تفاوت ترموستات دیجیتال با آنالوگ / نصب ترموستات دیجیتال استخر

by | تهویه, استخر, تاسیسات ساختمان

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تفاوت ترموستات دیجیتال با آنالوگ / نصب ترموستات دیجیتال استخر

ترموستات به عنوان یک قطعه مکانیکی کاربردی وظیفه بهینه‌سازی مصرف انرژی در سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع را دارد و همچنین می‌تواند دما‌ی یک محیط یا سیستم را به درستی تشخیص داده و آن را کنترل ‌کند.ترموستات‌ها بنابر عملکرد و نحوه کارکرد به دو دسته تقسیم می شوند: ترموستات دیجیتال صنعتی و ترموستات آنالوگ صنعتی، که هر کدام کاربردها و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. در این مقاله قصد داریم تفاوت ترموستات دیجیتال با آنالوگ را مورد بررسی قرار دهیم.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان

ترموستات آنالوگ چیست؟

ترموستات آنالوگ دما یا مکانیکی یک وسیله صنعتی است که به تشخیص دمای آب و کنترل آن به صورت مکانیکی کمک می‌کند. از این مدل ترموستات مکانیکی به دلیل ارزان بودن اغلب برای کنترل سیستم‌های بخار مرکزی و آب داخلی منازل، مجتمع‌های مسکونی، تجاری، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و غیره استفاده می‌کنند. از انواع ترموستات‌های آنالوگ می‌توان به ترموستات بی‌متال و ترموستات پنوماتیک اشاره کرد.

ترموستات دیجیتال چیست؟

ترموستات دیجیتال یا الکترونیکی می‌تواند به صورت هوشمند در هر لحظه دمای مورد نیاز با به صورت دقیق تنظیم کند. این مدل ترموستات‌ها با استفاده از انرژی برق کار می‌کنند و به صورت دیجیتال، قابلیت برنامه‌ریزی برای روشن و خاموش شدن دارند. نصب ترموستات‌ دیجیتال فن کویل و تنظیم ترموستات‌ دیجیتال دقیق در محیط گلخانه‌ها و مرغداری‌ها و همچنین استخرها برای تنظیم دمای آب کاربرد دارد. از انواع پرطرفدار این ترموستات‌های الکترونیکی می‌توان به ترموستات‌ دیجیتال یخچال و ترموستات‌ دیجیتال چیلر اشاره کرد.

بیشتر بدانید: اهمیت سرویس و نگهداری موتورخانه


تاسیسات ساختمان


مهم‌ترین تفاوت ترموستات دیجیتال با آنالوگ

در صورتی که قصد خرید ترموستات دارید، برای انتخاب بهترین مدل از بین انواع ترموستات‌ها بهتر است با مهم‌ترین تفاوت ترموستات دیجیتال با آنالوگ آشنا شوید.

  • میزان صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ترموستات دیجیتال به همراه سنسور نسبت به ترموستات آنالوگ بیشتر است و و از هدر رفتن آن جلوگیری می‌کند.
  • ترموستات آنالوگ دقت پایین‌تری برای تنظیم درجه حرارت دارد و باعث افزایش مصرف انرژی و بالا رفتن مبلغ قبض برق می‌شود.
  • دقت بالای ترموستات‌های دیجیتال و کاربری ساده آن باعث محبوبیت بیشتر این مدیر ترموستات در بازار شده است.
  • ترموستات دیجیتال دارای یک صفحه نمایشگر لمسی برای نشان دادن دما‌ی محیط و تنظیمات، ساعت، تاریخ و روز است.
  • ترموستات دیجیتال دارای ابعاد و اندازه مناسب و استاندارد با ظاهری مدرن و زیبا است اما ترموستات آنالوگ زیبایی ظاهری دیوار را مخدوش می‌کند.
  • ترموستات سیم دار آنالوگ قابلیت دسترسی از راه دور و از طریق تلفن‌های هوشمند را ندارد اما ترموستات‌های دیجیتالی قابلیت اتصال به صورت بی‌سیم به تلفن هوشمند را دارند.
  • اغلب مدل‌های ترموستات‌ دیجیتال دارای قابلیت قفل کودک هستند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند.
  • برخی از انواع ترموستات‌های دیجیتال برخلاف ترموستات‌های آنالوگ قابلیت برنامه‌ریزی جهت تنظیم دما و حرارت دارند و می‌توانند به صورت هوشمند و اتوماتیک میزان دما را متناسب با شرایط محیط به صورت بهینه تنظیم کنند.
  • ترموستات دیجیتال از نظر قیمتی، مقداری گران‌تر از ترموستات آنالوگ است.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت ترموستات دیجیتال با آنالوگ مربوط به صرفه‌جویی انرژی، هزینه‌های مالی و قابلیت برنامه‌ریزی به صورت هوشمند با استفاده از اینترنت است. با توجه به این اطلاعات شما می‌توانید با اطمینان بیشتری برای خرید و نصب ترموستات دیجیتال استخر و سایر محیط‌های مورد نظر خود اقدام کنید.


نگهداری تاسیسات استخر


 

 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *