لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

نکاتی در رابطه با تعمیر و نگهداری چیلرها

by | چیلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

امروزه چیلرهای سانتریفوژ از بالاترین میزان بهره‌وری برخوردارند. این چیلرها نیز همچون چیلرهای دیگر نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند.

برای حفظ کارایی چیلرها همواره اجزای اصلی آن-لوله‌ها، روغن، کمپرسور، کندانسور و مبرد-نیاز به بازرسی و نگهداری منظم دارند.

اجزایی که بر کارایی چیلرها تاثیر گذارند عبارت‌اند از:

  • لوله‌ها (همواره باید تمیز شوند و از آن‌ها نگهداری صورت گیرد.)
  • کنترل‌ها ( نیاز به بازرسی و کالیبراسیون منظم دارند.)
  • مبرد (بهینه‌سازی شوند.)
  • روغن ( باید سالیانه آنالیز شود.)

با بازرسی منظم این تجهیزات می‌توان از مشکلات احتمالی جلوگیری کرد. در این مقاله به نکاتی در رابطه با تعمیر و نگهداری چیلرها اشاره شده است.

تعمیر و نگهداری منظم سبب حفظ کارایی چیلر می‌شود

فهرست مطالب

لوله‌ها

کیفیت آب بر تمیزی لوله‌ها تاثیرگذار است پس همواره باید از کیفیت آن آگاهی داشته باشید. در صورت نیاز سیستم تصفیه آب را تغییر دهید.

اگر فشار کندانسور از فشار نرمالی که در طراحی در نظر گرفته شده است، بیش‌تر باشد؛ ممکن موجب کثیفی لوله‌ها شود.

اولین گام در این مبحث بررسی لوله‌های مبدل حرارتی و دستگاه‌های جریان آب است. بازرسی و تمیز کردن لوله‌های سیستم سرمایش بهتر است در پایان فصل کاری آن‌ها انجام گیرد.

بررسی وضعیت لوله ها به شما کمک خواهد کرد که تعیین کنید که چقدر باید تمیزکاری در آینده انجام شود و این که آیا سیستم نیاز به بهبود وضعیت آب دارد یا نه. به نشانه‌های خوردگی و پوسیدگی دقت کنید.

سنسورهای دمای ورودی و خروجی آب سرد و دستگاه‌های جریان آب را برای خوردگی یا پوسیدگی بازرسی کنید. در صورت زنگ‌زدگی، سنسورها یا اتصالات schrader را تعویض کنید.

تمیز نگه داشتن لوله‌های کندانسور برای حفظ عملکرد آن‌ها ضروری است. توصیه می‎‌شود بازرسی لوله‌ها سالانه انجام شود.

تمیز کردن باید بر اساس نتایج بازرسی انجام شود. پوسیدگی‌ها یا سایر خوردگی‌ها ممکن است نیاز به شستشوی شیمیایی یا براش لوله‌ها داشته باشند. ورودی و خروجی سنسورهای آب کندانسور و دستگاه‌های جریان آب را برای یافتن نشانه‌های خوردگی و پوسیدگی بازبینی کنید. در صورت خوردگی مجددا سنسورها یا اتصالات schrader را جایگزین کنید.

شارژ مبرد

برای عملکرد مطلوب و بهره‌وری انرژی چیلرها شارژ صحیح مبرد ضروری است؛ زیرا می‌تواند منجر به کاهش توان، بارگذاری بیش از حد توان موتور، مصرف بیش از حد برق و آسیب احتمالی به پروانه کمپرسور شود.

پیمانکاران توصیه می‌کنند شارژ مبرد را به منظور دستیابی به عملکرد صحیح چیلر بهینه‌سازی کنید.

برای حفظ کارایی چیلر باید همواره اجزای آن بازرسی و نگهداری منظم شوند

روغن

تعویض روغن و آنالیز سالیانه آن از عوامل تاثیرگذار بر راندمان است. نوع روغن در ایجاد مشکلات احتمالی موثر است.

سالانه باید تعویض روغن و فیلتر و آنالیز روغن صورت گیرد. در برخی موارد در صورت تمیزی می‌توان این تعویض را هر پنج سال یک‌بار انجام داد اما در صورت کثیفی نیاز به تعویض مکرر آن است. صرف نظر از این که فیلتر روغن باید سالیانه تعویض شود، در زمان تعمیر چیلر نیز آن را تعویض کنید.

سیستم روغن کاری باید هر هفته بررسی شود و میزان روغن مشاهده و یادداشت شود. اگر میزان روغن کم شود باید از عملکرد صحیح سیستم اطمینان حاصل شود. اگر روغن بیش‌تری نیاز باشد باید آن را از طریق دریچه شارژ روغن اضافه کرد. هنگام افزودن روغن در برابر فشار مبرد به یک پمپ نیاز است. به مقدار و زمانی که روغن اضافه می‌شود توجه کنید.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *