banner image
لوگوی انرژی کلینیک

کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند. ما در تلاشیم، تا با ارائه خدمات حرفه ای و ارائه روش های جدید ، تصورات قدیمی از سرویس‌کاران سنتی را تغییر داده و با ایجاد توازن بین دانش و تجربه خدمات کاملتری را به مشتریان خود ارائه دهیم.

 • تلفن: ۲۲۴۶۰۲۳۵
 • تلفن‌همراه: ۰۹۱۲۲۴۶۷۳۸۱
 • فکس: ۲۲۴۳۰۲۳۷
ایمیل: info@energy-clinic.com
banner image

بررسی مزایا و چالش های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه موتورخانه

by | موتورخانه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مزایا و مشکلات نگهداری پیشگیرانه چیست؟

از مزایای اصلی نگهداری پیشگیرانه موتورخانه رسیدن به قابلیت اطمینان است. همانطور که هر وسیله ی در حال استفاده ای را خوب نگه داری کنید، احتمال خرابی کاهش پیدا می کند و در نهایت احتمال بروز مشکل کمتری در طول عمر وسیله خواهید داشت. این مطلب شامل پمپ ها، انواع چیلرهای تراکمی و جذبی ، دیگ ها ، هواسازها و بطور کلی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان میگردد.

گفته می شود، PM یا تعمیرات پیشگیرانه همیشه گزینه مناسبی برای هر قطعه ای از تجهیزات نیست. بعضی اوقات هزینه های مربوط به نگهداری پیشگیرانه در واقع از مزایای دارایی های قدیمی یا با حساسیت کمتر، فراتر می رود. مثلا در مورد سیل پمپ هایی که رزرو نیز دارند و درجه اهمیت آنها بالا نیست، شاید بتوان بجای تعویض سیل سالم در حال کار، منتظر شد عمر آن به پایان برسد و بعد نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

جدول مزایا و معایب تعمیرات پیشگیرانه

مزایای نگهداری پیشگیرانه:

بیایید این موضوع را کمی تجزیه کنیماول ، مزایای نگهداری پیشگیرانه موتورخانه را بررسی می کنیم:

 • خرابی کمتر تجهیزات مانند پمپ ها، چیلرها، دیگ موتورخانه و …
 • وقفه های کمتر در عملیات مهم (مانند سرمایش ساختمان، گرمایش ساختمان، آبگرم مصرفی، آبرسانی و … )
 • عمر طولانی تر وسایل (دارایی های گران قیمت مانند چیلر)
 • بهره وری بهبود یافته (دارایی های با تعمیر و نگهداری خوب تمایل به عملکرد بهتری دارند)
 • افزایش ایمنی در محل کار و رعایت هرچه بهتر بهداشت محیط و ضرایب اطمینان موتورخانه

در صورت اجرای صحیح، یک برنامه پیشگیرانه می تواند منجر به طولانی تر شدن عمر وسایل و تجهیزات موتورخانه، استفاده کمتر از انرژی و باعث اختلال کمتری در فرآیندهای شما شود.

نگهداری موتورخانه

مضرات نگهداری پیشگیرانه

حال بیایید با اشکالات نگهداری و تعمیر پیشگیرانه نگاه کنیم:

 • هزینه های مقدماتی تجهیزات نگهداری پیشگیرانه که بطور مرتب نگهداری می شوند، نیاز به سرمایه گذاری دارد.
 •  با شدت بیشتری کار می کنید ، بنابراین به تعداد کافی کارمند نیاز خواهید داشت. (در این مورد میتوانید روی کمک تیم ما در کلینیک انرژی ساختمان حساب کنید.)
 • هزینه های نگهداری بیش از حد برای افزایش قابلیت اطمینان موتورخانه و تاسیسات ساختمان

نکته آخر که یکی از مهمترین اشکالات نگهداری پیشگیرانه است این است که اگر بیش از حد کار کنید ، هزینه های برنامه PM شما در واقع از هزینه های نگهداری واکنشی ، به ویژه برای دارایی های غیر حساس بالاتر می رود. در واقع بایستی تدوین و اجرای PM توسط تیم های با تجربه تعمیر و نگهداری موتورخانه انجام شود تا تمرکز و هزینه برای تجهیزاتی از موتورخانه معطوف شود، که اولا ارزش اقتصادی بالایی داشته باشند، ثانیا نقش آنها در موتورخانه ساختمان حیاتی باشد. (مانند چیلرها، بویلرها، سیستم برق اضطراری و … )

حتی برای تجهیزات مهم برای ماموریت نیز شما هنوز هم می توانید خطر تعمیر و نگهداری بیش از حد را داشته باشید . برخی از انواع خرابی ها به اندازه سایر عملیات برای شما تهدیدآمیز نیستند ، و اگر می خواهید برای جلوگیری از هر نوع مشکل قابل تصور ، منابعی را در نظر بگیرید ، در واقع ممکن است بدون حضور یک مشاور تاسیسات مجرب، منابع خود را در PM هدر دهید. این موضوع مهم است که بین پیشگیری از خرابی و کارهای ترمیم شدنی، تعادل ایجاد شود.

تعمیر و نگهداری موتورخانه

نتیجه گیری

اگر در مورد شروع برنامه PM تردید دارید ، توصیه ما این است که با مهمترین تجهیزات موتورخانه و یا تاسیسات ساختمان خود شروع کنید. تعیین کنید که چه نوع از خرابی ها ممکن است رخ دهد و تا چه حد شدید باشد ، و برنامه های خود را در اولویت قرار دهید. از آنجا ، می توانید مزایای استفاده از مراقبت های پیشگیرانه را بدون وارد کردن اشکال به آن ، شروع کنید. استفاده از مشاوره های تیم های تخصصی تاسیسات، همچنین دانستن اطلاعاتی در مورد علم تحلیل ریسک و قابلیت اطمینان (Risk Analysis & Reliability engineering) ، میتواند در این مورد بسیار کاربردی و راهگشا باشد.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02122430235

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۰ Comments

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *