بهینه‌سازی مصرف سیستم‌های پکیج‌ سرمایشی و گرمایشی

by | بهینه سازی انرژی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اسپلیت نوعی از سیستم‌های AC است. وظیفه سیستم‌های AC که در بیش‌تر ساختمان‌ها نصب شده‌اند، رساندن گرما به چرخه آب کندانسور است. چنین سیستم‌هایی معمولا در فضاهای خدماتی مانند اتاقک‌های آسانسور که در صورت قطع شدن سیستم اصلی تاسیسات ساختمان نیاز به خنک شدن دارند و فضاهای اداری که معمولا سیستم‌های اصلی تاسیسات ساختمان نمی‌تواند نیاز آن‌ها را تامین کنند و نیاز به سیستم‌های سرمایشی با ظرفیت بالا دارند، نصب می‌شود. از چنین سیستم‌هایی به ندرت در مراکز تجاری استفاده می‌شود مگر این‌که از سیستم های حجم مبرد متغیر (VRV) بجای چیلرها، بویلرها و واحدهای تصفیه هوا استفاده شده باشد.

بهینه سازی مصرف سیستم های پکیج سرمایشی و گرمایشی

مصرف انرژی سیستم‌های پکیج‌ سرمایشی و گرمایشی

پکیج‌ها عمدتا برای عملکرد کمپرسورهای کولر، اواپراتور و فن‌های کندانسور انرژی مصرف می‌کنند. سیستم‌های تهویه هوای دارای گرمایش الکتریکی نیز انرژی مصرف می‌کنند.

برای بهره‌وری هرچه بیش‌تر کمپرسورها، سیستم باید دارای مقدار صحیح شارژ مبرد باشد و کنترل‌ها (شیرهای ترموستات یا الکترونیکی) باید به طور صحیح تنظیم شوند تا موجب کاهش سوپرهیت (superheat) در خروج از اواپراتور شوند. همچنین برای کاهش افت فشار، نگهداری صحیح از مبدل‌های حرارتی و تعویض مرتب فیلترهای هوا ضروری است. برخی از پکیج‌ها دارای economy cycles هستند که ناکارامدی آن‌ها سبب اتلاف انرژی قابل توجهی می‌شود.

تعمیر و نگهداری سیستم های پکیج سرمایشی و گرمایشی

بیشتر بخوانید : بهینه‌سازی مصرف اصلاح ضریب توان

 

نگهداری و بهره برداری سیستم‌های پکیج‌ سرمایشی و گرمایشی

مسائل زیر برای کارایی تعمیر، نگهداری و عملکرد پکیج‌ها اهمیت دارد:

 • دستورالعمل‌های تولید‌کنندگان و توصیه‌های مربوط به نگهداری باید دنبال شود. فیلترها باید جایگزین شوند، مبدل‌های حرارتی (اواپراتور و کندانسور) تمیز شوند و شارژ مبرد بررسی شود و در جایی که لازم است، اضافه گردد. در مبردهای نوع زئوتروپیک نمی‌توان شارژ مبرد را اضافه کرد، باید کل آن را جایگزین کرد. عملکرد کنترل‌ها از جمله دستگاه اکسپنشن (expansion device) و تنظیمات سوپرهیت (superheat setting) باید بررسی شود.
 • در سیستم‌های حجم مبرد متغیر (VRV) تعمیر و نگهداری بسیار مهم است. این سیستم‌ها در نوع خود بسیار مهم هستند، بنابراین باید از دانش کارشناسان متخصص برای تعمیر و نگهداری این سیستم‌ها بهره گرفت.
 • در جایی که economy cycles در نظر گرفته نشده است، نصب چنین سیستمی را درنظر بگیرید.
 • عملکرد واحدهای منفرد را براساس کنترل‌های زمان و دما به حداقل برسانید.
 • ترموستات‌های کنترل را در موقعیت دلخواه قفل کنید و / یا برچسب گذاری کنید.
 • فن‌کویل‌ها را با استفاده از سنسورهای دما هوا اتاق به جای سنسورهای بازگشت هوا کنترل کنید.
 • در جایی که سیستم‌های تکمیلی تاسیسات ساختمان به BMS متصل هستند، اطمینان حاصل شود که سیستم‌ها دارای اینترلاک‌های (interlocks) کنترل برای خنثی کردن اثر سیستم مرکزی هستند.
 • کنترل‌های هوشمند را برای خاموش شدن اتوماتیک سیستم‌های تکمیلی تاسیسات ساختمان نصب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که فضاهایی مانند اتاقک‌های موتور آسانسور و اتاق‌های کامپیوتر به خوبی درزبندی شده باشند و از نفوذ نور خورشید محافظت شده باشند.

جایگزینی و ارتقا سیستم های پکیج سرمایشی و گرمایشی

جایگزینی و ارتقا سیستم‌های پکیج‌ سرمایشی و گرمایشی

قبل از جایگزینی یا به‌روز‌رسانی پکیج‌ها، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • اطمینان حاصل کنید که سیستم‌ها دارای راندمان بالا (یا COP) باشند. سیستم‌های جدید باید دارای حداقل استاندارد بهره‌وری عملکرد (MEPS) باشند.
 • برای سیستم‌های تکمیلی تاسیسات ساختمان که به سیستم‌های اصلی ساختمان مانند آب کندانسور و دمای هوا وابسته هستند، اطمینان حاصل کنید که دریچه‌های اتوماتیک و دامپرها نصب شده‌اند تا زمانی که سیستم‌ها کار نمی‌کنند، خاموش شوند. زمانی که کمپرسور مبرد عملکردی ندارد، دریچه آب کندانسور باید بسته شود. همچنین زمانی که سیستم تکمیلی تاسیسات ساختمان خاموش است، دامپر هوا خارجی باید خاموش شود. چنین اقداماتی باعث می‌شود تا سیستم مرکزی مدوله شود و سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود.
 • اطمینان حاصل کنید که مسائل فوق در دستورالعمل‌های تولید‌کنندگان ذکر شده باشد. تجهیزات نصب شده مستلزم رعایت این الزامات هستند و باید رابط‌های کنترل لازم را در اختیار داشته باشند.

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *