PH آب استخر

by | استخر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مقدمه: در مقاله‌های پیشین به طور مفصل به معرفی زمان‌ مناسب و فاکتورهای مهم، برای داشتن یک استخر تمیز پرداخته شد. همانطور که از عنوان مقاله پیداست، در سری مقاله‌های پیش رو به بررسی دقیق‌تر فاکتورهای سلامت یک استخر می‌پردازیم و نگاهی به عوارض عدم رعایت و بیماری‌های مختلف ناشی از آنها، می‌اندازیم.

همچنین پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز بخوانید: تعمیر و نگه داری تاسیسات استخر

سطح ایمن ph آب استخر

همانطور که در مطالب پیشین گفته شد، آزمایش و اصلاح میزان Ph استخرحداقل هفته‌ای یک بار، امری ضروری به حساب می‌آید. Phواحد اندازه‌گیری میزان اسید/ قلیایی بودن آب استخر شنا است. به این ترتیب که ۷Ph خنثی، بالاتر از ۷ قلیایی و کمتر از ۷ اسیدی محسوب می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که Ph چشم انسان، ۷.۲ است. بنابراین جای تعجب نیست که میزان مناسب Ph آب استخر، عددی بین ۷ تا ۷.۶ می‌باشد.

وقتی که آب استخر بیش از حد اسیدی می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ (Ph کمتر از7 است.)

 • وقتی که آب استخر بیش از حد اسیدی می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ (Ph کمتر از۷ است.)
 • اگر جنس دیواره‌ی استخر شما، سیمان یا سنگ باشد، آب اسیدی سطح دیواره را تجزیه و در خود حل می‌کند. این شرایط محیط مناسبی نیز برای رشد جلبک‌ها فراهم می‌آورد. این واکنش شیمیایی در استخرهایی با دیواره‌ی کاشی نیز، مشابه خواهد بود.
 • فلزات و تجهیزات و تاسیسات تصفیه خانه استخر شامل اتصالات لوله‌ها، پمپ‌ها و …. دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی می‌شوند. قطعات زنگ‌زده و سلوفاته به آب نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه‌ها قهوه‌ای و سیاه در کف و دیواره‌ی استخر می‌شود.
 • در Ph پایین، چشم‌ها و بینی دچار سوزش شده و پوست افراد به خارش و خشکی می‌افتد. همچنین این شرایط باعث پوسیدگی و  از بین رفتن رنگ مایو شناگرها می‌شود.
 • فراموش نشود که کلر، که به عنوان ضدعفونی‌کننده از آن در آب استخر استفاده می‌شود، به سرعت در آب استخر حل و پخش می‌شود اما در آب استخری که Ph آن پایین است و از اصول بهداشتی پیروی نکرده، تنها یک هزینه‌ی اضافی تلقی می‌شود.

وقتی که آب استخر بیش از حد قلیایی می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ (Phبیشتر از7 است.)

 • وقتی که آب استخر بیش از حد قلیایی می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ (Phبیشتر از۷ است.)
 • در این شرایط کلسیم شناور در آب استخر با کربنات‌ها ترکیب شده و به شکل پوسته پوسته در می‌آید. برای فهم راحت‌تر، کتری آب منزل خود را به یاد آورید! این پوسته‌های آهکی که به مرور زمان به رنگ تیره در می‌آیند، حول دریچه و در خط آبی استخر قابل مشاهده است.
 • آب استخر به مرور شفافیت و درخشش خود را از دست می‌دهد و به رنگ مات و ابری در می‌آید.
 • تحت این محیط، کلسیم‌کربنات موجود در آب تمایل به تبدیل به آهک و سیمان به خصوص بر روی فیلتر شن‌وماسه استخر دارد. به این ترتیب فیلتر شن‌وماسه خاصیت و کارایی خود را از دست داده و دیگر نمی‌تواند مانع عبور گرد، خاک و … را داشته باشد.
 • همانند اتفاقی که در محیط بیش از حد اسیدی می‌افتد، در محیط بیش از حد قلیایی نیز، کلر مقدار زیادی از قدرت نفود خود را از دست می‌دهد. برای مثال در ۸Ph، آب استخر ۲۰% از کلر مصرفی را استفاده می‌کند و ۸۰% آن به هدر می‌رود. به این ترتیب در۸Ph، باید ۵ برابر کلر مصرف شود تا آب ضدعفونی و گندزدایی شود.
 • در محیط قلیایی نیز شناگران دچار مشکلات عدیده‌ای چون خارش، سوزش، آلرژی و خشکی پوست، بینی، چشم و مجراهای تنفسی می‌شوند.

شما می توانید تعمیر و سرویس استخر خود را با خیال راحت به تیم ما در کلینیک انرژی بسپارید. ما آماده ارائه هرگونه خدمات مربوط به سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان اعم از بازدید و سرویس موتورخانه؛ خدمات نگهداری چیلر؛ بازسازی تاسیسات موتورخانه و … به شما هستیم. برای دریافت راهنمایی و مشاوره با تماس بگیرید. 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *