لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com

خنک نکردن چیلر و طریقۀ رفع اختلالات آن‌

by | چیلر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

علت سرد نکردن چیلر: خنک نکردن چیلر جذبی

چیلرهای جذبی چیلرهایی هستند که به علت آنکه از بخار کم فشار، آب گرم یا آب داغ استفاده می‌کنند، مصرف برق را کاهش داده و بالطبع هزینه آن نیز پایین می‌آید. چیلرهای جذبی غالبا برای تهویه نمودن مطبوع هوای محیط کاربرد دارند. این نوع از چیلر با وجود آنکه بهترین جایگزین برای چیلرهای تراکمی محسوب می‌شود، اما عیوبی نیز دارد که در ادامه به آنها و علت سرد نکرن چیلر یا خنک نکردن چیلر می پردازیم.

عیوب چیلرهای جذبی

از مهم‌ترین عیوبی که چیلرهای جذبی ممکن است با آن مواجه شده و از علت‌های سرد نکردن چیلر باشد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سیکل جاذب: که ممکن است بر اثر مواردی همچون کارکرد نامناسب اینورتر و کنترل، ناکافی بودن افزودنی، بالا یا پایین بودن زیاد دمای ورودی آب خنک کن، کریستالیزه شدن و شرایط مکش ضعیف رخ دهد.
 • شیرکنترل بخار: باید سیگنال شیر کنترل مورد بررسی قرار گیرد.
 • کنترل دمای آب سرد: بر اثر عملکرد نامناسب ریزپردازنده و یا عملکرد نامناسب حسگر دما اتفاق می‌افتد.
 • سیکل مبرد: عواملی همچون شارژ بیش از حد مبرد، نشتی میرد به سمت جاذب ناشی از خوردگی، رسوب گرفتگی لوله‌ها، چرخش معکوس در پمپ مبرد، بسته نبودن شیر مبرد و آلوده شدن مبرد در وقوع این عیب اثر می‌گذارد.
 • سیستم آب خنک کن: در اثر بیش از اندازه بودن دبی آب سرد، رسوب گرفتگی لوله‌ها و نشتی در مخزن وقوع می‌یابد.
 • مبدل های حرارتی محلول: به دلیل کم شدن دبی جاذب  به علت خرابی لوله‌ها و کم شدن دبی جاذب به علت گرفتگی میل
 • عوامل خارجی: بر اثر اضافه شدن بار و کم بودن دستگاه‌های هواساز

علت سرد نشدن چیلر: خنک نکردن چیلر تراکمی

در چیلرهای تراکمی خنک کردن فضا از طریق جریان الکتریکی صورت می‌گیرد. به این صورت که گاز به وسیله کمپرسور متراکم شده و به کندانسور منتقل می‌گردد و توسط آب یا هوای محیط به مایع تبدیل می‌شود. این گازی که به مایع تبدیل شده است از شیر انبساط عبور کرده و به اپراتور وارد می‌شود. در این مرحله فشار بخار کاهش یافته و بر اثر آن مایع، تبخیر خواهد شد.

عیوب چیلرهای تراکمی

چیلرهای تراکمی نیز مانند چیلرهای جذبی ممکن است عیوبی پیدا کنند که از موارد علت سرد نکردن چیلر باشد. این عیوب عبارتند از:

 • تولید صدای زیاد کمپرسور: به علت شارژ سیستم با گاز بیش از اندازه، فاسد شدن روغن کمپرسور، حل شدن روغن کمپرسور در سیال مبرد درنتیجه از دست دادن کیفیت کارایی و در نهایت کم شدن میزان روغن موجود در کمپرسور.
 • روشن نشدن کمپرسور چیلر: از علت‌های دیگر چیلرتراکمی که از علت‌های سرد نشدن چیلر است، روشن نشدن کمپرسور چیلر بوده که ممکن است براثر کنترل جریان برق کمپرسور و کلید آن، متصل نبودن کنتاکت کمپرسور، باز شدن سیستم حفاظت حرارتی کمپرسور و یا آسیب دیدن کلید کنترل فشار روغن باشد.
 • تولید سرمای کم: بر اثر نیم سوز شدن الکتروموتور، کاهش سطح شارژ گاز چیلر کمتر از حد مورد نیاز و رسوب گرفتن لوله‌های کندانسور.
 • قطع شدن سیستم چیلر بر اثر کاهش فشار: به علت از کار افتادن ترموستات، پایین آمدن سطح سیال مبرد، از کار افتادن پمپ سیرکولاسیون و خراب شدن فن اوپراتور.

اما علت سرد نکردن چیلر چیست؟

از علت‌های سرد نکردن چیلر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. منبع برق یا منبع تغذیه چیلر ضعیف باشد

در صورتی که منبع تغذیه ضعیف شود، در عملکرد چیلر اختلال به وجود می‌آید و به این ترتیب گرما جذب آن شده و چیلر نمی‌تواند عملیات خنک سازی را انجام دهد. پس اولین اقدامی که باید انجام داد بعد از آنکه فهمیدیم چیلر خنک نمی‌کند این است که برق آن را چک کنیم. گذشته از آن امکان دارد در چیلر مشکلات برقی دیگری ایجاد شود ازجمله: منبع اصلی برق قطع شود، جریان برق بیش از حد از سیم پیچ عبور کند و یا آن که در فیوزهای برق اختلال بوجود آید.

 1. درجه تنظیمات دمای چیلر پایین باشد

یکی از علت‌های سرد نکردن چیلر این است که قبل از آن که روشن شود، تنظیمات دما در پایین‌ترین حد آن قرار بگیرد. در این حالت زمنی که چیلر روشن شود، ظرفیت خنک کردن آن به صورت خودکار پایین می‌آید. برای رفع این عیب می‌توانید تنظیمات دما را حدودا ۲۰ درجه افزایش دهید.

 1. چیلر در مرحله تعمیرات و نگهداری قرار گیرد

قرار دادن چیلر ر حالت تعمیرات و نگهداری از دیگر علت سرد نشدن چیلر است. زمانی که دستگاه چیلر در حالت تعمیرات قرار دارد، قسمت‌های خنک کننده آن نمی‌توانند به خوبی انجام وظیفه کرده و عملیات سرد کردن را انجام دهند. به عنوان مثال زمانی که پره‌های فنی که وظیفه خنک کردن را دارد، رسوب بگیرد یا روی آن گرد و غبار بشیند امکان خنک کردن را به شکل درستی ندارد. این عیب را می‌توان از طریق شستن این پره‌ها و پاک سازی آن برطرف نمود.

 1. ظرفیت حرارت چیلر در پایین‌ترین مقدار قرار بگیرد

زمانی که ظرفیت حرارت چیلر در پایین‌ترین مقدار قرار بگیرد برای برطرف کردن آن لازم است تمام تجهیزاتی که به انتقال حرارت چیلر مرتبط است مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه خوردگی در آن مشاهده شد، آن قطعه عوض گردد. از راه‌هایی که می‌توان عمر قطعات و بخش‌های انتقال دهنده حرارت را بالا برد این است که برای خنک کردن چیلر از آب یا مخلوطی از آب و اتیل گلایکول استفاده شود. زیرا این مایع انتقال حرارت مانع از رشد باکتری و خوردگی در آن بخش می‌شود.

 1. دمای محیط بسیار بالا باشد

بالا بودن دمای زیاد محیط را می‌توان یکی دیگر از علت‌های سرد نشدن چیلر به حساب آورد. زمانی که دما محیط بیش از اندازه بالا باشد، کیفیت عملکرد تجهیزات دستگاه چیلر پایین آمده و نمی‌تواند فرایند انتقال حرارت و تبدیل آن به هوای خنک را انجام دهد. درحقیقت چنین گفته می‌شود که با بالا رفتن فشار دما محیط، قدرت خنک کردن چیلر کاهش می‌یابد. بهترین راه حل برای برطرف نمودن این ایراد این است که دمای آب ورودی را کاهش دهیم.

 1. سایر علت‌های سرد نشدن چیلر

سرد نشدن چیلر علت‌های دیگری نیز دارد که شامل: بالا بودن بیش از حد اپراتور، مناسب نبودن اندازه شیر انبساط، مناسب نبودن سطح مبرد، مناسب نبودن دمای فیلتر درایر، نامناسب بودن محل قرار گیری بالب حرارتی، زیاد بودن دمای مکش گاز مبرد، بالا بودن یا پایین بودن فشار کندانسور  و داغ بودن کمپرسور می‌شود. عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث کاهش قدرت خنک کردن چیلر می‌شوند.

علت یخ زدن کمپرسور چیلر

حالا که به سوال علت سرد نکردن چیلر جواب دادیم، خوب است که به بررسی سوال علت یخ زدن کمپرسور چیلر بپردازیم. باید بدانید که اگر چیلری که استفاده می‌کنید از نوع چیلر جذبی است، دیگر نگرانی بابت یخ زدن یا برفک زدن کمپرسور آن نداشته باشید، زیرا که یخ زدن کمپرسور چیلر صرفا مخصوص چیلر تراکمی است.

اما علت یخ زدن کمپرسور چیلر تراکمی شامل موارد زیر می‌شود:

 1. سوختن هیتر کارتر
 2. شارژ کردن بیش از حد مبرد
 3. پایین آمدن و کاهش فشار در کندانسور
 4. تنظیم نبودن و خراب بودن اکسپنشن ولو
 5. جریان نداشتن کافی آب در اوپراتور در چیلرهای آبی
 1. گردش نداشتن هوا و سوختن فن اوپراتور سردخانه‌ای

خطاهای چیلر چیست؟

خطاهای چیلر که بر روی پنل یا مانتیور آن قابل مشاهده است، به مصرف کننده این امکان را می‌دهد تا از عیبی که در دستگاه رخ داده با خبر شود. توجه داشتن به این خطاها یا ارورها می‌تواند به شما کمک کند بهتر از چیلر خود مراقبت کنید.

اما این خطاها از قرار ذیل است:

 • خطای E1: نشان از بالا بودن دمای اتاق بیش از حد مجاز دارد.
 • خطای E2: نشان دهنده بالا بودن دمای آب بیش از حد مجاز است.
 • خطای E3: به معنای پایین بودن دمای آب کمتر از حد مجاز است.
 • خطای E4: یعنی سنسور تشخیص دهنده دمای اتاق خراب است.
 • خطای E5: سنسور تشخیص دمای آب خراب است.

حرف آخر

چیلرها دستگاهی هستند که از طریق گرفتن حرارت از مایعی که معمولا آب است و به جریان انداختن آن پس از خنک سازی، دمای محیط را خنک می‌کند. از چیلرها در همه اماکن از جمله اماکن تجاری، اداری یا مسکونی می‌توان استفاده کرد. چیلرها ممکن است با اشکالاتی مواجه شوند و سرد نکردن یکی از این مشکلات است. در این مطلب به خوبی علت سرد نکردن چیلر بیان شد. درصورت داشتن سوال در این زمینه می‌توانید در قسمت نظرات آنرا بپرسید.

دلایل خنک نکردن چیلر

هنگامی که از تجهیزات برای حفظ آسایش محیط استفاده می‌کنید، عملکرد نامناسب سیستم به دلیل وجود اختلالات در آن می‌تواند آزار دهنده باشد. اگر چیلر نتواند دما را به دمای تنظیمی برساند، هشدار بالا بودن را فعال کرده و خنک‌سازی را متوقف می‌کند. در این مطلب چند دلیل احتمالی برای خنک نکردن چیلر و طریقۀ رفع آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

چیلر به اندازۀ کافی قوی نیست

قوی نبودن چیلر یک دلیل کاملاً آشکار و شاید ناخوشایند است. اما خنک نکردن چیلر می‌تواند گاهی به دلیل ضعیف بودن برق تولیدی برای حفظ دمای تنظیمی باشد. اگر بار گرمایی از میزان گرمایی که چیلر قادر به حذف آن است بیشتر باشد، سیستم نمی‌تواند دمای مطلوب را حفظ کند. اگر با این مشکل رو به رو شده‌اید، ارتقاء سیستم بهترین گزینه است. میزان بار گرمایی محیط نیز می‌تواند سیستم را تحت تأثیر قرار دهد. بار گرمایی اضافی هنگام عبور گاز (سردکن) از لوله‌ها وارد سیستم می‌شود. این مشکل را می‌توان با عایق کاری حل کرد.

خنک نکردن چیلر

دمای تنظیم شده در ترموستات بیش از حد پایین است

قبل از راه اندازی دستگاه، دمای تنظیمی دستگاه را بررسی کنید که بیش از اندازه پایین نباشد و سیستم بتواند عملکرد بهینه داشته باشد. در همۀ چیلرها، ظرفیت سردسازی سیستم با کاهش دما کم می‌شود. دستورالعمل‌های سازنده برای چیلر، ظرفیت سردسازی سیستم در یک دمای معین را نشان می‌دهند. این دما معمولاً ۲۰ درجه است. اگر دمای تنظیمی از این دما کمتر باشد، ظرفیت سردسازی کاهش خواهد یافت و سبب خنک نکردن چیلر خواهد شد. پس برای دستیابی به ظرفیت سردسازی بیشتر، باید دمای تنظمی را افزایش دهید.

 

انجام ندادن نگهداری سبب خنک نکردن چیلر خواهد شد

چیلرها هم مانند تجهیزات آزمایشگاه برای حفظ عملکرد مطلوب به نگهداری احتیاج دارند. مشکلات مربوط به نگهداری و یا انجام ندادن آن‌ها اختلالات زیادی را به وجود می‌آورد. در کندانسورهای هوا خنک، انباشته شدن ذرات و گردوغبار روی پره‌های فن و تیغه‌ها باعث مسدود شدن جریان هوا و در نتیجه کاهش ظرفیت سردسازی و خنک نکردن چیلر خواهد شد. در کندانسورهای آب خنک، عواملی مانند خوردگی، رشد بیولوژیکی (میکروب، قارچ و گیاهان) و رسوب گذاری، انتقال گرما را کاهش می‌دهند. با توجه به نوع تجهیزات، بعضی نگهداری‌های منظم باید انجام شوند. مثلاً پاکسازی تیغه‌های کندانسور و استفاده از ضدخوردگی. برای اطلاعات بیشتر دربارۀ نگهداری چیلر موتورخانه می‌توانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید.

برای مشاورۀ رایگان و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید  

ضریب انتقال حرارت در سیال انتقال گرما بسیار پایین است

ظرفیت سردسازی چیلر معمولاً بر اساس استفاده از آب یا اتانول به عنوان سیال انتقال حرارت است. از آنجایی که آب ظرفیت گرمایی و رسانایی حرارت بالایی دارد بسیار مناسب است. اما به تنهایی سبب ایجاد خوردگی خواهد شد و ممکن است علت خنک نکردن چیلر باشد. اتانول در دمای پایین حالت سیال بودن خود را حفظ می‌کند و به همین دلیل انتشاردهندۀ بسیار خوبی است. اما خاصیت اشتعال‌زایی این ماده بسیار بالاست. در اغلب موارد از ترکیب آب با اتیلن گلیکول یا پروپلین گلیکول استفاده می‌شود. این مواد ضد یخ و ضد خوردگی هستند و از تجمع باکتری جلوگیری می‌کنند. برای بهره‌مندی از مزایای محلول گلیکول با میزان حداقل تأثیر بر راندمان چیلر، بهتر است میزان گلیکول را تا حد امکان کم کنید. طبق مطالعات شرکت لیترون، ۳۰% اتیلن گلیکول، محافظت مورد نیاز را تأمین می‌کند و عملکرد حرارتی را تا ۳% کاهش می‌دهد.

 

بالا بودن دمای هوای محیط یا آب ساختمان

با توجه به اینکه چیلر از نوع آب خنک یا هوا خنک است، کندانسور حرارت را به هوای محیط یا آب ساختمان انتقال می‌دهد. هنگامی که دمای این محیط‌ها بالاتر باشد، فرآیند انتقال حرارت به خوبی انجام نخواهد شد. این شرایط باعث می‌شود که فشار تقطیر بالا رفته و عمکلرد کلی سیستم کاهش یابد. پایین‌تر بودن دمای هوای محیط یا آب ساختمان، راندمان چیلر را کاهش می‌دهد و به تأمین دمای مطلوب توسط سیستم کمک می‌کند.

همانطور که دیدید، موارد ذکر شده می‌توانند علت خنک نکردن چیلر شما باشند. بعضی از این اختلالات به راحتی و با هزینۀ بسیار کم حل می‌شوند. پس بهتر است عجله نکنید و قبل از خرید یک سیستم جدید، دستگاه را به خوبی بررسی کنید. ما همچنین مطالبی را دربارۀ عیب‌یابی چیلر و طریقۀ رفع نقص آن برای شما آماده کرده‌ایم که مطالعۀ آن به شما کمک خواهد کرد از هزینه‌های مربوط به سیستم بکاهید.

 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *