شیرموتوری چیست؟ علائم خرابی آن کدام است؟

by | تاسیسات ساختمان, تهویه, موتورخانه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

شیرموتوری چیست؟ علائم خرابی آن کدام است؟

شیر موتوری (به انگلیسی motorized valve) یکی از انواع شیر‌های کنترل محسوب می‌شود که در صنایع حرارتی و برودتی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً این شیر‌ها به شکل شیر موتوری سه راهه هستند. در این مطلب قصد داریم به این پرسش که شیرموتوری چیست؟ نحوه کارکرد و علائم خرابی آن بپردازیم.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: تاسیسات ساختمان چیست ؟ سرویس و نگهداری موتورخانه شامل چه مواردی می شود؟ 

شیر موتوری چیست؟ و چه وظیفه‌ای دارد؟

شیر موتوری همانند شیر‌های دیگر می‌تواند میزان عبور سیالات را در سیستم‌های گرمایشی کنترل کند. البته این شیر در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال شیر موتوری سه راهه معمولاً در مسیر‌های ورودی آب گرم و آب سرد استفاده می‌شود. در پکیج‌های گرمایشی دو مبدل نیز از شیر موتوری استفاده می‌شود. این پکیج‌ها علاوه بر گرم کردن محیط، آب گرم مصرفی را نیز تأمین می‌کنند.

وظیفه شیر موتوری در این جا هنگامی است که شیر آب گرم باز می‌شود. در این هنگام شیر موتوری هدایت آب گرم را از مبدل حرارتی ثانویه بر عهده می‌گیرد. بدین ترتیب علاوه بر گرمای محیط آب گرم مصرفی نیز تأمین می‌شود. این شیر در دستگاه‌های هواساز نیز استفاده می‌شود. به طور کلی در پاسخ به سؤال شیر موتوری چیست؟ باید گفت با استفاده از آن دبی سیالات مانند آب، روغن، بخار و حتی گاز و گازوئیل نیز تنظیم و کنترل می‌شود. ‌

بیشتر بدانید: تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

شیر موتوری و مدل‌های مختلف آن

شیر‌های موتوری را بر اساس میزان جریان می‌توان به دو دسته شیر‌های جریان خطی و یا شیر‌های جریان دورانی تقسیم کرد. تقسیم‌بندی دیگر این شیر‌ها بر اساس عملکرد آن‌ها است. شیر موتوری مخلوط‌کننده که وظیفه ادغام سیالات را بر عهده دارد. شیر تقسیم‌کننده که برعکس مدل قبلی، تقسیم سیالات را انجام می‌دهد. نوع دیگری از شیر موتوری نیز برای تغییر مسیر سیالات کاربرد دارد. البته توجه داشته باشید در پکیج‌های تک مبدل دیگر شیر موتوری وجود نداشته و این قطعه تنها در پکیج‌های دو مبدل وجود دارد.

شیرموتوری چیست؟


سرویس و نگهداری موتورخانه


نحوه کارکرد شیرموتوری

با وجود اینکه دانستیم شیرموتوری چیست؟ باید با نحوه عملکرد آن در پکیج نیز آشنا باشیم. این محصول در زمان باز شدن شیر آب گرم باعث فشار دادن سوپاپ به سمت داخل و تغییر مسیر آب به سمت شیر آب گرم می‌شود. تا زمانی که مصرف‌ آب گرم به همین روش ادامه داشته باشد، مسیر آب گرم به سمت رادیاتور‌ها بسته باقی می‌ماند. همچنین هدایت آب گرم به مبدل ثانویه نیز توسط این شیر انجام خواهد گرفت. در صورتی که این روند با مشکل مواجه شود باید به خرابی شیر موتوری مشکوک شد. در اینجا برخی علائم خرابی شیر موتوری پکیج و علل آن عنوان خواهد شد.

علائم خرابی شیر موتوری در پکیج

یکی از علائم مهم که می‌تواند نشان دهنده خرابی شیر موتوری باشد گرم نشدن رادیاتور‌ها است. در این هنگام آب گرم مصرفی وجود دارد اما رادیاتور‌ها خاموش هستند. همچنین ممکن است بر عکس این مورد روی دهد. یعنی رادیاتور‌ها گرم هستند. اما آب گرم برای مصرف وجود ندارد. یا آب به اندازه کافی گرم نیست. این مورد نیز نشان دهنده خرابی شیر موتوری است.

ممکن است در زمان بروز مشکل به بررسی خود پکیج بپردازید. در این هنگام متوجه صدای تق تق از شیر موتوری شوید. این صدا ممکن است به علت شکسته شدن چرخ دنده‌های موجود در شیر موتوری ایجاد شده باشد. حتی این قطعه ممکن است دچار نشتی شود. صاف شدن لورینگ در سوپاپ نیز باعث خرابی شیر موتوری و نشتی آن می‌شود.

کلمه کلیدی: شیرموتوری چیست؟

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *