مشکلات معمول موتورخانه ها ، و نکات تعمیر و نگهداری موتورخانه توسط خودتان

by | موتورخانه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

سیستم ها اغلب در پاییز دچار نقص می شوند، هنگامی که سیستم گرمایشی بعد از یک تابستان طولانی که بلا استفاده بوده، روشن می شود.

اما اگر مشکلی پیش آمد، نگران نباشید…

مهم است که اطمینان داشته باشید که موتورخانه شما قبل از زمستان سالم است و به خوبی کار می کند، وقتی که شما واقعا به گرمایشی موثر نیاز دارید.

در اینجا برخی از متداول ترین موارد تاثیر گذار بر سیستم های گرمایش مرکزی آورده شده است

دیگ موتورخانه سرد است

اول از همه بررسی کنید که برق مشعل وصل باشد

– ترموستات در دمای مناسب تنظیم شده باشد. دمای ایده آل باید بین ۴۵ تا ۶۵ درجه سانتیگراد باشد.

– چنانچه برق مشعل وصل نیست، فیوز آن را  چک کنید.

– همچنین اگر برق وصل است، ممکن است مشعل ریست کرده باشد، که با فشرن دکمه ریست، بلافاصله مشعل شروع به کار میکند. نکته : چنانچه مشعل پس از مدتی دوباره ریست کرد، حتما دارای مشکلی است و بایستی توسط تیم نگهداری موتورخانه و یا یک متخصص در این زمینه بازدید و رفع عیب گردد.ت

همچنین توجه داشته باشید، چنانچه شیرگاز بسته باشد، مشعل حتی استارت هم نمیخورد. بنا براین برای روشن شدن مشعل :

اول – برق وصل باشد

دوم– ترموستات وصل باشد

سوم – شیر گاز باز باشد.

دیگ روشن شده، اما رادیاتورها / فن کویل ها هنوز سرد هستند!

هنوز موفق نشدید؟

از باز بودن شیرفلکه های روی کلکتورهای رفت و برگشت دیگ مطمئن شوید. همچنین ممکن است در ورودی واحد شما، جایی حوالی درب ورودی – داخل یا بیرون از واحد – شیرفلکه های رادیاتورها/فن کویل ها بسته باشند. از باز بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

شیرها باز هستند ولی همچنان رادیاتورها سرد هستند؟

پس مشکل می تواند از پمپ سیرکوله/سیرکولاتور/سیرکولاسیون (این پمپ را با همه ی این اسامی صدا میکنند !!! ) باشد. این دستگاه جریان آب داغ را به سمت رادیاتورها و شیرهای آب منتقل می کند.

از وصل بودن برق پمپ موتورخانه مطمئن شوید.

چنانچه پمپ دارای ترموستات است، از وصل بودن آن مطمئن شوید.

شیرهای بالا و پایین پمپ باز باشد.

شیر خط بای پاس (خط کناری پمپ) بسته باشد.

کوپلینگ پمپ سیرکولاتور سالم باشد. (گاها پیش می آید که موتور پمپ میچرخد، ولی بدلیل خرابی کوپلینگ، پروانه پمپ آزاد است و نمیگردد.)

 پمپ ها همچنین به دلیل هوای به دام افتاده می توانند به خوبی کار نکند. (این اتفاق در پمپ های سیرکوله کمتر پیش می آید.) . پمپ شما باید یک پیچ ( شیر ) کوچک داشته باشد که با چرخاندن آن می توان هوای اضافی را آزاد کرد. هنگامی که آب بیرون می آید دوباره آن را ببندید. پمپ را دو باره روشن کنید تا ببینید سیستم کار می کند یا خیر…

فقط ابتدای رادیاتور گرم است

این مشکل رایج ترین و ساده ترین راه حل برای رفع است، وقتی فقط قسمت پایین یک رادیاتور گرم است، باید آن را هواگیری کنید.

با خاموش کرن پمپ از گردش آب و اختلاط بیشتر آب و هوا در رادیاتور و خطوط لوله جلوگیری کنید. یک سطل را در زیر گوشه رادیاتوری که در حال کار بر روی آن هستید، قرار دهید. یک مهره برنجی مربعی را در یکی از گوشه های بالای رادیاتور است، آن را پیدا کنید، سپس برای چرخاندن آن از یک پیچ گوشتی دوسو و یا آچار هواگیری رادیاتور استفاده کنید. اگر شما دسته ندارید، می توانید آن را با هزینه ای ارزان در یک فروشگاه محلی خریداری کنید.

مهره را ۴۵ تا ۹۰ درجه در خلاف جهت بچرخانید، یا تا زمانی که بتوانید صدای خروج هوا را بشنوید. به زودی آب کثیف داخل سطل می ریزد.

توجه ۱ : برای انجام این کار صبور باشید. چنانچه با عجله فرایند هواگیری را انجام دهید و شیرهواگیری را زیاد بچرخانید، از محل خود خارج شده و تحت تاثیر فشار آب به بیرون پرتاب میشود و یا داخل سطل می افتد. بدلیل داغ بودن آب خروجی از رادیاتور، بستن مجدد شیر هواگیری در محل خود همزمان با خروج آب داغ کار بسیار دشواری است و فاجعه رخ خواهد داد.

توجه ۲ : چنانچه پس از باز کردن شیرهواگیری متوجه شدید که هوا بجای خارج شدن، وارد رادیاتور میشود، منبع انبساط را چک کنید و از پر بودن و گرم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در صورت رفع نشدن عیب با پیمانکار تعمیر و نگهداری موتورخانه خود و یا متخصصین نگهداری تاسیسات تماس بگیرید.

برای جلوگیری از نشت دوباره ، آب بند بودن شیر هوا گیری را چک کنید.

رادیاتور در پایین سرد است اما در قسمت بالا گرم است

در این حالت اشکال از پمپ است. به اشکالات اشاره شده برای پمپ سیرکولاتور در ابتدای متن مراجعه نمایید.

سر و صدایی عجیب در مشعل

سر و صداهای عجیب در مشعل های موتورخانه معمولا بدلایل زیر اتفاق می افتد :

 1. بلبرینگ موتور مشعل خراب است. (بایستی تعویض گردد)
 2. دمپر هوای مشعل شل شده است. پیچ ها را آچار کشی کنید.
 3. پره های فن مشعل بدلیل کثیفی تیغه های هوا از بالانس خارج شده اند. این اتفاق زمانی روی میدهد که فن مشعل در فواصل زمانی طولانی مدت سرویس نشده است. این مورد جزو مواردی است که تعمیر و نگهدار موتورخانه بایستی در ابتدای هر فصل انجام دهد.
 4. اگر در لحظه استارت صدای انفجار یا هرگونه صدای شدید دیگری میشنوید، بایستی گاز استارت مشعل موتورخانه تنظیم شود. ( برای تنظیم آن بایستی حتما از سرویسکاران مجرب و یا تیم های متخصص کمک بگیرید. )
 5. اگر مشعل موتورخانه در حین کار صدای غرش یا یک صدای بم ممتد میدهد، به احتمال زیاد درصد اختلاط هوا و گاز آن تنظیم نیست. ( برای تنظیم آن بایستی حتما از سرویسکاران مجرب و یا تیم های متخصص کمک بگیرید. )

 

سرریز منبع انبساط متوقف نمی شود

یک مخزن آب که معمولا در پشت بام ساختمان شما قرار دارد و وظیفه تامین آب مدار گرمایشی و همچنین تامین فشار سیستم را بر عهده دارد که به آن منبع انساط (Expansion Tank) میگویند.

سرریز منبع انبساط معمولا به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد:

شناور مخزن خراب است.

برای تست این مورد، شیر ورودی آب سرد به منبع انبساط را ببندید، چنانچه سرریز قطع شد، شیر شناور را تعویض کنید.

کویل منبع کویلی و یا مخزن دوجداره سوراخ شده است. برای تست این مورد ، شیر آب سرد ورودی به مخزن دوجداره و یا منبع کویلی را از داخل موتورخانه ببندید. اگر پس از چند دقیقه سرریز منبع انبساط قطع شد، متاسفانه باید بدانید که مخزن سوراخ شده است.

مزایای داشتن قرارداد تعمیر و نگهداری موتورخانه

اگر سیستم موتورخانه مرکزی شما به طور غیر منتظره خراب شود، میتواند دلیل هر یک از موارد بالا مانند از کار افتادن مشعل، خرابی پمپ ها ، خرابی هواساز ، دیگ و یا سایر اجزای تاسیسات موتورخانه  باشد که تعمیر آن میتواند بسیار زمانبر و یا هزینه بر باشد.

خراب شدن سیستم گرمایشی و یا آب گرم مصرفی مخصوصا در ماههای سرد زمستان می تواند بسیار ناخوشایند باشد.

قرارداد تعمیر و نگهداری موتورخانه کلینیک انرژی ساختمان به شما این آرامش را می دهد که اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، از امتیازات زیر برخوردار شوید :

 1. با یک تماس تلفنی، مهندسین و تکنسین های با تجربه ما در کوتاهترین زمان در محل حضور خواهند یافت.
 2. نیازی نیست بابت بروز خرابی های تاسیسات و موتورخانه هزینه ای پرداخت کنید.
 3. از پشتیبانی یک تیم متخصص از مهندسین برق و تاسیسات برخوردار میشوید.
 4. و در نهایت اینکه بابت خرابی های موردی موتورخانه هیچ صورتحسابی دریافت نخواهید کرد

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۲ Comments

 1. محمد

  سپاس از مطالب مفید و کاربردی سایت و شرکت شما در زمینه تعمیر و نگهداشت شوفاژخانه های مجتمع آپارتمانی

  Reply
  • energy-admin

   ممنون از حسن توجه شما به مجموعه ما.

   Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *