نکات کلیدی برای افزایش بهره‌وری انرژی سیستم‌های تاسیسات ساختمان (HVAC)

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توان سبب بهبود بهره‌وری انرژی سیستم گرمایش (Heating)، تهویه (Ventilation) و تهویه مطبوع (Air Conditioning) تاسیسات ساختمان شد.

سهم عمده‌ای از هزینه‌های یک ساختمان مربوط به سیستم‌های تاسیسات ساختمان آن است. با در نظرگرفتن تنظیمات مناسب می‌توان سبب بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های این سیستم شد.

همچنین بخوانید: سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان

سیستم گرمایش

سیستم گرمایش و آب گرم، ۶۰ درصد از کل مصرف انرژی شما را تشکیل می‌دهد. با توجه به این حجم از مصرف، اطمینان از کارایی این سیستم برای صرفه‌جویی در انرژی بسیار مهم است. سه روش کلیدی برای کاهش هزینه‌های سیستم گرمایش وجود دارد:

۱. درجه حرارت آن را کم کنید.

تنها با کاهش ۱ درجه سانتی‌گراد، می‌توان تا ۸ درصد صورتحساب‌های سالیانه سیستم گرمایش را کاهش داد. بنابراین درجه حرارت ترموستات را تا زمانی که به شرایط آسایش ساکنین لطمه وارد نمی‌کند، کاهش دهید.

۲. بویلرهای ناکارآمد را جایگزین کنید.

در زمان جایگزینی بویلرهای ناکارآمد، از مقررات ملی ساختمان برای نصب و راه‌اندازی بویلرهای جدید آگاه باشید. نصب بویلرهایی با کارایی بالا سبب صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.

۳. فن‌های de-stratification نصب کنید.

در ساختمان‌های تجاری و صنعتی که ارتفاع کف تا سقف زیاد است، برای گرم کردن هوا می‌توان از فن‌های de-stratification کمک گرفت. استفاده از این فن‌ها، سبب کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی می‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز بخوانید: بازدید و سرویس موتورخانه

نکات کلیدی برای افزایش بهره‌وری انرژی سیستم‌های تاسیسات ساختمان

تهویه

تهویه مناسب برای جریان یافتن هوای تازه و حفاظت از ساختمان در برابر نم و رطوبت ضروری است. تهویه غیرضروری سبب از بین رفتن انرژی و پول زیادی می‌شود. برای مثال، در اکثر ساختمان‌های تجاری سبب اتلاف ۳۰ درصدی و در ساختمان‌های صنعتی ۲۵ درصدی انرژی می‌شود.

۱. موتورها

هنگام خرید موتورهای جدید، همواره موتورهایی با کارایی بالاتر که در هزینه های انرژی تا ۵ درصد صرفه‌جویی می‌کنند را انتخاب کنید.

۲. فن‌ها

زمانی که نیاز به تهویه هوا کم‌تر است، فن‌های با سرعت متغیر می‌توانند آهسته‌تر کار کنند. این موضوع سبب صرفه‌جویی در هزینه برق و کاهش هزینه‌های سیستم گرمایش/ سرمایش می‌شود.

۳. تنظیمات زمان

باید عملکرد فن‌ها زمانی‌که به آن‌ها نیاز نیست، متوقف شود. این موضوع سبب صرفه‌جویی در انرژی و حذف گرما از ساختمان می‌شود.

نکات کلیدی برای افزایش بهره‌وری انرژی سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کنند. در واقع، تهویه مطبوع می‌تواند مصرف انرژی ساختمان و انتشار کربن مرتبط با آن را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد.

با وجودی که تهویه مطبوع می‌تواند مقدار زیادی انرژی مصرف کند، تعداد زیادی از سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

خوشبختانه، راه‌های ساده و کم هزینه‌ای برای صرفه‌جویی در انرژی و کارآمدی سیستم تهویه مطبوع وجود دارد.

۱. کنترل دما

اطمینان حاصل کنید که سیستم تهویه مطبوع در دمای زیر ۲۴ درجه سانتی‌گراد کار نمی‌کند. همچنین مطمئن شوید که سیستم‌های گرمایش و سرمایش با یکدیگر در رقابت نباشند. بهترین راه برای این کار، کنترل فاصله دمایی بین سیستم گرمایش و تهویه مطبوع است.

۲. درایوهای سرعت متغیر

زمانی که استفاده از سیستم سرمایشی ضروری نیست، از آن استفاده نکنید زیرا سبب اتلاف انرژی و پول می‌شود. درایوهای سرعت متغیر می‌توانند، خروجی سیستم تهویه مطبوع را با توجه به نیازهای شما در طول روز تغییر دهند. این موضوع سبب صرفه‌جویی در هزینه های انرژی می‌شود.

۳. کویل‌های فری کولینگ (Free cooling coils)

کویل‌های فری کولینگ از هوای بیرون به عنوان یک منبع خنک‌کننده برای سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌کند. این موضوع سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود زیرا دیگر نیازی به استفاده از انرژی زیاد برای خنک‌سازی سیستم تهویه مطبوع وجود ندارد.

ما در کلینیک انرژی انواع خدمات مربوط به تاسیسات ساختمان ازجمله افزایش بهره‌وری انرژی؛ تعمیر چیلرهای جذبی؛ سرویس و تعمیر بویلرها؛ سرویس سیستم تهویه؛ سرویس و نگهداری استخر؛ بازسازی و نوسازی موتورخانه و … را به شما ارائه می کنیم. درصورت نیاز با ما تماس بگیرید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *