لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

۱۵ راهکار کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها_قسمت دوم

by | بویلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در مقاله قبل راجع به تعدادی از راهکارهای افزایش راندمان بویلرها، صحبت شد. در ادامه به بررسی دیگر راهکارهای افزایش راندمان بویلرها، اشاره خواهد شد.

۵. دریچه‌ها را عایق‌کاری کنید.

در صورت نگهداری نادرست، ممکن است عایق دریچه‌های بویلرها از بین برود و در بسیاری از موارد به سبب فراغت، عایق‌کاری دوباره صورت نمی‌گیرد. با از بین رفتن عایق دریچه‌ها، گرمای بسیار زیادی از دست می‌رود و این گرما سبب گرم شدن بسیار زیاد اتاق بویلرها می‌شود. حتی با وجود پایین بودن هزینه انرژی، عایق‌کاری و استفاده از یک پوشش متحرک می‌تواند به مطلوب شدن شرایط دمای اتاق بویلر کمک کند و شرایط تعمیر و نگهداری آسانی را فراهم کند.

۶. fireside را تمیز کنید.

با گذشت زمان ممکن است دوده بر روی بخشی از لوله‌های بویلر، به ویژه در تجهیزات قدیمی‌تر ایجاد شود. این لایه دوده به عنوان یک عایق عمل می‌کند و سبب کاهش سرعت انتقال حرارت و افزایش مصرف سوخت می‌شود. زمانی‌که میزان انتقال حرارت کاهش یابد، گازهای گرم بدون انتقال حرارت به آب عبور می‌کنند و درجه حرارت دودکش را افزایش می‌دهند. بخشی از تعمیر و نگهداری بویلرها شامل تمیز کردن و بازرسی منظم لوله‌های بویلر، برای اطمینان از حداقل دوده باقی مانده است که سبب بهبود کارایی کل بویلر می‌شود.

۷. هوای احتراق را مجددا گرم کنید.

مشعل باید هوای احتراق ورودی را با شعله گرم کند. اگر هوای ورودی به مشعل گرم باشد، برای درست کردن همان مقدار بخار در بویلر نیاز به سوخت کمتری است. در دمای متوسط ۴۰ درجه فارنهایت ۱ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. در این صورت حتی اگر در تمام ساعات شبانه روز، بویلرهای بزرگ کار کنند، هزینه زیادی نخواهیم پرداخت.

راهکارهای کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها

۸. waterside را تمیز کنید.

برای آن‌که waterside بویلر تمیز و عاری از هرگونه نشتی باشد، باید تصفیه آب به خوبی انجام گیرد. برای اطمینان از انتقال حرارتی خوب از فلز به آب، به طور مرتب waterside بویلر را بررسی و از هرگونه گل و لای پاک‌سازی کنید. اگر سختی آب بویلر بیش از حد باشد یا به خوبی تصفیه نشده باشد یا بویلر به طور منظم تخلیه نشود، فلزاتی که در اثر زنگ‌زدگی پوسیده شده‌اند، روی سطوح انتقال حرارت را می‌پوشانند و مانع انتقال حرارت می‌شوند و در نتیجه سبب کاهش کارایی بویلر می‌شوند. اگر مشکلات موارد ذکر شده برطرف نگردد، سبب گرم شدن بیش از حد بویلر و نشتی آن می‌شود و در نتیجه تعمیرات آن هزینه بردار است.

۹. میعانات گازی را به بویلر برگردانید.

میعانات گازی از بخار تشکیل شده است که این بخار از گرما و تراکم شکل گرفته است. میعانات گازی نباید اتلاف شوند زیرا از آب تمیز تشکیل شده‌اند و عاری از هرگونه مواد جامد محلول در آب و گاز هستند و می‌توان در بویلرها دوباره از آن‌ها استفاده کرد. این آب چون هنوز گرم است نیاز به سوخت کم‌تری برای تبدیل شدن به بخار دارد. با استفاده مجدد از میعانات گازی دیگر نیاز به تصفیه و استفاده از مواد شیمیایی نیست. در نهایت استفاده مجدد از میعانات گازی باعث کاهش هزینه‌ها و اتلاف آب می‌شود.

برای افزایش بهره‌وری، میعانات گازی را با فشار بالا به سیستم برگردانید. با این کار مقدار بیش‌تری آب با دمای بالاتر، به طور مستقیم به بویلر برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید : ۱۵ راهکار کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها_قسمت سوم

۱۰. بازیابی گرما از طریق blowdown بویلر

شبیه به بازگشت میعانات گازی به بویلر، بازیابی گرما از طریق blowdown بویلر نیز می‌تواند سبب افزایش بهره‌وری بویلر شود. دریچه blowdown برای خارج کردن مواد جامد محلول و غیر محلول در آب بویلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کاهش مواد جامد محلول در آب می‌توان از پوسیدگی بویلر جلوگیری کرد. متاسفانه خروج آب گرم سبب اتلاف انرژی می‌شود. نصب یک مبدل حرارتی blowdown یا فلاش تانک یا هر دو می‌تواند به بازیابی انرژی اتلاف شده از سیستم بویلر کمک کند و سبب بهبود بهره‌وری انرژی شود.

راهکارهای پیشنهادی برای افزایش راندمان بویلرها

در مقاله بعدی به بررسی دیگر راهکارهای افزایش راندمان بویلرها، اشاره خواهد شد.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *