لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

تفاوت قرص کلر با پودر کلر از نظر کارایی چیست؟

by | استخر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تفاوت قرص کلر با پودر کلر از نظر کارایی چیست؟

قرص و پودر کلر یکی از پرکاربردترین مواد ضدعفونی‌کننده در آب هستند که می‌توانند بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین برده و به این ترتیب آب را برای آشامیدن تصفیه کنند. این مواد در سراسر جهان به عنوان ضد عفونی‌کننده آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از موارد مهم استفاده از قرص و پودر در تصفیه آب استخر‌ها است. اما تفاوت قرص کلر با پودر کلر در چیست؟

مصرف پودر کلر برای تصفیه آب استخر

کلر با خاصیت واکنش‌پذیری بالا قادر به غیر فعال کردن آنزیم‌ها خواهد بود. اگرچه انواع قرص کلر نیز می‌تواند بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد، اما روی آنزیم‌های سیتوپلاسمی در بدن انسان تأثیری نداشته و مصرف آن برای ما بی‌خطر است. روند کار این ماده تخریب دیواره سلولی باکتری است که در اثر تماس با کلر رخ می‌دهد.

پودر کلر نیز مانند قرص کلر به عنوان یک ترکیب پرکاربرد در تصفیه آب و ضدعفونی‌کنندگی آن به کار می‌رود. این ماده ضدعفونی‌کننده می‌تواند نسبت به سفید‌کننده‌های مایع یا هیپوکلریت سدیم کلر بیشتری را آزاد کند. در مورد اینکه پودر کلر چیست باید گفت این پودر شبیه به دانه‌های سفید است که در اثر حل شدن در آب می‌تواند گرما و اکسیژن تولید کند. غلظت کلر در آن بالاتر از دیگر مواد است و به همین دلیل در زمان استفاده از آن برای فرآیند ضدعفونی باید آب را اسیدی کرد.

تفاوت قرص کلر با پودر کلر


نگهداری تاسیسات استخر


کاربردهای مهم قرص و پودر کلر

تفاوت قرص کلر با پودر کلر منجر به ایجاد کاربردهای مختلفی شده است و به همین سبب پودر و قرص کلر به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. مهم‌ترین کاربرد آن‌ها ضدعفونی کردن استخر‌های شنا است. همچنین در کارخانه‌های کنسرو‌سازی و تأسیسات فرآوری مواد غذایی نیز استفاده می‌شوند. برای ضدعفونی کردن آکواریوم آبزیان نیز پودر کلر به کار می‌رود. همچنین ایمنی‌سازی محیط برای انسان و حیوان در زمان نشت مواد شیمیایی بسیار سمی با کمک پودر کلر انجام می‌شود. این ماده در شیمی آلی نیز کاربرد‌های فراوانی دارد.

تفاوت قرص با پودر کلر چیست؟

پودر کلر و قرص کلر از نظر سرعت و کیفیت در عملکرد با هم متفاوت هستند. قرص کلر معمولاً به صورت فشرده ساخته می‌شود و میزان کلر آزاد شده توسط آن در آب کمتر از پودر کلر است. قرص‌های کلر انواع مختلفی دارند و از ۲۰ تا ۲۰۰ گرمی به فروش می‌رسند. دمای آب برای آزادسازی کلر باید متناسب باشد. به همین دلیل معمولاً مقدار قرص کلر استخر مورد نیاز را بر اساس دمای آب استخر تعیین می‌کنند. در حالی که میزان پودر کلر برای استفاده به درجه اکتیویته آب ارتباط دارد.

در برخی موارد علاوه بر ضد عفونی و تصفیه آب این دو ماده برای اهداف دیگری مانند کنترل طعم و بو نیز در آب‌های آشامیدنی استفاده می‌شوند. بدین ترتیب باید آن‌ها را با توجه به درجه خلوص استفاده کرد. تفاوت قرص کلر با پودر کلر در قیمت آن‌ها نیز تاثیر دارد. قیمت پودر کلر ایرانی و قیمت پودر کلر هندی بسته به میزان آن به گرم محاسبه می‌شود. لیست قیمت کلر استخر را می‌توان از اینترنت جستجو کرد.

اثرات استفاده از آن‌ها

از مضرات پودر کلر می‌توان به گرد و غبار حاصل از این ماده شیمیایی اشاره کرد. حالت خورندگی آن باعث می‌شود بخار‌های خطرناکی آزاد کند که برای سلامتی مضر است و به چشم، پوست و مجاری تنفسی آسیب بزند. گاز‌های آزاد شده از این پودر نیز باعث سوزش چشم، بینی و گلو شده و ممکن است تنگی نفس و تورم ریه‌ها را به دنبال داشته باشد. قرص و پودر کلر نباید در ترکیب با دیگر مواد شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین این مواد ممکن است در اثر ترکیب با اسید‌ها و مواد آلی و فلزات واکنش‌های شیمیایی خطرناکی ایجاد کند. نحوه استفاده از پودر کلر برای ضدعفونی به این صورت است که با داشتن حجم آب استخر آن را در ۳ ضرب کرده و به همان میزان پودر به گرم در ۲ یا ۳ لیتر آب حل می‌کنند. سپس آن را در آب استخر می‌پاشند.

 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *