banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

همه چیز درباره گاز کولر گازی و حل مشکلات آن در کولرگازی

by | تاسیسات ساختمان

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

گاز های (مبردها) دستگاه کولرگازی نوعی نیروی پنهانی در عملکرد سیستم محسوب می شوند و میزان قابلیت و توانایی سردسازی دستگاه به این مبرد و یا گاز کولر گازی وابسته است. اگر تا به حال اطلاعاتی در این مورد نداشته اید می توانید با مطالعه این مطلب آگاهی خود را در این مورد افزایش دهید. از آنجایی که عملکرد گاز برای شما آشکار نیست، ممکن است تا به اینجا با فعالیت مطلوب دستگاه نیازی برای پیگیری این اطلاعات احساس نکرده باشید.

اما اگر استفاده از دستگاه تهویه مطبوع یا پمپ حرارتی در منزل شما الزامی است، بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه و همچنین چگونگی رفع نقص های احتمالی افزایش دهید.

مبرد یا گاز کولر گازی چیست؟

همانطور که گمان می کنید، مبرد در فرآیند سردسازی نقش دارد و نه تنها در دستگاه تهویه مطبوع بلکه در یخچال، فریزر و دیگر لوازم سرمایشی کاربرد دارد.

برای آگاهی از نحوه عملکرد گاز کولر گازی ، دانستن چگونگی فعالیت این دستگاه الزامی است. دستگاه تهویه مطبوع با استفاده از مبرد یا گاز کار می کند که این گاز درون کویل های مسی کندانسور و اواپراتور قرار دارد که حرارت محیط داخلی اتاق را جذب کرده و به فضای خارجی دفع می کند. در حین این فرآیند، مبرد از یک گاز کم فشار به یک مایع پر فشار تبدیل می شود.

این ساده ترین توضیح برای سیکل تبرید است. سپس این مایع پر فشار به وسیله یک فن به سمت فضای خارجی هدایت می شود. برای آغاز سیکل بعدی، این مایع بیشتر متراکم شده وسپس به سرعت از طریق یک افشانک (شیر انبساط) مخصوص دفع می شود تا مجدداً به حال گاز در آید. سپس این گاز خنک به وسیله یک فن دیگر به سمت محیط داخل منزل هدایت می شود و سیکل به همین شکل ادامه می یابد.

گاز کولر گازی

کپسول های گاز کولر گازی این شکلی اند

 

تاریخچه گاز کولر گازی

اولین تلاش ها برای ساخت مبرد یا گاز در سال ۱۹۲۸ و با زحمات بسیار توماس میدگلی، آلبرت هنی و رابرت مک ناری انجام شد. آنها هنگام کار در بخش تهویه هوا در شرکت موتورهای ژنرال، این ترکیبات را کشف کردند. این شرکت قصد داشت تا یک مبرد غیرسمی و غیرقابل اشتعال مانند آمونیاک و سولفور دی اکسید را تولید کند. مبردهای مصرفی آن ها از نوع کلروفلئوروکربن (CFC) بود که به نام برند فریون شناخته می شد.

گاز اصلی کشف شده R-22 از نوع هیدروفلئوروکربن ( HCFC) بود. به دلیل دارا بودن خواص مطلوب، این مبرد در دهه های بعد بسیار کاربرد داشت.

در اواخر دهه ۸۰ میلادی، به دلیل افزایش توجه و اهمیت افزایش دمای زمین و دیگر مسائل زیست محیطی، مبردهای CFC و HCFC تحت بررسی دقیق تر قرار گرفتند. در نتیجه این بررسی ها اعلام شد که این مبردها به لایه اوزون آسیب می رسانند و سپس به دلیل اثرات مخربی که داشتند ممنوعه اعلام شدند. در سال ۱۹۸۷، در لیست مواد ممنوعه پروتکل مونترال قرار گرفته و به تدریج حذف شدند.

گازهای سازگار با محیط زیست

با دستور پروتکل مونترال برای تغییر گاز R-22، انجمن حفاظت از محیط زیست آمریکا فروش و واردات HCFC ها را ممنوع کرد. بعد از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۰ استفاده از R-22 برای دستگاه های تهویه مطبوع به کلی قدغن شد.

با ممنوع شدن استفاده از این گاز و لزوم تولید یک گاز جدید، مبرد R-410A روی کار آمد. این مبرد در ساختار خود ماده کلرین نداشت. توجه داشته باشید که برای تجهیزات تاسیساتی که با R-22 طراحی شده اند، به دلیل پرفشار بودن نمی توان از R-410A استفاده کرد.

به علاوه، مبرد R-410A در سیستم ها به نسبت سیستم هایی که از R-22 استفاده می کنند دارای مقادیر بالاتر  SEER یا همان راندمان است. این مبرد مصرف برق کمتری دارد و نیاز کلی موتورخانه را به برق کمتر می کند و همچنین انتشارات گلخانه ای را کاهش می دهد.

کولر گازی شما از چه گازی استفاده می کند؟

اگر تاریخ ساخت سیستم شما قبل از سال ۲۰۱۰ باشد، به احتمال زیاد از گاز R-22 استفاده می کند. با این حال یک روش مطمئن تر برای فهمیدن آن وجود دارد. به منظور آگاهی از نوع گاز مصرفی می توانید به برچسب توضیحات در بخش خارجی دستگاه نگاهی بیندازید. نوع گاز روی آن برچسب نوشته شده است. همچنین می توانید از دفترچه راهنمای محصول استفاده کنید یا با نمایندگی آن تماس بگیرید.

چگونه مشکلات مربوط به گاز کولر گازی را تشخیص دهیم؟

 

گاز کولر گازی

حال که اطلاعات کلی درباره گازها و نحوه کارشان کسب کرده اید، آگاهی از مشکلاتی که گاز می تواند در دستگاه شما ایجاد کند می تواند به شما در این باره کمک کند. معمولاً گازها جایی برای نگرانی ندارند. این ماده به منظور افزایش طول عمر دستگاه شما ساخته شده است. اما گاهی ممکن است نشتی گاز ایجاد شود و نیاز به شارژ گاز کولر گازی داشته باشید. در اینجا به طور مختصر به مشکلات رایج مربوطه می پردازیم:

هوای خنک از دریچه های کولر گازی وارد اتاق نمی شود

اگر دستگاه شما روی حالت خنک است ولی هوایی نزدیک با دمای اتاق به فضای خانه دمیده می شود، باید گاز را چک کنید. این مورد رایج ترین مشکل مربوط به این دستگاه است. دستگاه تهویه مطبوع برای تأمین هوای خنک به گاز احتیاج دارد و در صورت نبود آن قادر به سردسازی نخواهد بود.

بروز این گونه اختلالات در دستگاه می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد اما تغییر ناگهانی دمای هوا از حالت سرد به دمای اتاق معمولاً نشانگر وجود نشتی گاز است.

یخ زدن کویل ها

اگر نگاهی به درون دستگاه داخلی بیندازید، شبکه ای از کویل های مسی و به رنگ طلایی تیره را خواهید دید. گاز برای تأمین هوای خنک به داخل این کویل ها جریان می یابد. این کویل ها خیلی سرد هستند و نمی توان آن ها را لمس کرد اما در صورت عملکرد صحیح نباید یخ زدگی روی آنها وجود داشته باشد. اگر علائم یخ زدگی روی کویل ها مشاهده می کنید، احتمال وجود نشتی گاز کولر گازی بسیار بالاست.

گاز کولر گازی

 

زمانبدی نگهداری

بهتر است که همیشه و خصوصاً قبل از شروع فصولی که فعالیت دستگاه زیاد است یک روتین نگهداری منظم داشته باشید. برای دستگاه تهویه مطبوع دقیقا قبل از شروع تابستان باید این کار را انجام دهید. هنگام انجام نگهداری مهندس تاسیسات شما می تواند مکان های نشتی را نقطه یابی و آن ها را رفع کند.

وجود نشتی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این مشکل می تواند از کارخانه باشد که بعد از مدتی استفاده ظاهر شود و یا هنگام استفاده آسیب هایی ایجاد شده باشد.

راه حل رفع نشتی گاز کولر گازی چیست؟

مشکل نشتی گاز شاید کمی نگران کننده باشد اما بسیار رایج است. بیایید نگاهی به راهکارهای رفع این مشکل در دستگاه تهویه مطبوع بپردازیم.

شارژ مجدد گاز کولر گازی

 

شارژ مجدد به معنی اضافه کردن مبرد یا همان به اصلاح گاز به دستگاه است. اگر مقدار گاز در دستگاه تهویه مطبوع کم باشد، شما به میزان مطلوب خود هوای خنک نخواهید داشت. بنابراین شارژ گاز امری بسیار ضروری است.

به دلیل وجود فشار بالا، شارژ گاز باید توسط یک مهندس تاسیسات حرفه ای انجام شود. به علاوه، ریسک زیادی برای آسیب به دستگاه شما وجود دارد و ممکن است سبب افزایش هزینه های منزل شود.

پیمانکار خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان شما همچنین می تواند مشکلات دیگر و جدی تر مانند نشنتی بیشتر یا اتصالات سست را در دستگاه تشخیص دهد. این مسئله نیز می تواند مشکلات شما را بیشتر کند. پیمانکار تمامی نشتی ها را برطرف کرده و شارژ مبرد دستگاه را انجام می دهد و در زمانی کوتاه دستگاه شما کارایی بالای خود را به دست خواهد آورد.

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *