لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

۱۵ راهکار کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها_قسمت سوم

by | بویلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله قبل راجع به تعدادی از راهکارهای افزایش راندمان بویلرها، صحبت شد. در ادامه به بررسی دیگر راهکارهای افزایش راندمان بویلرها، اشاره خواهد شد.

۱۱. میزان blowdown را کنترل کنید.

blowdown ناخالصی‌هایی مانند سختی آب را از بویلر حذف می‌کند و سطوح بویلر را تمیز نگه می‌دارد. همچنین blowdown گرما را از سیستم حذف می‌کند. آبی که وارد سیستم می‌شود سرد است، اما بعد از آن به دمای بویلر می‌رسد و در نهایت زمانی که از blowdown خارج می‌شود گرم است. بعضی از سیستم‌های بویلر مجهز به blowdown پیوسته است که با ظرفیت بویلر تغییر نمی‌کند. به منظور کنترل گرما، blowdown به مقدار لازم مواد جامد محلول در آب را از سیستم حذف می‌کند. مواد جامد محلول در آب را با یک دریچه blowdown اتوماتیک کنترل کنید.

۱۲. هوای اضافی را کاهش دهید.

بویلر برای احتراق کامل نیاز به هوای اضافی دارد. اگر چه این مورد ضروری است، اما مقدار بیش از حد هوا  نیز می‌تواند نتایج کاملا متفاوتی بر روی کارایی بویلر داشته باشد. اگر مقدار هوا بیش از حد کم باشد، بویلر دوده و کربن مونوکسید تولید می‌کند و همچنین اگر مقدار هوا بیش از حد زیاد باشد کارایی را کاهش می‌دهد. خوشبختانه سیستم‌های کنترل احتراق اتوماتیک می‌توانند بر مقادیر هوای مورد نیاز سیستم‌های احتراق نظارت کنند. همانطور که در بالا توضیح داده شده، تنظیمات درست می‌تواند باعث شود که مشعل در بهترین حالت خود کار کند، اما این موضوع به نوع مشعل نیز بستگی دارد.

تعویض مشعل سیستم با یک مشعل با کارایی بالاتر، موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در سوخت و هزینه‌ها می‌شود. اگر مشعل شما بیش از ۱۵ سال عمر دارد، برای کارایی بیش‌تر باید تعویض شود. در بسیاری از موارد تعویض مشعل می‌تواند، بیش از ۱۰ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کند.

راهکارهای کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها

۱۳. انتقال را کاهش دهید.

منظور از انتقال آبی است که از بویلر باید به صورت بخار خارج شود اما هنوز مایع است و ناخالصی‌هایی مانند مواد جامد محلول در آب را با خود حمل می‌کند. این ناخالصی‌ها که در اطراف سیستم بخار و در داخل دستگاه‌های پیچیده نظیر دریچه‌های کنترل کننده و تنظیم کننده‌های فشار قرار می‌گیرند، سبب آسیب زیادی می‌شوند.

باتوجه به کارایی آن، این آب محتوای BTU بخار را در پایان استفاده کاهش می‌دهد. اساسا این آب از آبی که در داخل بویلر باید گرم شود بیشتر است و قبل از رفتن به سیستم کندانسور گرمای مفید را دریافت نکرده است. انتقال می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و راه‌حل آن بستگی به علت دارد. حمل سریع بار در TDS و یا جداسازی نادرست تجهیزات می‌تواند از علل ایجاد آن باشد.

بیشتر بخوانید : نکاتی در رابطه با عملکرد و تعمیر و نگهداری بویلرها

۱۴. دریچه‌های بخار را بررسی کنید.

مسدود شدن، فرسودگی و شکستگی دریچه‌ها سبب می‌شود تا بخار به طور مستقیم به داخل سیستم کندانسور وارد شود. برای اطمینان از حداکثر کارایی سیستم، دریچه‌های بخار خود را به طور مرتب بررسی کنید و دریچه‌های شکسته یا مسدود را تعویض کنید. اگر در این‌باره اطلاعات کافی ندارید، می‌توانید از مشاورین ما کمک بگیرید.

راهکارهای کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها

۱۵. مصرف بخار را کاهش دهید.

بهترین راه برای صرفه‌جویی در سوخت و برق بویلرها، کاهش مصرف بخار است. لوله‌ها و مخازن گرم کردن بخار را عایق بندی کنید. این کار می‌تواند به طور قابل توجهی سبب کاهش مصرف بخار و در نتیجه مصرف سوخت شود. سیستم‌های کندانسور با فشار بالا می‌توانند مصرف بخار را در دی‌اریتور (deaerator) خود و مصرف سوخت را در بویلر کاهش دهند.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *