لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

نشتی گاز کولرگازی و روش‌هایی برای تشخیص و جلوگیری از آن

by | تاسیسات ساختمان

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نشتی گاز (مبرد) کولرگازی


بسیاری از مصرف کنندگان اغلب دربارۀ نشتی گاز کولرگازی دچار اشتباه می‌شوند. همین امر باعث می‌شود که برای شارژ مجدد گاز هزینۀ زیادی برای تماس با پیمانکاران صرف کنند.

اول از همه بیایید طبق تجربیات ما به عنوان مهندس تاسیسات، بررسی کنیم که چگونه می‌توان وجود نشتی مبرد را تشخیص داد و چه عواملی باعث بروز این مشکل شده اند. سپس اهمیت نصب و سرویس را برای شما بازگو می‌کنیم. همچنین در بخش «تعمیر یا تعویض» راهنمایی‌های مربوط به نشتی مبرد در سیستم را مشاهده خواهید کرد.


نشانه‌های وجود نشتی در کولرگازی


یکی از نشانه‌های رایج کمبود مبرد در کولر گازی، یخ زدگی لاین یا کویل است. یخ زدگی الزاماً به دلیل کمبود مبرد نیست اما انباشته شدن یخ به این معناست که سیستم شما به خوبی کار نمی‌کند. اگر صرفاً صبر کنید تا سیستم گرم شود و یا دستگاه را ری استارت کنید، این مشکل برطرف نخواهد شد. این کار به سیستم شما آسیب می‌زند و یا باعث می‌شود آب حاصل از ذوب شدن یخ‌ها در کولرگازی به منزل نشت کند.

نشتی گاز کولرگازی و یخ زدن کویل

یخ زدگی کویلدیگر نشانه‌های نشتی گاز کولرگازی شامل موارد زیر است:
• کولرگازی هوای گرم بیرون می‌دهد و یا مدت بیشتری طول می‌کشد تا هوای منزل را خنک کند.
• بالا بودن هزینه‌های قبوض
• زیاد بودن مدت زمان فعالیت
• صدای غیرمعمول از قطعات سیستم
هر یک از حالت‌های ذکر شده می‌تواند نشان دهندۀ نشتی مبرد باشد و باید توسط یک مهندس تاسیسات حرفه‌ای بررسی شود.


دلایل اصلی نشت گاز کولر اسپیلت

• نصب اشتباه
• لرزش
• ضعیف شدن اتصالات و لاین‌های مسی با گذشت زمان
• نشت آببندها در محل شارژ مبرد
• خوردگی

نصب صحیح سیستم توسط پیمانکار معتبر و با تجربه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر لاین‌های مبرد درست نصب نشوند و یا محکم نباشند، لرزش مداوم ناشی از جریان مبرد و فعالیت قطعات سیستم سبب فرسایش و سوراخ شدن لاین‌های مسی خواهد شد.
همۀ سیستم‌ها با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و مستعد نشتی خواهند بود. اما وجود نقص در نصب و نگهداری، تعمیرات پرهزینه‌ای داشته و سبب کاهش طول عمر سیستم خواهد شد.

با نگهداری‌های پیشگیرانه می‌توانید از بروز یکی از آشکارترین دلایل نشتی گاز کولرگازی، یعنی خوردگی، جلوگیری کنید. محصولات شیمیایی آلاینده‌های زیادی را به هوای داخل منزل شما وارد می‌کنند. بسیاری از این آلاینده‌ها خورنده هستند و از آن‌جاییکه هوا در منزل به طور مداوم گردش می‌کند، دائماً از سیستم‌های شما عبور می‌کنند.
ذرات انباشته شده روی کویل سیستم آلاینده‌های خورنده را از هوای منزل جذب می‌کنند. این امر سبب ایجاد خوردگی formicary (نوعی خوردگی که توسط موادی مانند اسیدها و به شکل سوراخ‌های متعدد ایجاد می‌شود.)، فرآیندی که باعث ایجاد چندین سوراخ در لاین‌های مسی کویل اواپراتور و بروز نشتی گاز کولرگازی می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد این نوع خوردگی، نگهداری صحیح از کویل‌های سیستم است. برای بهره‌مندی از خدمات نگهداری و پشتیبانی تاسیسات حتماً با یک پیمانکار با تجربه تماس بگیرید.

 

جهت مشاورۀ رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیریدتعویض یا تعمیر؟


حالا که با دلایل ایجاد نشتی گاز کولرگازی و طریقۀ شناسایی آن آشنا شدید، ببینیم که هنگام ایجاد نشتی در سیستم چه کارهایی باید انجام دهیم. هنگامی که علائمی از کمبود مبرد و یا عملکرد نامطلوب در سیستم مشاهده کردید، حتماً آن را خاموش کنید و با یک پیمانکار یا مهندس تاسیسات حرفه‌ای تماس بگییرید. در غیر این صورت به جای یک تعمیر ساده و کم هزینه، سیستم شما نیاز به تعمیرات اساسی و پرهزینه خواهد داشت.
کولرهای گازی سیستم‌های بسته هستند. یعنی این سیستم هیچ‌گاه مبرد را از دست نمی‌دهد یا «مصرف» نمی‌کند و طوری طراحی شده است که با استفاده از مقدار اولیۀ شارژ مبرد فعالیت کند. اگر سیستم شما مرتباً به شارژ مبرد احتیاج دارد، عملکرد آن مطلوب نیست. اگر مبرد سیستم مرتباً شارژ شود عمر دستگاه را کاهش داده و به آن آسیب می‌زند.

حواستان باشد که تکنسین غیرحرفه‌ای دربارۀ شارژ مبرد اطلاعات اشتباه به شما ندهد. در این شرایط مبرد شارژ شده به زودی مجدداً نشت می‌کند و شما صرفاً هزینۀ بیهوده به آن‌ها پرداخت کرده‌اید. هنگامی که نشتی گاز کولرگازی ایجاد می‌شود، اول باید محل نشتی را تعمیر و سپس مبرد را شارژ کنید.

در صورت ایجاد نشتی گاز کولرگازی، سن و شرایط کلی سیستم شما فاکتور اصلی برای تصمیم گیری در تعویض یا تعمیر آن است. برای صرفه‌جویی در هزینه‌های تعمیرات حتماً از پیمانکاران خدمات نگهداری و پشتیبانی تاسیسات ساختمان کمک بگیرید تا سیستم شما را به طور کامل بررسی کنند. برای اطلاعات بیشتر دربارۀ مبردها (گازها) در کولر گازی می‌توانید به مقالۀ مربوطه مراجعه کنید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *