banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

دریچه فن کویل و تاثیرات آن در تهویه خانه

by | تهویه

اهمیت توجه به دریچه ها

دریچه فن کویل بسیار کوچک اند اما برای سیستم تأسیسات و دکور منزل می توانند بسیار کاربردی باشند. با اینکه بخش عظیمی از سیستم پوشانده شده است، دریچه اجازه عبور هوای مطبوع به منزل را می دهد. این پوشش ها بخش مهمی از سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه ی شما را تشکیل می دهند.
اغلب ما به این بخش ها توجهی نمی‌کنیم مگر اینکه در دکوراسیون اتاق قرار گیرد که گاهاً این اتفاق می‌افتد. این پوشش ها در اشکال و سایز های مختلف وجود دارند و می‌توانند بی رنگ یا زننده باشند. این پوشش ها می‌توانند برسلامت کلی محیط خانه بسیار تأثیر‌گذار باشند. در ادامه به شرح هر آنچه که باید راجع به پوشش های دریچه و عملکرد آن ها در سیستم تأسیسات می پردازیم.
همانند دیگر سیستم های تأسیسات، کانال ها و دریچه ها نیز برای عملکرد بهینه باید به روز شوند.

دریچه هواساز

پوشش دریچه دیواری

شناخت سیستم دریچه فن کویل

شما در منزل خود دو نوع دریچه دارید، دریچه های تغذیه و بازگشتی. هنگامی که سیستم تأسیسات شما در تلاش است که دمای هوای داخلی خانه را در حالت مساعد حفظ کند، دریچه بازگشتی به بازگشت هوا به درون سیستم و تنظیم دما کمک می کند.

دریچه های بازگشت هوای سرد

دریچه های بازگشتی می‌توانند در سایز بزرگ و مرکز محیط قرار داشته باشند و یا در همه ی اتاق ها نصب شوند. اغلب متخصصین نگهداری تاسیسات ساختمان این دریچه ها را در همه اتاق ها توصیه می کنند. این دریچه ها می توانند بالاتر از سطح زمین و سطح داخلی دیوار ها نصب شوند.
دریچه های بازگشتی به کنترل فشار و جریان هوا در سرتاسر خانه کمک می کنند. دریچه ها‌ی بازگشتی هوای سرد با مکش هوایی که دمای آن به دمای خانه نزدیک تر است ، می توانند از هزینه های مربوط به مصرف انرژی بکاهند.

دریچه های هواکش تغذیه

مشابه دریچه های بازگشتی ، همه ی اتاق ها باید یک دریچه‌ی هواکش تغذیه داشته باشند. این گذرگاه ها به هوا اجازه می دهند تا از سیستم وارد اتاق شود و دما را مطابق تنظیمات مطلوب تغییر دهد. این دریچه ها می توانند در دیواره های خارجی، زیر پنجره و یا روی زمین یافت شوند.

حفره های دریچه

از آنجایی که هر دو نوع دریچه نقش مهمی را ایفا می کنند، نمی توانند به صورت حفره های تو خالی در دیوار یا کف قرار گیرند. دریچه‌ فن کویل ها وظیفه ی مهمی را برای حفظ جریان هوا در محیط اتاق و در بعضی موارد حذف ناخالصی های هوا انجام می دهند. همچنین این دریچه ها برای تطابق و ترکیب شدن با دکور اتاق در مدل های مختلفی وجود دارند.

دریچه های فن کویل

انواع دریچه های هواکش

پاکسازی دریچه فن کویل

صرف نظر از ظاهر، تمیز بودن دریچه نقش مهمی را در کیفیت و کارایی هوا دارد. توصیه می شود که کانال ها و دریچه های هوا را سالی یک بار پاکسازی کنید. این کار باعث می شود که دریچه های شما به طور کامل از باکتری ها، گرد و غبار و قارچ هایی که در طول زمان انباشته شده اند پاکسازی شود.
اما در مناطق شلوغ شما باید پاکسازی دریچه را در روتین محافظت هفتگی خود قرار دهید. در اینجا به شرح چند روش پاکسازی حرفه ای اشاره شده است که با استفاده از آنها می توانید دریچه فن کویل های خود را عاری از ذرات نگه دارید.

دریچه های زمینی

هنگامی که به شلوغ شدن محیط فکر می کنید در صورت داشتن پوشش دریچه ی زمینی ، این پوشش اولین موردی است که به ذهنتان خطور می کند. از این ها گذشته افراد هنگام راه رفتن به ناچار از روی گرد وغبار و آلودگی های انباشته شده روی پوشش دریچه ی زمینی عبور می کنند. اگر دریچه از جنس فلز است آن را باز کنید و در یک سیکل نرمال در ظرفشویی بگذارید. اما در ابداعات جدید طراحی های دریچه، برخی از آن ها از چوب یا وینیل ساخته شده اند تا در زمین پنهان شوند. این نوع از دریچه ها را نمی توانید در ظرفشویی شستشو دهید اما می توانید به صورت دستی بعد از باز کردن، آن را با وسایل تمیز کننده کف پاکسازی کنید.

دریچه فن کویل قرنیزی

مشابه دریچه های زمینی، افراد هنگام ورود و خروج از اتاق ذرات را به سمت قرنیز انتقال می دهند و باید قرنیز ها پاکسازی شوند. برای شروع اول جارو برقی بکشید یا سطح را از گرد و غبار پاک کنید. اگر می توانید دریچه فن کویل را باز کنید و سپس پاکسازی را انجام دهید. در خانه های قدیمی تر ممکن است این دریچه ها به طور دائمی متصل باشند؛ در این صورت می توانید با یک پارچه بین میله ها را تمیز کنید.

دریچه فن کویل

دکور دریچه فن کویل

گاهاً دریچه های قدیمی با دکور امروزی سازگار نیستند. می توانید برای تغییر دکور بدون هزینه‌ی زیاد، آن ها را با دریچه های امروزی تعویض کنید و خواهید دید که یک تغییر کوچک می تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند و نمای اتاق شما را تمیز تر و زیبا تر جلوه دهد.

دریچه های در دسترس در فروشگاه ها

اغلب فروشگاه های فلز آلات انواع مختلفی از پوشش های دریچه در سایز استاندارد عرضه می کنند که برخی از آنها تزئینی تر از انواع دیگر اند. اگر می خواهید به آسانی محیط خود را تمیز تر جلوه دهید این روش بسیار مناسب شماست. فراموش نکنید که قبل از خرید محصول دریچه ی خود را اندازه گیری کنید.

نصب دریچه فن کویل بدون نیاز به متخصص

برای دریچه هایی با اشکال غیر متعارف یا کسانی که به یک دکور خاص و منحصر به فرد علاقه دارند می توانند به صورت خود کفا دریچه را بپوشانند. یک پادری معمولی می تواند جلوه‌ی کلی را تغییر دهد.

دریچه فن کویل

پوشش دریچه ی تزئینی

سخن آخر

دریچه فن کویل جزء مهمی از سیستم تأسیساتی شما را تشکیل می دهند. این دریچه ها همانند دیگر بخش های ساختمان شما نظیر نگهداری موتورخانه به مراقبت مناسب و نگهداری منظم احتیاج دارند. از روش های ذکر شده برای جلوه و عملکرد بهتر آن ها استفاده کنید.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *