banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

  • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
  • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
  • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

خنک نکردن چیلر و طریقۀ رفع اختلالات آن‌

by | چیلر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دلایل خنک نکردن چیلر

هنگامی که از تجهیزات برای حفظ آسایش محیط استفاده می‌کنید، عملکرد نامناسب سیستم به دلیل وجود اختلالات در آن می‌تواند آزار دهنده باشد. اگر چیلر نتواند دما را به دمای تنظیمی برساند، هشدار بالا بودن را فعال کرده و خنک‌سازی را متوقف می‌کند. در این مطلب چند دلیل احتمالی برای خنک نکردن چیلر و طریقۀ رفع آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

چیلر به اندازۀ کافی قوی نیست

قوی نبودن چیلر یک دلیل کاملاً آشکار و شاید ناخوشایند است. اما خنک نکردن چیلر می‌تواند گاهی به دلیل ضعیف بودن برق تولیدی برای حفظ دمای تنظیمی باشد. اگر بار گرمایی از میزان گرمایی که چیلر قادر به حذف آن است بیشتر باشد، سیستم نمی‌تواند دمای مطلوب را حفظ کند. اگر با این مشکل رو به رو شده‌اید، ارتقاء سیستم بهترین گزینه است. میزان بار گرمایی محیط نیز می‌تواند سیستم را تحت تأثیر قرار دهد. بار گرمایی اضافی هنگام عبور گاز (سردکن) از لوله‌ها وارد سیستم می‌شود. این مشکل را می‌توان با عایق کاری حل کرد.

خنک نکردن چیلر

دمای تنظیم شده در ترموستات بیش از حد پایین است

قبل از راه اندازی دستگاه، دمای تنظیمی دستگاه را بررسی کنید که بیش از اندازه پایین نباشد و سیستم بتواند عملکرد بهینه داشته باشد. در همۀ چیلرها، ظرفیت سردسازی سیستم با کاهش دما کم می‌شود. دستورالعمل‌های سازنده برای چیلر، ظرفیت سردسازی سیستم در یک دمای معین را نشان می‌دهند. این دما معمولاً ۲۰ درجه است. اگر دمای تنظیمی از این دما کمتر باشد، ظرفیت سردسازی کاهش خواهد یافت و سبب خنک نکردن چیلر خواهد شد. پس برای دستیابی به ظرفیت سردسازی بیشتر، باید دمای تنظمی را افزایش دهید.

 

انجام ندادن نگهداری سبب خنک نکردن چیلر خواهد شد

چیلرها هم مانند تجهیزات آزمایشگاه برای حفظ عملکرد مطلوب به نگهداری احتیاج دارند. مشکلات مربوط به نگهداری و یا انجام ندادن آن‌ها اختلالات زیادی را به وجود می‌آورد. در کندانسورهای هوا خنک، انباشته شدن ذرات و گردوغبار روی پره‌های فن و تیغه‌ها باعث مسدود شدن جریان هوا و در نتیجه کاهش ظرفیت سردسازی و خنک نکردن چیلر خواهد شد. در کندانسورهای آب خنک، عواملی مانند خوردگی، رشد بیولوژیکی (میکروب، قارچ و گیاهان) و رسوب گذاری، انتقال گرما را کاهش می‌دهند. با توجه به نوع تجهیزات، بعضی نگهداری‌های منظم باید انجام شوند. مثلاً پاکسازی تیغه‌های کندانسور و استفاده از ضدخوردگی. برای اطلاعات بیشتر دربارۀ نگهداری چیلر موتورخانه می‌توانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید.

برای مشاورۀ رایگان و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید  

ضریب انتقال حرارت در سیال انتقال گرما بسیار پایین است

ظرفیت سردسازی چیلر معمولاً بر اساس استفاده از آب یا اتانول به عنوان سیال انتقال حرارت است. از آنجایی که آب ظرفیت گرمایی و رسانایی حرارت بالایی دارد بسیار مناسب است. اما به تنهایی سبب ایجاد خوردگی خواهد شد و ممکن است علت خنک نکردن چیلر باشد. اتانول در دمای پایین حالت سیال بودن خود را حفظ می‌کند و به همین دلیل انتشاردهندۀ بسیار خوبی است. اما خاصیت اشتعال‌زایی این ماده بسیار بالاست. در اغلب موارد از ترکیب آب با اتیلن گلیکول یا پروپلین گلیکول استفاده می‌شود. این مواد ضد یخ و ضد خوردگی هستند و از تجمع باکتری جلوگیری می‌کنند. رسانایی گرمایی در این محلول‌ها به اندازۀ آب بالا نیست و با میزان بیشتر گلیکول عملکرد حرارتی کاهش خواهد یافت. برای بهره‌مندی از مزایای محلول گلیکول با میزان حداقل تأثیر بر راندمان چیلر، بهتر است میزان گلیکول را تا حد امکان کم کنید. طبق مطالعات شرکت لیترون، ۳۰% اتیلن گلیکول، محافظت مورد نیاز را تأمین می‌کند و عملکرد حرارتی را تا ۳% کاهش می‌دهد.

 

بالا بودن دمای هوای محیط یا آب ساختمان

با توجه به اینکه چیلر از نوع آب خنک یا هوا خنک است، کندانسور حرارت را به هوای محیط یا آب ساختمان انتقال می‌دهد. هنگامی که دمای این محیط‌ها بالاتر باشد، فرآیند انتقال حرارت به خوبی انجام نخواهد شد. این شرایط باعث می‌شود که فشار تقطیر بالا رفته و عمکلرد کلی سیستم کاهش یابد. پایین‌تر بودن دمای هوای محیط یا آب ساختمان، راندمان چیلر را کاهش می‌دهد و به تأمین دمای مطلوب توسط سیستم کمک می‌کند.

همانطور که دیدید، موارد ذکر شده می‌توانند علت خنک نکردن چیلر شما باشند. بعضی از این اختلالات به راحتی و با هزینۀ بسیار کم حل می‌شوند. پس بهتر است عجله نکنید و قبل از خرید یک سیستم جدید، دستگاه را به خوبی بررسی کنید. ما همچنین مطالبی را دربارۀ عیب‌یابی چیلر و طریقۀ رفع نقص آن برای شما آماده کرده‌ایم که مطالعۀ آن به شما کمک خواهد کرد از هزینه‌های مربوط به سیستم بکاهید.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *