لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

بهینه سازی مصرف انرژی چیلرها – قسمت اول

by | چیلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

چیلر دستگاهی است که آب سرد تولید می‌کند و به منظور تهویه هوا در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. چیلرها گران قیمت هستند و مقدار زیادی انرژی در ساختمان‌ها مصرف می‌کنند، بنابراین توجه به تعمیر و نگهداری صحیح و عملکرد آن‌ها بسیار مهم است. انواع چیلرها عبارت‌اند از:

تعمیر و نگداری چیلرها

چیلر تراکمی

رایج‌ترین نوع چیلر است. این نوع دستگاه از سیکل سردسازی بخار متراکم برای تولید آب سرد استفاده می‌کند و برق به وسیله موتوری که محرک کمپرسور چیلر است، مصرف می‌شود. این دستگاه‌ها را می‌توان به دو دسته کلی چیلرهای آب-خنک و چیلرهای هوا خنک دسته بندی کرد. چیلر های آّب خنک بوسیله برج خنک کن و چیلرهای هوا خنک توسط کندانسور هوایی عنوان چیلرهای خنک‌کننده هوا دسته‌بندی کرد. 

تعمیر و نگهداری چیلرها

چیلر جذبی

این نوع دستگاه از انرژی گرمایی معمولا با سوختن گاز به جای استفاده از برق به عنوان منبع اصلی انرژی برای تولید آب سرد استفاده می‌کند. مبرد معمول مورد استفاده لیتیم بروماید است. بازده یک چیلر با توجه به ضریب عملکرد (COP) یا نسبت راندمان انرژی (EER) آن، که هر دو پارامتر در حالت بارگذاری کامل هستند، اندازه‌گیری می‌شود.  این ها پارامترهایی هستند که در میزان مصرف انرژی تاسیسات و موتورخانه ساختمان بسیار تاثیرگذار هستند. از آن‌جایی که چیلرها عمدتا در حالت پاره بار یا پارت لود کار می‌کنند، مقدار بار مجاز (IPLV) نشان‌دهنده عملکرد راندمان چیلر در ساختمان‌های اداری است. چیلرهای آب سرد که از برج های خنک‌کننده استفاده می‌کنند، انرژی کمتری نسبت به چیلرهای خنک‌کننده هوا مصرف می‌کنند، اما هزینه های مربوط به آب و میک آپ آب نیز بایستی در نظر گرفته شود. همچنین تریتمنت آب میک آپ ، نیاز به متخصص مجرب تعمیر و نگهداری موتورخانه دارد که بایستی به آن توجه نمود.

تعمیر و نگهداری چیلرها

چیلرهای مدرن دارای COP بالا نسبت به چیلرهای قدیمی‌تر هستند، مقادیر ۶.۵ تا ۷ در حال حاضر در مقایسه با مقادیر ۳.۵ تا ۴ که به چیلرهای با سن سی سال به بالا مربوط است، قابل دستیابی است. کارایی یک چیلر بستگی به فن‌آوری مورد استفاده در چیلر دارد-به عنوان مثال چیلرهای متغیر سرعت و آن‌هایی که از یاتاقان الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند، تاثیر قابل توجهی در بهبود کارایی چیلر دارند. یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیریم، عملکرد بخشی بار است. یک چیلر بزرگ که بعد از ساعت‌ها تازه شروع به تولید خنکی می‌کند قطعا برای استفاده در اتاق موتور آسانسور یا اتاق کامپیوتری بسیار ناکارآمد است.

چیلرهای جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی COP پایین‌تری دارند، با این حال مصرف انرژی اصلی آنها به جای برق، گاز است. در نتیجه این امر مزایایی از طریق کاهش اثرات کربن یک ساختمان و کاهش حداکثر هزینه تقاضا برای برق به همراه دارد. چیلرهای جذبی می‌توانند با استفاده از یک منبع انرژی آزاد مانند گرمای زائد از یک موتور گاز یا ژنراتور که تولید برق را انجام می‌دهد، کار کنند. این چیلرها در مقایسه با چیلرهای تراکمی، به نکات و جزییات بیشتری در هنگام راهبری، پشتیبانی و نگهداری موتورخانه احتیاج دارند.

چیلرهای قدیمی‌تر از CFC‌ها استفاده می‌کنند که مبرد هستند و بر طبق پروتکل مونترال تولید آن‌ها ممنوع شده است و برخی دیگر از HFC ها استفاده می کنند که مبرد ها را از بین می‌برند. بنابراین، مدیران ممکن است مجبور به جایگزین کردن چیلرهای قدیمی شوند زیرا موجودی CFC‌ها و HCFC‌های موجود کاهش می‌یابند و گرانتر می‌شوند و / یا مشکل‌تر پیدا می‌شوند.

از دیگر گزینه‌های اخیر قابل دسترس چیلرهای گازی و پمپ‌های حرارتی هستند که با گاز کار می‌کنند و در چیلرهای تراکمی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها توانایی کاهش پدیده‌های کربن ساختمان‌ها و کاهش تقاضا برای عرضه برق را دارند.

در مقاله بعدی به نکاتی که می‌تواند به بهینه سازی مصرف انرژی در چیلرها کمک کند، اشاره خواهد شد.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *