۶ راهکار کاربردی برای افزایش راندمان سیستم‌های تاسیسات ساختمان (HVAC)

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بیش از نیمی از کل انرژی مصرف شده توسط ساختمان‌ها معمولا توسط سیستم‌های HVAC مصرف می‌شود. راهکارهای زیر برای بهره‌وری سیستم HVAC بسیار مفید است.

شش اقدام مهم اما نه گران قیمت برای اطمینان از حداکثر عملکرد و کارایی سیستم HVAC وجود دارد.

۱. پوشش ساختمان را عایق کنید.

عایق کردن پوشش ساختمان می‌تواند هزینه‌های انرژی و اتلاف آن را کاهش دهد. اهداف پوشش ساختمان عبارت‌اند از حمایت از آسایش ساکنین، کاهش اتلاف انرژی، مدیریت رطوبت، تفکیک محیط خارجی ساختمان از محیط داخلی و گردش هوای تازه در ساختمان.

۲. ظرفیت بارگذاری را کاهش دهید.

زمانی که پوشش ساختمان عایق‌بندی شود، ظرفیت بارگذاری ساختمان به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

گرمای ایجاد شده توسط دستگاه‌ها و لوازم موجود در یک ساختمان ممکن است دو برابر تاسیسات ساختمان هزینه داشته باشد: یک‌بار برای شروع به کار این سیستم‌ها و بار دیگر برای جبران گرما تولید شده توسط آن‌ها از طریق سیستم تاسیسات ساختمان.

تنظیمات سیستم تهویه مطبوع (یا سیستم اتوماسیون ساختمان که آن را کنترل می‌کند) را در زمانی که عملکردی ندارد، بهینه‌سازی کنید تا در یک دمای مناسب با شرایط آسایش ساکنین به فعالیت خود ادامه دهد. در برخی از ساختمان‌ها که دما بیش از حد پایین است، ساکنین از بخاری‌های برقی (هزینه بسیار زیادی دارد) برای رسیدن به یک دمای مناسب و شرایط آسایش استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید: سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان

افزایش بهره‌وری سیستم تاسیسات ساختمان با کاهش ظرفیت بارگذاری

۳. استفاده از منابع زیست محیطی در دسترس برای بهره‌وری انرژی

همانطور که در تلاش برای دفع پسماندها از محیط زیست هستید، به یاد داشته باشید که می‌توانید از خود منابع طبیعی برای کمک و محافظت از محیط زیست استفاده کنید.

به عنوان مثال، کاشت درختان در اطراف ساختمان به تهویه هوا ساختمان کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از تکنیک‌های تهویه طبیعی برای کاهش هزینه‌های انرژی کمک بگیرید.

۴. کنترل‌های جداگانه برای درجه حرارت، تهویه و رطوبت در مناطق مختلف

بسته به اندازه ساختمان، تقسیم بندی فضایی می‌تواند به کنترل موثر قسمت‌های مختلف کمک کند.

سیستم‌های تاسیسات ساختمان از مایعاتی مانند مبرد، آب یا گلیکول برای انتقال انرژی در اطراف ساختمان و از کانال‌ها برای انتقال هوا در ساختمان با توجه به درجه حرارت هر ناحیه استفاده می‌کنند. با کنترل‌های جداگانه درجه حرارت و تهویه می‌توان سبب بهره‌وری انرژی سیستم‌ها شد.

۵. نگهداری از تاسیسات ساختمان

نگهداری صحیح از سیستم تاسیسات ساختمان سبب بهبود کارایی و طول عمر آن‌ها می‌شود. با متخصصین کلینیک انرژی ساختمان برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه تماس بگیرید. ازجمله خدمات این شرکت می توان به تعمیر و نگهداری موتورخانه؛ سرویس و نگهداری استخر؛ سرویس چیلرها و بویلرها و … نیز اشاره کرد.

افزایش کارایی سیستم تاسیسات ساختمان با نگهداری صحیح

۶. داده‌های ثبت شده را برای ایجاد تغییرات در سیستم بررسی کنید.

گام نهایی و مهم‌ترین روش برای بهره‌وری سیستم تاسیسات ساختمان، نیروی انسانی است.

با نظارت بر داده‌های ثبت شده سیستم تاسیسات ساختمان، می‌توان ضرورت ایجاد تغییرات در سیستم را بررسی کرد.

در برخی از ساختمان‌ها سیستم‌های گرمایش و سرمایش به طور خودکار براساس دما فعالیت می‌کنند. اتوماسیون به خودی خود سبب بهره‌وری انرژی نمی‌شود اما با نظارت بر مصرف انرژی دستگاه‌ها توسط نیروی انسانی می‌توان به حداکثر بازدهی دست یافت.

هیچ یک از این گام‌ها به تنهایی نمی‌توانند سبب بهره‌وری سیستم تاسیسات ساختمان و صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها شوند اما با هم می‌توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *