت، بازدهی کارکنان را افزایش می‌‌دهد. برای مثال اگر محیط کاری خیلی گرم باشد، کارکنان احساس خستگی، خواب‌آلودگی، تنبلی یا حتی کج‌خلقی می‌کنند. یا در صورتعدم کنترل متناسب چیلر موتورخانه، فن کویل ها یا دستگاه هواساز تاسیسات ساختمان ، که باعث سرد شدن محیط می‌گردد، به علت کاهش جریان خون، کارکنان دچار سرماخوردگی، کرختی و خشکی می‌شوند. بنابراین متناسب بودن دمای محیط، نقش پررنگی در میزان بهره‌وری کارکنان ایفا می‌کند. در نتیجه حصول اطمینان از میزان رطوبت هوای محیط و درجه‌ی حرارت، از جمله موارد مهمی است که باید در طول فصل گرم و سرد، به بازررسی آنها پرداخت.

۲. دمای پایدار محیط

حفظ دمای محیط در یک درجه‌ی ثابت در تمام طول سال، به افزایش بهره‌وری کارکنان کمک شایانی می‌کند. طبق تحقیقات به عمل آمده، میانگین دمای مناسب یک اداره ۲۱ درجه سانتی‌گراد است و دمای بالاتر یا پایین‌تر از آن در کاهش بهره‌وری کارکنان تاثیر به‌سزایی دارد.

دمای پایدار محیط

۳. کنترل دما و رطوبت هوا

یک سیستم تاسیسات مدرن به شما امکانات بیشتری مانند ترموستات قابل‌ برنامه‌ریزی می‌دهد که این امکان به افراد قدرت تنظیم و کنترل دمای مطلوب خود در رابطه با محیط را، می‌دهد که این کار نه تنها تاثیر مثبت بر افزایش بهره‌وری، بلکه بر روحیه افراد می‌گذارد. میزان رطوبت مناسب محیط نیز، با توجه به فصل تغییر می‌کند.

۴. پیشگیری از بیماری

با بررسی، به روزرسانی، تعمیر و نگهداری سیستم‌های تاسیسات ساختمان اداری، می‌توانید از مطلوب بودن درجه‌ی حرارت و رطوبت هوا، اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم رعایت این نکات، تنها با چند درجه گرم‌تر یا سردتر شدن هوای داخلی، بسیاری از کارمندان دچار مشکلات تنفسی، انواع بیماری‌هایی چون سرماخوردگی، گرفتگی عضلات و … می‌شوند. با نصب سیستم‌های مدرن تاسیساتی در موتورخانه و طبقات( مانند انتخاب نوع مناسبی از فیلترهای هوا) و کنترل و بازررسی منظم و به موقع‌ آن‌ها توسط کارشناسان تاسیسات، می‌توانید به راحتی تعداد روزهای منجر به مرخصی کارکنان خود را، کاهش دهید!

۵. تاسیسات مدرن‌تر؛ مقرون به صرفه و مفید

برای نصب، تعویض یا نگهداری سیستم تاسیساتی خود، از هیچ تلاشی دریغ نکنید. زیرا هرچه برای تاسیسات خود و مدرنیزه کردن آنها وسواس بیشتری به خرج دهید، از آن سو در کاهش هزینه‌های اضافی مانند قبض‌ها و هدررفت انرژی یا  و … جلوگیری کرده‌اید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *