banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

تعویض فیلتر کولر گازی ، راهی ساده برای نگهداری سیستم 

by | تهویه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

وجود یک سیستم تاسیسات مرکزی با عملکرد مطلوب، برای آسایش ساکنین منزل ضروری است. برای حفظ عملکرد مناسب همیشه باید کارکرد صحیح فیلترهوا را بررسی کنید. یعنی عموماً باید ماهی یکبار آن را تعویض کنید.
اما فیلتر اغلب به راحتی فراموش می شود. اگر معمولاً سرتان شلوغ است، احتمالاً برای مدتی تعویض فیلتر کولر گازی را فراموش کنید. با این کار میزان آسایش در منزل را کاهش می دهید و حتی به دستگاه تهویه مطبوع آسیب می رسانید.


وظیفۀ فیلتر در سیستم


همانطور که از اسم آن پیداست، فیلترهای کولر گازی هوایی را که به درون سیستم کشیده می شود فیلتر (پالایش) می کنند. فلیتر، آلاینده هایی مانند آلرژن ها، پرز حیوانات، گردوغبار، سلول های پوستی و غیره را به دام می اندازد. هوایی که از فیلترها عبور کرده، یا به عبارتی هوایی که از دریچه ها خارج می شود، بسیار تمیز تر خواهد بود.

فیلتر ها با توجه به ذراتی که به دام می اندازند متفاوت اند، زیرا گاهی اوقات حفرات موجود در فیلتر ذراتی با سایز مشخص را از خود عبور می دهند. هر نوع فیلتر یک نسبت MERV ( میزان حداقل راندمان) که نشان می دهد فیلتر تا چه حد هوا را تمیز می کند. اما حتی فیلتر های خیلی ارزان با مقدار MERV کم نیز عملکرد خوبی دارند.

اگر میزان گردوغبار و آلرژن در منزل شما زیاد است، از حیوانات خانگی نگهداری می کنید و یا تعداد اعضای خانواده بالاست، تعویض فیلتر کولر گازی باید بیشتر از ماهی یک بار انجام شود. در این شرایط فیلترها را هر دوهفته چک کنید. اگر با ذراتی مانند گردوغبار یا پرز حیوانات پوشیده شده بود آن را تعویض کنید.


چرا باید فیلترها را تعویض کنید؟


فیلتر آلاینده های موجود در هوا را به دام می اندازند، به همین دلیل به مرور زمان توسط این ذرات مسدود می شوند. گردوغبار و پرزهایی که روی فیلتر انباشته شده اند، در نهایت مسیر عبور هوا را مسدود می کنند.

اگر فیلترها مسدود شوند، سیستم برای کشیدن هوا از فیلتر فعالیت خود را تشدید می کند. در چنین شرایطی هزینۀ قبوض ماهانۀ شما افزایش خواهد یافت و همچنین فشار زیادی به دستگاه وارد می شود. در بعضی موارد مسدود شدن فیلترها منجر به از کار افتادن سیستم می شود.

به هیچ عنوان بدون جایگزین کردن فیلتر جدید، فیلتر قبلی را برندارید. با اینکه هوای بیشتری را وارد محیط داخلی می کنید اما گردوغبار، پرز و دیگر ذرات وارد سیستم شما خواهند شد. با وجود فیلتر، گردوغبار و ذرات فیلتر را مسدود می کنند اما با برداشتن آن خود دستگاه را مسدود کرده و منجر به از کار افتادن آن می شوند. پس حتماً به جای برداشتن آن تعویض فیلتر کولر گازی را از یاد نبرید.

 

تیم خدمات نگهداری و پشتیبانی تاسیسات


خرید و تعویض فیلتر کولر گازی


تعویض فیلتر کولر گازی یکی از آسان ترین راه ها برای نگهداری و محافظت از سیستم است. پروسۀ این کار بسیار آسان است و در بسیاری از موارد پیدا کردن فیلتر و دسترسی به آن نیازی به جستجوی زیاد ندارد.
روی دیوار یا سقف به دنبال یک صفحۀ مشبک بگردید که بع یک دریچۀ یزرگ شباهت دارد اما هیچ اهرمی برای حرکت دادن کرکره ها به سمت داخل ندارد. در واقع ممکن است نتوانید فیلتر موجود در حفره را پشت صفحۀ مشبک به خوبی مشاهده کنید.
می توانید با باز کردن چن پیچ صفحۀ مشبک را بردارید. اگر فیلتر روی سقف قرار دارد، یک تکه پارچه یا پلاستیک روی زمین پهن کنید تا گرد و خاک روی فرش ها نریزد. بعد از باز کردن صفحۀ مشبک می توانید فیلتر را ببینید.

شمارۀ مدل را یادداشت کنید و چند عدد فیلتر اضافی از فروشگاه بخرید. فیلترها می توانند بسیار ارزان باشند، جنس های بهتر کمی گران تر اند اما باز هم قیمت زیادی ندارند. بعد از خرید فیلترها، کولر گازی را خاموش و تا توقف کامل آن صبر کنید؛ سپس صفحۀ مشبک را مجدداً باز کرده و فیلتر کهنه را بردارید؛ حالا می توانید فیلتر جدید را در حفره قرار دهید.
با توجه به فلش ها بر روی فیلتر جدید می توانید تشخیص دهید که به کدام سمت آن را نصب کنید. فیلتر قدیمی را بیرون بیندازید. به همین راحتی تعویض فیلتر کولر گازی شما انجام شد.
اگر نتوانستید فیلتر را پیدا کنید و یا رطوبت، کپک یا هرچیز غیرعادی مشاهده کردید، حتماً با یک پیمانکار خدمات نگهداری و پشتیبانی تاسیسات تماس بگیرید. مهندسین تاسیسات فیلترهای شما را تعویض و کل سیستم را برای اطمینان از عملکرد صحیح بررسی می کنند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *