دمای مناسب خانه در زمستان و تابستان به همراه کاهش مصرف انرژی

by | تاسیسات ساختمان

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

از آنجایی که کارکرد سیستم به مراقبت‌های انجام شده وابسته است، با همه‌ی تغییرات فصلی، نگهداری و رسیدگی برای حفظ دمای مناسب خانه الزامی است. هنگامی که شما برای حفظ دمای مطلوب در زمستان و تابستان از این سیستم ها استفاده می کنید، اطمینان از عملکرد صحیح آن ها باید در کل سال در اولویت شما باشد؛ مخصوصا هنگامی که دمای هوای خارجی نامطلوب است.
در این مطلب به ذکر بعضی از روش های پایه ای نگهداری سیستم های تاسیسات مسکونی می پردازیم که می‌توانند به شما در حفظ دمای مناسب خانه در فصل زمستان و تابستان کمک کنند.

فهرست مطالب نمایش


در آماده سازی منزل برای زمستان چند نکته‌ی ساده را به یاد داشته باشید


وقتی صحبت از آماده شدن برای زمستان می‌شود، اغلب مردم برجایگزین کردن لباس های گرم در کمد لباس ها تمرکز دارند و برای تأمین آسایش و دمای مناسب خانه خود به سیستم های تاسیساتی متکی می‌شوند. اغلب ممکن است شما فرش هایی روی زمین پهن کنید و یا پتوهای ضخیم روی تخت‌ها بیندازید؛ اما برای آماده شدن برای زمستان کارهای خیلی بیشتری را باید انجام دهید.
در اینجا آسانترین راه های آماده سازی منزل برای زمستان و بهترین دما برای خوابیدن قبل از پایین آمدن دمای هوا برای شما فراهم آورده ایم.


از عملکرد صحیح سیستم اطمینان حاصل نمایید


سیستم های گرمایشی و سرمایشی که فعالیت بیش از حد داشته است، کویل‌ها یا فیلترهای آلوده، سوء عملکرد موتورها، گرمایش بیش از حد و نشتی‌ها وغیره تعداد کمی از مشکلاتی هستند که دستگاه گرم کننده‌ی مسکونی ممکن است با آن روبه رو شود. هنگامی که هریک از این مشکلات بروز می‌کنند، سیستم باید تعمیر شود اما با نگهداری صحیح می‌توانید تمامی این نقص‌ها را زیر نظر داشته باشید و دمای مناسب خانه را حفظ کنید. در این مواقع از راهنمایی های سازنده و یا شرکت خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان کمک بگیرید.

از دستگاه بخار برای دمای مناسب خانه خود استفاده کنید


هوای سرد به اندازه‌ی کافی خشک هست و هنگامی که شما تمام روز از دستگاه های گرم کننده استفاده می‌کنید، میزان خشکی در منزل شما افزایش می‌یابد و آرامش شما را برهم می‌زند. استفاده از دستگاه بخار برای جبران رطوبت مناسب خانه از دست رفته می‌تواند تنفس راحت را درعین حفظ آرامش و دمای مناسب خانه را برای شما به ارمغان بیاورد.

پاکسازی و تعویض منظم فیلتر‌های سیستم


نظافت فیلتر یک از مهم ترین عوامل برای حفظ دمای مناسب خانه است. حتی اگر سیستم در حال استفاده باشد، فیلتر‌های آن باید هر از چند گاهی پاکسازی یا تعویض شوند، مخصوصاً قبل از شروع فصولی که استفاده از سیستم زیاد است. فیلترهای آلوده می‌توانند سبب کاهش راندمان دستگاه گرم کننده، ممانعت از ورود جریان هوا به منزل و باعث بروز نقص‌های دیگر در سیستم شوند که در نتیجه‌ی آن دستگاه به تعمیرات بیشتر نیاز پیدا می‌کند.

تمیز کردن فیلر دستگاه


عایق‌ها و درزگیرهای منزل را بررسی کنید


برای دمای مناسب خانه و جلوگیری از هدر رفتن گرما از منزل طی فصول سرد، مطمئن شوید که درها، پنجره‌ها، دیوار‌ها و بام‌ها به خوبی عایق کاری شده‌اند. همچنین درزگیر‌های اطراف درها و پنجره‌هارا بررسی و درزگیر‌های پاره، جدا شده، ساییده یا سست شده را سریعاً تعویض کنید. در صورت نیاز عایق کاری های بیشتر را به منزل خود اضافه کنید.

درزگیری پنجره و درب ها


دمای مناسب خانه با ارتقا ترموستات


برای اطمینان از عملکرد بهینه‌ی سیستم HVAC و کاهش هدر رفتن انرژی ترموستات را بررسی کنید. اگر ترموستات عملکرد صحیحی داشته باشد، سیستم گرمایشی شما می‌تواند دمای منزل شما را در یک میزان مطلوب حفظ کند. همچنین می‌توانید از ترموستات های جدیدتر که قابل برنامه ریزی هستند استفاده و آن را طوری تنظیم کنید هنگام عدم حضور در منزل سیستم را خاموش و قبل از بازگشت شما آنرا روشن کند.


کانال‌ها را برای وجود هرگونه انسداد بررسی کنید


اگر کانال‌های توزیع هوا مسدود یا کثیف شده باشند، حتی قوی ترین سیستم‌گرمایش مسکونی یا کوره نیز قادر به گرم نگه‌داشتن منزل شما نخواهد بود. کانال‌ها را برای تقویت سیستم تاسیسات مرتبا پاکسازی و هرگونه گرفتگی یا انسداد را که مانع جریان هوای بهینه می‌شوند حذف کنید. همچنین همه‌ی حفرات یا محل های دارای درز را بررسی کنید و مطمئن شوید که هوا از این محل ها نشت نمی‌کند.

دستگاه‌های خارجی را برای انباشتگی برف بررسی کنید


اگر در اطراف دستگاه مواد و خرده‌های اضافی مانند برگ، شاخه، برف یا یخ انباشته شده باشند، عملکرد آنرا تحت تأثیر قرار می‌دهند. هنگام دفع یخ و برف از روی دستگاه مراقب باشید که با اجسام تیز به آن آسیب نزنید. اطراف دستگاه‌های خارجی را عاری از ذرات اضافی نگهدارید و به منظور جلوگیری از نفوذ سرما به داخل حفرات و محل های باز دستگاه تهویه مطبوع را ببندید.

چک کردن دستگاه های خارجی از برف


دائما وجود نقص های رایج را در دستگاه جستجو کنید


از مشکلات متداولی که دیگ، کوره و پمپ های حرارتی با آن رو به می‌شوند و علائم آن آگاهی لازم را کسب کنید. این کار باعث می‌شود که نقص‌های به وجود آمده را در نطفه خفه کنید و قبل از بروز آسیب های جدی آنرا رفع کنید.


 قدرت بینایی، شنوایی و عقلانی خود را بکار گیرید


برای تشخیص مشکلات و نقص‌های کوره به دنبال صدا، بو و نشانه های غیر عادی بگردید. این اعلائم را به هیچ عنوان نادیده نگیرید چرا که ممکن است نشان دهنده‌ی یک آسیب جدی باشند که باید سریعاً تشخیص داده شده و تعمیر شوند. نگهداری و رسیدگی پیشگیرانه همیشه بهترین راه برای حفظ دمای مناسب خانه است پس هرگونه اتفاق غیر عادی را به منزله‌ی علامت خطر سیستم در نظر بگیرید.


زمانبندی نگهداری منظم و حرفه‌ای را برای سیستم خود در نظر بگیرید


با هرنوع دستگاه تأسیساتی یا هر نقصی که در آن ایجاد شده، متخصصین تعمیر و نگهداری موتورخانه یا مهندس تاسیسات می‌توانند به میزان قابل توجهی راندمان سیستم شما را افزایش دهند. اگرچه که شما نگهداری های پایه‌ای را خودتان به انجام می‌رسانید، اما هر از چند گاهی و مخصوصاً هنگام تغییر فصل، باید با متخصصین تماس بگیرید تا در اینکار شما را یاری کنند.با به انجام رساندن برخی مراحل ساده یا نگهداری و سرویس مناسب و مراقبت های منظم توسط پیمانکار نگهداری موتورخانه ، سیستم شما قادر خواهد بود حتی در دمای خیلی پایین برای منزل شما گرمای مطلوب را فراهم کند. وقت خود را تلف نکنید. منزل خود را برای زمستان و دمای مناسب خانه آماده کنید.

سیستم های تاسیساتی

در طول فصول سرد حفظ کوره و پمپ حرارتی در سطوح فوقانی امری حیاتی در آماده سازی منزل برای زمستان است. در تنظیم و تعمیرات برای کاهش ریسک ایجاد نقص و اختلال با یک مهندس تاسیسات و پیمانکار نگهداری موتورخانه و تجهیزات گرمایشی تماس بگیرید.

با هزینه ای مناسب فرد متخصص می تواند از تمیز بودن دستگاه اطمینان پیدا کند و تعویض فیلتر ها و بررسی نشت کربن مونوکسید را انجام دهد. برای کاهش هزینه های گرمایشی و دمای مناسب خانه می توانید ترموستات قدیمی خود را با انواع قابل برنامه ریزی آن تعویض کنید. برای دستگاه های هوای داغ اجباری ، دمپر هارا برای پمپاژ حرارت بیشتر تنظیم کنید. مقدار گرمای مصرفی را در اتاق هایی که از آن ها استفاده نمی شود را کاهش دهید.
دستگاه های تهویه هوای مرکزی خارجی ( هواساز ها، پنل های خارجی کولرهای گازی و …)  باید کاملا پوشیده شوند تا از صدمات ناشی از برف و انجماد در امان بمانند. کولرگازی های پنجره ای را باید بردارید یا کاملا با عایق های ارزان قیمت بپوشانید تا از ورود جریان هوای سرد به داخل جلوگیری کنید.


پشت بام، ناودان و حفره های پنجره


نشت آب و ایجاد سد یخی می تواند سبب بروز آسیب های بسیار مخربی شوند. بام پوش های فرسوده را تعویض و ناودان ها را از ذرات و برگ ها پاکسازی کنید تا از وجود عایق کافی در اتاق زیر شیروانی خود مطمئن شوید. انباشته شدن برف به همراه وجود نشتی هوا در اتاق زیر شیروانی می تواند سبب ایجاد قندیل یا سد یخی شود. دماهای بالاتر در خانه می توانند سبب جاری شدن آب ناشی از یخ های ذوب شده در خانه و آسیب به بنای ساختمان شوند. برای تخلیه آب از بام به سمت ناودان و سرریز و جلوگیری از انجماد می توانید از سیستم ذوب یخ الکتریکی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که به طول سرریز ها اضافه کنید تا آب را دورتر از محل فوندانسیون حمل کنند.
ریزش شاخه و برگ ها می تواند سبب انسداد لوله های تخلیه و سرریزی آب در پنجره های زیر زمینی شود. برای حفاظت بیشتر تمام ذرات اضافی را حذف کنید، از تمیز بودن لوله های تخلیه مطمئن شوید و پوشش های پلاستیکی تمیز نصب کنید.

پاکسازی لوله های تخلیه


زیرزمین


برای حفظ خشکی و عدم وجود رطوبت در زیر زمین باید از پاییز فرآیند آب بندی پیشگیرانه را در زیر زمین اعمال کنید. در مکان هایی که بتن ریزی شده اند با بررسی فوندانسیون دیوار ها و زمین شروع کنید. به دنبال رطوبت اضافی یا ترک هایی که آب در آنها نفوذ کرده بگردید. برای تعمیر شکاف و ترک های دیوار می توانید از اپوکسی فوری، پلی یورتن و لوله های تزریق پلاستیکی استفاده کنید. این درزگیر های سفت و در عین حال انعطاف پذیر از پیشرفت ترک ها جلوگیری می کنند. پوشش های بتنی، درزگیر ها، رنگ آمیزی و پنل ها نیز می توانند آب بندی مناسب را برای کاربرد های داخلی فراهم کنند. سیکل یخ زدایی، ته نشینی و فشار هیدرواستاتیک همگی می توانند موجب ایجاد نشتی در زیر زمین شوند.


همچنین مطمئن شوید که پمپ چاهکی شما به درستی عمل می کند؛ به خصوص بعد از پایان فوصول خشک و طولانی مدت. با ریختن چند گالن آب به درون حفره ی پمپ آن را بررسی کنید. پمپ باید سریعاً فعال شود و آب را به بیرون از زیر زمین پمپاژ کند. اضافه کردن یک سیستم باطری پشتیبان می تواند امنیت بیشتر را هنگام قطعی برق در زمستان فراهم کند.

بخاری و اجاق گاز

عیناً همانند کوره، بخاری یا اجاق گاز شما باید مرتباً چک شود تا از تمیز بودن و عملکرد صحیح دودکش ها مطمئن شوید. بخاری های هیزمی باید توسط یک فرد متخصص یا تیم خدمات پشتیبانی و نگهداری تاسیسات ساختمان پاکسازی شود تا کرئوزوت های (ماده حفاظتی موثر و نا محلول در آب) اضافی را بطور کامل حذف کند. این کار از نشت کربن مونوکسید و آتش سوزی جلوگیری می کند.

پنکه های سقفی و پریز های برق در آماده سازی منزل برای زمستان


در بسیاری از خانه هایی که دارای فن های پره ای هستند برای ایجاد دمای مطلوب در کل سال می توانید پره ها را معکوس و در جهت گردش عقربه های ساعت تنظیم کنید. این کار باعث می شود که جریان هوای رو به بالا که توسط پنکه تولید شده است، هوای گرم تا بخش فوقانی را به پایین و درون فضای اتاق هدایت کند. این کار در مکان هایی که سقف های بلند دارند اثر بخش می باشد و ممکن است با کمک آن بتوانید دمای محل مورد نظر را کاهش دهید.
برای کاهش جریان هوای سرد می توانید عایق فومی را در سطح خارجی دیوار پشت  کلید و پریز های برق ها نصب کنید.

پنکه سقفی برای هدایت هوای گرم

 


هوای زمستان می تواند اثرات مخربی بر منزل و بنای شما داشته باشد. با کمی وقت گذاشتن برای انجام موارد ذکر شده می توانید آسایش و راحتی را برای خود و خانواده در طول زمستان فراهم کنید.

دمای مناسب خانه در تابستان

تابستان در بیرون از خانه می تواند سرگرم کننده باشد اما در داخل خانه هزینه ی قبوض را بالا می برد. بعد از یک روز کاری ، بازی ها و دیگر فعالیت های تابستانه شما به یک محیط خنک احتیاج دارید. در مناطق گرمسیر که دمای هوا بالاست ، داشتن یک دمای مناسب برای فضای خانه بسیار ضروری است. در ادامه به روش هایی برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان مناسب برای فصل تابستان میپردازیم.

 دستگاه تهویه مطبوع کم مصرف برای کاهش مصرف در ساختمان

اغلب افراد برای خنک کردن منزل و رسیدن به دمای مناسب خانه از دستگاه های تهویه مطبوع استفاده می کنند. مصرف کنندگان برای خنک کردن منزل آپشن های کمی دارند ؛ دستگاه مرکزی که کل محیط خانه را خنک کند و اسپیلت، کولر گازی پنجره ای که می تواند در یک زمان یک اتاق را خنک کند. هرکدام را که انتخاب می کنید به دارا بودن نشان مصرف انرژی آن توجه داشته باشید و مطئن شوید که از یک محصول با مصرف بهینه استفاده می کنید.

اما اگر در حال حاضر از یک دستگاه کم مصرف استفاده می کنید و قصد تعویض آن را ندارید، همچنان راه های زیادی برای کاهش هزینه ها وجود دارد. به طور منظم فیلتر ها را تعویض کنید و یک روتین برای بازدید و چک کردن عملکرد صحیح سیستم تأسیسات داشته باشد. فن ها می تواند به گردش هوای سردکمک کنند پس در این حالت به تهویه هوای شما فشار وارد نمی شود.

کولرگازی های کم مصرف

 

 

 پرده هایی که در مصرف بهینه ی انرژی موثرند

گاهی جزئیات کوچک می توانند تغییرات زیادی را در هزینه های مصرف انرژی ایجاد کنند. پرده های عایق دار با ممانعت از تابش آفتاب داغ باعث محافظت بیشتر پنجره ها در برابر ورود گرما می شوند و هوای سرد را داخل خانه حفظ می کنند. مدل های مختلفی از پرده ها وجود دارند که می توانید مطابق دکوراسیون خود تنظیم کنید و نیازی نیست برای کاهش هزینه آن را بر هم بزنید.

پرده های موثر در کاهش مصرف انرژی

 پوشش مناسب بام برای کاهش مصرف انرژی

در مناطق گرم تر ، نوع پوشش پشت بام می تواند در دمای مناسب خانه مؤثر باشد. یک سقف با جنس مناسب می تواند دمای خانه را پایین نگه دارد. میانگین هزینه ی سقف با متریال خاص می تواند کمی زیاد باشد اما عمر آن طولانی است و می تواند سریعاً هزینه ی قبوض شما را کاهش دهد.

سقف مناسب برای کاهش مصرف انرژی

 عایق های موثر در حفظ دمای مناسب خانه

بسیاری از خانه های قدیمی دارای عایق هستند که ممکن است کارایی خود را تا حدی از دست داده باشند. نشتی ها و شکاف ها هنگام خنک کردن خانه در تابستان می توانند هزینه های زیادی را در بر داشته باشند.  شما می توانید با یک مهندس تاسیسات تماس بگیرید تا در بررسی بخش های آسیب پذیر و عایق کاری و درز گیری به شما کمک کند. نصب عایق کاری، مصرف انرژی خانگی شما را بهبود می بخشد و هزینه های خود را در کاهش هزینه ی قبوض جبران می کند.

پنجره های موثر در دمای مناسب خانه

پنجره های می توانند در عین وارد کردن نور آفتاب به خانه، سرمای داخلی را خارج کنند. پنجره  های مناسب می تواند هزینه های قبوض شما را کاهش دهد. اما اگر پنجره های کنونی شما در شرایط مناسبی قرار دارند، راه های زیادی نیز برای ایجاد تغییرات درآن ها وجود دارد. می توانید با درزگیری در و پنجره نواحی مشخصی که هوای سرد از آن ها خارج می شود راحذف کنید.

درزگیری پنجره برای صرفه جویی در انرژی

نتیجه گیری

هنگامی که هوای بیرون گرم باشد باید از ورود آن به داخل جلوگیری کنید. تعدادی از روش های بالا را می توانید برای حفظ دمای مساعد خانه و کاهش هزینه های قبوض خود استفاده کنید.

برای بهبود هوای داخل منزل و یا تعمیر سیستم تهویه خود می توانید با تیم ما در کلینیک انرژی تماس بگیرید. همچنین خدماتی مانند بازسازی تاسیسات موتورخانه؛ سرویس چیلر جذبی و تراکمی؛ نگهداری موتورخانه استخر و … را می توانید از ما بخواهید. 

ما در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

۲ Comments

 1. ناهید

  همه چی گفتین الا دمای خونه

  Reply
  • energy-admin

   سلام به شما. دمای مناسب برای خونه طبق گفته اکثر استانداردها در زمستان بین ۲۰ تا ۲۴ و در تابستان بین ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد هستش. مرسی از توجهتون به مطالب سایت ما.
   باز هم اگر سوال یا موردی بود برامون کامنت بگذارید. ممنونیم.

   Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *