banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

بهینه‌سازی مصرف سیستم‌های مدیریت ساختمان _قسمت اول

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیستم‌های مدیریت ساختمان (BMS) کنترل و نظارت بر عملکرد سیستم‌های تاسیسات ساختمان در ساختمان‌ها را بر عهده دارند. به طور کلی، اغلب BMS دارای بالاترین پتانسیل برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق استفاده از استراتژی‌های کنترل هوشمند است که عملکرد سیستم تاسیسات ساختمان را بهبود می‌بخشد. مزایای دیگر BMS عبارت‌اند از نظارت بر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و اعلام هشدار به موقع، زمانی که عملکرد اسمی تجهیزات تاسیسات ساختمان متوقف شده است و سیستم‌ها کارآیی ندارند. BMS می‌تواند مفیدترین ابزار برای بررسی عملکرد سیستم‌ها و ارائه خدمات توسط کارشناسان تعمیر و نگهداری باشد.

ماموران انرژی می‌توانند از اطلاعات BMS برای رسم نمودار روند مصرف انرژی یا نمودار نظارت بر مصرف انرژی استفاده کنند و همچنین برای تشخیص علل عملکرد غیر طبیعی سیستم‌ها از آن استفاده می‌شود. از اطلاعات BMS برای تخصیص هزینه‌ها نیز استفاده می‌شود. پیمانکاران تعمیر و نگهداری می‌توانند از BMS برای نظارت بر پارامترهای خاص و از KPIها برای رسیدن به شرایط ایده‌آل تعمیر و نگهداری استفاده کنند و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را بدون خدشه وارد کردن به عملکرد سیستم یا قابلیت‌های آن، کاهش دهند.

بهینه سازی مصرف سیستم های مدیریت ساختمان

مصرف انرژی و آب باید به طور مداوم توسط BMS نظارت شود و همچنین سیستم می‌تواند در ارتباط با پارامترهای خاصی که از حد خود تجاوز کرده‌اند، هشدار یا حتی اقدام اصلاحی انجام دهد. برای مثال در سیستم‌های آبیاری با رسم الگوی مصرف آب می‌توان از نشت‌های احتمالی آگاه شد. همچنین ممکن است تخلیه بار یا محدودیت بار در زمان‌های اوج مصرف، عملکرد تجهیزاتی مانند چیلرها و رطوبت‌سازهای الکترود را محدود کند.

متاسفانه در بسیاری از ساختمان‌ها از تمامی پتانسیل BMS استفاده نمی‌شود و گاهی اوقات نیز بررسی بر نحوه عملکرد BMS صورت نمی‌گیرد و از آن بیش از حد کار می‌کشند. گزارش‌های حاکی از عملکرد BMS در پایان پروژه‌ها، اغلب عملکرد ضعیفی از آن نشان می‌دهد. بیش‌تر اپراتورهای BMS آموزش کافی ندیده‌اند؛ بنابراین، با عملکرد آن به خوبی آشنا نیستند- برخی از آن‌ها پیچیده هستند و برای فهمیدن آن‌ها زمان نیاز است. مستندات به روز نمی‌شود تا تغییراتی که در سیستم صورت گرفته، ثبت شود و نمودارهایی برای تشخیص علل ناکارآمدی پارامتر‌های کلیدی رسم شود. چرخه‌های کنترل به ندرت برای بهره‌وری بهینه‌سازی شده‌اند و سیستم‌ها همچنان با تنظیمات پیش‌فرض کار می‌کنند. از دانش پیمانکاران متخصص BMS برای بهینه‌سازی عملکرد و مصرف انرژی سیستم‌ها باید بهره گرفت. عقد قرار داد تعمیر و نگهداری برای نظارت بر عملکرد و افزایش بهره‌وری BMS ضروری است.

برای آن‌که یک BMS از تمامی پتانسیل خود برای بهینه‌سازی مصرف انرژی استفاده کند باید به درستی نصب، راه‌اندازی و تنظیم شود. نظارت و نگهداری مداوم از جمله کالیبراسیون سنسورها و تنظیم فیوز توسط پیمانکاران ماهر برای اطمینان از عملکرد بهینه BMS نیاز است.

بهینه سازی مصرف انرژی سیستم های مدیریت ساختمان

مصرف انرژی سیستم‌های مدیریت ساختمان

اجزای BMS در مقایسه با تجهیزاتی که آن‌ها را کنترل می‌کنند، انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند. با این حال، BMS دارای پتانسیل قابل توجهی برای صرفه‌جویی در انرژی از طریق کنترل موثر سیستم‌های تاسیسات ساختمان است.

در مقاله بعدی به مبحث تکنینک‌های افزایش راندمان و شاخص‌های جایگزینی و ارتقا سیستم‌های مدیریت ساختمان، اشاره خواهد شد.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *