banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

کاهش مصرف آب در منزل برای صرفه جویی در مصرف انرژی

by | بهینه سازی انرژی

یک روش آسان برای مدیریت مصرف انرژی

برای کاهش مصرف انرژی و هزینه شیر های آبی که چکه می کند را تعمیر کنید.

شما می توانید با استفاده ی کمتر از آب داغ و هدر دادن کمتر آن در خانه ی خود هزینه های مربوط به آب گرم را کاهش دهید. آب گرم در هزینه های انرژی خانگی رتبه ی دوم را دارد و معمولا بعد از استفاده ی شما از سرمایش و  گرمایش ۱۸% قبوض شما را در بر می گیرد. برای کاهش مصرف آب داغ می توانید نشتی ها را تعمیر کنید. شیرهایی که جریان کمی دارند را نصب کنید و ظرف شویی و لباسشویی های کم مصرف را خریداری کنید.

شیر های آب و لوازم خانگی می توانند به مقدار زیادی آب گرم مصرف کنند که سبب افزایش هزینه های شما می شوند. به دنبال راه حل هایی برای مصرف بهینه ی آب و هدر رفتن کمتر آن باشید.

میانگین مصرف آب داغ

میزان مصرف آب با هر بار فعالیت ( گالن) فعالیت
                                  ۲۵                      لباسشویی
                                  ۱۰       حمام
                                   ۶ ظرفشویی
                      ۲ گالن در دقیقه          جریان آب شیر آشپزخانه
                      ۲ گالن در دقیقه جریان آب شیر سرویس بهداشتی
                                 ۶۴ میانگین مصرف روزانه

 

تعمیر نشتی ها

با تعمیر نشتی ها در تجهیزات شیر های آب و سر دوش ها یا لوله ها می توانید به میزان قابل توجهی باعث کاهش مصرف آب داغ شوید.

تعمیر نشتی شیر آب

اگر مخزن آب گرم شما چکه می کند باید ان را تعویض کنید. نکاتی درباره حفظ و کاهش مصرف انرژی در خانه

تجهیزاتی را نصب کنید که جریان کمتری عبور می دهند

نصب وسایل برای کاهش مصرف

قواعد بیان می کند که جریان آب در سردوش های جدید با فشار آب ۸۰ پوند در اینچ مربع (psi) نمی تواند بالا تر از ۲.۵گالن در دقیقه (gpm)  باشد. در شیر های آب جدید میزان جریان آب در فشار ۸۰ psi  حداکثر ۲.۵ gpm  و در فشار ۶۰ psi حداکثر ۲.۲ gpm می باشد.

 

سر دوش ها در کاهش مصرف آب داغ

سر دوش های کم مصرف

برای کاهش مصرف آب داغ از یک سر دوش با میزان جریان آب کمتر از ۵/۲ gpm استفاده کنید. سر دوش هایی که جریان آب کمی دارند در دو نوع اصلی نام برده می شوند:  جریان یکنواخت و همراه با هوا . این سر دوش ها هوا و آب را باهم ترکیب و یک اسپری نرمال را ایجاد  می کنند. سرد دوش های جریان یکنواخت جریان های منحصر به فردی را از آب ایجاد می کنند. اگر شما در یک آب و هوای مرطوب زندگی می کنید سر دوش های جریان یکنواخت برای شما مناسب ترند چرا که به اندازه ی سر دوش ها همراه با هوا بخار و رطوبت ایجاد نمی کنند.

قبل از سال ۱۹۹۲ بعضی سر دوش ها جریان آب به میزان ۵/۵  gpm داشتند. بنابراین اگه شما تجهیزاتی دارید که قبل از سال ۱۹۹۲ ساخته شده است باید آن هارا تعویض کنید. اگر از میزان جریان آن ها اطمینان کافی ندارید در این جا به چند تست سریع برای تعیین میزان جریان  می پردازیم:

  1. یک سطل علامت گذاری شده در زیر سر دوش قرار دهید .
  2. دوش را در فشاری که عموما استفاده می کنید باز کنید.
  3. مدت زمان پر شدن سطل به اندازه ی یک گالن ( ۳.۸ لیتر ) را اندازه بگیرید.

اگر مدت زمان پرشدن سطل تا یک گالون کمتر از ۲۰ ثانیه باشد، شما باید سر دوش خود را تعویض کنید.

 

شیر آب در کاهش مصرف آب داغ

شیر آب برای کاهش مصرف آب

هوا دهنده ها نوک پیچش شیر آب حداکثر میزان جریان در شیر آب را تعیین می کند. اساسا شیر های جدید آشپزخانه مجهز به هوا دهنده هستند که میزان جریان آب را تا ۲/۲ gpm محدود می کند. این هوا دهنده ها در شیر های سرویس بهداشتی قادر به محدود کردن میزان جریان آب از ۱.۵ تا ۵/۰ gpm هستند.

هوا دهنده ها بسیار ارزان اند و می توانند یکی از مقرون به صرفه ترین عوامل نگهداری آب باشند. برای به حداقل رساندن مصرف آب هوا دهنده هایی را خریداری کنید که میزان جریان آن ها کمتر از ۱ gpm باشد. بعضی هوادهنده ها همراه شیر های قطع جریان استفاده می شوند که می توانند بدون اثر بر دما جریان آب را قطع کنند. هنگام تعویض هوا دهنده آن را هنگام خرید از فروشگاه به همراه داشته باشید تا بتوانید سایز مناسب آن را خریداری کنید.

لباسشویی و ظرفشویی های کم مصرف خریداری کنید

بیشترین هزینه ی شستشوی ظروف و لباس ها ناشی از انرژی مورد نیاز برای گرم کردن آب است.

شما می توانید با خرید لباسشویی و ظرفشویی کم مصرف به میزان قابل توجهی باعث کاهش مصرف آب داغ شوید و از هزینه های مصرف انرژی بکاهید.

ظرف شویی ها

عموما تصور می شود که شستشوی ظروف با دست می تواند مصرف آب گرم را کاهش دهد. اما چندین بار شستشوی ظرف ها در طول روز می تواند هزینه ای بیشتر از یک ظرفشویی کم مصرف داشته باشد. اگر از یک ظرفشویی به طور صحیح و صرفا با بار کامل استفاده کنید انرژی بسیار کمتری را مصرف خواهید کرد.

هنگام خرید ظرفشویی برچسب انرژی آن را بررسی کنید تا از میزان مصرف انرژی آن مطلع شوید. ظرفشویی ها به دو دسته تقسیم می شوند: کم ظرفیت و ظرفیت استاندارد. اگرچه ظرفشویی های کم ظرفیت با توجه به برچسب به نظر کم مصرف تر باشند اما مقدار گنجایش ظرف آن ها بسیار کم است و شما مجبورید به طور مداوم از آن استفاده کنید. در این شرایط هزینه های انرژی شما بیشتر از حالتی است که از ظرفشویی های ظرفیت استاندارد استفاده کنید.

یک ویژگی که باعث کم مصرف بودن ظرفشویی می شود

گرمکن تقویت کننده دمای آب ورودی به ظرفشویی را به میزان لازم برای پاکسازی و تا ۱۴۰ درجه فارنهایت افزایش می دهد. بعضی ظرفشویی ها از تقویت کننده هایی استفاده می کنند که داخل آن ها جاساز شده در حالی که بقیه ی آن ها قبل از شروع سیکل شستشو به انتخاب  دستی احتیاج دارند. برخی دیگر نیز فقط هنگام سنگین بودن فعالیت شستشو این تقویت کننده را فعال می کنند. ظرفشویی هایی که مجهز به تقویت کننده هستن اساسا هزینه ی بیشتری دارند اما اگر شما دمای آب در آب گرمکن خود را کاهش دهید این هزینه در یک سال جبران خواهد شد.

از دیگر ویژگی های ظرفشویی که باعث کاهش مصرف آب داغ می شود قابلیت انتخاب سیکل است. سیکل های کوتاه تر به آب کمتری احتیاج دارند و به سبب آن هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهند.

اگر می خواهید هنگام خرید ظرفشویی از کم مصرف بودن محصول اطمینان حاصل کنید توجه کنید که دارای برچسب کم صرف باشد.

لباسشویی ها

بر خلاف ظرفشویی ها، لباسشویی به یک دمای حداقل برای پاکسازی مطلوب احتیاج ندارند. بنابراین در اکثر لباسشویی ها برای کاهش هزینه های انرژی و کاهش مصرف آب داغ می توانید هم از آب گرم و هم از آب سرد استفاده کنید. آب سرد همیشه برای شستشو مناسب است.

لباسشویی ها پر مصرف ۳ برابر بیشتر از انواع کم مصرف هزینه دارند. دستگاهی را انتخاب کنید که بتوانید دمای آب را برای میزان بار های متفاوت تنظیم کنید. لباسشویی های کم مصرف در مرحله ی خشک کردن نیز مصرف کمی دارند و انرژی کمتری مصرف می کنند. همچنین ماشین های درب جلو به نسبت ماشین های درب بالا آب و انرژی کمتری مصرف می کنند.

لباسشویی های کم ظرفیت معمولا در برچسب انرژی مقادیر مناسبی را نشان می دهند. اما ظرفیت کمتر ممکن است باعث شود تا مجبور شوید تعداد بارگذاری ماشین را بیشتر کنید و به موجب آن مصرف انرژی را افزایش دهید.

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *