لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

۱۵ راهکار کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها-قسمت اول

by | بویلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌های عملیاتی، استفاده از تجهیزات کارآمد انرژی است. در وهله اول بررسی دقیق بویلر و نحوه کارآمدی آن می‌تواند به کاهش صورتحساب ماهانه شما کمک کند.

قبل از این‌که به ارائه راهکار بپردازیم، باید از کارایی بویلر آگاه باشیم. مقدار زیادی گرما از طریق دودکش و آب داخل بویلر از دست می‌رود. هدف نهایی این است که شرایطی ایجاد کنیم که کم‌ترین مقدار ممکن گاز در کم‌ترین دمای ممکن تولید و از دودکش خارج شود. این موضوع باعث افزایش کارایی بویلر می‌شود.

بویلر هوا سرد را گرم می‌کند و از دودکش خارج می‌کند. زمانی که دمای گاز خروجی پایین است، شرایط ایده‌آل است زیرا زمانی‌که دما بالا است در واقع انرژی بیشتری هدر می‌رود. از سوی دیگر بویلر آب سرد را گرم می‌کند و آن را تبدیل به بخار می‌کند و از آن استفاده می‌کند. در هر جایی که ما گرما، بخار، میعانات گازی یا آب گرم از دست می‌دهیم، در واقع ما انرژی گرمایی (British Thermal Unit) ارزشمندی را از دست داده‌ایم.

راهکارهای کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها

همواره برای تعمیر و یا خرید بویلر باید هزینه زیادی صرف شود. در این‌جا به ۱۵ نکته ساده که به ایجاد یک سیستم کارآمد و کاهش صورت‌حساب‌های ماهانه کمک می‌کند،اشاره خواهد شد:

۱. دمای دودکش را کاهش دهید.

کاهش دمای دودکش سبب کاهش فشار دیگ‌های بخار و دمای بویلرهای هیدرولیکی می‌شود.

۲. اکونومایزر (economizer) نصب کنید.

یک اکونومایزر از حرارت گازهای گرم خروجی برای گرم کردن آب تغذیه (feed water) بویلر استفاده می‌کند. در صورتی که اکونومایزر کار نکند یا دیگ بخار فاقد اکونومایزر باشد، نصب آن در الویت قرار می‌گیرد. اکونومایزرها سبب کاهش مصرف سوخت و هزینه‌ها می‌شوند.

بیشتر بخوانید : ۱۵ راهکار کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها_قسمت دوم

۳. مشعل را به طور منظم تنظیم کنید.

یکی از مشکلات رایج بویلرها، دریافت نکردن مقدار کافی هوا است. برای احتراق به موقع سوخت داخل بویلر، مقدار مشخصی اکسیژن مورد نیاز است. اگر هوا کم باشد، کربن موجود در سوخت به طور کامل اکسید خواهد شد و کربن مونوکسید تولید می‌شود. این موضوع سبب آزاد شدن حرارت کم‌تری می‌شود زیرا سوخت کاملا مشتعل نشده و همچنین سبب کاهش کارایی مصرف سوخت می‌شود. هوا کم سبب تولید دوده، دود و کربن مونوکسید می‌شود که همه این‌ها بسیار خطرناک هستند. همچنین هوا زیاد نیز سبب کاهش کارایی می‌شود.

در یک فرآیند بهینه، مقدار کافی هوا سوخته می‌شود. مقدار هوا مورد نیاز را می‌توان با استفاده از یک O2 probe اندازه‌گیری کرد و سپس مشعل را برای کارایی مطلوب و صرفه‌جویی در سوخت تنظیم کرد. با این حال در برخی از تاسیسات، دمای هوای داخل مشعل در فصول مختلف، متفاوت است و نیاز به تنظیم مکرر برای صرفه‌جویی دارد.

راهکارهای کاربردی برای افزایش راندمان بویلرها

۴. یک درایو فرکانس متغیر (Variable Frequency Drive) نصب کنید.

امروزه تعداد اندکی از پمپ‌ها و فن‌های مشعل و تجهیزات جدید فاقد درایو فرکانش متغیر (VFD) هستند. با این حال ممکن است شما تا به حال راجب VFDها نشنیده باشید. آن‌ها سبب صرفه‌جویی بسیار زیادی در انرژی می‌شوند. اساسا اگر سیستم شما دارای یک فن یا پمپ گردش باشد توسط یک دامپر یا دریچه کنترل می‌شود. سیستم شما ممکن است زمانی که بارها در آن جریان می‌یابند، مقدار زیادی انرژی الکتریکی اتلاف کند. یک درایو فرکانس متغیر به شما اجازه می‌دهد تا سرعت فن یا پمپ کنترل کنید.

در مقاله بعدی به بررسی دیگر راهکارهای افزایش راندمان بویلرها، اشاره خواهد شد.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *