جلبک‌ها و خزه‌های استخر

by | استخر

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

جلبک‌ها و خزه‌های استخر

یکی از مشکلاتی که اغلب صاحبان استخر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و از آن شکایت دارند، وجود جلبک‌ها و خزه‌های ناخوشایندی است که به دلیل اینکه در دیدرس هستند، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند. بیش از ۲۱۰۰۰ گونه از جلبک‌ها توسط انسان‌ها کشف و شناخته شده است که از این تعداد، تنها قسمت کوچکی از آنها، در استخرهای شنا وجود دارند.

همچنین بخوانید: تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر

  • دلیل به وجود آمدن جلبک‌ها و خزه‌ها در استخر

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط متخصصان، اصلی‌ترین عامل به وجود آمدن جلبک در استخر، هاگ‌های شناوری هستند که روی آب استخر فرود می‌آیند. این هاگ‌ها می‌توانند همراه باد، یا لباس‌های نشسته‌ و آلوده‌ی  شناگرها و یا تجهیزات استخر، به آب منتقل شوند. شایع‌ترین شکل جلبک‌ها در استخر، جلبک‌های سبز هستند که استخر را نیز به همین رنگ در می‌آورند.

  • آیا جلبک‌ها و خزه‌ها خطرناک هستند؟

جلبک‌ها به صورت بالقوه خطرناک نیستند اما جلبک گیاهی است که با جذب نور خورشید و کربن‌دی‌اکسید، بستر مناسبی برای تغذیه و رشد و تکثیر فزاینده‌ی باکتری‌ها به وجود می‌آورد کهاین مساله می‌تواند باعث بیماری شود.

همچنین در استخرهایی که در آنها جلبک وجود دارد، کلر زیادی مصرف می‌شود. کلر موجود در آب، سعی می‌کند که از رشد و تکثیر جلبک‌ها جلوگیری کند که این فرآیند باعث افزایش سطح Ph آب و در نتیجه کاهش بازدهی کلر باقیمانده در آب و در نهایت ناسالم شدن آب استخر می‌شود.

رشد فزاینده و دور از کنترل جلبک‌ها، باعث عوض شدن بو و مزه‌ی آب استخر و همچنین ابری، غیر شفاف و کثیف به نظر آمدن آب استخر می‌شوند. جلبک‌های سیاه نیز که از بین بردن آن دشوارتر از جلبک‌های سبز است، باعث ایجاد لکه در دیواره و کف استخر می‌شوند.

همانطور که گفته شد، وجود جلبک‌ها به خودی خود خطرساز نیست اما ظاهر آنها می‌تواند باعث ترس کودکان شود! جدای از ظاهر ناخوشایندی که این گیاهان سمج در استخر به وجود می‌آورند، با چسبیدن به لباس‌های شنای شناگرها، حالت لزجی به آنها می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین خطراتی که جلبک‌ها با خود به همراه دارند، لغزندگی آنها است. آنها سطح و عمق آب را پوشش می‌دهند. پوشش جلبک‌ها بر روی کف استخر، نردبان ورودی، لبه‌ها و … باعث لیزی شدید این تجهیزات و خطر لیز خوردگی و آسیب شدید می‌شود.

  • پیشگیری بهتر از درمان است!

این جمله‌ی تکراری اما پرکاربرد، در حفظ استخر شما از شر جلبک‌ها نیز، صدق می‌کند. سطح مناسب کلر آزاد در استخر باعث رشد بی‌رویه و خارج از کنترل جلبک‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است به عنوان صاحب یک استخر بازدید و رسیدگی مرتب و منظم از استخر توسط متخصصان آن را، جزو برنامه‌های جدانشدنی خود بدانید. همچنین در صورت ظهور پدیده‌ی جلبک و خزه، قبل از هر راه‌حل خانگی یا سنتی، سریعا با یک متخصص تماس حاصل کنید.

کلینیک انرژی ساختمان ارائه دهنده خدمات حرفه ای پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان، تعمیر و بازسازی موتورخانه؛ تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر، تعمیرات چیلر و … است. برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *