فن کویل چیست؟ معرفی اجزای تشکیل دهنده فن کویل

by | تهویه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

دستگاه های فن کویل (FCU )

FCU به معنی دستگاه های فن کویل است که مهندسین برای گفتار راحت تر به آن فن کویل می گویند. فن کویل ها در همه ی انواع ساختمان همچون ادارات ،فروشگاه ها و رستوران ها و برخی خانه ها و آپارتمان ها استفاده می شوند. آن ها برای تعدیل هوا و دمای محیط استفاده می شوند.

فن کویل در سقف

                                                        جا نمایی فن کویل در سقف

کانال های رفت و برگشت هوا فن کویل

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است دو کانال اصلی را مشاهده می کنید ( رفت و برگشت ) که به اطراف ساختمان راه دارند و اتاق های مختلف را تغذیه می کنند. کانال خروجی از تغذیه یک کانال حلقوی است که دستگاه های فن کویل  را تغذیه می کند. دستگاه های می توانند به کویل های گرمایشی یا سرمایشی و یا هردوی آن ها متصل باشند که باعث تعدیل هوا می شوند. یک فن مجهز به موتور درون دستگاه هوا را به بیرون و به سمت کانال های کوچکتر و با محل مشخص می کشد تا هوا را به محیط اتاق توزیع کند.

هواساز

                                     تغذیه فن کویل ها بوسیله هواساز اصلی

تغذیه هوا

در این مدل می توانید هواساز اصلی را مشاهده کنید که از طریق کانال اصلی تغذیه ، هوای تازه را از کوتاه ترین و بهینه ترین مسیر به ساختمان می رساند . انشعبات از این کانال خارج می شوند و تمام اتاق هارا از هوای تازه تغذیه می کنند. هر اتاق در هر ساعت به میزان مشخصی به تغذیه با هوای تازه احتیاج دارد. این هوا به بخش خروجی دستگاه هدایت می شود ولی انشعاب معمولا مستقیما به دستگاه متصل نیست و یک شکاف بین آن ها وجود دارد. وجود این شکاف بی دلیل نیست و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

یک فن مجهز به موتور هوای تازه را به درون دستگاه می کشد. این فن هوا را قبل از دیفیوزر ها، از کویل های سرمایشی / گرمایشی عبور می دهد.

بار اولی که هوا به اتاق وارد می شود گرما / سرمای مورد نیاز ساکنین و تجهیزات را فراهم می کند و یکی از دو مسیر را طی می کند. یا به درون دریچه ی برگشتی کشیده می شود و یا ازطریق کانال بازگشتی به هواساز . در غیر این صورت از طریق یک دریچه در سقف اشتباهی به دستگاه  می رود.

دریچه های هوای فن کویل

                                                     دریچه های رفت و برگشت هوا

 

نصب فن کویل باید زیر نظر یک مهندس تاسیسات و یا متخصص نگهداری تاسیسات ساختمان انجام شود. مثالی از سقف اشتباه در بالا نشان داده شده است. دو نوع دریچه در سقف وجود دارد،  دیفیوزری هوا را در اتاق توزیع می کند و دریچه بازگشتی که هوا به داخل می کشد.

شکل صحیح کانال کشی فن کویل

 

توزیع هوا

هوا از طریق کانال های بازگشتی ، برمی گردد و به درون حفره های سقف کشیده می شود. مقداری از هوای تمیز و استفاده نشده با کشیده شدن به درون حفره ها هدر می روند. با طراحی صحیح می توان بروز این اتفاق و دیگر معایب فن کویل را به حداقل رساند. وقتی در حفره، هوای بازگشتی با هوای تازه ترکیب شود به درون دستگاه کشیده خواهد شد. در غیر این صورت کانال بازگشتی اصلی این هوا را به درون خود می کشد و آن را به هواساز برمی گرداند. این دستگاه ها طراحی ساده ای دارند. از اسم آن مشخص است که اساسا فقط دارای یک فن و یک کویل مبدل حرارتی است.

چرا فیلترهای فن کویل منزل من، به سرعت کثیف می‌شوند!؟

 

قطعات فن کویل

                                         اجزای تشکیل دهنده ی فن کویل

 

یک فیلتر هوای بازگشتی را از گرد و غبار و دیگر آلودگی ها پاکسازی می کند. این فیلتر ها را میتوان صرفا برای پاکسازی یا تعویض از دستگاه جدا کرد.

وقتی هوا به سمت فیلتر ها کشیده شود به درون فن ها وارد می شود. تعداد فن ها به سایز دستگاه بستگی دارد که معمولا ۱-۳ عدد است. فن کویل هایی با تعداد ۲ فن معمولا در دفترکار استفاده می شوند و این فن ها دارای یک موتور الکتریکی کوچک می باشند.

اهمیت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه واحد فن کویل

عملکرد فن کویل

فن ها معمولا خیلی کوچک اند و اندازه ی آن ها فقط حدود ۸۰ watt است.

این فن ها هوا را به کویل های گرم کننده و خنک کننده می کشانند. کویل مبدل های حرارتی بر اساس نیاز های محیط هوا گرم یا سرد می کنند. بعضی دستگاه ها صرفا برای سرد یا گرم کردن به کار می روند اما دیگر دستگاه ها قابلیت سرمایش و گرمایش را باهم دارند.

اهمیت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه واحد فن کویل
فن کویل

                                            توزیع هوای سرد و گرم فن کویل در زمستان و تابستان

کویل مبدل های حرارتی معمولا از هوای گرم یا سردی که توسط دیگ ها یا چیلر ها توزیع می شوند استفاده می کنند. اما می توان از گرم کننده های الکتریکی برای گرم کردن محیط و از بعضی کویل ها که از کویل های انبساطی مستقیم و تغذیه شده توسط سیستم های برودتی استفاده می کنند، برای سرد کردن محیط بهره برد.

اگر از کویل خنک کننده استفاده می کنید این کویل می تواند در محلی که هوای گرم و مرطوب بر سطح سرد کویل تقطیر می شود، مقدار زیادی آب تقطیر شده تولید کند. کویل خنک کننده رطوبت را از هوا حذف می کند. این مایع تقطیر شده در کویل جاری و در سینی بخش پایینی جمع می شود. یک خط تخلیه نیز باید برای تخلیه ی این آب متصل شود.

هوا بعد از عبور از کویل ها وارد باکس تقسیم  تخلیه شده و در کانال های کم قطر برای توزیع متمرکز هوا، توزیع می شود. این کانال ها معمولا دایره ای هستند.

برای تعمیر فن کویل ها می توانید از شرکت های خدمات تاسیساتی یاختمان مانند انرژی کلینک کمک بگیرید. ما در کلینیک انرژی خدماتی از جمله بازسازی موتورخانه قدیمی؛ تعمیرات چیلر جذبی و تراکمی؛ تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر؛ طراحی تاسیسات ساختمان و … ارائه می کنیم. درصورت نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره می توانید با ما تماس بگیرید. 

 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *