فرق چیلر هوا خنک با آب خنک در چیست و کارکرد آن‌ها چگونه است؟

by | تاسیسات ساختمان, تهویه, چیلر, موتورخانه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فرق چیلر هوا خنک با آب خنک در چیست و کارکرد آن‌ها چگونه است؟

چیلر آب خنک تهویه نوعی دستگاه مطبوع و یکی از اجزای تاسیسات ساختمان محسوب می‌شود که می‌تواند با تولید آب سرد موجب خنک‌ سازی محیط ساختمان یا کارگاه‌ها شود. این دستگاه که در دسته چیلر تراکمی آب خنک قرار دارد از متداول‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است. چیلر هوا خنک دستگاه دیگری است که با همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم علاوه بر ارائه فرق چیلر هوا خنک با آب خنک، نحوه کار و مدل‌های آن به پرسش چیلر آب خنک چیست پاسخ دهیم.

همچنین پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید: تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

فرق چیلر هوا خنک با آب خنک

تفاوت چیلر آب خنک و هوا خنک مربوط به قسمتی از این چیلر‌ها است که به آن کندانسور گفته می‌شود. در چیلر هوا خنک این قطعه به صورت هوایی بوده و تقطیر مبرد به دلیل ایجاد تبادل با هوا انجام می‌گیرد. در حالیکه در چیلر آب خنک این تبادل با آب انجام می‌شود و کندانسور چیلر آب خنک نیز از نوع آب خنک است.

چیلر آب خنک دارای کمپرسور بوده و از این جهت فشار کمتر و و مصرف برق پایین‌تری نیز دارد. همچنین فرق چیلر هوا خنک با آب خنک در قیمت آن‌ها است. قیمت چیلر هوا خنک نسبت به چیلر آب خنک بالاتر است. اندازه کمپرسور و نوع کندانسور باعث این تفاوت قیمت شده است. از نظر راندمان نیز تولید برودت در چیلر آب خنک بیشتر از چیلر هوا خنک است. این امر با استفاده از یک کمپرسور با توان یکسان اندازه‌گیری شده و تولید سرما در آب خنک بیشتر از هوا خنک بوده است.

چیلر‌های هوا خنک و آب خنک از نظر ابعاد و ظرفیت یکسان بوده اما فرق چیلر هوا خنک با آب خنک تنها  در این است که چیلر هوا خنک یکپارچه بزرگتر از چیلر آب خنک است. زیرا کندانسور هوایی نسبت به نوع آبی به سطح تبادل بیشتری نیاز دارد.

بیشتر بدانید: نگهداری موتورخانه ساختمان


تعمیر چیلر


چیلر تراکمی آب خنک چگونه کار می‌کند؟

چیلر آب خنک تراکمی، از قطعاتی تشکیل شده که در انواع دیگر چیلر‌ها نیز به کار می‌رود. طرز کار چیلر تراکمی آب خنک بدین گونه است که در همه آن‌ها خنک ‌سازی مبرد از طریق آب سرد انجام می‌شود. سپس توسط هواساز‌ها یا فن کویل‌ها هوای خنک وارد محیط خواهد شد. در این دستگاه بخشی از دستگاه با نام کندانسور از طریق آب خنک می‌شود. در چیلر تراکمی هوا خنک این روند توسط فیلتر هوا انجام می‌شود.

اجزای چیلر تراکمی

چیلر تراکمی آب خنک شامل اجزایی از جمله کمپرسور، کندانسور، اوپراتور و شیر انبساط است که همگی آن‌ها در کنار یکدیگر دستگاه چیلر آب خنک را تشکیل می‌دهند. در چیلر آب خنک وظیفه خنک‌سازی کندانسور بر عهده برج خنک‌سازی است. در حالی که در چیلر‌های آبی فن‌ها این وظیفه را بر عهده دارند. قیمت چیلر تراکمی آب خنک نسب به نوع هوا خنک آن پایین‌تر است.

کمپرسو اسکرو در چیلرهای آب خنک

چیلر‌ هوا خنک با کمپرسور اسکرو نیز نوع دیگری از چیلر‌ها هستند که در آن‌ها از کمپرسور مارپیچی استفاده شده است. عملکرد مینی چیلر آب خنک نیز شامل سیکل تبرید و مدار آب خنک شونده است و مشابه چیلر تراکمی هوا خنک گاز مبرد در آن توسط کمپرسور به شکل مایع درآمده و پس از عبور از شیر انبساط و برداشته شدن فشار به سرعت گرمای خود را از دست داده و تبخیر می‌شود.

کلمه کلیدی: فرق چیلر هوا خنک با آب خنک

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *